Рішення № 91249923, 01.09.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.09.2020
Номер справи
826/12518/16
Номер документу
91249923
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 вересня 2020 року м. Київ № 826/12518/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Державної служби геології та надр України до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про анулювання спеціального дозволу,

Прийняв до уваги наступне :

Державна служба геології та надр України звернулася з позовом до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4705 від 30.09.2008 виданого ДП "Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту".

Ухвалою суду від 23.08.2016 (суддя Федорчук А.Б.) відкрито скорочене провадження у справі № 826/12518/16.

Відповідно до Розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017 №4865 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ» адміністративну справу №826/12518/16 повторно розподілено на суддю Власенкову О.О.

Ухвалою суду від 09.11.2017 (суддя Власенкова О.О.) прийнято справу до свого провадження.

Відповідно до Розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.05.2018 №880 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ» адміністративну справу №826/12518/16 повторно розподілено на суддю Арсірія Р.О.

Ухвалою суду від 31.05.2018 прийнято справу № 826/12518/16 до свого провадження. Розгляд адміністративної справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Роз`яснено учасникам справи, що суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Як вбачається з матеріалів справи позов мотивований тим, що Державне підприємство «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України» порушило законодавство в сфері надрокористування, не усунуло порушення припису в повному обсязі, а відтак наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4705 від 30.09.2008 виданого Державному підприємству «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту на підставі статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів та користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року №615.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

У період з 01.11.2015 Південним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, проведено планову перевірку з питань додержання вимог законодавства про надра при видобування корисних копалин, виконання особливих умов спецдозволу на користування надрами та дотримання Програми робіт відповідача.

Планова перевірка проводилася відповідно до норм Кодексу України про надра та відповідно до норм Порядку здійсненні державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294, та на виконання наказу Держгеонадр України від 24.09.2015 № 299 «Щодо проведення планової перевірки», та відповідно до направлення на проведення перевірки від 02.11.2015 № 83/4705-3.

За наслідками проведеної перевірки складено акт № 83/4705-3 від 04.11.2015, яким встановлено порушення у сфері надрокористування.

В подальшому Південним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 27.12.2015 року складено Припис № 83, в якому зазначено детальний опис виявлених порушень, та вказано на необхідності усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування виявлених в ході проведення перевірки, які встановлені актом № 83/4705-3 від 04.11.2015 та повідомленні про їх усунення у строк до 05.12.2015.

25.02.2016 року Південним міжрегіональним територіальним відділом направлено на адресу Держгеонадр України інформацію щодо виконання припису № 83, про те в ході опрацювання було з`ясовано, що припис було виконано не в повному обсязі.

При цьому, матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем припису №83.

У зв`язку з вказаними обставинами, наказом Держгеонадр України від 25.12.2015 № 32, у зв`язку з виявленими порушеннями, та не усунення їх у встановлені строки було зупинено дію спеціального дозволу № 4705 від 30.09.2008 наданого надрокористувачу та надано відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень.

Про зазначений факт повідомлено відповідача листом Держгеонадр України від 06.01.2016 № 127/13/14-16, зазначений лист, згідно рекомендованого повідомлення, отримано надрокористувачем 13.01.2016.

Рішення про зупинення дії спеціального дозволу, як свідчать матеріали справи, відповідачем також не оскаржувалось.

В подальшому, у зв`язку з надходженням постанови про призначення перевірки Головного слідчого управління Служби безпеки України від 29.04.2016 №6/3086 щодо дотримання службовими особами ПАТ «Українська залізниця» вимог законодавства про надра призначена позапланова перевірка.

У період з 26.05.2016 Південним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, проведено позапланову перевірку з питань додержання вимог законодавства про надра при видобуванні корисних копалин, виконання особливих умов спецдозволу на користування надрами та дотримання Програми робіт відповідача.

За наслідками проведеної перевірки складено акт № 67/4705-3 від 31.05.2016, яким встановлено порушення у сфері надрокористування з детальним описом, який вказано в акті.

Південним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 31.05.2016 складено припис № 67/4705-3, в якому зазначено такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування :

1. Не виконаний пункт 1 припису № 83 від 05.10.2015, а саме: не внесені зміни до спеціального дозволу № 4705 від 30.09.2008 та Угоди про умови користування надрами у зв`язку з не проведенням з 01.01.2015 згідно з п. 5 особливих умов спеціального дозволу № 4705 обов`язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 № 615, що є порушенням пункту 17 ПКМУ 615, чим порушено вимоги ст.7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та пункту 17 ПКМУ № 615.

2. Відсутнє погодження плану розвитку гірничих робіт на 2016 рік з територіальним органом Держпраці, чим порушено вимоги ст. 51 Кодексу України про надра та ст. 19 Гірничого Закону України.

3. Не виконано: пункт 5 Програми робіт, яка є Додатком до Угоди про умови користування надрами від 21.11.2012 № 4705, абзац 3 Угоди та річна проектна потужність, де зазначено видобуток 450, 0 тис.м3 на рік, фактичний видобуток за 2015 рік складає 18,4 тис.м3. також не дотримується вимоги плану розвитку гірничих робіт за 2015 рік, яким заплановано видобуток в обсязі 330,0 тис.м3, чим порушено вимоги ст.ст. 24, 51 Кодексу України про надра, ПКМУ № №615 та НПАОНОО.О- 1.01-85.

4. Відсутнє геологічне обслуговування та геологічна документація, чим порушено вимоги ст. 53 Кодексу України про надра, ПРМ СРСР № 1040, Мінгео СРСР 17.06.1960 та п. 3.2 Єдиних правил охорони надр під час розробки родовищ твердих корисних копалин НПАОН 00.0-5.05-853.2 .

5. Не проведено повторну державну експертизу та оцінку запасів Царекостянтинівського родовища мігматитів, гранітів, гнейсів (через кожні п`ять років), чим порушено вимоги п. 25 ПКМУ № 865.

6. В річному плані гірничих робіт не включені нормативи втрат під час видобутку корисних копалин, чим порушено вимоги п. 1.9 Єдиних правил охорони надр під час розробки родовищ твердих корисних копалин НПАОН 00.0-5.05-85.

7. В статистичній формі 5-гр. за 2015 рік не вказаний обсяг втрат корисних копалин, чим порушено вимоги п. 3.18 Єдиних правил охорони надр під час розробки родовищ твердих корисних копалин НПАОН 00.0-5.05-85.

8. Свердловина № 9 обладнана лічильником не встановленої марки, який знаходиться у не робочому стані, показник лічильника на 26.05.2016 складає 38630,5 м. куб. Разом з тим у журналі за формою ПОД-11 цей показник складає 18,8792 Відсутній журнал за формою ПОД-12, який необхідно вести при експлуатації свердловини на якій відсутній лічильник або, якщо він не працює, чим порушене вимоги ПКМУ № 963.

9. Відсутній лічильник на свердловина № 9 що унеможливлює встанови фактичний видобуток підземних вод, чим порушено вимоги ПКМУ № 963.

10. Не затверджені та не встановленні зони і пояси санітарної охороні водозабору свердловина № 9 в установленому порядку, 1 зона ( радіус 30 м) не огороджена парканом, місцевість де розташована свердловина знаходиться сере; лану засіяного пшеницею. Має місце доступу сторонніх осіб та тварин де свердловини, чим порушено вимоги ст. 93 Водного Кодексу України, ПКМУ N 2024 та наказу № 30.

11. Не розроблена програма режимних спостережень, на водозаборі (св. № 9 не проводяться режимні спостереження за рівнями (статичний, динамічний) дебітом та температурою, чим порушено вимоги наказів №№ 23, 32, 298,182,393 НПАОН 14.0-4.01-84, НПАОН 14.0-1.02-85, НПАОП 14.0-1.01-87, ДСанПіН 2.2.4 171-10, та повідомленні про їх усунення у строк до 20.06.2015.

Окружний адміністративний суд міста Києва приймає до уваги той факт, що відповідачем припис від 31.05.2016 № 67/4705-3, також не оскаржувався, а отже, даний розпорядчий документ є обов`язковим до виконання.

16.06.2016 відповідачем на адресу Південного міжрегіонального відділу Держгеослужби направлено лист №ЦУП-8/3184 щодо усунення порушень.

19.07.2016 року позивачем на адресу відповідача направлено лист № 12291/13/14-16 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу № 4705 від 30.09.2008.

Листом від 29.07.2016 року № 8/3976 відповідач повідомив Держгеонадра України, що не погоджується на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу №4705 від 30.09.2008 та зазначив, що припис від 136.05.2015 № 67/4705/3 по пунктам:

п.1. Виконаний - подана до Держгеонадра заява про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами від 09.02.2016 Ц-1/4-3/874-16, відповіді не отримали;

п.2. Виконаний - план розвитку гірничих робіт на ІІІ квартал 2016 року узгоджений з територіальним органом Держпраці;

п.3. Зміни до угоди про умови користування надрами можуть бути внесені після отримання позитивного рішення Держгеонадра на заяву від 09.02.2016 №Ц-1 /4-3/874-16;

п.4. Виконаний - геологічний супровід гірничих робіт на Царекостянтинівському родовищі проводиться. На посаду провідного геолога прийнятий Ігор Горошко-Кулішов;

п.5. Виконується - заключений договір №18-14(13/007/14 від 15.06.2014 з ГОВ «Геопроф». Звіт геолого-економічна оцінка Царекостянтинівського родовища мігматитів, гранітів, гнейсів у Куйбишевському районі Запорізької області TOВ «Геопроф» переданий до ДКЗ України;

п.6. Виконаний - в програмі робіт у тексті були зазначені втрати корисних копалин. На вимогу інспекції у додаток до програми розвитку гірничих робіт внесені втрати корисних копалин окремим розділом, їх кількість 10,2 тис.м3;

п.7. Експлуатаційні втрати на Царекостянтинівському родовищі у 2015 році склали 55 м3, а у формі №5-гр у графі «втрати» кількість втрат вноситься у тис.м3(т). Зазначені втрати будуть внесені у форму №5-гр у наступному році;

По пп.8,9 дії наступні:

Внесені зміни до плану капітальних інвестицій;

Погоджується в ПАТ «Укрзалізниця»;

Вносяться зміни у загальний план закупівель в ПАТ «Укрзалізниця»;

Отримання витягу із зведеного балансу закупівель ПАТ «Укрзалізниця»;

Отримання погодження в АС «Моніторинг»;

Проведення закупівлі в електронній системі закупівель.

Також вказав, що в листі від 16.06.2016 №ЦУП-8/3184 на начальника Південного міжрегіонального відділу Гашко Є.В. щодо усунення виявлених порушень по пп.8,9 просили надати термін 3 місяці;

п.10. Територія, на якій знаходиться свердловина оформлена актом площею 0,0096 га (19x9.6), встановити санітарну зону радіусом 30 метрів не можливо, бо землі знаходяться у приватному володінні. Вода зі свердловини використовується для технічного споживання;

п.11. Виконаний - програма режимних спостережень за рівнями дебіту та температурою на водозаборі свердловини розроблена.

Оскільки відповідачем в повній мірі не були усунуті порушення вимог законодавства про надра, позивач звернувся до суду з даним позовом та просить його задовольнити.

Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 1 Кодексу України про надра, надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Завданням Кодексу України про надра є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян (ч. 1 ст. 2 Кодексу України про надра).

Надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради (ч. 1 ст. 4 Кодексу України про надра).

Згідно частини 1 статті 13, частини 1 статті 14 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об`єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам`ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.

Статтею 16 Кодексу України про надра визначено, серед іншого, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 (далі - Порядок №615).

Згідно пункту 16 Порядку №615 переоформлення дозволу здійснюється у випадках, передбачених Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", а також у разі отримання юридичною особою в оренду чи концесію цілісного майнового комплексу державного вугледобувного підприємства.

У таких випадках до заяви, в якій зазначаються номер і дата дозволу, додаються:

засвідчені копії установчих документів заявника - юридичної особи;

копія паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті, подають лише копію паспорта із серією, номером та відміткою);

пояснювальна записка, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом, скріплюється печаткою (у разі її наявності) та містить обґрунтування необхідності переоформлення дозволу;

копія рішення власника або уповноваженого ним органу про зміну найменування або місцезнаходження юридичної особи, копії документів, що підтверджують зміну прізвища, імені та по батькові, місця проживання фізичної особи - підприємця;

засвідчена копія договору оренди чи концесії цілісного майнового комплексу державного вугледобувного підприємства у випадку переоформлення дозволу у зв`язку з укладенням такого договору.

Відповідно до приспів підпункту 1 пункту 17 Порядку №615 внесення змін до дозволу здійснюється на підставі заяви та поданих надрокористувачем документів у разі правонаступництва юридичної особи (надрокористувача) у результаті реорганізації.

Для внесення змін до дозволу заявник подає заяву, в якій зазначаються номер та дата дозволу, разом з: копією паспорта та реєстраційним номером облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті, подають лише копію паспорта із серією, номером та відміткою); інформацією (у формі довідки, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою) про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування надрами; пояснювальною запискою, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом, скріплюється печаткою та містить обґрунтування необхідності внесення змін до дозволу;

До перелічених документів заявник додає:

оригінал або засвідчену копію передавального акта або розподільчого балансу, складеного відповідно до вимог законодавства, або нотаріально засвідчену копію цивільно-правового договору, який підтверджує факт передачі майна, необхідного для користування надрами, та засвідчені копії установчих документів - у випадках, передбачених підпунктами 1 і 5 цього пункту;

лист-згоду від надрокористувача на внесення змін до дозволу - у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту.

Внесення змін до угоди про умови користування надрами здійснюється органом з питань надання дозволу без внесення змін до дозволу за наявності інформації органів державного геологічного контролю про відсутність порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Згідно частини 2 статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

В контексті приспів частини 1 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Як слідує з матеріалів справи, підставою для звернення до суду із позовними вимогами про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4705 від 30.09.2008 виданого Державному підприємству «Одеська залізниця» є невиконання відповідачем вимог припису, який відповідачем не оскаржений та, відповідно, як встановлено вище є обов`язковим до виконання.

На підстав вище зазначеного суд приходить до висновку, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.

Відповідно до частини 2 статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувача - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

У зв`язку із зазначеним вище, суд зазначає, що надрокористувач наділений не правом, а обов`язком вчасно усунути виявлені порушення. Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, пр. тому, що Держгеонадра України надала значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.

За таких обставин, у зв`язку з допущенням відповідачем порушень законодавства в сфері надрокористування, суд вважає за необхідне анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами № 4705 наданий ДП «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту».

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи викладене, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України є доведеними, підтверджуються необхідними доказами, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Державної служби геології та надр України - задовольнити повністю.

2. Анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами від 30.09.2008 №4705 , виданий Державному підприємству «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту».

Державна служба геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, б. 16, код ЄДРПОУ 37536031)

Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, б. 5, код ЄДРПОУ 40075815)

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій