
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1259/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Альошиній І.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Алєксєєва Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головнокомандувача Збройних Сил України генерал-полковника Руслана Хомчака про визнання протиправним та скасування наказу від 07.05.2020 р. № 47 в частині,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головнокомандувача Збройних Сил України генерал-полковника Руслана Хомчака (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 07.05.2020 р. № 47 (по особовому складу) в частині увільнення позивача від займаної посади і призначення старшим офіцером відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень відділу запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень Східного територіального управління Військової служби правопорядку.
Позовні вимоги мотивовано тим, що є військовослужбовцем Збройних Сил України, проходить військову службу за контрактом у Херсонському зональному відділі Військової служби правопорядку Південного територіального управління Військової служби правопорядку, на посаді начальника відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень - заступника начальника відділу. 07.05.2020 р. відповідачем винесено наказ № 47, відповідно до п.8 параграфу 2 позивача на підставі п.82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України увільнено від займаної посади і призначено старшим офіцером відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень відділу запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень Східного територіального управління Військової служби правопорядку; призначено на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей на підставі висновку атестування. Вважає вказаний наказ протиправним та таким, що порушує права позивача, оскільки його винесено за висновками атестування, яке проведено з порушеннями Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 р. № 1153/2008 та Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 р. № 170.
Ухвалою від 19.05.2020 р. відмовлено в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
Ухвалою від 21.05.2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 15.06.2020 р. на 10:00 год., відповідачу надано строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Ухвалою від 15.06.2020 р. суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 05.08.2020 р. на 11:00 год.
15.06.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що 15.11.2019 р. начальником Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку було оформлено висновок та рекомендації безпосереднього начальника на скороченій оцінній картці військовослужбовця ОСОБА_1 , а саме: "Висновок - займаній посаді не відповідає. Рекомендації - доцільно перемістити на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових та моральних якостей". 28.11.2019 р. начальником Південного територіального управління Військової служби правопорядку оформлено висновок та рекомендації прямого начальника на скороченій оцінній картці позивача, а саме: "Висновок - займаній посаді не відповідає. Рекомендації - доцільно перемістити на нижчу посаду старшого офіцера відділу (відділення) територіального управління Військової служби правопорядку (старшого офіцера відділення, зонального відділу Військової служби правопорядку) з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей". 16.12.2019 р. начальником Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковнику ОСОБА_1 на підставі вимог п.п.7.25, 7.26 Наказу № 170 доведено під підпис висновок та рекомендації прямого начальника щодо невідповідності займаній посаді та доцільності переміщення на нижчу посаду. 24.02.2020 р. атестаційною комісією Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України оформлено висновки атестаційної комісії (протокол від 24.02.2020 р. № 3), а саме: "Клопотати перед начальником Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальником Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України про пониження в посаді військовослужбовця". 12.03.2020 р. начальником Головного управління персоналу - заступником начальника Генерального штабу Збройних Сил України затверджено скорочену оцінну картку. Зазначає, що з рішенням, яке було затверджено позивача ознайомлено 30.03.2020 р., про що складено аркуш бесіди. В подальшому, 07.05.2020 р. відповідачем видано наказ № 47, яким підполковника ОСОБА_1 увільнено від займаної посади та призначено старшим офіцером відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень відділу запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень Східного територіального управління Військової служби правопорядку. Вважає, що оцінювання позивача здійснено згідно норм чинного законодавства, а оскаржуване рішення відповідає критеріям, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, а відтак скасуванню не підлягає.
25.06.2020 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, за змістом якої з доводами, наведеними у відзиві на позовну заяву не погоджується, вважає їх необґрунтованими, наполягає на задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 05.08.2020 р. закрито підготовче провадження та призначення справу до розгляду по суті на 11.08.2020 р. на 11:00 год.
У судовому засіданні позивач просив задовольнити позовні вимоги з викладених у позовній заяві та відповіді на відзив підстав.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, вказаних у відзиві на позовну заяву.
