
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
02 вересня 2020 року Справа № 160/10285/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., перевіривши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнік Трейдінг Компані» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
1. 28.08.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнік Трейдінг Компані» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про:
- визнання рішення Комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 23.11.2018 № 963093/38470642, № 963090/38470642, № 963088/38470642, № 963087/8470642, від 31.11.2018 № 977154/38470642 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних протиправними та скасувати їх;
- зобов`язання ДФС України здійснити дії по реєстрації (зареєструвати) податкові накладні № 31 від 19.10.2017, № 32 від 19.10.2017, № 33 від 19.10.2017, № 34 від 20.10.2017, № 53 від 31.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
2. Відповідно до пункту третього частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
3. Суддею встановлено, що адміністративний позов не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.
4. Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
(1) щодо об`єднання позовних вимог
5. Відповідно до частини першої статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
6. Позивачем в одній адміністративній справі № 160/10285/20 об`єднано 5 самостійних позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішень Комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про відмову у реєстрації податкових накладних.
7. Проте, при поданні адміністративного позову, суду не надані письмові обґрунтування об`єднання позовних вимог.
(2) щодо строку звернення до суду
8. Згідно частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
9. За приписами статті 122 КАС України:
- позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами;
- для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів;
- якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
10. Оскаржувані у цій справі рішення прийняті у 2018 році, а з адміністративним позовом позивач звернувся до суду 28.08.2020.
11. Таким чином, позивач звернувся до суду з пропуском встановленого строку, відповідного клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до суду позивачем при поданні позовної заяви не надано та причин пропуску строку не зазначено.
12. Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені статтею 123 КАС України, в частині першої якої зазначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
13. Правова позиція щодо строків звернення до суду із зазначеними позовними вимогами викладена у постанові Верховного Суду вуд 11.10.2019 у справі № 640/20468/18 (адміністартивне провадження К/9901/16396/19), відповідно до якої рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
14. З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач скористався досудовим вругулюванням вирішення спору, а саме товариством були направлені 01.11.2018 та 12.11.2018 скарги на рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, однак до матеріалів справи рішення за наслідками розгляду таких скарг, підтвердження дати та способу їх одержання не надані.
(3) щодо позовних вимог та документів на їх підтвердження
15. Відповідно до частини першої статті 5 КАС України Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
16. Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
17. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
18. Відповідно до пункту четвертого частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
19. Позивачем у цій справі оскаржуються рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних від 23.11.2018 № 963093/38470642, № 963090/38470642, № 963088/38470642, № 963087/8470642, від 31.11.2018 № 977154/38470642.
20. Однак, до матеріалів справи надані наступні рішення:
- від 23.10.2018 № 963093/38470642, № 963090/38470642, № 963088/38470642, № 963087/38470642;
- від 05.11.2018 № 977154/38470642.
21. Згідно з пунктом 8 частини 5 статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
22. Пунктом четвертим статті 161 КАС України встановлено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
23. Відповідно до статті 79 КАС України:
- позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви;
- якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу;
- докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
24. Таким чином, КАС України встановлює строки подання доказів, а саме, докази мають бути подані разом із позовною заявою, в іншому випадку - якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк.
25. З урахуванням викладеного, позивачу належить визначити які саме рішення оскаржуються ним в поданому адміністративному позові та надати їх до суду.
26. За таких обставин, вважаю за необхідне подану заяву залишити без руху із наданням строку для усунення недоліків.
27. Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
28. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнік Трейдінг Компані» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії – залишити без руху.
29. Надати строк для усунення недоліків позовної заяви, який складає 10 (календарних) днів з дня отримання копії цієї ухвали.
30. Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання:
1) належним чином оформленого адміністративного позову з урахуванням вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме:
- із зазначенням в позовній вимозі які саме рішення оскаржуються позивачем в поданому адміністративному позові;
- копій виправленого позову та доданих до нього документів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі;
2) письмового обґрунтування об`єднання позовних вимог;
3) оригіналів або належним чином засвідчених оскаржуваних у цій справі рішень;
4) клопотання про поновлення строків звернення до суду із відповідним обґрунтуванням причин пропущення таких строків та наданням підтверджуючих документів, за наявності.
31. Копію ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
32. Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде повернута позивачеві.
33. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути оскаржена.
Суддя І.О. Верба