
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
18 серпня 2020 року м. Київ № 640/3734/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді-доповідача Келеберди В.І., суддів Амельохіна В.В., Качура І.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін клопотання представника Кабінету Міністрів України про залучення третьої особи та розгляд справи з викликом сторін у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Державного агентства України з питань кіно про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Державного агентства України з питань кіно про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 05.05.2020 року відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
20.07.2020 року до суду надійшло клопотання представника Кабінету Міністрів України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Міністерство культури, молоді та спорту України.
Вказане клопотання обґрунтовано тим, що Міністерство культури, молоді та спорту України є заінтересованою особою в даній справі, оскільки є головним розпорядником коштів, а саме - бюджетної програми по виплаті стипендії, яка є предметом спору в даній справі, а тому рішення суду в даній справі може вплинути на права та інтереси останнього.
Згідно ч. 2, 5 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Так, суд погоджується з обґрунтуванням, викладеним у клопотанні представника КМУ, щодо необхідності залучення Міністерства культури, молоді та спорту України у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, оскільки результати розгляду даної справи можуть вплинути на його права та обов`язки враховуючи предмет даного спору.
З огляду на те, що Міністерство культури, молоді та спорту України не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, суд доходить висновку про можливість продовження розгляду справи.
Також, 20.07.2020 року на адресу суду від Кабінету Міністрів України надійшов відзив на позовну заяву, в якому представником відповідача-1 заявлено клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.
Розглянувши доводи вказаноного клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються КАС України (ч. 5 ст. 12 КАС України).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Водночас, ч. 4 ст. 257 КАС України, а також ч. 4 ст. 12 КАС України вказано перелік категорій справ, які за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті, а саме справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім цього, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Разом з тим, пунктом 2 частини шостої статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Так, дослідивши клопотання представника відповідача-1, матеріали справи, предмет та підстави позову, склад учасників справи, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, оскільки у даному випадку проведення відкритого судового засідання суттєво сповільнить вирішення справи, відтак, суд приходить до висновку, що у задоволенні клопотання має бути відмовлено.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 49, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
1. Задовольнити клопотання представника Кабінету Міністрів України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору до розгляду даної справи.
2. Залучити до участі у справі №640/3734/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Міністерство культури, молоді та спорту України.
3. Зобов`язати позивача не пізніше двох днів з дня вручення даної ухвали направити третій особі без самостійних вимог на предмет спору позовну заяву з додатками, а докази такого направлення надати суду.
4. Запропонувати Міністерству культури, молоді та спорту України надати пояснення щодо позовних вимог.
5. Відмовити представнику Кабінету Міністрів України у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо від рішення оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя-доповідач В.І. Келеберда
Судді: В.В. Амельохін
І.А. Качур