Рішення № 91095768, 21.08.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2020
Номер справи
240/5072/20
Номер документу
91095768
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2020 року м. Житомир справа № 240/5072/20

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправними та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 23.03.2020 № 6-3254/14-20-СГ про відмову у наданні дозволу на розробку документації - розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Малинського району, за межами населених пунктів Слобідської сільської ради орієнтовною площею 2,00 га, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (01.03);

- зобов`язати відповідача надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації на території Слобідської сільської ради Малинського району на підставі поданої 23.02.2020 заяви та додатків до неї.

В обґрунтування позову зазначає, що в відмові відповідача відсутні посилання про яку саме конкретну невідповідність місця розташування земельної ділянки, зазначеної позивачем йдеться і чітко яким саме вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів; вимогам генерального плану населених пунктів Слобідської сільської ради Малинського району Житомирської області; вимогам іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель цих же адміністративно-територіальних одиниць; вимогам проектів землеустрою щодо впорядкування території цих же населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Процесуальні строки, які були, відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, продовжені на строк дії карантину, установленого з 12.03.2020, закінчуються 06.08.2020, згідно пункту 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18 червня 2020 року.

Ухвалою від 21.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що позивач бажає отримати земельну ділянку площею 2 га з уже сформованої земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер, а тому їй потрібно звертатися до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з заявою про поділ земельної ділянки; виконком Слобітської сільської ради Малинського району зазначив, що на спірній земельній ділянці ведеться городництво, а тому її виділення неможливе.

Відповідач подав клопотання про залучення третьої особи, в задоволенні якого суд відмовляє, так як суд не вирішує при розгляді даної справи питання передачі земельної ділянки у власність, то як рішення суду по цій справі не вплине на права та інтереси Слобітської сільської ради Малинського району.

Крім того, відповідач подав клопотання про розгляд справи з викликом сторін, проте враховуючи те, що дана справа, відповідно до п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України, є незначної складності, для якої пріоритетним є швидше її вирішення; ч. 2 ст. 12, ч. 1 ст. 257, п. 2 ч. 6 ст. 262 КАС України можливий розгляд таких справ за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи; думка відповідача висловлена у відзиві на позовну заяву, до якого надані докази, суд приходить до висновку, що клопотання відповідача не підлягає задоволенню.

Позивач відповіді на відзив не подав.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулась до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території Слобітської сільської ради Малинського району Житомирської області (а.с. 9). До клопотання додала графічні матеріали (а.с. 10).

23.03.2020 відповідачем прийнято наказ № 6-3254/14-20-СГ (а.с. 7) про відмову у наданні дозволу на розробку документації з підстав неможливості визначити відповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них норматино-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністратвино-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною 7 вказаної статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Зі спірного наказу вбачається, що підставою для відмови є неможливість визначити відповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

При цьому не зазначено жодного закону, прийнятого відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку відповідно до якого, земельна ділянка не може бути надана позивачу.

У відзиві відповідач посилався на те, що на запит Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (а.с. 49), направленого до Слобітської сільської ради Малинського району Житомирської області стосовно надання рішення про погодження або відмову у погодженні наданні Головним управлінням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, виконком сільської ради висловив позицію щодо неможливості виділення даної земельної ділянки (а.с. 50).

Проте, варто зазначити, що спірна земельна ділянка не передавалась у комунальну власність.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем в спірному наказі не вказані, передбачені ч. 7 ст. 118 ЗК України підстави для відмови в надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому наказ є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо зобов`язання відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач бажає отримати 2,00 га з сформованої ділянки площею 24,3671 га (кадастровий номер 1823487400:09:000:0423), іншого учасниками справи не наведено.

Відповідно до положень частин 1-5 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

З наданого позивачем викопіювання вбачається, що спірна земельна ділянка входить до складу раніше уже сформованої у встановленому законом порядку земельної ділянки із присвоєнням їй відповідного кадастрового номера, в зв`язку з чим формування бажаної позивачем ділянки пов`язане з поділом раніше сформованої земельної ділянки.

За правилами частини шостої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Тобто позивачу спершу необхідно було звернутися до відповідача з технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, та після проведення поділу сформованої ділянки площею 24,3671 га (кадастровий номер 1823487400:09:000:0423) звертатися до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25 листопада 2019 року у справі № 823/1178/17.

Враховуючи вищевикладене, суд не вважає можливим зобов`язувати відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а вважає за необхідне повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.02.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації на території Слобідської сільської ради Малинського району та прийняти відповідне рішення, враховуючи висновки викладені в рішенні суду.

Беручи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені нею судові витрати в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул. Довженка,45, м. Житомир, 10002, код 39765513) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 23.03.2020 № 6-3254/14-20-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Малинського району, за межами населених пунктів Слобідської сільської ради орієнтовною площею 2,00 га.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.02.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації на території Слобідської сільської ради Малинського району та прийняти відповідне рішення, враховуючи висновки викладені в рішенні суду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк