
Справа№672/715/20
Провадження №2-а/672/21/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2020 року м. Городок
Городоцький районний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді Шинкоренка С.В., за участю секретаря Терещук Н.А., позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городка адміністративну справу №672/715/20 за позовом ОСОБА_1 до Ярмолинецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, інспектора сектору реагування патрульної поліції Ярмолинецького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області старшого лейтенанта поліції Круця Віталія Петровича
про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 14.07.2020 р. звернувся до Городоцького районного суду Хмельницької області із адміністративним позовом до відповідачів, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 18.06.2020 р. серії ДП18 №382180.
Позивач пояснив суду, що поліцейським СРПП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції Круцем В.П. було безпідставно накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. за ніби то вчинення порушення ПДР України, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, оскільки будь-які докази про це останнім надані не були. Крім того, позивач вказує, що інспектором невірно кваліфіковано правопорушення, що ставиться йому у вину, оскільки вважає що в такому випадку інспектор міг би притягати його до відповідальності за ст.125 КУпАП.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Просить скасувати постанову від 18.06.2020 р. серії ДП18 №382180 про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. та закрити справу.
Представник відповідача та відповідач в судове засідання не з`явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.
За таких обставин, суд вважає неявку представника відповідача та відповідача такою, що мала місце за відсутності будь-яких поважних причин, а тому, вважає за можливе провести розгляд справи за їх відсутності на підставі тих доказів, що є в матеріалах справи.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, оглянувши відеозапис з місця зупинки транспортного засобу вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом об`єктивно встановлено, що 18.06.2020 р. поліцейським СРПП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції Круцем В.П. було складено постанову серії ДП18 №382180 у справі про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.122 КУпАП відносно ОСОБА_1 . Згідно даної постанови на позивача накладеного стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. за те, що останній 18.06.2020 р. о 11.14 год. по вул. Хмельницькій в смт. Ярмолинці Хмельницької області після зупинки його інспектором СРПП не увімкнув аварійну світлову сигналізацію, чим порушив вимоги п.9.9 (б) ПДР України (а.с.7).
При оцінці правомірності дій інспектора поліції, суд враховує наступне.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України: В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Ч.2,3 ст.79 КАС України визначено, що: Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Отже, судом взяті до уваги всі подані сторонами докази, підстав для прийняття додаткових доказів у понад визначені законом строки немає і відповідних клопотань з доводами про поважність причин пропуску подання суду доказів – не надходило.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух", встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306.
Відповідно до п. 1.1. Правил дорожнього руху ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Ст.14 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
У відповідності до п.9.8 (б) ПДР України: Аварійна світлова сигналізація повинна бути ввімкнена: у разі зупинки на вимогу поліцейського або внаслідок засліплення водія світлом фар.
ОСОБА_1 в поданій позовній заяві пояснив, що будь-яких порушень ПДР не допускав. Жодних доказів на підтвердження зворотного інспектор поліції йому не надав. Також посилається і на невірну кваліфікацію правопорушення, що ставиться йому у вину.
За приписами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Ст.280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, уповноважена особа має всебічно, повно і об`єктивно з`ясувати обставини справи, зокрема, на підставі належних доказів, які підтверджують факт вчинення особою правопорушення.
В даному випадку судом в ході дослідження матеріалів справи не було встановлено жодних обставин, вказаних в оскаржуваній постанові у справі про адміністративне правопорушення. Зокрема, представником відповідача не було надано суду ні фото-, ні відео- матеріалів, які б фіксували факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення.
Також, оспорювана постанова серії ДП18 №382180 не відповідає вимогам ч.3 ст.283 КУпАП, відповідно до яких, постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених ч.2 ст.283, має містити відомості про: технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис.
Оскільки в постанові відсутні будь-які відомості про відео чи фото фіксацію правопорушення, не зазначено відповідних технічних пристроїв, суд приходить до переконання про відсутність таких доказів. А, навіть за умови їх наявності, вони будуть недопустимими з вказаних вище підстав (ч.3 ст.283 КУпАП).
Згідно ч.3 ст. 62 Конституції України: Обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Отже, оскільки відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 порушень вимог п.9.9 (б) ПДР України, а доводи про зворотне відсутні, суд приходить до висновку про обгрунтованість вимог позивача.
Також, суд погоджується з позицією позивача про помилковість кваліфікації його дій працівником поліції за ч.2 ст.122 КУпАП виходячи із такого.
Відповідно до п.9.1(г) Правил дорожнього руху України увімкнення аварійної сигналізації відноситься до попереджувальних сигналів.
Водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку: перед початком руху і зупинкою; перед перестроюванням, поворотом або розворотом (п.9.2 ПДР України).
Відповідно до вимог ч.2 ст. 122 КУпАП, адміністративна відповідальність настає у разі порушення водіями транспортних засобів правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів.
Отже, виходячи з граматичного тлумачення даної норми закону :" користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку " – мова може йти про таке порушення лише в разі якщо водій починає рух чи його змінює. В даному випадку водій зупинився, а тому останній не підпадає під відповідне положення закону і не може бути притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.
З огляду на це суд вважає, що у діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 122 КУпАП.
Крім того, з наданого позивачем відеозапису з місця зупинки вбачається, що причиною його зупинки працівником поліції слугувало висловлене позивачем на адресу працівників поліції зауваження щодо створення перешкод для руху на дорозі. У свою чергу, поліцейський на відеозаписі пояснює, що ніби то причиною зупинки стало порушення ОСОБА_1 правил зупинки, а саме зупинка на проїзній частині дороги під час того, як він висловлював зауваження працівникам поліції. В той же час, зі змісту постанови про адміністративне правопорушення від 18.06.2020 року вбачається, що накладено на ОСОБА_1 стягнення за вчинення зовсім іншого порушення.
Ч.3 ст.286 КАС України визначено, що: За наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1)залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2)скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3)скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4)змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
За таких обставин у справі суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.
В порядку ч.1 ст.139 КАС України стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сплачений ним судовий збір.
Керуючись ст.ст. 244-246, 286 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову від 18.06.2020 р. серії ДП18 №382180 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП ОСОБА_1 і накладення на нього стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. в зв`язку із відсутністю у його діях складу даного правопорушення, а провадження по справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ярмолинецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в сумі – 420 грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через місцевий суд, який ухвалив рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Ярмолинецький ВП ГУНП в Хмельницькій області, 32100 вул. Чапаєва 65 смт. Ярмолинці Хмельницька область, код ЄДРПОУ 40108824.
Відповідач: інспектор СРПП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області лейтенант поліції Круць Віталій Петрович, місце роботи: Ярмолинецький ВП ГУНП в Хмельницькій області, 32100 вул. Чапаєва 65 смт. Ярмолинці Хмельницька область.
Суддя: