
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2020 року Справа № 160/6435/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
12 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивачпросить суд:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 (адрес: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з урахуванням ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»:
- з 01 серпня 2011 року по 31.12.2017 року з урахуванням встановленого посадового окладу у розмірі 1360,00 грн, у складі грошового забезпечення, згідно наданої Дніпропетровськім обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на 01.04.2012 р. за листом від 24.07.2012р. №7/2095/4;
- з 01.01.2018 р. за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб'' та враховуючи рішення Верхового Суду України по справі №826/3858/18, для чого скласти та подати список на ім`я ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - обласному військовому комісаріаті для надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та після отримання цієї довідки здійснити перерахунок пенсії та провести відповідні виплатити із урахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що після його звільнення, з 1997 року, грошове забезпечення відповідної категорії військовослужбовців неодноразово змінювалося в бік збільшення, а саме: з 01.01.2008 року згідно постанови КМ України від 07.11.2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - ПКМУ - 1294) - збільшено посадовий оклад; з 01.08.2011 року відповідно до Схеми розмірів посадових окладів за посадами офіцерського складу військових представництв МО України, яка затверджена Директивою МО України від 30.07.2011р. №Д-322/1/06 (далі - Д-322) на виконання п.5 ПКМУ- 1294 та введена в дію з 01.08.2011 р. - встановлює посадові оклади офіцерам військових представництв МО України замість раніше призначених загальновійськових; з 01.07.2012 року відповідно до вимог постанови КМ України від 23.04.2012р. №355 «Про збільшення розмірів пенсії» (далі - ПКМУ-355) - збільшено посадовий оклад; з 01.03.2018 року відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких Інших осіб» (далі - ПКМУ - 704) - збільшено посадовий оклад та оклад за військовим званням відповідно схеми тарифних розрядів і коефіцієнтів.
Позивач зазначає, що у 2019 році при ознайомленні зі своєю особистою справою у Дніпропетровському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки - обласному військовому комісаріаті (надалі - ОВК), якому надане обов`язок надавати органам Пенсійного фонду довідки про грошове забезпечення за змінами показників, він дізнався, що ГУ ПФУ проігнорувало довідки про грошове забезпечення, які надавалися йому ОВК для подальшого перерахунку пенсії у 2012 та 2019 роках. А тому, перерахунок пенсії на 01.07.2012 та в цілому на 01.01.2013 було розраховано з посадового окладу у 1115,0 грн., а не 1360,0 грн., як зазначено у довідці ОВК.
Також, звертає увагу на те, що розрахунок грошового забезпечення з 01.03.2018 р. мав бути - 12480,0 грн., виходячи з посадового окладу 6910,0 грн., окладу за військовим званням 1410,0 грн., надбавка за вислугу років 4160,0 грн., як вказано у довідці ОВК за листом від 12.03.2019р. №7/10575/4, а сума пенсії відповідно - 11232,0 грн.
Проте, ГУ ПФУ проігнорувало довідку ОВК та самостійно провело перерахунок пенсії на свій розсуд, виходячи із свого розрахунку грошового забезпечення у сумі 9945,0 грн.
Також, зауважує, що при виконанні перерахунку пенсії відповідно до вимог ПКМУ - 704 з урахуванням умов постанови КМ України від 21.02.2018р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ГУ ПФУ знизило максимальний розмір моєї пенсії з 90% до 70% суми грошового забезпечення, що порушує конституційні права на отримання пенсії у розмірах відповідно до ст.63 Закону №2262.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
21.07.2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову. Вказав, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 355) щодо встановлення підвищення з 1 липня 2012 року у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 та 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків. При цьому, розмір підвищення пенсій, встановлений Постановою № 355, обчислювався виходячи з основного розміру пенсії, обчисленого за вимогами постанови Кабінету Міністрів України № 1294 і не міг перевищувати розміру пенсії розрахованого з грошового забезпечення, визначеного уповноваженим органом станом на 01.04.2012.
На виконання вимог Постанови № 355 Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом було надано довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012, у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393». Розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012 відповідно до довідки від 03.06.2012 за № ФД94059 визначено в сумі 3785,25 грн.
30.07.2012 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в замін раніше наданої була надіслана нова довідка від 20.07.2012 за № ФД08353525, відповідно до якої розмір грошового забезпечення визначено в сумі 4557,00 грн.
Максимальний розмір підвищення пенсії відповідно до Постанови № 355 обчислено, як 80% від грошового забезпечення 4557,00 грн. та він став складати 3645,60 грн.
Підвищення пенсії з 01.07.2012 на 11% розраховано з її основного розміру - 2603,93 грн., яке дорівнювало 286,43 грн., з 01.09.2012 підвищення виплачувалось у розмірі 23% та його розмір складав 598,88 грн., з 01.01.2013 підвищення виплачувалося у розмірі 35% в сумі 911,38 грн.