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_2 пояснив, що є безпосереднім начальником ОСОБА_1 . Ним було заповнено розділи 2-3 скороченої оцінної картки позивача та зроблено висновок про невідповідність займаній посаді. Оцінка службової діяльності здійснена за критеріями згідно вимог Інструкції № 170 та Методичних рекомендацій. З висновками прямого та безпосереднього начальників ознайомлено позивача 16.12.2019 р., а із затвердженою оцінною карткою - 30.03.2020 р.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13.10.2015 р. перебуває на службі в Збройних Силах України за контрактом, укладеним на 5 років, має військове звання підполковник та у період з 13.01.2016 р. по 11.04.2016 р. приймав участь в АТО.
За період з 01.11.2018 р. по 01.11.2019 р. проведено оцінку військовослужбовця та складено скорочену оцінну картку військовослужбовця, згідно з п.2 якої ОСОБА_1 за критеріями службової діяльності отримав 30 балів (задовільно).
Відповідно до п.3.2 безпосереднім начальником - начальником Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку 15.11.2019 р. зроблено висновок про те, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає та рекомендовано перевести на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових та моральних якостей.
28.11.2019 р. прямим начальником - начальником Південного територіального управління Військової служби правопорядку зроблено висновок щодо невідповідності ОСОБА_1 займаній посаді та рекомендовано перемістити на нижчу посаду старшого офіцера відділу (відділення) територіального управління Військової служби правопорядку (старшого офіцера відділення зонального відділу Військової служби правопорядку) з урахуванням професійних, ділових та моральних якостей.
24.02.2020 р. на засіданні атестаційної комісії Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України за результатами розгляду питання щодо військовослужбовця Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, який за результатами щорічного оцінювання має висновок про невідповідність займаній посаді, прийнято висновок щодо доцільності перемістити ОСОБА_1 на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових та моральних якостей.
12.03.2020 р. начальником Головного управління персоналу - заступником начальника Генерального штабу Збройних Сил України затверджено скорочену оцінну картку.
З матеріалами оцінювання, висновками та рекомендаціями начальників ОСОБА_1 ознайомлено 30.03.2020 р.
07.05.2020 р. Головнокомандувачем Збройних Сил України винесено наказ № 47, відповідно до п.8 параграфу 2 на підставі п.82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України ОСОБА_1 увільнено від займаної посади і призначено старшим офіцером відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень відділу запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень Східного територіального управління Військової служби правопорядку та призначено на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей на підставі висновку атестування.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з позовною заявою до суду про його скасування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України визначається Положенням, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 р. № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008).
За приписами пп.3 п.82 Положення № 1153/2008 призначення військовослужбовців на посади здійснюється на нижчі посади, зокрема з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування.
Пунктами 176, 177 Положення № 1153/2008 передбачено, що атестування військовослужбовців проводиться для забезпечення правильного добору, розстановки, виховання і вдосконалення підготовки військових кадрів шляхом об`єктивного оцінювання професійного рівня, ділових та моральних якостей кожного військовослужбовця, відповідності їх посаді, визначення перспективи службового використання, створення резерву кандидатів для просування по службі.
Процес атестування військовослужбовців передбачає проведення щорічного оцінювання та періодичного атестування.
Порядок та строки проведення атестування військовослужбовців визначаються Міністерством оборони України (п.179 Положення № 1153).
Механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 р. № 1153, визначено Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 р. № 170 (далі - Інструкція № 170).
Згідно п.7.1 Інструкції № 170 процес атестування військовослужбовців передбачає проведення комплексного та періодичного оцінювання військовослужбовців.
Комплексне оцінювання включає щорічне оцінювання, здійснене прямими командирами (начальниками), та незалежне оцінювання військовослужбовців, здійснене визначеним представником Головної інспекції Міністерства оборони України або комісій з перевірки військ (сил), утворених наказами Міністерства оборони України, у випадках, визначених пунктом 7.5 цього розділу.
