Постанова № 91130057, 25.08.2020, Михайлівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
25.08.2020
Номер справи
321/966/20
Номер документу
91130057
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Михайлівський районний суд Запорізької області

Справа № 321/966/20

Провадження № 3/321/410/2020

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.08.2020 року

Суддя Михайлівського районного суду Запорізької області Машкіна Н.В., за участю: секретаря судового засідання Засько О.А., прокурора Циганія О.Ю., захисника – адвоката Мовчана О.Г., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративну справу, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Національної поліції України Департаменту Стратегічних розслідувань у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Василівка, Василівського району, Запорізької області, громадянки України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , працюючої вчителем КЗ «Дніпрорудненська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів «Світоч», раніше до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією не притягалась, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , будучи присяжною Василівського районного суду Запорізької області, згідно з п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП, є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати до 01 квітня щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.08.2016 № 3, подала її несвоєчасно, а саме: 29.10.2018 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (в редакції Закону № 1700-УІІ від 14.10.2014) - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у несвоєчасній подачі майнової декларації заперечувала. Пояснила, що їй не відомо було про те, що вона була затверджена до списку присяжних Василівського районного суду Запорізької області на підставі рішення Дніпрорудненської міської ради від 24.11.2016 року. Про вказане рішення вона дізналася, отримавши запрошення для розгляду цивільної справи в 2017 році. Про обов`язок подання майнової такої декларації за 2017 рік до 01.04.2018 року вона обізнана не була. У вересні-жовтні 2018 року НАЗК направило їй повідомлення про необхідність подачі декларації за 2017 рік. Оскільки їй був потрібен час скористатися допомогою спеціаліста, вона подала вказану декларацію 29.10.2018 року.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, та її захисник – адвокат Мовчан О.Г. заявили клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення згідно п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, посилаючись на те, що строк притягнення до адміністративної відповідальності, визначений ст. 38 КУпАП в редакції станом на 17.04.2020 року сплинув. Так, часом вчинення адміністративного правопорушення слід вважати час, починаючи з 00 годин 01 хвилина 01 квітня 2018 року, оскільки саме з цього часу сплинув строк подачі щорічної декларації за попередній звітний рік. Крім того, ОСОБА_1 здійснила подачу декларації шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі Єдиний Державний реєстр Декларації 29.10.2018 року, після чого уповноваженому органу став відомий факт несвоєчасного її подання. Також, про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 майнової декларації НАЗК 02.04.2020 року повідомила уповноважену особу – працівника поліції стратегічних розслідувань Ю.Чорного. Таким чином, тримісячний строк, визначений ст. 38 КУпАП в редакції на момент вчинення адміністративного правопорушення, сплинув.

Крім того, захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважає недопустимим доказом протокол про адміністративне правопорушення № 305 від 23.06.2020 року, оскільки його складено в порушення Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення в органах поліції (надалі – Інструкції), а саме: примірник протоколу, який був вручений ОСОБА_1 містить розбіжності з протоколом, який надійшов на розгляд до Михайлівського районного суду Запорізької області (містить додаткові записи), що є порушенням п. 7 розділу 2 Інструкції.

Прокурор у судовому засіданні вказав, що ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Проти закриття справи про адміністративне правопорушення згідно п.7 ч.1 ст.247 КУпАП заперечував, посилаючись на те, що моментом виявлення адміністративного правопорушення є дата, коли уповноважена особа за участі особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, здійснила дії, визначені ч.ч.2-4 ст. 256 КУпАП, тобто склала протокол.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, її захисника, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно дотримуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних та пов`язаних з корупцією правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.

24.11.2016 року ОСОБА_1 на підставі рішення сесії Дніпрорудненської міської ради № 38 від 24.11.2016 року зараховано до складу присяжних Василівського районного суду Запорізької області, строком на три роки та яка виконувала обов`язки присяжного з 24.11.2016 року по 24.11.2019 рік і приймала участь в якості присяжного по 3 цивільним справам 22.05.2017 року, 11.07.2017 року, 04.09.2017 року, 29.09.2017 року, 26.12.2017 року, 22.04.2019 року, 14.05.2019 року, 01.08.2019 року.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи присяжною відповідно до п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

10.06.2016 року Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:

1)перший етап - з 00 год. 00 хв. 01.09.2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування:

-щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

-декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

-повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування, передбачені

ч. 2 ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на 01.09.2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

2)другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 року для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу II вказаного Порядку, щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 години 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітнім роком. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Проте встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) ОСОБА_1 , несвоєчасно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме - 29.10.2018 року, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року за № 3, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно послідовності дій користувача Реєстру, які вчинила ОСОБА_1 (дата реєстрації в Реєстрі 25.10.2018 року о 15:44), тобто дії по заповненню щорічної декларації за 2017 рік розпочала лише 28.10.2018 року.

Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, не встановлено.

Так, під поважними причинами розуміють неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, унаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення до декларації, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Ч. 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:

1) про накладення адміністративного стягнення;

2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу;

3) про закриття справи.

Підстави для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення визначені ч.1 ст. 247 КУпАП, зокрема: відсутність події і складу адміністративного правопорушення; недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку; неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність; вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони; видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу; наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП в ред. станом на 17.04.2020 року, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

З`ясовуючи вказані обставини, судом встановлено, що датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 29.10.2018 рік, оскільки в цей день ОСОБА_1 несвоєчасно подано щорічну декларацію за 2017 рік.

Протокол про адміністративне правопорушення № 305, який надійшов на розгляд до Михайлівського районного суду Запорізької області 03.08.2020 року,складено 23.06.2020 року, що є фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення згідно роз`яснення комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, оскільки саме в цей день посадовою особою органу Національної поліції надана оцінка зібраним доказам у їх сукупності.

Таким чином, доводи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та її захисника щодо закінчення на момент розгляду справи строку, визначеного ст. 38 КУпАП, суд вважає необґрунтованими.

Вирішуючи питання щодо допустимості протоколу про адміністративне правопорушення, суд виходить з такого.

Згідно п.7 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення в органах поліції не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.

Як вбачається з примірника протоколу, врученого особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, він не підписаний нею та не містить її пояснень. Усі інші реквізити протоколу наявні, а тому підстав не приймати за основу зазначений доказ у суду немає.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП – несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 33 КУпАП, при накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан.

При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 суд бере до уваги характер вчиненого нею правопорушення, особу правопорушника і вважає доцільним призначити їй адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 280, 283, 284 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. 00 коп. у прибуток держави: (отримувач коштів УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA118999980313090106000026007, код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , у прибуток держави судовий збір в сумі 420(чотириста двадцять) гривень 40 коп. (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Строк пред`явлення постанови до виконання складає три місяці з дати її винесення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Михайлівського районного суду

Запорізької області Н.В. Машкіна