Рішення № 91096770, 21.08.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2020
Номер справи
440/3885/20
Номер документу
91096770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3885/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

23 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не розгляду по суті заяви від 02 липня 2020 року, а відтак фактичної відмови в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за період з 25 квітня 2019 року і в подальшому виплачувати ОСОБА_1 перерахований розмір пенсії,

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за період з 25 квітня 2019 року і в подальшому виплачувати ОСОБА_1 перерахований розмір пенсії,

- встановити судовий контроль.

В обґрунтування позовних вимог вказує на порушення відповідачем його права на належне пенсійне забезпечення відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи лише з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду 27липня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12 серпня 2020 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Полтавській області. У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, стверджуючи, що позивачу на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2019 року по справі № 440/4621/19 пенсію перераховано із 07 травня 2019 року з конкретних показників, які визначені на момент проведення перерахунку пенсії. Зазначив, що позовні вимоги фактично мотивовані незгодою позивача із порядком проведення перерахунку пенсії, який затверджений постановою КМУ № 851.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії та інвалідом ІІ-Ї групи, підтвердженням чому є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серія НОМЕР_1 , довідка до акта огляду МСЕК серія 10 ААА.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області, де отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків з 11 серпня 2014 року відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

03 липня 2020 року позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою, у якій просив провести перерахунок основного розміру пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року починаючи з 25 квітня 2019 року.

Не отримавши відповіді на подану заяву ОСОБА_1 23 липня 2020 року звернувся до суду.

Надаючи оцінку позовним вимогам позивача в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача з приводу не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 02 липня 2020 року, суд виходить з наступного.

Чинний на момент звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не містить чіткого порядку звернення пенсіонера за перерахунком пенсії згідно з цим Законом.

Такий порядок наразі не визначений і нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України.

Тому застосуванню в такому випадку підлягає Закон України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 44 цього Закону, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Як видно з матеріалів справи, заяву позивач подав 02 липня 2020 року.

При цьому, відповідь по суті звернення ОСОБА_1 відповідач надав 07 липня 2020 року у формі листа № 3752-3702/К-03/8-1600/20.

Таким чином, суд не знаходить ознак протиправної бездіяльності відповідача з приводу розгляду заяви про перерахунок пенсії позивача, у зв`язку з чим позов ОСОБА_1 у частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Полтавській області в частині не розгляду його заяви від 02 липня 2020 року задоволенню не підлягає.

Позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за період з 25 квітня 2019 року і в подальшому виплачувати ОСОБА_1 перерахований розмір пенсії задоволенню не підлягають, оскільки матеріали справи не містять доказів подання позивачем заяви про перерахунок пенсії встановленої форми (заява за вхідним номером 3702/К-1600-20 від 03 липня 2020 року).

Крім того, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2019 року по справі № 440/4621/19 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за період з 01 січня 2019 року по 07 травня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум (офіційне посилання в Єдиному реєстрі судових рішень http://reestr.court.gov.ua/Review/86632205).

Водночас, надаючи правову оцінку доводам позивача щодо необхідності обчислення основного розміру його пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд виходить з такого.

Суд зауважує, що фактично вимоги ОСОБА_1 зводяться до зобов`язання пенсійного органу здійснити перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ без застосування формули, зазначеної в Постанові №1210, однак з урахуванням 70% втрати працездатності, визначеної у довідці до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності.

Оцінюючи наведені доводи позивача, суд виходить з того, що постанова Кабінету Міністрів України №1210 визначає механізм обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та прийнята з метою практичної реалізації норми закону, зокрема, частини третьої статті 59 Закону №796-XII, а відтак в частині визначення порядку обчислення пенсійної виплати нормі закону не суперечить.

За змістом пункту 9-1 Порядку №1210 п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, це лише вихідний показник для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує індивідуальних особливостей кожного окремого пенсіонера (зокрема, розміру відшкодування фактичних збитків (у відсотках)), а тому застосування формули, наведеної у пункті 9-1 Порядку №1210, дозволяє визначити розмір пенсії індивідуально для кожного пенсіонера із врахуванням його особливостей. Незастосування ж вказаної формули при обчисленні пенсії призведе до встановлення єдиного розміру пенсії для всіх пенсіонерів безвідносно до особливостей кожного, що в свою чергу не сприятимете належному та справедливому пенсійному забезпеченню окремо взятого пенсіонера.

Також слід зазначити, що визнання неконституційним положення частини третьої статті 59 Закону №796-XII в частині словосполучення "дійсної строкової" не призвело до зміни формули, передбаченої пунктом 9-1 Порядку №1210, за якою здійснюється обчислення пенсії. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 положення абзацу першого пункту 9-1 Порядку №1210 приведено лише у відповідність до приписів частини третьої статті 59 Закону №796-XII (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019), а зміни формули, за якою розраховується пенсія, не відбулося.

При цьому, безпосередньо частина третя статті 59 Закону №796-XII не передбачає обов`язку при розрахунку пенсії застосовувати відсоток втрати працездатності пенсіонера, якому перераховується пенсія, а положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на порядок розрахунку пенсії по інвалідності відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-XII не поширюються.

Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019 не містить висновків про необхідність обчислення пенсії по інвалідності виключно з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

З цих підстав суд відхиляє як необґрунтовані твердження позивача про необхідність обчислення його пенсії з урахуванням виключно п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України (юридична адреса: вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).

Суддя С.О. Удовіченко