Рішення № 91288062, 26.08.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2020
Номер справи
280/3032/20
Номер документу
91288062
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26 серпня 2020 року (14 год. 50 хв.)Справа № 280/3032/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Конишевої О.В.,

за участю секретаря судового засідання Туяк О.К.,

представників сторін:

позивача - Моргунова Г.О.,

відповідача 1 -Талан О.П.,

відповідача 2 -Ташевська Н.Д.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (70101, Запорізька область, Новомиколаївський район, смт. Новомиколаївка, вул. Українська, 27, код ЄДРПОУ 26073114)

до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка,1, код ЄДРПОУ 39924774)

Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 105-а, код ЄДРПОУ 40311343)

про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - відповідач 1), Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 28 листопада 2019 року №1160 «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 рік» в частині включення Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області до Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 рік;

визнати протиправними дії Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області щодо організації здійснення заходів державного нагляду (контролю) Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області у період з 29.04.2020 по 05.05.2020 та повідомлення №170 від 10.03.2020 про проведення планового заходу з державного нагляду (контролю) та зобов`язати утриматися від здійснення перевірки Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).

Ухвалою суду від 12.05.2020 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та встановлено відповідачу термін для усунення недоліків. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду 26.05.2020 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 21.07.2020.

Ухвалою суду від 21.07.2020 відкладено підготовче засідання на 10.08.2020.

Протокольною ухвалою суду від 10.08.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 26.08.2020.

У судовому засіданні 26.08.2020 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.

14.04.2020 Новомиколаївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) отримано Повідомлення № 170 від 10.03.2020 Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області щодо проведення планового заходу (контролю) посадовими особами вищевказаного органу у період з 29.04.2020 по 05.05.2020.

Згідно з вказаним наказом затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 рік, до якого включено Новомиколаївський районний відділ ДРАЦС, як суб`єкта господарювання, дата початку здійснення заходу 29.04.2020, строком на 5 днів.

На підставі наказу № 1160 Головним управлінням Держпродспожислужби у Запорізькій області направлено повідомлення № 170 від 10.03.2020 про перевірку з 29.04.2020 по 05.05.2020 на адресу Новомиколаївського районного відділу ДРАЦС.

Позивач не погоджується з прийняттям наказу від 28.11.2019 № 1160 про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужбою на 2020 рік в частині включення до цього плану Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області для здійснення Головним управлінням заходу державного нагляду (контролю) на предмет дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а тому позивач вважає, що Головне управління на виконання цього наказу і плану не мало підстав приймати рішення про здійснення заходу державного нагляду (контролю) у відділі ДРАЦС та направляти повідомлення від 10.03.2020 № 170 про проведення планового заходу з державного нагляду (контролю) у позивача, посилаючись на те, що у відповідачів не було законних підстав для призначення та для проведення заходу державного нагляду (контролю) оскільки Новомиколаївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) не є суб`єктом господарювання відповідно до ст. 8 Господарського кодексу України звернувся до суду з даним позовом.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до висновків, що позовна заява не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Закон України «Про ціни та ціноутворення» (далі Закон) визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Відповідно до ст. 2 Закону, дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб`єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».

Тобто, положеннями цієї статті чітко визначено на що не поширюється дія Закону України «Про ціни та ціноутворення», а саме на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Отже, на інші відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, Закон України «Про ціни та ціноутворення» розповсюджується.

Частинами 1 і 2 ст. 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб`єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції.

Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ціни та ціноутворення» товар - продукція, роботи, послуги, матеріально-технічні ресурси, майнові та немайнові права, що підлягають продажу (реалізації).

Статтею 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначено, що державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом: 1) установлення обов`язкових для застосування суб`єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів); 2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.

Основними функціями уповноважених органів відповідно до ст. 17 Закону України «Про ціни та ціноутворення» є: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

За приписами ч. 1 ст. 16 Закону України «Про ціни та ціноутворення» органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 14.08.2017 №676, яке діяло до 24.02.2020, Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області є територіальним органом Держпродспоживслужби.

Підпунктом 10 п. 4 цього Положення визначено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Аналогічні положення містяться і в Положенні про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 151, яке діє з 24.02.2020.

