
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2020 року Справа № 160/8321/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) в місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 21910427 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОК1111: НОМЕР_1 , що викладене у повідомленні від 25 березня 2020 року за №2943/03.05-п;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 21910427 призначити та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.8 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01 лютого 2020 року.
В обгрунтування позовну зазначено, що позивач 10.03.2020 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 8 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відмовило у призначенні пенсії, зазначивши, що право на пенсію за вислугою років мають водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великогабаритних автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців. Згідно наданих документів загальний стаж роботи на дату звернення становить 28 років 11 місяців 24 дні, з яких за вислугу років - 21 рік 3 місяці 10 днів, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу право на призначення пенсії за вислугу років відсутнє. Позивач не погодившись з відмовою відповідача звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 24.07.2020 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що у позивача не вистачає пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 8 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Виходячи з положень пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , після досягнення 55 років, 10.03.2020 року звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 8 частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Листом від 25.03.2020 року №2943/03.05-17 відповідач відмовив позивачу у призначені пенсії за віком на пільгових умовах. В обґрунтування прийнятого рішення зазначено, що відповідно до Рішення Криворізької міської ради №709 від 10.09.1998 року КП "Міський тролейбус" та КП "Міський трамвай" є місцем зберігання архівних документів ліквідованого КТТП "Криворожэлектротранс" і не має права видачі пільгових довідок. Таким чином, пільгова довідка №548 та №546 від 05.03.2020 року, видані КП "Міський тролейбус" при призначенні пенсії не розглядались. Отже, загальний стаж роботи ОСОБА_1 на дату звернення становить: 28 років 11 місяців 24 дні, з яких по вислузі років - 21 рік 3 місяці 10 днів, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу право на призначення пенсії за вислугою років відсутнє.
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
У статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058).
Відповідно до пункту 8 частини 2 статті 114 Закону №1058, на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацами другим - третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту і абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті, страхового стажу, встановленого абзацами п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 2 частини другої цієї статті.
Пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 визначено, що за відсутності страхового стажу, встановленого абзацами другим - третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту цієї статті, страхового стажу, зокрема, з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків.
Частиною 1 статті 44 Закону №1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина 3 статті 44 Закону №1058).
Також, приписами підпункту 3.3 пункту 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1) встановлено, що орган який призначає пенсію надає: роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності бланки документів; допомогу особам, зазначених у п. 1.1 і 1.2 розділу І вказаного порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Пунктом 4.2 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів орган який призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
З аналізу викладених норм слід дійти висновку, що у разі сумніву органу, що призначає пенсію, у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення до установ, підприємств, організацій, де працював заявник, із відповідними запитами.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року (далі - Порядок №637) передбачено, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.
З трудової книжки позивача НОМЕР_2 вбачається, що у ній міститься записи про те, що ОСОБА_1 працював з 18.07.1987 року в тролейбусному депо №2 Криворізького трамвайно-тролейбусного управління по перевезенню пасажирів (з 28.02.2007 змінено назву на - Комунальне підприємство "Міський тролейбус"):
з 18.07.1987 року - прийнято водієм тролейбуса 3 класу (запис внесений на підставі наказу від 17.03.1987 №98);
з 01.08.1989 року - присвоєно 2 клас водія тролейбуса (запис внесений на підставі наказу від 01.08.1989 №102-к);
з 01.09.1992 року - присвоєно 1 клас водія тролейбуса (запис внесений на підставі наказу від 02.09.1992 №191);
14.12.1993 року - звільнений (запис внесений на підставі наказу від 22.12.1993 №791-к).
з 07.06.1994 року - переведено водієм тролейбуса 1 класу (запис внесений на підставі наказу від 06.06.1994 №330к);
з 20.09.1995 року - прийнято водієм тролейбуса 1 класу (запис внесений на підставі наказу від 19.09.1995 №831-к);
05.05.2005 року - звільнений (запис внесений на підставі наказу від 18.05.2005 №425-к);
з 07.04.2015 року по теперішній час позивач працює водієм тролейбуса міського пасажирського транспорту 1 класу.
Додатково позивач надав архівну довідку уточнюючу особливий характер і умови праці для призначення пенсії на пільгових умовах №548 від 05.03.2020 року в якій зазначено, що позивач працював водієм міського пасажирського транспорту - тролейбусного депо №2 Криворізького трамвайно - тролейбусного управління по перевезенню пасажирів - повний робочий день:
- з 14.01.1987 року, наказ від 12.01.1987 року №19-к зараховано на курси водіїв тролейбуса;
- 18.07.1987 року, наказ від 16.07.1987 №218-к по 14.12.1993 року, наказ від 22.12.1993 року №791-к.
За вказаний період стаж становить 06 років 04 місяці 26 днів.
- з 07.06.1994 року, наказ від 06.06.1994 №330к по 07.02.1995 року, наказ від 08.02.1995 року №90.
За вказаний період стаж становить 08 місяців.
- з 20.09.1995 року, наказ від 19.09.1995 року №831-к по 05.05.2005 року, наказ від 18.05.2005 року №425-к.
За вказаний період стаж становить 09 років 07 місяців 15 днів.
За всі періоди стаж становить 16 років 08 місяців 11 днів.
Також, позивачем надано довідку КП «міський тролейбус» уточнюючу особливий характер і умови праці для призначення пенсії на пільгових умовах №546 від 05.03.2020 року, в якій зазначено, що позивач з 07.04.2015 року, наказ №36-к від 06.04.2015 року по теперішній час працює водієм міського пасажирського транспорту - тролейбусі служби експлуатації тролейбусного депо №2 по перевезенню пасажирів міського транспорту - повний робочий день. На 26.02.2020 року стаж становить 04 роки 10 місяців 19 днів.
В обох довідках є посилання на те, що дана професія дає право на пенсію на пільгових умовах згідно пункту 8 частини 3 статті 114 Закону №1058.
Відповідач в обґрунтування відмови у призначенні пенсії посилається на відсутність пільгового стажу, оскільки відповідно до рішення Криворізької міської ради від 10.09.2008 №709 - КП "Міський тролейбус" та КП "Міський трамвай" є місцями зберігання архівних документів ліквідованого КТТП "Криворіжелектротранс" і не має права видачі пільгових довідок. Таким чином, архівна довідка №548 від 05.03.2020 року та уточнююча довідка №546 від 05.03.2020 року, видані КП "Міський тролейбус" не можуть бути взяті до уваги при розгляді питання щодо призначення пенсії позивачу.
Як вже було зазначено вище, трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Посилання відповідача як на підставу для відмови у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах на те, що із запису трудової книжки, що видана ОСОБА_1 , неможливо встановити факт роботи його саме водієм міського пасажирського транспорту слід оцінити критично, адже записи у трудовій книжці про виконання позивачем роботи водія тролейбуса свідчать про те, що ним виконувалася робота водія міського пасажирського транспорту, яка відповідно до пункту 8 частини 3 статті 114 Закону №1058 дає право на пенсію на пільгових умовах.
Аналізуючи вищевикладені обставини справи, суд дійшов висновку, що станом на час звернення позивача до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (10.03.2020 року), позивач досяг 55-річного віку, має загальний стаж 28 років 11 місяців 24 дні, з яких на посаді водія міського пасажирського транспорту - 21 рік 3 місяці 10 днів.
Отже, ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 8 частини 2 статті 114 Закону №1058.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону №1058, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача за призначенням пенсії не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, пенсія має бути призначена ОСОБА_1 з 01.02.2020 року.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 , є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню повністю.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 840,80 грн., що документально підтверджується квитанцією №30214721 від 16.07.2020 року.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню сплачений судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 840,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправними і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , що викладене у листі від 25.03.2020 року за №2943/03.05-17.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.02.2020 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар