
Справа № 815/2220/15
УХВАЛА
28 серпня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши матеріали заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про видачу дубліката виконавчого листа по справі №815/2220/15, –
ВСТАНОВИВ:
25 серпня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява (вхід. №33344/20), в якій заявник просить:
- прийняти заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про видачу дубліката виконавчого листа до свого розгляду;
- звільнити Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області від сплати судового збору;
- видати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області дублікат виконавчого листа по справі №815/2220/15.
Розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про видачу дубліката виконавчого листа суд зазначає наступне.
Порядок видачі дублікату виконавчого листа визначено підпунктом 18.4 пункту 18 Розділу VII Перехідних положень КАС України, відповідно до якого до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів, у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В порушення пп.18.4 п.18 Розділу VII Перехідних положень КАС України позивачем не додано до заяви про видачу дубліката виконавчого листа докази сплати судового збору у відповідному розмірі.
Натомість заявник просить звільнити його від сплати судового збору, зважаючи на відсутність цільових коштів, які не передбачені в бюджеті Пенсійного фонду України.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір» №3674-VI.
Відповідно до ст.8 Законом України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зазначене положення Закону кореспондується з приписами ч.1 ст.133 КАС України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду. При цьому клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч.1 ст.77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Суд зазначає, що на підтвердження відсутності можливості сплатити судовий збір, заявником до суду не надано жодного доказу, у зв`язку з чим, суд доходить до висновку, що клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про видачу дубліката виконавчого листа задоволенню не підлягає.
Крім того, судом встановлено, що ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2020 року заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про поновлення строку на пред`явлення виконавчого листа до виконання по справі №815/2220/15 - задоволено та поновлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області пропущений строк для пред`явлення до виконання виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду по справі №815/2220/15.
При цьому, згідно даних КП ДСС, ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2020 року не набрала законної сили, а також в матеріалах справи відсутні будь-які докази направлення/вручення МПП «Техенерго» копії зазначеної ухвали.
Відповідно до ч.1 ст.167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Таким чином, зважаючи на відсутність підстав для звільнення ГУ ПФУ в Одеській області від сплати судового збору, а також враховуючи те, що ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2020 року по справі №815/2220/15 про поновлення строку на пред`явлення виконавчого листа до виконання не набрала законної сили, суд доходить висновку, що заяву ГУПФУ в Одеській області про видачу дубліката виконавчого листа подано без додержання вимог п.7 ч.1 ст.167 КАС України, а тому така заява має бути повернута заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 133, 167, п.18.4 п.18 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про видачу дубліката виконавчого листа по справі №815/2220/15 (вхід. №33344/20 від 25.08.2020 року) - повернути заявнику без розгляду.
Повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов