
Справа № 234/7918/20
Провадження № 2/234/2477/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2020 року м. Краматорськ
Суддя Краматорського міського суду Донецької області Данелюк О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу№234/7918/20 за позовом
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, юридична адреса: Донецька область м. Краматорськ вул. Героїв Небесної Сотні, 23
до
ОСОБА_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1
про стягнення переплати бюджетних коштів,
Обставини справи:
20.05.2020 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі Управління) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради 22.10.2015 року звернулася громадянка ОСОБА_1 із заявою як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для виплати компенсації витрат на продукти харчування учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Розпорядженням Відповідачу було призначено компенсацію витрат на продукти харчування з 15.10.2015 року у розмірі 210 грн. довічно. До жовтня 20107 року відповідач отримував компенсацію витрат на продукти харчування. Надалі у жовтні 2017 року в ході перевірки місця реєстрації отримувачів компенсацій було виявлено, що ОСОБА_1 знятий з 28.08.2017 року з реєстрації місця проживання. 27.10.2017 року розпорядженням управління ОСОБА_1 був знятий з обліку з 01.09.2017 року та йому були припинені усі виплати. Сума переплати за вересень 2017 року складає в розмірі 210 грн.. 15.03.2018 року на адресу ОСОБА_1 управлінням направлено повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів. На теперішній час відповідачем переплату не сплачено. Просять стягнути з ОСОБА_1 заборговану переплату бюджетних коштів у сумі 210 грн., а також сплачений при подачі позовної заяви судовий збір в сумі 2102 грн..
Ухвалою суду від 16.06.2020 року провадження по справі було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Сторонами відповідно до ст 279 ЦПК України не було подано клопотання про розгляд справи з їх викликом у зв`язку із чим, суд вважає можливим, провести розгляд справи за відсутністю сторін.
Ухвалою суду від 24.07.2020 справу прийнято до свого провадження та призначено судове засідання на 12.08.2020 року без виклику сторін.
28.07.2020 року до суду надійшов відзив від відповідача, в якому він не заперечує проти стягнення з нього на користь Управління переплати грошових коштів, втім, заперечує проти стягнення з нього судового збору, оскільки він є особою «громадянином, який евакуйований із зони відчудження» внаслідок аварії на Чорнобильскій АЄС у 1986 році, посвідчення категорія 2», та на підставі п. 10 ст 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від його сплати.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
22.10.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про призначення виплати компенсації витрат на продукти харчування учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Рішенням Управління ОСОБА_1 було призначено компенсацію витрат на продукти харчування у розмірі 210 грн. довічно.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 2 (пункт 2 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: 1) пільги, передбачені пунктами 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30, 31 статті 20; 3) позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов; д автомобільним, або повітряним, або залізничним, або водним транспортом; 5) першочергове встановлення телефону з оплатою 50 процентів вартості його встановлення; 6) забезпечення продуктами харчування за фізіологічними нормами з обов`язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 25 процентів вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я; 8) відшкодування у встановленому законодавством порядку втраченого заробітку, який вони мали до ушкодження здоров`я, якщо захворювання або каліцтво, що виникли у зв`язку з виконанням робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призвели до стійкої втрати професійної працездатності (без встановлення інвалідності), що встановлено уповноваженою медичною комісією; 9) безплатне користування всіма видами міського та приміського транспорту (крім таксі) на території України для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які належать до категорії 2, за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.
Відповідно до п. 3 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання
програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - Призначення громадянам компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг здійснюється за єдиною заявою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. № 1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги" (Офіційний вісник України, 2002 р., № 34, ст. 1584). Органи соціального захисту населення, що проводять нарахування та виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", звіряють у разі потреби отриману від громадян інформацію щодо правомірності нарахування компенсаційних виплат з відділами персоніфікованого обліку згідно з Єдиним автоматизованим реєстром осіб, які мають право на пільги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. № 117 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 5, ст. 177). Виплата компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг проводиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше ніж з дня видачі йому посвідчення встановленого зразка. При зміні категорії постраждалої особи або її посвідчення проведення виплати поновлюється з дня припинення останньої виплати на підставі заяви, поданої громадянином протягом трьох місяців. У разі зміни місця реєстрації або місця роботи громадянин для отримання виплати за новим місцем реєстрації або місцем роботи подає протягом трьох місяців заяву та довідку про отримані виплати (нарахування).
У жовтні 2017 року в ході перевірки місця реєстрації отримувачів компенсацій було виявлено, що ОСОБА_1 знятий з 28.08.2017 року з реєстрації місця проживання.
Відповідно до Розпорядження Управління від 27.10.2017 року ОСОБА_1 знятий з обліку з 01.09.2017 року та припинено всі виплати по особовим рахункам № НОМЕР_1 , НОМЕР_2 .
Позивач листом-повідомленням №01-14/1881 від 15.03.2020 року довів до відома Відповідача інформацію про переплату бюджетних коштів в сумі 210 грн.. До цього часу сума переплати не погашалась.
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Враховуючи, що відповідач добровільно не відшкодував фактичні витрати, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з нього на користь позивача вказаних коштів в сумі 210 грн.
Згідно ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Втім, ОСОБА_1 має посвідчення громадянина, який евакуйований із зони відчуження у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_3 , безстроково та відповідно до п. 10 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , заборговану переплату бюджетних коштів у сумі 210 грн. (двісті десять грн) на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617, р/р №UA678201720343170042000022516 в ДКСУ м. Київ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд, протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Рішення складене в одному екземплярі в нарадчій кімнаті.
Суддя Краматорського міського суду О. М. Данелюк