З аналізу вищевикладеного випливає, що Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області є органом виконавчої влади, яке відповідно до покладених на нього завдань здійснює реалізацію державної політики, зокрема у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Жодних застережень щодо здійснення контролю за цінами саме у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дезиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників) Положення про Головне управління не містить. Відтак, твердження позивача з цього приводу є хибним.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.

Статтею 3 Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначено, що законодавство про ціни і ціноутворення ґрунтується на Конституції України та складається з Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, законів України «Про природні монополії», «Про захист економічної конкуренції», цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Господарського кодексу України держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб`єктами господарювання.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Разом із цим, статтею 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначені терміни, що вживаються в цьому Законі, мають таке значення, зокрема суб`єкт господарювання - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності чи фізична особа, що здійснює діяльність з виробництва, реалізації, придбання товарів, іншу господарську діяльність, у тому числі яка здійснює контроль над іншою юридичною чи фізичною особою; група суб`єктів господарювання, якщо один або декілька з них здійснюють контроль над іншими. Суб`єктами господарювання визнаються також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю в частині їх діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності. Господарською діяльністю не вважається діяльність фізичної особи з придбання товарів народного споживання для кінцевого споживання. Також, положеннями ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено, що товар - будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов`язання та права (зокрема цінні папери).

Тобто, відповідно до положень цього Закону органи державної влади в частині їх діяльності з реалізації товарів (будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов`язання та права (зокрема цінні папери) також визнаються суб`єктами господарювання, що спростовує доводи позивач з приводу того, що він не є суб`єктом господарювання.

Відповідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Статтею 20 цього Закону визначено, що за державну реєстрацію актів цивільного стану та за повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і свідоцтв, що видаються у зв`язку із зміною і поновленням актових записів цивільного стану, справляється державне мито у розмірі, визначеному законом.

За видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян справляється плата в розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відділи державної реєстрації актів цивільного стану можуть надавати платні послуги, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.

Порядок надання платних послуг затверджується Міністерством юстиції України.

Кошти, одержані від надання платних послуг, зараховуються до державного бюджету.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1168 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися відділами державної реєстрації актів цивільного стану» затверджено перелік платних послуг, які можуть надаватися відділами державної реєстрації актів цивільного стану. Платними послугами відповідно цього переліку є пошук актового запису цивільного стану без повідомлення заявником даних про рік державної реєстрації акта цивільного стану; пошук запису в метричних книгах, складених іншою ніж українська мовою до утворення органів державної реєстрації актів цивільного стану, за відсутності даних про рік складення запису; видача запрошення із зазначенням дати державної реєстрації шлюбу; надання правової допомоги, що включає складення заяв (анкет, прохань), у вирішенні питання щодо повторної видачі свідоцтв та інших документів про державну реєстрацію актів цивільного стану: відділами державної реєстрації актів цивільного стану не за місцем звернення заявника; компетентними органами іноземних держав; організація та проведення індивідуальних обрядів державної реєстрації шлюбу та народження (зокрема, обрядів ювілеїв весілля, обрядів заручин) з використанням різноманітних елементів урочистості: у відділі державної реєстрації актів цивільного стану; за межами відділу державної реєстрації актів цивільного стану; у вихідні та святкові дні та інше.

Згідно з п. 9 Порядку надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 27.12.2020 №3335/5, міжрегіональними управліннями Міністерства юстиції України розміри плати за надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України затверджуються Міністерством юстиції України.

У 2019 році розміри плати за надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану Запорізької області були затверджені наказом Головного управління юстиції у Запорізькій області від 07.06.2011 № 583/04 та з 01.08.2019 наказом Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 11.07.2019 № 128/04.

Таким чином, Новомиколаївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (Новомиколаївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) при наданні адміністративних послуг є суб`єктом господарювання в розумінні Закону України «Про захист економічної конкуренції», та відповідно до вимог Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та «Про ціни і ціноутворення» територіальні органи Держпродсподживслужби мають право проводити у відділах державної реєстрації актів цивільного стану перевірки дотримання вимог щодо встановлення та застосування державних регульованих цін, а тому Держпродспоживслужба мала право включати позивача до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 рік.

Для огляду надаємо акти перевірки у органах державної влади по плановим заходам державного нагляду (контролю), які проводились територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у 2019 році. Крім цього, згідно інспекційного порталу https://inspections.gov.ua/ у 2020 році заплановані перевірки у відділах державної реєстрації актів цивільного стану територіальними органами Держпродспоживслужби. Також у цьому інспекційному порталі міститься інформація і про перевірки органами ПФУ відділів державної реєстрації актів цивільного стану на предмет додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Приписами ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.

Абзацом 13 ч. 1 цією статті визначено, що вимоги до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), внесення змін до них та звіту щодо їх виконання визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності.

Спільним наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України 07.08.2017 № 1170/81 затверджені вимоги до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), унесення змін до них та звіту щодо їх виконання.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та на виконання вимог спільного наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України 07.08.2017 № 1170/81 з урахуванням наказу ДРС України від 15.11.2019 № 196 Держпродспоживслужбою винесено наказ від 28.11.2019 № 1160, яким затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 рік.

Слід зауважити, що назва позивача була змінена 18.11.2019, тобто до наказу ДРС України від 15.11.2019 № 196.

Відповідно до річного плану на 2020 рік заплановано здійснення заходу державного нагляду (контролю) на предмет дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Новомиколаївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, дата початку заходу 29.04.2020.

Отже, враховуючи викладене Держпродспоживслужбою правомірно затверджено річний план на 2020 рік в частині включення до цього плану здійснення Головним управління заходу державного нагляду (контролю) на предмет дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Новомиколаївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно з абз. 1 ч. 4 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Так, відповідно до річного плану на 2020 рік та на виконання абз. 1 ч. 4 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Головним управлінням 10.03.2020 сформовано повідомлення № 170 про проведення планового заходу з державного нагляду (контролю) та надіслало його позивачу.

Разом із тим, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу «COVID-19» з 12 березня до 03 квітня 2020 року на усій території України установлено карантин з обмежувальними протиепідемічними заходами як один із дієвих засобів мінімізації ризики розповсюдження на території держави коронавірусу.

Задля недопущення поширення масштабів захворювання на території України, постановами Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 239, від 22.04.2020 № 291 та від 04.05.2020 № 343 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу «COVID-19, якою внесені зміни до дати закінчення карантину, зокрема «до 22 травня 2020 року».

Слід також врахувати, що подовження карантину приймалось рішенням уряду напередодні закінчення дії такого карантину.

17.03.2020 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530-ІХ, який набрав чинності також 17.03.2020.

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону (у редакції Закону від 02.04.2020) установлено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Таким чином, у зв`язку із запровадженням на усій території України карантину з обмежувальними протиепідемічними заходами та забороною проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності Головним управлінням не здійснювався державний нагляд (контроль) у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін у Новомиколаївському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, Головне управління при формуванні та надісланні повідомлення про проведення планового заходу з державного нагляду (контролю) від 10.03.2020 № 170, а також при нездійсненні планового заходу державного нагляду (контролю) на предмет дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування регульованих цін діяло на підставі, у спосіб та в межах повноважень передбачених Конституцією та Законами України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», «Про економічну конкуренцію».

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Держпродспоживслужба при прийнятті наказу від 28.11.2019 № 1160 «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рік» в частині включення Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 рік діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України «Про ціни і ціноутворення», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про захист економічної конкуренції» та інше. В свою чергу, Головне управління при складанні (формуванні) повідомлення № 170 від 10.03.2020 діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачений ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Крім того, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов`язання утриматися від здійснення перевірки Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) також не підлягають задоволенню, оскільки Головне управління відповідно до пп. 4 п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОУГО-19)» від 17.03.2020 № 530-ІХ з урахуванням встановлення на території України карантину не здійснювало перевірку Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). При цьому, суд зазначає, що за приписами ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок. Так як внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, а перевірка проведена не була, відповідно провести перевірку за старим затвердженим планом Головне управління не має законних підстав.

За таких обставин, позовні вимоги Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) є безпідставними та необґрунтованими, у зв`язку з чим, є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Зважаючи на те, що позов задоволенню не підлягає, судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви Новомиколаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (70101, Запорізька область, Новомиколаївський район, смт. Новомиколаївка, вул. Українська, 27, код ЄДРПОУ 26073114) до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка,1, код ЄДРПОУ 39924774), Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 105-а, код ЄДРПОУ 40311343) -відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 01.09.2020.

Суддя О.В. Конишева