Розмір пенсійної виплати з 01.07.2012 склав 2890,36 грн., з 01.09.2012 - 3202,83 грн. та з 01.01.2013 - 3515,31 грн.
На виконання Постанови № 103 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року за чинною на цю дату редакцією Закону № 2262, а саме за умовами статті 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби.
Також відповідач вказує, що 15.03.2019 року на адресу Головного управління від Дніпропетровського територіального центру комплектування та соціальної підтримки під супровідним листом від 12.03.2019 за № 7/10575/4 була направлена довідка від 28.02.2019 № ФД94059 про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови № 103. Оскільки пункти 1 та 2 Постанови № 103 були визнані протиправними та нечинними, тому вищезазначена довідка про розмір грошового забезпечення 03.04.2019 була повернута відповідачем без виконання до Дніпропетровського територіального центру комплектування та соціальної підтримки листом за № 7010/03-02/15
Також, відповідач зазначає, що Головне управління не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.
Окрім цього, відповідач вважає, що вимоги позивача підлягають залишенню без розгляду у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
18.08.2020 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій він зазначив, що відповідач не спростував його твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 1997 року є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІвід 09.04.1992 року.
Відповідно до пенсійної справи №ФД94059-Міноборони, позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ в розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років - 36).
15.11.2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою про перерахунок пенсії відповідно до:
- листа військового комісара Дніпропетровського обласного військового комісаріату від 24.04.2012 року за №1/2095/4 до Головного управління ПФУ у Дніпропетровській області, яким надана нова довідка про склад грошового забезпечення станом на 01.04.2012р.;
- листа військового комісара Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12.03.2019 року за №7/10575/4 до Головного управління ПФУ у Дніпропетровській області, яким надана нова довідка про склад грошового забезпечення відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 №704.
На вказане звернення позивачем було отримано лист-відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.12.2019 року №8476/Г-09 з посиланням на те, що 30.07.2012 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в замін раніше наданої була надіслана нова довідка від 20.07.2012 за № ФД08353525, відповідно до якої розмір грошового забезпечення визначено в сумі 4557,00 грн.
Максимальний розмір підвищення пенсії відповідно до Постанови № 355 обчислено, як 80% від грошового забезпечення 4557,00 грн. та він став складати 3645,60 грн.
Підвищення пенсії з 01.07.2012 на 11% розраховано з її основного розміру - 2603,93 грн., яке дорівнювало 286,43 грн., з 01.09.2012 підвищення виплачувалось у розмірі 23% та його розмір складав 598,88 грн., з 01.01.2013 підвищення виплачувалося у розмірі 35% в сумі 911,38 грн.
Розмір пенсійної виплати з 01.07.2012 склав 2890,36 грн., з 01.09.2012 - 3202,83 грн. та з 01.01.2013 - 3515,31 грн.
В листі також зазначено, що відповідно до пункту 2 Постанови № 103, виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводилась у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Законом України від 27.03.2014 № 1166-УІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» також внесено зміни до статті 13 Закону № 2262, за якими максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років, не повинен перевищувати 70 відсотків сум грошового забезпечення.
На виконання Постанови №103 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 за чинною на цю дату редакцією Закону №2262, а саме за умовами статті 13, якими максимальний розмір призначених пенсій зв вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від да звільнення особи зі служби. На підставі довідки від 08.03.2018 № ФД 08353525, яка надана Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, позивачу проведено перерахунок пенсії з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу - 5220,00 грн, окладу за військовим званням -1410,00 грн., 50% надбавки за вислугу років - 3315,00 грн. Всього грошове забезпечення: 9945,00 грн. Розмір пенсії 70% складає 6961,50 грн. Розмір пенсії до перерахунку складав 3515,31 грн. Розмір підвищення пенсії складає 6961,50 грн.
З 01.01.2018 відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищен виплачувалося в розмірі 50%, а саме: 3446,19 грн.* 50% = 1723,10 грн.
Загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 складав: 5238,41 грн.
З 01.01.2019 відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищен виплачується в розмірі 75% та загальний розмір пенсійної виплати склад 6099,95 грн.
Також в листі відповідач зазначив, що 15.03.2019 року на адресу управління Дніпропетровським територіальним центро комплектування та соціальної підтримки супровідним листом від 12.03.2019 за № 7/10575/4 була направлена довідка від 28.02.2019 № ФД94059 про розмі грошового забезпечення відповідно до Постанови № 103. Оскільки пункти 1 та 2 Постанови № 103 були визнані протиправними і нечинними, тому вищезазначена довідка про розмір грошового забезпечення 03.04.2019 року була повернута без виконання до Дніпропетровського територіальног центру комплектування та соціальної підтримки листом за № 7010/03-02/15.
Не погоджуючись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року(надалі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (далі по тексту - Закон № 2262-XII) держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року (далі Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 1 пункту 5 постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - Постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв`язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Вказана правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України яка неодноразово висловлена, зокрема, у постановах від 24.04.2012 року та 16.01.2013 року та 01.07.2014 року (№ 21-84а12, №21-416а12, №21-252а14 відповідно).
В силу п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, Дніпропетровськвй обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом № 2262-XII.
Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 року про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Після отримання зазначених довідок органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсій.
За змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Зазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду України, які висловлені в постанові віл 25.11.2014 року по справі №21-322а 14.
Таким чином, ГУПФУ у Дніпропетровській області після отримання від Дніпропетровського обласного військкомату довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в новому розмірі з урахуванням грошового забезпечення визначеного обласним військкоматом з урахуванням підвищення посадового окладу.
Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, ГУ ПФ України у Дніпропетровській області зобов`язано здійснити перерахунок розміру та виплату пенсії позивачу саме з 01.08.2011 року по 31.12.2017 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Дніпропетровського обласного військового комісаріату №ФД94059 від 20.07.2012 року.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, у разі зміни (підвищення) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року /далі - Постанова №103/.
Відповідно до пунктів 1, 2 та 7 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Міністерству оборони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Цією ж постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (надалі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 3 та 4 вказаного Порядку передбачено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, у зв`язку з набранням чинності 01 березня 2018 року постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у позивача виникло право на перерахунок його пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року.
Як встановлено судом з матеріалів справи, 15.03.2019 року на адресу Головного управління від Дніпропетровського територіального центру комплектування та соціальної підтримки під супровідним листом від 12.03.2019 за № 7/10575/4 була направлена довідка від 28.02.2019 № ФД94059 про розмір грошового забезпечення, в якій зазначено: розмір посадового окладу - 6910,0 грн., окладу за військовим званням - 1410,0 грн., надбавка за вислугу років - 4160,0 грн., сума пенсії відповідно - 11232,0 грн.
Таким чином, нова довідка 28.02.2019 № ФД94059, яка була виготовлена та направлена до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії, містить посадовий оклад позивача, з врахуванням якого повинен був здійснюватися відповідачем перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Суд не бере до уваги доводи представника відповідача, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою Дніпропетровського ОВК №ФД94059 від 28.02.2019 року, яка було направлена листом від 12.03.2019 року за №7/10575/4 з посиланням на те, що пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, оскільки факт визнання нечинними вказаних норм не впливає на правовідносини щодо виготовлення довідки із зазначенням належного посадового окладу, що склались між позивачем та Дніпропетровським ОВК до 05 березня 2019 року, та не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії з 01 січня 2018 року у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, №ФД94059 від 28.02.2019 року.
Аргумент відповідача стосовно того, що органом ПФУ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року вже здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення від 08 березня 2018 року №ФД 08353525, суд вважає безпідставним з огляду на те, що вказаний перерахунок пенсії проведений позивачу з урахуванням неналежного розміру грошового забезпечення, та Дніпропетровським ОВК було виготовлено та направлено нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, №ФД94059 від 28.02.2019 з урахуванням належного розміру грошового забезпечення.
Таким чином, відмовляючи у перерахунку та виплаті пенсії позивачу з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Дніпропетровського обласного військового комісаріату від 28.02.2019 року №ФП94059, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, а також необґрунтовано.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до частини 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону № 3668-VІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленомузаконом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права сформовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18.
Верховний Суд в постановах від 19.07.2019 у справі №640/17250/16-а та від 10.09.2019 року у справі № 521/16215/16-а вказав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Як встановлено судом, з 01.01.2009 позивачу було перераховано пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга років 36), а з 01.01.2018 - перераховано пенсію в розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 36).
Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок розміру та виплату пенсії позивачу з 01.08.2011 по 31.12.2017 року з урахуванням належного розміру грошового забезпечення (а саме, розміру посадового окладу), встановленого у довідці Дніпропетровського обласного військового комісаріату №ФД94059 від 20.07.2012 року та визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивачу з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Дніпропетровського обласного військового комісаріату від 28.02.2019 року №ФД94059 про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови №103, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Дніпропетровського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 28.02.2019 року №ФД94059 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем встановленого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду, слід зазначити наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
Вищевикладене узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного суду від 19.03.2019 року у справі №806/1952/18.
Також, суд зазначає, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 № 8-рп/2013 у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Таким чином, посилання відповідача на те, що позивачем без поважних причин пропущено строк звернення до суду, встановлений КАС України, є помилковими та безпідставними.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок розміру та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2011 по 31.12.2017 року з урахуванням належного розміру грошового забезпечення (а саме, розміру посадового окладу), встановленого у довідці Дніпропетровського обласного військового комісаріату №ФД94059 від 20.07.2012 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Дніпропетровського обласного військового комісаріату від 28.02.2019 року №ФД94059.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Дніпропетровського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 28.02.2019 року №ФД94059 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник