Рішення № 91168788, 13.01.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2020
Номер справи
320/5184/19
Номер документу
91168788
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 січня 2020 року м. Київ № 320/5184/19

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Авіалінії Харкова»

до Головного управління ДФС у м. Києві,

Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві

про стягнення пені

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Авіалінії Харкова» з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про стягнення з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Авіалінії Харкова» (ідентифікаційний код 25469838) пені у розмірі 217873,12 грн., нарахованої на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 30.08.2019 по 10.10.2019 включно (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 10.10.2019 (вх. №27822/19 від 11.10.2019)).

Позов мотивовано невідшкодуванням позивачу підтвердженого бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 9514691,00 грн., у зв`язку з чим в силу положень пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України на суму заборгованості нараховано пеню на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення, яка підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

Ухвалою суду від 30.09.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з призначенням судового засідання, запропоновано відповідачам подати відзив на позовну заяву.

Головним управлінням Державної казначейської служби України у м. Києві подано до суду письмовий відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що відповідачем не порушено права позивача на бюджетне відшкодування ПДВ, з підстав відсутності інформації від ДКСУ з Реєстру заяв по узгодженим сумам бюджетного відшкодування по ТОВ «Авіалінії Харкова» у Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, відповідно підстав для перерахування узгоджених сум бюджетного відшкодування на користь позивача не виникало.

Представником Головного управління ДФС у м. Києві подано до суду письмовий відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що чинним законодавством не передбачено порядку ведення та механізму відшкодування сум ПДВ, внесених до Тимчасового реєстру, та структури такого реєстру, відповідно відсутня можливість нарахування пені на суму залишку бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ. Також відповідачем зазначено про перебування позивача з 01.01.2019 на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Київській області.

У зв`язку з неявкою належним чином повідомлених представників сторін у судове засідання 30.10.2019 та на підставі поданого представником позивача письмового клопотання про продовження розгляду справи за без участі позивача, судом вирішено продовжити подальший розгляд справи в письмовому провадженні.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіалінії Харкова», ідентифікаційний код 25469838, місцезнаходження: 08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, 8А, зареєстроване як юридична особа 29.04.1998, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зроблено запис №10651450000024001.

ПАТ «Авіалінії Харкова» (ідентифікаційний код 25469838) подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року, в якій платником податків визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню, в розмірі 9779425,00 грн.

На підставі акту перевірки від 05.03.2015 №1336/26-51-02-07/25469838 ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві винесено податкові повідомлення-рішення: від 24.03.2015 №0007011502, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов`язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 9514691,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 2378672,00 грн.; від 24.03.2015 №0007021502, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на загальну суму 9513689,00 грн.; від 24.03.2015 №0007061502, яким позивачу зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі: за липень 2013 року на суму 959046,00 грн., за серпень 2013 року на суму 953351,00 грн., за вересень 2013 року на суму 2250486,00 грн., за жовтень 2013 року на суму 3774692,00 грн., за листопад 2013 року на суму 4676022,00 грн., за грудень 2013 року на суму 5675974,00 грн., за січень 2014 року на суму 6080576,00 грн., за лютий 2014 року на суму 6720795,00 грн., за березень 2014 року на суму 7153537,00 грн., за квітень 2014 року на суму 7549201,00 грн., за травень 2014 року на суму 7875395,00 грн., за червень 2014 року на суму 8218736,00 грн., за липень 2014 року на суму 8632885,00 грн., за серпень 2014 року на суму 8994175,00 грн., за вересень 2014 року на суму 9372671,00 грн., за жовтень 2014 року на суму 9514691,00 грн.

На підставі акту перевірки від 29.05.2015 №8761/10/26-15-10-06 ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 15.06.2015 №0000121502, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за період з липня 2013 року по жовтень 2014 року на загальну суму 9514555,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.02.2016 у справі №826/19959/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2016, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві від 24.03.2015 №0007011502 і №0007021502, від 15.06.2015 №0000121502.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.11.2016 залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.02.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2016 у справі №826/19959/15.

У зв`язку з невідшкодуванням суми узгодженого бюджетного відшкодування податку на додану вартість, позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з Державного бюджету України пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету перед позивачем.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов`язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI.

Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції) бюджетне відшкодування - це відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Згідно пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.3 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції), при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Підпунктом «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції) встановлювалось, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від`ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від`ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов`язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг.

Згідно пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції), платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Судом встановлено, що позивачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року в якій позивачем визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню, в розмірі 9779425,00 грн.

Відповідно до пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції), протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Згідно пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції), орган державної податкової служби зобов`язаний у п`ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції) встановлювалось, що на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п`яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Відповідно до пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції), у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п`яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов`язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до пункту 200.17 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції), джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.

Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Згідно пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України (в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції), суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2016 №68 (чинного на момент виникнення спірних відносин, далі по тексту - Порядок №68), реєстри формуються ДФС за даними: прийнятих територіальними органами ДФС податкових декларацій з податку на додану вартість (далі - податкові декларації) або уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість (далі - уточнюючі розрахунки), передбачених абзацом четвертим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, та заяв, поданих у складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків; податкової інформації, зібраної та отриманої органами доходів і зборів, відповідно до глави 7 Кодексу.

Пунктом 10 Порядку №68 встановлювалось, що друга частина реєстрів містить інформацію, зокрема, про: зазначену у заяві суму податку, заявлену до бюджетного відшкодування на рахунок платника податку в банку; дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення; неузгоджену суму податку, заявлену до бюджетного відшкодування, що оскаржується; дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення; суму податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, узгоджену за результатами оскарження.

Згідно абзацу другого пункту 10 Порядку №68, інформація, що міститься у другій частині реєстрів, оновлюється ДФС щодня.

Таким чином обов`язок наповнення реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, який був чинним на момент виникнення спірних відносин, покладався саме на контролюючі органи, відповідно бюджетне відшкодування за заявами до 01.04.2017 здійснювалося відповідно до Порядку №68, тобто зі складанням контролюючим органом відповідного висновку та його наданням територіальному органу Державної казначейської служби України.

Статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України (в чинній на момент прийняття Київським апеляційним адміністративним судом рішення у справі №826/19959/15 редакції) встановлювалось, що постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п`ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2016 у справі №826/19959/15 проголошено у відкритому судовому засіданні, відповідно зазначена ухвала набрала законної сили 04.07.2016. Відтак, вказану дату слід вважати днем закінчення процедури судового оскарження.

Втім, у матеріалах справи відсутні докази подання контролюючим органом органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету позивачу. Головним управлінням ДФС у м. Києві про наявність таких доказів суду не повідомлено, клопотань з цього приводу не зазначено.

Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 №1797-VIII (набрав чинності 01.01.2017), яким змінено порядок повернення бюджетного відшкодування, зокрема, в частині відсутності надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства.

Відповідно до підпункту 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Згідно підпункту 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Підпунктом «ґ» пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до абзацу восьмого пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України, у випадках, передбачених підпунктами «а», «г» та «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Згідно абзацу дев`ятого пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України, узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.

Пунктом 52 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, встановлено, що до 10 січня 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, зобов`язаний на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 цього Кодексу, в редакції, що діяла до 1 січня 2017 року, сформувати єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження.

Формування, ведення, бюджетне відшкодування та офіційне публікування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Згідно пункту 56 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, до 1 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Відшкодування узгоджених сум податку на додану вартість, зазначених у такому реєстрі, здійснюється в хронологічному порядку відповідно до черговості надходження заяв про повернення таких сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість в межах сум, визначених законом про Державний бюджет на відповідний рік. Розподіл сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначених законом про Державний бюджет на відповідний рік, між Тимчасовим реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеним у цьому пункті, та Реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 №26 затверджено Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі по тексту - Порядок №26).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 №26 встановлено, що до набрання чинності пунктами 1 і 3 цієї постанови бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість за заявами, включеними до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, сформованого згідно з пунктом 52 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, здійснюється у порядку, що діяв до 1 січня 2017 року

При цьому пунктом 4 зазначеної постанови встановлено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пунктів 1 і 3 цієї постанови, які набирають чинності з 1 квітня 2017 року.

Згідно пункту 6 Порядку №26, повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру.

Пунктом 7 Порядку №26 встановлено, що інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Відповідно до пункту 12 Порядку №26, узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.

У зв`язку з набранням чинності Порядком №26, з 01.04.2017 втратив чинність Порядок №68, який передбачав формування реєстрів ДФС за даними: прийнятих територіальними органами ДФС податкових декларацій з податку на додану вартість або уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість, передбачених абзацом четвертим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, та заяв, поданих у складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків; податкової інформації, зібраної та отриманої органами доходів і зборів, відповідно до глави 7 Кодексу.

Отже, реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, який діяв як до 01.04.2017, так і після зазначеної дати, передбачає його інформаційне наповнення саме контролюючим органом, зокрема, внесення інформації про узгоджену за результатом судового оскарження суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків.

При цьому в разі внесення заяви про бюджетне відшкодування до Реєстру відповідно до Порядку №68, який діяв до 01.04.2017, така інформація мала бути включена у сформований до 10.01.2017 єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та у Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01.02.2016, за якими станом на 01.01.2017 суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Бюджетне відшкодування за такими заявами до 01.04.2017 мало здійснюватися у раніше визначеному порядку, тобто зі складанням контролюючим органом відповідного висновку та його наданням територіальному органу Державної казначейської служби України.

Водночас, з 01.04.2017 передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДФС в Реєстрі інформації про її узгодження.

Втім, судом під час судового розгляду встановлено, що заявлена позивачем у податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року та узгоджена за результатом судового оскарження сума бюджетного відшкодування в розмірі 9514691,00 грн. не була відображена контролюючим органом в жодному Реєстрі, що підтверджується відомостями з веб-сайтів Державної фіскальної служби України (https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/public/reestr.jspx) та Міністерства фінансів України (http://www.minfin.gov.ua/reestr).

Відповідно до пункту 6 Розділу І Порядку інформаційної взаємодії Міністерства фінансів України з Державною фіскальною службою України та Державною казначейською службою України в процесі формування Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.03.2017 №326 (далі по тексту - Порядок №326), внесення інформації для формування Реєстру здійснюється електронними повідомленнями.

Згідно пункту 1 Розділу ІІ Порядку №326, ДФС до 12-ї години (крім вихідних, святкових та неробочих днів) вносить до Реєстру інформацію, визначену підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 розділу V Кодексу та пунктом 4 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року № 26, за попередній робочий день.

Абзацом першим пункту 2 Розділу ІІ Порядку №326 встановлено, що ДФС відповідно до підпунктів «а», «г» та «ґ» пункту 200.12 статті 200 розділу V Кодексу вносить до Реєстру інформацію щодо дати та суми узгодження бюджетного відшкодування на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Регламентом взаємодії структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС у процесі бюджетного відшкодування податку на додану вартість та формування Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим наказом ДФС від 14.04.2017 № 263, передбачено, зокрема, що органами ДФС повідомлення для наповнення Реєстру заяв формуються за даними інформаційної таблиці Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, підписуються накладенням не менше двох електронних цифрових підписів посадових (уповноважених) осіб та електронної печатки відповідного головного управління ДФС в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС та передаються до Міністерства фінансів України щоденно до 10 год. 00 хв. у робочі дні.

Формування електронного повідомлення для внесення інформації до Реєстру заяв за попередній робочий день (крім вихідних, святкових та неробочих днів), визначеної підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 розділу V ПКУ та пунктом 4 Порядку №26, а також накладення на це повідомлення не менше двох ЄЦП посадових (уповноважених) осіб та електронної печатки відповідного ГУ ДФС віднесено до рівня ГУ ДФС.

