
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення відзиву на позовну заяву без розгляду
25 серпня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/2525/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - Джунь С.В. (довіреність від 01.01.2020 № 2,
свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю
від 16.11.2005 № 812)
від відповідача - не прибув
розглянувши в підготовчому засіданні відзив на позовну заяву Державної казначейської служби України від 28 липня 2020 року без номеру у справі за позовом
Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія»
до Державної казначейської служби України
про стягнення пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» (далі - позивач) до Державної казначейської служби України (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з Державного бюджету на користь Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» нараховану за час затримки відшкодування з податку на додану вартість пеню у розмірі 65258467,20 грн за деклараціями грудня 2010 року-січня 2011 року, березня 2012 року та листопада-грудня 2012 року за період з 01 липня 2017 року по 01 липня 2020 року.
Ухвалою від 06 липня 2020 року про відкриття провадження у справі вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 135-137).
Згідно з частиною першою статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до частин першої, другої статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 180 КАС України у підготовчому засіданні суд у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви.
Частинами першою, другою статті 159 КАС України встановлено, що при розгляді справи судом за правилами загального позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Частиною четвертою статті 47 КАС України передбачено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
У відзиві відповідач викладає заперечення проти позову (частина перша статті 162 КАС України).
29 липня 2020 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 30299/2020 від Державної казначейської служби України надійшов відзив на позовну заяву від 28 липня 2020 року б/н, підписаний представником ОСОБА_1 (арк. спр. 150-153).
Вирішуючи питання про прийняття відзиву на позовну заяву Державної казначейської служби України від 28 липня 2020 року б/н, суд виходить з такого.
Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)».
Абзацом другим підпункту 11 пункту 16-1 «Перехідні положення» Конституції України передбачено, що представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 01 січня 2020 року.
Частиною першою статті 55 КАС України передбачено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника (частина третя статті 55 КАС України).
Відповідно до частини четвертої статті 55 КАС України держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Отже, в порядку самопредставництва орган державної влади може представляти за посадою його керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством, установчими документами чи трудовим договором (контрактом).
Відзив на позовну заяву Державної казначейської служби України від 28 липня 2020 року б/н підписано головним спеціалістом-юрисконсультом юридичного відділу Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області ОСОБА_1.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04 липня 2020 року № 1006858142 керівником Державної казначейської служби України є Слюз Тетяна Ярославівна (арк. спр. 133-134).
При цьому, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не містить відомостей щодо можливості здійснення самопредставництва ОСОБА_1 Державної казначейської служби України.
У Єдиному реєстрі адвокатів України відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 має статус адвоката і такого документа до відзиву на позовну заяву не додано.
До відзиву на позовну заяву додано копію наказу Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області від 19 вересня 2016 року № 62-к «Про прийом ОСОБА_2 », копію наказу Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області від 09 лютого 2018 року № 6-к «Про зміну прізвища ОСОБА_2 », копію посадової інструкції головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області ОСОБА_1, копію Положення про юридичний відділ Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області, копію змін до Положення про юридичний відділ Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області.
Вказані документи суд не приймає як доказ наявності повноважень у ОСОБА_1 на самопредставництво Державної казначейської служби України, оскільки осіб та повноваження на здійснення самопредставництва має визначати виключно Державна казначейська служба України, яка є центральним органом виконавчої влади, а не Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, яке є її територіальним органом.
Оскільки справа розглядається в порядку загального позовного провадження, довіреність від 08 січня 2020 року № 5-18-08/212 на здійснення ОСОБА_1 представництва Державної казначейської служби України у судах не приймається судом як документ, що підтверджує повноваження на здійснення представництва.
КАС України не врегульовано питання щодо наслідків подання заяв по суті справи, які не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Внаслідок того, що дії суду в разі надходження заяв по суті справи, які підписано особою, яка не має права підписувати їх, окремо не врегульовано, суд вважає за можливе на підставі частини шостої статті 7 КАС України застосувати до вказаних правовідносин за аналогією закону положення статей 169, 240 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Оскільки відзив на позовну заяву Державної казначейської служби України від 28 липня 2020 року без номеру підписано особою, яка не має права його підписувати, суд дійшов висновку, що відзив на позовну заяву необхідно повернути Державній казначейській службі України без розгляду.
Керуючись статтями 7, 47, 169, 240, 241-243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Відзив на позовну заяву від 28 липня 2020 року без номеру у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Державної казначейської служби України про стягнення пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість повернути Державній казначейській службі України без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повний текст ухвали складено 28 серпня 2020 року.
СуддяТ.І. Чернявська