Комплексне оцінювання здійснюється для визначення відповідності військовослужбовців займаним посадам, створення Резерву для просування по службі і Плану переміщення на посади за результатами оцінки їх службової діяльності за рік та прийняття рішень щодо просування або переміщення військовослужбовців по службі, або їх звільнення з військової служби (п.7.2 Інструкції № 170).
Відповідно до п.7.3 Інструкції № 170 комплексному та періодичному оцінюванню підлягають усі військовослужбовці Збройних Сил України, за винятком осіб, зазначених у пункті 178 Положення.
За змістом п.7.5 Інструкції № 170 щорічне оцінювання військовослужбовців проводиться до 30 листопада календарного року, а осіб рядового, сержантського і старшинського складу військових частин (підрозділів), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій, - після завершення виконання завдань за призначенням.
Безпосередньому щорічному оцінюванню передують організаційні заходи. Так, відповідно до п.7.9 Інструкції № 170 для проведення щорічного оцінювання у кожній військовій частині від окремого батальйону, йому рівного і вище, органі військового управління, установі, закладі відповідно до штату (штатного розпису) розробляється схема оцінювання військовослужбовців. Щорічно складаються: план заходів з організації та проведення оцінювання; графік проведення оцінювання, який затверджується командиром військової частини і доводиться до відома кожного військовослужбовця, який оцінюється, під підпис.
Підпунктом 1.1.2 Методичних рекомендацій з порядку організації і проведення атестування військовослужбовців Збройних Сил України, затверджених директором Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 19.04.2017 р. № 328 (далі - Методичні рекомендації), встановлено, що посадові особи, які здійснюють періодичне та щорічне оцінювання військовослужбовців доводять до військовослужбовців, що оцінюються, план заходів з організації та проведення оцінювання військовослужбовців військової частини та графік проведення оцінювання (складається у грудні на наступний навчальний рік).
Згідно п.п.7.10, 7.13, 7.14 Інструкції № 170 щорічне оцінювання військовослужбовця здійснює його безпосередній командир (начальник) за умови спільної служби не менше трьох місяців.
Пунктами 7.7, 7.13, 7.14 Інструкції № 170 обумовлено, що за підсумками щорічного оцінювання складається оцінна картка військовослужбовця. Посадові особи, які складають оцінну картку військовослужбовця, зобов`язані, зокрема, проаналізувати службову діяльність підлеглих військовослужбовців за рік та оцінити виконання ними службових обов`язків, рівень їх індивідуальної підготовки, виконання планів і програм бойової підготовки, індивідуальних результатів за підсумками контрольних занять, підсумкових перевірок, інспектувань тощо; вивчити матеріали періодичного оцінювання підлеглих військовослужбовців за період після останнього щорічного оцінювання; особисто скласти оцінну картку військовослужбовця, написати висновок, надати відповідні рекомендації та подати за підпорядкованістю для отримання висновків і рекомендацій прямого начальника.
Залежно від результатів оцінювання службової діяльності військовослужбовців за рік посадові особи, які складають на військовослужбовців оцінні картки, роблять висновки щодо відповідності посадам, які вони займають, а також надають рекомендації стосовно їх подальшого службового використання, а саме: зарахування до Резерву для просування по службі; залишення на займаній посаді або продовження строку перебування на посаді; призначення або переміщення на рівнозначну посаду із зазначенням причин, визначених підпунктом 2 пункту 82 Положення; переміщення на нижчу посаду із зазначенням причин, визначених підпунктом 3 пункту 82 Положення; направлення на навчання, підготовку до ад`юнктури, докторантури; залишення на військовій службі понад граничний вік; звільнення з військової служби із зазначенням підстав, визначених статтею 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Під час особливого періоду щорічне оцінювання військовослужбовців проводиться в кінці календарного року.