Отже, формування як Інформаційної таблиці, так і електронних повідомлень для внесення інформації до Реєстру з 14.04.2017 віднесено до повноважень Головних управлінь ДФС України в областях і м. Києві.

За висновком суду, саме Головне управління ДФС у м. Києві, у даному випадку, є відповідальним органом за відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість інформації щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку, наявність якої є необхідною передумовою для видачі органом держказначейства належної платникові податку суми бюджетного відшкодування. Відтак, право позивача на отримання належної йому суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість порушено бездіяльністю контролюючого органу - Головного управління ДФС у м. Києві, яка полягає у нескладанні та ненаправленні до 01.04.2017 відповідному органу Казначейства висновку із зазначенням суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню, та невнесення з 01.04.2014 до Реєстру інформації про узгоджену за результатами судового оскарження суму бюджетного відшкодування.

При цьому судом взято до уваги положення пункту 10.14 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300, яким встановлено, що після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до: закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов`язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата; повернення надміру сплачених платежів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, у разі якщо до кінця бюджетного періоду спливає строк повернення або відшкодування і відповідно висновки щодо відшкодування виконані в повному обсязі; закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов`язань та інших справ адміністративного судочинства, крім випадків заміни такого контролюючого органу (як сторони або третьої особи в адміністративній справі) іншим контролюючим органом.

Тому, незважаючи на зміну з 01.01.2019 позивачем місця обліку платника податків, обов`язок вжиття заходів з відшкодування позивачу узгодженого бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2014 року покладено саме на Головне управління ДФС у м. Києві до завершення процедури відшкодування ПДВ, відповідно Головне управління ДФС у м. Києві є належним відповідачем у справі.

Відповідно до пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України, суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120% облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Оскільки відповідачами не надано доказів отримання позивачем бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 9514691,00 грн., на вказану суму нараховується пеня, право на отримання якої має позивач.

Як зазначено у позовній заяві, стягнення пені за період з 27.07.2016 по 29.08.2019 включно є предметом розгляду інших судових справ, у зв`язку з чим предметом розгляду у даній адміністративній справі є стягнення пені за період з 30.08.2019 по 10.10.2019 включно (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог).

Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 18.07.2019 №493-рш «Про розмір облікової ставки», розмір облікової ставки НБУ з 19.07.2019 становить 17%.

Рішенням Правління Національного банку України від 05.09.2019 №645-рш «Про розмір облікової ставки» розмір облікової ставки НБУ з 06.09.2019 встановлено на рівні 16,5%.

Таким чином: за період з 30.08.2019 по 05.09.2019 (7 днів) розмір пені становить - 9514691,00 грн. * 17% * 120% / 365 * 7 днів = 37224,59 грн.; за період з 06.09.2019 по 10.10.2019 (35 днів) розмір пені становить - 9514691,00 грн. * 16,5% * 120% / 365 * 35 днів = 180648,79 грн., разом - 217873,38 грн.

Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення на його користь з Державного бюджету України пені у розмірі 217873,12 грн. за період з 30.08.2019 по 10.10.2019, нарахованої на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість, є обґрунтованими. Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3268,10 грн. (платіжне доручення від 23.09.2019 №148), відтак на користь позивача слід присудити судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3268,10 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Головного управління ДФС у м. Києві.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Авіалінії Харкова» (ідентифікаційний код 25469838) пеню у розмірі 217873,12 грн., нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 30.08.2019 по 10.10.2019 включно.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Авіалінії Харкова» судові витрати в розмірі 3268,10 грн. (три тисячі двісті шістдесят вісім грн. 10 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві.

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Авіалінії Харкова» (ідентифікаційний код 25469838, місцезнаходження: 08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Запорізька, 8А).

Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві (ідентифікаційний код 39439980, місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 13 січня 2020 року.