Рішення № 91146753, 25.08.2020, Жидачівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
25.08.2020
Номер справи
443/683/17
Номер документу
91146753
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №443/683/17

Провадження №2-а/443/46/20

РІШЕННЯ

іменем України

25 серпня 2020 року місто Жидачів

Жидачівський районний суд Львівської області у складі головуючого-судді Сливки С.І., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області про визнати протиправною бездіяльності щодо не проведення індексації пенсії та стягнення грошових коштів,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом у якому просить: визнати протиправною бездіяльність Миколаївського об`єднаного УПФУ у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перегляду розміру пенсії у зв`язку з індексацією відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», починаючи з 01.09.2016 року по дату винесення рішення у справі; зобов`язати Миколаївське об`єднане УПФУ у Львівській області переглянути розмір пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з індексацією відповідно до ч.ч.1,2 ст.6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», за період з 01.09.2016 року по дату набрання законної сили рішенням суду у даній справі, утримуватися від застосування «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078, при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_2

06.11.2017 року позивач уточнив позовні вимоги та просить суд: визнати протиправною бездіяльність Миколаївського об`єднаного УПФУ у Львівській області щодо не проведення з 01.09.2016 року по 30.09.2017 рік індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 3, 4, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»; стягнути з Миколаївського об`єднаного УПФУ у Львівській області на користь ОСОБА_1 недоплачену пенсію за період з 01.09.2016 року по 30.09.2017 рік у сумі 1037,19 грн. внаслідок не проведення індексації пенсії відповідно до положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення.

Позовні вимоги мотивує тим, що з 10.12.2009 року отримує пенсію за віком. Статтею 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року передбачено право пенсіонерів на індексацію і перерахунок пенсій. Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII, підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється із першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому обліковано індекс споживчих цін. Відтак, підвищення пенсії позивача у зв`язку з індексацією мало бути здійснено територіальним органом УПФ, на обліку якого він перебував, у грудні 2016 року на 51,13 грн., у березні 2017 року на 47,39 грн., у червні 2017 року на 48,54 грн.

Стверджує, що починаючи з вересня 2015 року Управління пенсійного фонду України в Жидачівському районі нараховувало та виплачувало йому пенсію на рівні 1689,96 грн., що підтверджується довідкою управління №5680/02-18 від 30.11.2016 року. З 1 січня 2015 року управління припинило обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком та не здійснювало індексацію пенсії ОСОБА_1 . Відтак, позивачеві без будь-яких законних підстав з 1 січня 2015 року припинено індексування пенсії.

Ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 18.10.2017 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 15.01.2018 року справу передано на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 15.03.2018 року справу передано на розгляд до Жидачівського районного суду Львівської області.

На підставі розпорядження керівника апарату Жидачівського районного суду Львівської області Особи В.М. №356 від 06 серпня 2020 року справу передано на повторний автоматизований розподіл.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.08.2020 року головуючим у справі визначено суддю Сливку С.І.

Ухвалою судді Жидачівського районного суду Львівської області Сливки С.І. від 11 серпня 2020 року справу прийнято до провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмове провадження).

Також, вказаною вище ухвалою суду замінено відповідача Миколаївське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

20.08.2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву. Обґрунтовуючи у відзиві правомірність своїх дій відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованої суми проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Розмір соціальних виплат залежить від соціально-економічних можливостей держави. Стверджує, що відповідач при проведенні індексації пенсії позивача діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України і виплата індексації обчислена і виплачується відповідно до матеріалів пенсійної справи та чинного пенсійного законодавства України.

Суд з`ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини.

До 08.07.2014 року ОСОБА_1 пенсіонер за віком та інвалід другої групи, проживав у місті Луганську і до 31.07.2014 року перебував па обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська

З липня 2014 року позивач проживав у смт. Гніздичів Жидачівського району Львівської обла¬сті, що підтверджує довідка Управління соціального захисту населення Жидачівською і районної державної адміністрації Львівської області від 06.10.2016 № 155 /а.с.15/.

З 1 серпня 2014 року ОСОБА_1 перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області, що підтверджує лист Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі від 29.09.2016 № 70/С-4 /а.с.16/.

Постановою Жидачівського районного суду Львівської області від 22.05.2015року у справі №443/255/15-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області про визнання протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень і зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Вирішено: визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області щодо невиконання перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2014 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області, щодо нарахування і виплати суми індексації ОСОБА_1 на протязі 2010- 2014 років з порушенням положень Закону України "Про індексацію грошових доходів населення."; зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України в Жидачівському районі Львівської області провести ОСОБА_1 перерахунки: пенсії з 01 березня 2014 року із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у 2013 році, порівняно з 2012 роком; розміру індексації за період з 01.05.2010 р. по 31.12.2014 р. відповідно до положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»; зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України в Жидачівському районі Львівської області виплатити ОСОБА_1 різницю між сумою індексації, яка мала бути сплачена відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (з урахуванням того, що місяцем початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є грудень 2009 року) і фактично виплаченою сумою індексації, за період з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2014 року. У решті позовних вимог відмовити.

Судом встановлено, що починаючи з 22 травня 2008 року нарахування індексації мало здійснюватись відповідно до Закону, а не положень постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року. Оскільки пенсія призначена позивачеві з 10.12.2009, індексація його пенсії має проводитись за нормами Закону № 1282-XII.

Згідно з розрахунком індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком, у жовтні 2016 року, січні і квітні 2017 року перевищив поріг індексації, встановлений у ч. 1 ст. 4 Закону № 1282-XII у розмірі 103 відсотки. Починаючи з вересня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі нараховує та виплачує позивачеві пенсію на рівні 1 689,96 грн., що підтверджується довідкою управління від 30.11.2016 № 5680/02-18 про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії. З 1 січня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі припинив обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком та не здійснює індексацію пенсії позивача. У жовтні 2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в Жидачівському районі за заявою позивача здійснений перерахунок його пенсії, в якому були застосовані: коефіцієнт заробітної плати 1,38954 та коефіцієнт страхового стажу - 0,56250, що підтверджує згаданий вище лист від 29.09.2016 № 70/С-4.

З 01.09.2015 по 30.11.2016 розмір пенсійних виплат позивача становить 1 689,96 грн., що підтверджує довідка Головного Управління Пенсійного фонду України від 30.11.2016р. №5680/02-18/а.с.20/. Розмір пенсійних виплат позивача станом на дату пред`явлення даного позову також становить 1 689,96 грн.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Індексація грошових доходів населення здійснюється відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (надалі - Закон №1282-ХІІ) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (надалі - Порядок №1078).

Згідно ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Судом встановлено, що позивачу за період з 01.09.2016 року по 30.09.2017 рік не виплачувалась індексація грошового забезпечення. Ця обставина визнається сторонами.

Стосовно наявності у позивача права на проведення індексації його доходів, суд зазначає таке.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів. (ст.9 Закону)

Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 6 Порядку № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття; 5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються; 6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів; 7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці (грошового забезпечення). За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

Проте, як вже зазначалося, позивачу за період з 01.09.2016 по 30.09.2017 роки не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, оскільки будь-які дії стосовно вказаних виплат ним не вчинялися.

Статтею 3 Закону №1282-XII передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

За змістом статті 4 Закону №1282-XII (в редакції, що діяла до 01.01.2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, який установлюється у розмірі 101 відсотка. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VІІІ від 24.12.2015 року внесено зміни до ч. 1ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення"№1282-XII та поріг індексації підвищено зі 101 % до 103 %.

Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

При цьому, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб змінювався і відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік"з 1 січня 2015 року становив 949 грн.; з 1 вересня 2015 року - 1074 грн. В 2016 році відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік"з 01.01.2016 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб становив 1074 грн., з 01.05.2016 року -1130 грн., з 01.12.2016 року -1247 грн.

Суд зауважує, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у даній справі.

Наведене в сукупності свідчить про те, що доводи відповідача щодо відсутності коштів для виплати індексації судом не заслуговують на увагу, оскільки індексація пенсії (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.

Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 12.12.2018 по справі № 825/874/17.

З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача викладені у відзиві на позовну заяву.

Індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних вище нормативно-правових актів, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

За таких підстав, бездіяльність відповідача, яка полягала у не нарахуванні та невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення за вищевказаний період є протиправною.

Отже, аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що не нарахування та невиплата позивачу індексації грошового забезпечення за період 01.09.2016 по 30.09.2017 роки є протиправною, а тому належить зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.09.2016 по 30.09.2017 роки включно.

Разом з тим, нарахування індексації пенсії належить до безпосередніх повноважень пенсійного фонду, який є суб`єктом владних повноважень у сфері нарахування та виплат пенсій. І оскільки така індексація позивачу не нараховувалася, тому суд позбавлений можливості стягнути на користь позивача її суму.

У відповідності до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З огляду на наведене з метою ефективного захисту та відновлення порушених прав позивача основні позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за спірний період, а похідні позовні вимоги (задоволення яких відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України залежить від задоволення основної вимоги) підлягають задоволенню шляхом зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.09.2016 по 30.09.2017 (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області (юридична адреса: м.Львів, вул. М. Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнати протиправною бездіяльності щодо не проведення індексації пенсії та стягнення грошових коштів, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення з 01.09.2016 року по 30.09.2017 рік індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.3, 4, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення (пенсії) з 01.09.2016 року по 30.09.2017 рік включно.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Жидачівський районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 25 серпня 2020 року.

Суддя С.І. Сливка