За змістом п.7.25 Інструкції в особливий період на військовослужбовця складається скорочена оцінна картка (додаток 13). Безпосередній начальник заповнює розділи 1 - 3 скороченої оцінної картки. Прямий начальник здійснює висновок та рекомендації, які заносить до розділу 4 скороченої оцінної картки військовослужбовця. У разі потреби на військовослужбовця складається службова характеристика у випадках, визначених Положенням. Незалежне оцінювання військовослужбовця, який займає посаду, передбачену штатом воєнного часу, в особливий період не проводиться.
Військовослужбовець, на якого складається оцінна картка, ознайомлюється з нею після висновку та рекомендацій прямого начальника.
Згідно п.5.3 Методичних рекомендацій скорочена оцінна картка військовослужбовця відображає результати службової діяльності військовослужбовця за рік.
Скорочена оцінна картка включає наступні розділи: загальні відомості про військовослужбовця; оцінку за критеріями службової діяльності; текст оцінної характеристики, висновок та рекомендації безпосереднього начальника; результати періодичного оцінювання; висновок атестаційної комісії; рішення посадової особи, яка затверджує оцінну картку; інформацію про ознайомлення військовослужбовця зі скороченою оцінною карткою (пп.5.3.1 п.5.3 Методичних рекомендацій).
Відповідно до пп.5.3.3 п.5.3 Методичних рекомендацій оцінювання результатів службової діяльності військовослужбовця здійснюється за допомогою оцінки за критеріями службової діяльності військовослужбовця. Для об`єктивної оцінки за сумою балів оцінювання повинне проводитися за всіма критеріями без винятку. Безпосередній начальник здійснює оцінку службової діяльності військовослужбовця за кожний критерій. Оцінювання за критеріями проводиться за 4 бальною шкалою (від 5 до 2 балів).
Критерії оцінки службової діяльності спрямовані на якісне оцінювання рівня індивідуальної підготовленості військовослужбовця. За наявності негативних оцінок за критеріями діяльності безпосередній командир (начальник) повинен у розділі 3.1 "Текс характеристики" обов`язково обґрунтувати здійснення таких оцінок (п.5.4 Методичних рекомендацій).
Згідно п.5.5 Методичних рекомендацій оцінна характеристика на військовослужбовця складається за рішенням безпосереднього начальника (у разі службової необхідності). Після її складання безпосередній начальник робить висновок і надає рекомендації щодо подальшого службового використання військовослужбовця. Мета оцінних висновків та рекомендацій безпосереднього начальника - визначення відповідності займаній посаді військовослужбовця та надання рекомендацій стосовно його подальшого службового використання. Висновки та рекомендації безпосереднього начальника визначаються у відповідності з вимогами Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на підставі суми балів, які отримав військовослужбовець за результатами щорічного оцінювання в особливий період.
Після безпосереднього начальника висновки та рекомендації робить прямий начальник. Мета висновку та рекомендацій прямого начальника - визначення відповідності військовослужбовця займаній посаді та надання конкретних рекомендацій стосовно можливих напрямків подальшого його службового використання. Рекомендації прямого начальника повинні відображати його бачення щодо подальшого розвитку кар`єри військовослужбовця і не мають нести чіткої регламентованості вимогами.
За приписами п.7.15 Інструкції № 170 військовослужбовець, який за результатами оцінювання має висновок про невідповідність займаній посаді, або протягом останніх 12 місяців за неналежне виконання або відмову від виконання взятих на себе під час укладення контракту про проходження військової служби обов`язків два або більше разів у сукупності притягувався до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення, або на підставі письмового наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, які обліковуються для оцінки стану дисципліни згідно з Інструкцією про надання доповідей і донесень про події, порушення та їх облік, чи протягом останніх 6 місяців після попередження про неповну службову відповідність не виправив своєї поведінки і це стягнення не відіграло своєї ролі, розглядається на засіданні відповідної атестаційної комісії. Перед розглядом атестаційної комісії на таких військовослужбовців складається службова характеристика.
