
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
21 серпня 2020 р. Справа №520/9415/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови у здійсненні обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за новою довідкою від 19.09.2019 складеної Національним університетом цивільного захисту України ДСНС України станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в якої зазначені відомості про посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник), процентна надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за новою довідкою від 19.09.2019 складеної Національним університетом цивільного захисту України ДСНС України станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в якої зазначені про посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник), процентна надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85% відповідних сум грошового забезпечення (без обмеження її максимальним розміром), та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум починаючи з 1 квітня 2019 року;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки №23-209 без урахування додаткових видів грошового забезпечення. 19.09.2019 на прохання позивача національним університетом цивільного захисту України на адресу відповідача було направлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Проте відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивача по вказаній довідці. Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку є протиправними та необґрунтованими. З огляду на наведені у адміністративному позові факти просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за яким має проводитися перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, після набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 законної сили Урядом не приймалося. З огляду на викладене, представник відповідача з адміністративним позовом не погоджується та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до приписів ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч.ч.2, 3 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши доводи позову, відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФ України в Харківській області (пенсійна справа №23-209 МНС) як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено нові складові грошового забезпечення військовослужбовців.
У зв`язку зі зміною грошового забезпечення військовослужбовців, керуючись ч. 18 ст. 43. ч. 3 ст. 51 та ст. 63 Закону №2262-ХІІ Національний університет цивільного захисту України ДСНС України як уповноважений орган підготував довідку №23-209 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 року в розмірах, визначених згідно з Постановою КМУ №704 та направив вказану довідку до ГУ ПФУ в Харківській області.
ГУ ПФУ в Харківській області на підставі вказаної довідки здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
В 25.11.2019 позивач письмово звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою, в якій просив прийняти надану Національним університетом цивільного захисту України ДСНС України оновлену довідку, на підставі якої перерахувати його пенсію, здійснити доплату належних йому сум та проводити в подальшому виплату у вірному розмірі.
Листом від 26.12.2019 №6684/Т-14 ГУ ПФ України в Харківській області відмовило позивачу в проведені перерахунку пенсії на підставі наданої оновленої довідки, оскільки надана Національним університетом цивільного захисту України ДСНС України довідка про розмір грошового забезпечення надійшла до ГУ ПФ України в Харківській області після набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 законної сили, а тому провести перерахунок пенсії позивача немає можливості.
Не погодившись із відмовою ГУ ПФУ в Харківській області в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням наданої Національним університетом цивільного захисту України ДСНС України оновленої довідки, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Умови пенсійного забезпечення військовослужбовців визначені Законом №2262-XII. Так ч. 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Тобто, у зв`язку із набуттям чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 704, якою змінено розміри грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема змінено розміри посадових окладів, пенсія позивача підлягає перерахунку із врахуванням нових розмірів такого грошового забезпечення. При цьому новий розмір, зокрема, посадового окладу має бути визначений саме на умовах і в розмірі згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 704.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, Законом № 2262-ХІІ передбачено право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням нових розмірів грошового забезпечення, визначених Кабінетом Міністрів України. Такі розміри, зокрема розміри посадових окладів, Кабінет Міністрів України визначив у Постанові №704.
Питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1).
Згідно з ч.2 п.1 Порядку №3-1 Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Національний університет цивільного захисту України ДСНС України є уповноваженим органом, який визначає розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та надає відповідні довідки до ГУ ПФУ в Харківській області для проведення такого перерахунку.
При цьому розміри грошового забезпечення, зокрема розмір посадового окладу, в такій довідці мають бути визначені згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704, а перерахунок повинен бути проведений відповідно до Порядку №3-1.
Згідно з ч.1 п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (№2262-12).
ГУ ПФ України в Харківській області зобов`язане після отримання від уповноваженого органу довідки про розмір грошового забезпечення перерахувати на її підставі пенсію.
Разом з цим абзацом 11 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (даті - Порядок № 393) визначено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до абз.1 п.5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Тобто, Харківський обласний військовий комісаріат є єдиним уповноваженим органом, який визначає розмір посадового окладу позивача для перерахунку пенсії у зв`язку з набуттям законної сили Постанови Кабінету Міністрів України №704.
Як зазначено судом вище, згідно з ч. 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок №3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
Судом встановлено, що 19.09.2019 Національним університетом цивільного захисту України ДСНС України сформовано та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку №23-209 стосовно ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою начальник факультету розмір складає: посадовий оклад - 8880,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 5180,00 грн., усього - 15540,00 грн. та додаткові види грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 7777,00, премія 10% - 888,00 грн. усього: 8658,00 грн.
Вказана довідка є чинною. До суду не надано доказів її оскарження чи скасування.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що після отримання Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області від Національного університету цивільного захисту України ДСНС України (уповноваженого органу) нової довідки з додатковими видами грошового забезпечення відповідач зобов`язаний був здійснити відповідний перерахунок пенсії з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, вказаних в ній, а також з дати, визначеної для такого перерахунку.
05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45.
Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст. 265 КАС України.
Посилання відповідача у межах спірних правовідносин на визнання не чинними положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не можуть слугувати підставою для непроведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки позивач звернувся до відповідача з вимогою перерахувати пенсію на підставі оновленої довідки, яка отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.
В тім суд зазначає, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Такі висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФ України та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ та статті 9 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Зазначені правові висновки відображені у постанові Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (Пз/9901/20/19).
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, суд наділений правом вийти за межі позовних вимог під час ухвалення рішення у справі та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи факт того, що обставини викладені позивачем у позові та зверненні до пенсійного органу не в повній мірі відображені в прохальній частині позовної заяви, належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо не здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за новою довідкою від 19.09.2019 складеної Національним університетом цивільного захисту України ДСНС України станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в якої зазначені відомості про посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник), процентна надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія.
При цьому позовні вимоги щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку пенсії не підлягають задоволенню, оскільки відповідач не здійснив активних, протиправних дій щодо відмови в перерахунку пенсії, а допустив протиправну бездіяльність.
У відповідності до пункту 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за новою довідкою від 19.09.2019 складеної Національним університетом цивільного захисту України ДСНС України станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в якої зазначені про посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник), процентна надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум починаючи з 1 квітня 2019 року.
Щодо вимоги в частині зобов`язати відповідача виплачувати позивачу пенсію без обмеження максимального її розміру, суд зазначає наступне.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Водночас з цим, суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів існування у відповідача наміру допускати порушення закону у процедурі проведення майбутніх виплат за перерахованою пенсією.
За таких обставин суд не знаходить підстав для задоволення позову в цій частині, адже вимоги заявлені на майбутнє, стосуються правовідносин, котрі ще не відбулись та відносно яких відсутні докази обрання владним суб`єктом наперед певного варіанту правової поведінки.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо не здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за новою довідкою від 19.09.2019 складеної Національним університетом цивільного захисту України ДСНС України станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в якій зазначені відомості про посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник), процентна надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за новою довідкою від 19.09.2019 складеної Національним університетом цивільного захисту України ДСНС України станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в якій зазначені про посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник), процентна надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум починаючи з 1 квітня 2019 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов