
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2020 року м. Київ № 640/12029/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вовка П.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання рішень протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Київській області), в якому просив:
визнати незаконними два рішення відповідача від 08 січня 2020 року про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1;
зобов`язати відповідача зарахувати в пільговий стаж позивача за списком № 1 періоди роботи на шахті «Красний Профінтерн» ВО «Орджонікідзевугілля»:
з 21 березня 1990 року по 25 березня 1990 року - гірник підземний з повним робочим днем в шахті;
з 10 квітня 1990 року по 07 квітня 1991 року - гірник підземний з повним робочим днем в шахті;
з 08 квітня 1991 року по 09 червня 1991 року - учень гірника очисного забою підземний з повним робочим днем під землею;
з 10 червня 1991 року по 14 квітня 1992 року - гірник очисного забою підземний;
з 15 квітня 1992 року по 31 грудня 1992 року - гірник підземний;
з 01 січня 1993 року по 26 листопада 1997 року - гірник очисного забою підземний;
з 29 січня 1998 року по 30 серпня 1999 року - гірник очисного забою підземний на шахті «Красний Профінтерн» ВО «Орджонікідзевугілля» та повторно розглянути документи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, а також призначити пенсію з 16 січня 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачу надано документи для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, з яких вбачається необхідний стаж для призначення пенсії, в тому числі щодо проведення атестації робочих місць.
У відзиві представник відповідача посилається на те, що у позивача відсутній необхідний пільговий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1, оскільки періоди роботи згідно з довідками від 11 лютого 2014 року №№ 115, 116, 117, виданими структурним підрозділом «Управління допоміжних виробництв та соціальної сфери» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля», неможливо зарахувати до пільгового стажу у зв`язку з тим, що такий структурний підрозділ не є правонаступником шахти «Красний Профінтерн». Також за наданими документами неможливо визначити чи вперше проводилася атестація 30 травня 1997 року на шахті «Красний Профінтерн», тому страховий стаж до 30 травня 1997 року не враховано до стажу за списком № 1.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
В С Т А Н О В И В:
Як вбачається з матеріалів справи, 08 січня 2020 року відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, перше з яких (т. 1 а.с. 12) обґрунтоване тим, що за наданими документами неможливо визначити чи вперше проводилася атестація 30 травня 1997 року на шахті «Красний Профінтерн», тому страховий стаж до 30 травня 1997 року не враховано до стажу за списком № 1. Відповідно до наданих довідок та наказів про атестацію робочих місць, стаж роботи за списком № 1 становить 9 років 0 місяців 3 дні, що дає право на зниження пенсійного віку на 9 років, тобто право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1 позивач набуде по досягненню 51 року.
Друге рішення (т. 1 а.с. 13) обґрунтоване тим, що період роботи згідно з довідками від 11 лютого 2014 року №№ 115, 116, 117, виданими структурним підрозділом «Управління допоміжних виробництв та соціальної сфери» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля», неможливо зарахувати до пільгового стажу у зв`язку з тим, що такий структурний підрозділ не є правонаступником шахти «Красний Профінтерн». Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу спеціальний стаж позивача за списком № 1 становить 8 років 3 місяці 27 днів, що дає право на зниження пенсійного віку на 8 років, тобто право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1 позивач набуде по досягненню 52 років.
Не погоджуючись з такими рішеннями позивач звернувся до суду.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
При цьому, відмова у призначенні пенсії позивачу пов`язана саме з відсутністю необхідного пільгового стажу (10 років), підстави для відмови у зарахуванні якого необхідно дослідити у межах даної справи та надати їм відповідну оцінку.
Стосовно неврахування відповідачем довідок структурного підрозділу «Управління допоміжних виробництв та соціальної сфери» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» від 11 лютого 2014 року №№ 115, 116, 117 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, слід зазначити наступне.
Згідно з вказаними довідками (т. 1 а.с. 18-20) позивач працював на шахті «Красний Профінтерн» на посадах, які передбачені списком № 1, а саме:
з 21 березня 1990 року по 25 березня 1990 року - гірник підземний;
з 10 квітня 1990 року по 08 квітня 1991 року - гірник підземний;
з 08 квітня 1991 року по 09 червня 1991 року - учень гірника очисного забою підземний;
з 10 червня 1991 року по 14 квітня 1992 року - гірник очисного забою підземний;
з 15 квітня 1992 року по 01 січня 1993 року - гірник підземний;
з 01 січня 1993 року по 27 листопада 1997 року - гірник очисного забою підземний;
з 29 січня 1998 року по 30 серпня 1999 року - гірник очисного забою підземний.
Водночас, згідно з наказом Державного підприємства «Орджонікідзевугіляя» від 14 липня 2009 року № 169 «Про передачу архівів» (т. 1 а.с. 32), відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 445 «Про заходи розв`язання проблем, пов`язаних з ліквідацією вугледобувних і вуглепереробних підприємств», а також наказу Міністерства вугільної промисловості України від 03 серпня 2006 року № 422 «Про передачу архівів шахт», з метою впорядкування роботи з архівами, вирішено передати відповідні архіви, зокрема, шахт, які перебувають у підпорядкуванні, у тому числі, шахти «Красний Профінтерн» в структурний підрозділ «Управління допоміжних виробництв та соціальної сфери» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (пункт 1), а директору цього підрозділу прийняти такі архіви (пункт 2).
Так, відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що уточнюючі довідки мають бути видані підприємствами, установами, організаціями, в яких працювали відповідні особи або їх правонаступниками.
У разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників врегульовано Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 18-1 дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань (пункт 3 Порядку № 18-1).
Перелік документів, які подає заявник до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) для підтвердження стажу роботи передбачено пунктом 11 Порядку № 18-1.
Проаналізувавши вказані обставини в контексті наведених правових норм, з огляду на те, що структурний підрозділ «Управління допоміжних виробництв та соціальної сфери» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» не є правонаступником шахти «Красний Профінтерн», що не заперечується позивачем, суд вважає, що відповідачем обґрунтовано відмовлено в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах через неможливість прийняття довідок вказаного підрозділу від 11 лютого 2014 року №№ 115, 116, 117, який не є правонаступником шахти «Красний Профінтерн».
Варто також зазначити, що для таких випадків Порядком № 18-1 передбачено конкретний механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.
За таких обставин, суд не може прийняти до уваги посилання позивача, як на підставу для визнання незаконним рішення відповідача, на наказ Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» від 14 липня 2009 року № 169 «Про передачу архівів».
Що стосується атестації робочих місць, суд зважає на таке.
Позивач посилається на те, що атестація робочих місць проведена вперше до 21 серпня 1997 року, про що є відмітки в довідках від 11 лютого 2014 року №№ 115, 116, 117.
Проте, зважаючи на вже наведені підстави, вказані довідки також не можуть бути прийняті і як підтвердження проведення атестації робочих місць на шахті «Красний Профінтерн» вперше до 21 серпня 1997 року.
Враховуючи викладене у сукупності, суд не вбачає належних правових підстав для визнання оскаржуваних рішень незаконними, а відтак і для задоволення решти позовних вимог, які є похідними.
Згідно з положеннями статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем вчинено дії у відповідності до критеріїв, визначених ч. 2 статті 2 КАС України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071,місто Київ, вулиця Ярославська, будинок 40; код ЄДРПОУ 22933548) про визнання рішень протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення відповідно до статті 255 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.
Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя П.В. Вовк