Розгляд атестаційною комісією питання подальшого службового використання військовослужбовця здійснюється не пізніше місячного строку від дня доведення військовослужбовцю висновків оцінювання. У разі оскарження результатів оцінювання військовослужбовцем питання подальшого службового використання розглядається на засіданні атестаційної комісії після прийняття рішення за скаргою, але не пізніше місячного строку від дня прийняття такого рішення.
Розгляду атестаційними комісіями військових частин, з`єднань, органів військового управління Збройних Сил України, закладів, установ, військових комісаріатів, структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України підлягають оцінні картки або службові характеристики у разі висновків про невідповідність військовослужбовця займаній посаді та рекомендацій, визначених пунктом 7.14 цього розділу.
Оцінні картки та службові характеристики, які складає командир військової частини, розглядаються атестаційною комісією вищої інстанції.
За встановленим п.п.7.21-7.23 Інструкції № 170 порядком атестаційні комісії можуть запрошувати на свої засідання для довідок і пояснень як тих, кого оцінюють, так і посадових осіб, які складали оцінні картки та службові характеристики. Підлягають обов`язковому запрошенню на засідання атестаційних комісій особи, оцінні картки та службові характеристики яких мають висновки щодо невідповідності займаній посаді. Висновок приймається членами атестаційної комісії відкритим голосуванням без присутності особи, яка оцінюється. Голосування проводиться за наявності не менше 2/3 членів затвердженого складу атестаційної комісії. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх. Висновок атестаційної комісії заноситься до протоколу засідання атестаційної комісії, який підписується головою, його заступником, членами та секретарем комісії. З протоколу засідання атестаційної комісії цей висновок із зазначенням дати та номера протоколу переноситься до оцінної картки секретарем комісії та засвідчується його підписом.
Відповідно до пункту 7.31 Інструкції № 170 виконання висновку оцінювання проводиться після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або зі службовою характеристикою, а у разі їх оскарження - після розгляду та прийняття рішення за скаргою.
Пунктами 7.29 Інструкції № 170 визначено порядок оскарження порядку оцінювання, необ`єктивності змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці. Така скарга подається не пізніше ніж через місяць після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або службовою характеристикою і розглядається в порядку, установленому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.
Аналогічні вимоги зазначено в п.5.5 Методичних рекомендацій.
З аналізу вказаних норм слідує, що щорічне оцінювання під час особливого періоду має здійснюватись у чіткій послідовності та за визначеною процедурою, а саме: розроблення схеми оцінювання військовослужбовців; складення плану заходів з організації та проведення оцінювання; складення графіку проведення оцінювання, який затверджується командиром військової частини і доводиться до відома кожного військовослужбовця, який оцінюється, під підпис; безпосереднім начальником військовослужбовця заповнюються розділи 1-3 скороченої оцінної картки; прямим начальником військовослужбовця здійснюється висновок та рекомендації, які заносяться до розділу 4 скороченої оцінної картки; ознайомлення військовослужбовця зі скороченою оцінною карткою; оскарження військовослужбовцем порушення порядку оцінювання, необ`єктивність змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці; розгляд скарги в порядку, установленому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України; складення службової характеристики; розгляд на засідання атестаційної комісії скороченої оцінної картки військовослужбовця, який за результатами оцінювання має висновок про невідповідність займаній посаді (з обов`язковою участю військовослужбовця); висновок з протоколу засідання атестаційної комісії переноситься до скороченої оцінної картки військовослужбовця; направлення матеріалів атестації до кадрових органів для затвердження; ознайомлення військовослужбовця зі скороченою оцінною карткою та службовою характеристикою під підпис; оскарження висновків щорічного оцінювання; розгляд скарги; виконання висновку оцінювання.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював позицію стосовно судового контролю за дискреційними адміністративними актами суб`єктів владних повноважень, згідно з якою національні суди повинні проконтролювати, чи не є викладені у них висновки адміністративних органів щодо обставин у справі довільними та нераціональними, непідтвердженими доказами або ж такими, що є помилковими щодо фактів; у будь-якому разі суди повинні дослідити такі акти, якщо їх об`єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору пункт 44 рішення у справі "Брайєн проти Об`єднаного Королівства" (Bryan v. the United Kingdom); пункти 156-157, 159 рішення у справі "Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру" (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункти 47-56 рішення у справі "Путтер проти Болгарії" (Putter v. Bulgaria № 38780/02).
Аналіз наведених норм Положення № 1153/2008, Інструкції № 170, Методичних рекомендацій дає суду підстави вважати, що висновок про невідповідність займаній посаді має ґрунтуватися не на суб`єктивному сприйнятті службової діяльності військовослужбовця безпосереднім і прямим начальниками, а на об`єктивних показниках його службової діяльності, що підтверджені документально. Враховуючи те, що такий висновок визначає можливість подальшої військової служби на певній посаді чи припинення військової служби, службова діяльність військовослужбовця повинна повно і всебічно досліджуватися для безпосереднього встановлення відповідності ділових і моральних якостей військовослужбовця. У такий спосіб забезпечується принцип законності й обґрунтованості атестування і реалізації його результатів у формі рішення з кадрового питання.
Оскільки негативна службова характеристика тягне за собою правові наслідки для військовослужбовця щодо подальшого проходження військової служби, таке рішення повинно бути мотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що мали вплив на його прийняття. Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень полягає в тому, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Одночасно законність, пропорційність, обмеження дискреції, добросовісність (дотримання законної мети) і процедурні гарантії (діяти в належний і якомога послідовніший спосіб) є законодавчими інструментами, які мають забезпечити захист особи від зловживань суб`єкта владних повноважень.
Судом встановлено, що стосовно ОСОБА_1 проведено щорічне оцінювання, за результатами якої складено скорочену оцінну картку. В той же час жодних доказів того, що позивача було ознайомлено під підпис з графіком проведення оцінювання, відповідачем до суду не надано, чим порушено вимоги п.7.9 Інструкції № 170.
Згідно скороченої оцінної картки позивача, вона містить висновки прямого та безпосереднього начальника про невідповідність займаній посаді. Військовослужбовець, який має такий висновок оцінної картки, у відповідності до п.7.21 Інструкції № 170 підлягає обов`язковому запрошенню на засідання атестаційної комісії.
З матеріалів справи слідує, що засідання атестаційної комісії Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України, на якій розглядалася скорочена оцінна картка позивача, відбулося 10.01.2020 р. із запрошенням ОСОБА_1 . Відповідно до витягу з протоколу № 1 було винесено на голосування дві пропозиції:
- клопотати перед начальником Військової служби правопорядку у Збройних Силах Країни - начальником Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України про пониження в посаді військовослужбовця, за яку проголосували: за - 4, утрималися - 4, проти 2;
- клопотати перед начальником Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальником Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України про звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, за яку проголосували: за - 6, утрималися - 0, проти - 4.
Між тим, як вбачається з листа т.в.о. начальника Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальника Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України від 12.03.2020 р. № 306/ВП/1811, начальник Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України не затвердив рекомендації атестаційної комісії щодо звільнення ОСОБА_1
24.02.2020 р. проведено засідання атестаційної комісії Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України, на якій згідно протоколу № 3 прийнято рішення про доцільність перемістити ОСОБА_1 на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових та моральних якостей (за - 10, утрималися - 1, проти - 0).
Саме висновок атестаційної комісії від 24.02.2020 р. № 3 про пониження в посаді військовослужбовця перенесено до п.6 скороченої оцінної картки.
В той же час на засідання атестаційної комісії, яке відбулося 24.02.2020 р. і результати якої перенесено до скороченої оцінної картки позивача, ОСОБА_1 не викликали, що не заперечується і відповідачем у відзиві. Розгляд атестаційною комісією оцінної картки, яка має висновок про невідповідність займаній посаді, без участі військовослужбовця, є грубим порушенням п.7.21 Інструкції № 170.
Окрім цього, висновок прямого та безпосереднього начальників про невідповідність займаній посаді доведено до ОСОБА_1 16.12.2019 р., про що свідчить аркуш бесіди від 16.12.2019 р. Пунктом 7.15. Інструкції № 170 встановлено граничні терміни розгляду атестаційною комісією питання подальшого службового використання військовослужбовця, який за результатами оцінювання має висновок про невідповідність займаній посаді - не пізніше місячного строку від дня доведення військовослужбовцю висновків оцінювання. Між тим, розгляд питання подальшого службового використання позивача відбулося 24.02.2020 р., тобто поза межами встановленого п.7.15 Інструкції № 170 граничного строку.
Також суд зазначає, що п.7.29 Інструкції № 170 та п.5.5 Методичних рекомендацій військовослужбовцю надано право подачі скарги на порушення порядку оцінювання, необ`єктивність змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці не пізніше ніж через місяць після ознайомлення з оцінною карткою або службовою характеристикою.
ОСОБА_1 ознайомлено зі скороченою оцінною карткою 30.03.2020 р. Позивач, не погоджуючись з висновками та рекомендаціями, викладеними в оцінній картці, 23.04.2020 р., тобто в місячний термін, подав скаргу начальнику Генерального штабу Збройних Сил України, про результати розгляду якої позивача повідомлено листом від 01.06.2020 р. № 321/3440.
Пунктом 7.31 Інструкції № 170 та п.5.5 Методичних рекомендацій визначено, що виконання висновку оцінювання проводиться після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або зі службовою характеристикою, а у разі їх оскарження - після розгляду та прийняття рішення за скаргою.
З буквального змісту даних правових норм вбачається, що реалізація висновку оцінювання, у разі його оскарження, можлива лише після розгляду скарги та прийняття рішення за скаргою.
Скарга позивача була подана 23.04.2020 р., а рішення за її результатами прийнято 01.06.2020 р., у зв`язку з чим реалізувати висновки оцінювання ОСОБА_1 відповідач міг лише після 01.06.2020 р. Однак, всупереч вказаних вимог п.7.29 Інструкції № 170 та п.5.5 Методичних рекомендацій, відповідач реалізував висновки оцінювання шляхом прийняття наказу № 47 07.05.2020 р., тобто, до прийняття рішення за скаргою ОСОБА_1 .
Вказані обставини у своїй сукупності свідчать про порушення порядку проведення атестування (щорічного оцінювання) військовослужбовця та ознайомлення з його результатами, а відтак у даній спірній ситуації суб`єкт владних повноважень діяв не у спосіб, що визначений законом, оскільки порушено встановлені гарантії на оскарження рішень та дій в порядку, визначеному п.7.29 Інструкції № 170.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що реалізація результатів атестування, проведеного з порушенням чинного законодавства, не може бути правомірною, а тому оскаржуваний наказ від 07.05.2020 р. № 47 (по особовому складу) в частині увільнення позивача від займаної посади і призначення старшим офіцером відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень відділу запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень Східного територіального управління Військової служби правопорядку є протиправним підлягає скасуванню.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Зважаючи на викладені обставини, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та скасування наказу від 07.05.2020 р. № 47 (по особовому складу) в частині увільнення позивача від займаної посади і призначення старшим офіцером відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень відділу запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень Східного територіального управління Військової служби правопорядку, так як відповідачем не дотримано процедури проведення щорічної оцінювання та реалізації висновків скороченої оцінної картки.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головнокомандувача Збройних Сил України генерал-полковник Руслана Хомчака (03168, м.Київ-168, Повітрофлотський проспект, 6, код ЄДРПОУ 24978578) про визнання протиправним та скасування наказу від 07.05.2020 р. № 47 в частині задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати п.8 наказу Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 07.05.2020 р. № 47 в частині увільнення ОСОБА_1 з посади начальника відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень - заступника начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку та призначення старшим офіцером відділення запобігання і профілактики злочинів та правопорушень відділу запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень Східного територіального управління Військової служби правопорядку.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 21 серпня 2020 р.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 106030000