
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3151/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Ель Яагубі О.В.,
представника позивача - Громового О.В.,
представника відповідача - Пінчук І.Ю.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
17 червня 2020 року позивач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішень від 03.10.2019 № 88 про накладення штрафу в сумі 1700 грн та від 05.11.2019 № 94 про накладення штрафу в розмірі 2040 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що розміщені на вітрині магазину пачки сигарет великого розміру є не імітацією чи муляжем, а являють собою міні-блоки, кожен з яких вміщує в собі по дві пачки сигарет. При цьому, упаковка міні-блоку оформлена у вигляді пачки сигарет. У зв`язку із чим, розміщення на вітрині тютюнових виробів у міні-блоках не порушує встановлених чинним законодавством заборон і не може вважатися рекламою або стимулювання продажу тютюну.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні. У відзиві на позов посилався на те, що демонстрація пачок сигарет на відкритих вітринах магазинів та кіосків мають надзвичайний психологічний вплив та є засобом, що прямо та опосередковано стимулює продаж тютюнових виробів та вживання тютюну /а.с.63-72/.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) зареєстрована як фізична особа-підприємець 02 березня 2011 року, номер запису 2 586 000 0000 005653, АДРЕСА_1 /а.с. 51/.
15 серпня 2019 року начальником відділу контролю за рекламою, дотримання антитютюнового законодавства та пробірного контролю Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області О.Л. Пановою складено Протокол № 57 відносно реклами торгівельної марки "Rothmans", під якою випускаються тютюнові вироби, яка розміщена на елементах обладнання та оформлення місць торгівлі у приміщеннях магазину за адресою: АДРЕСА_2 . Господарську діяльність в даному магазині здійснює ФОП ОСОБА_1 (юридична адреса: АДРЕСА_3 ).
За змістом Протоколу № 57 встановлено недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами та за розповсюдження реклами, забороненої законом, а саме:
- реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності під якими випускаються тютюнові вироби забороняється засобами зовнішньої реклами, чим порушено абзац 7 частини першої статті 22 Закону України "Про рекламу" від 03 липня 1996 року № 270/96-ВР;
Реклама торгівельної марки "Rothmans" порушує вимоги ч.1, ч.2 ст.7, абз. 4 ч.1 ст.8, ч. ст.10, абз.4 ч.1 ст. 22 Закону України "Про рекламу" від 03.07.1996 року №270/96-В, а саме:
-основними принципами реклами є законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачам реклами шкоди; реклама не повинна підривати довіру суспільства до реклами та повинна відповідати принципам добросовісної конкуренції; у рекламі забороняється подавати відомості або закликати до дії, що завдають або можуть завдавати шкоду здоров`ю чи життю людей; реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускають тютюнові вироби забороняється засобами внутрішньої реклами.
Реклама торгівельної марки "Rothmans" порушує вимоги ст.16 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення" від 22 вересня 2055 року № 2899-IV, а саме:
- забороняється будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби заходами прямого та непрямого стимулювання продажу тютюнових виробів.
На підставі Протоколу про порушення законодавства про рекламу № 57 від 15 серпня 2019 року начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І.Пікуль 16 серпня 2019 року прийнято Рішення № 57 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
20 серпня 2019 року начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І.Пікуль складено вимогу, якою ФОП ОСОБА_1 зобов`язано надати до управління оригінали та належним чином завірені копії свідоцтва про державну реєстрацію, макету замовлення, документальне підтвердження вартості виготовлення та розповсюдження реклами, дозвіл на розміщення реклами.
Розгляд справи про порушення вимог законодавства про рекламу відбудеться 03 вересня 2019 року о 10:20 в приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Відповідно до встановленого порушення, Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звернулося до Центру громадського представництва "Життя" з листом від 21.08.2019 № 01-27/5697 щодо надання інформації з метою всебічного та об`єктивного розгляду справи, здійснити експертизу реклами та надати експертний висновок щодо відповідності даної реклами вимогам законодавства. Направлено вимогу від 21.08.2019 року рекомендованим листом з повідомленням №3602104183256.
Центр громадського представництва "Життя" листом вих. № 113 від 28 серпня 2019 року надав інформацію, проаналізувавши законодавство та отримані матеріали, вважає, що розміщення пачок тютюнових виробів бренду "Rothmans" у наданій фотографії містять ознаки порушення Закону України № 2899-IV "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення", відповідно до якого суб`єкти господарювання несуть відповідальність за порушення заборони щодо реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюнових виробів - від тридцяти тисяч гривень до п`ятдесяти тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів.
ОСОБА_1 надала заяву від 30 серпня 2019 року про ознайомлення з матеріалами справи та заяву від 30 серпня 2019 року про перенесення розгляду справи та лист непрацездатності. Документів щодо вартості розповсюдженої реклами та виготовлення реклами або вартості розповсюдженої реклами не надано.
ФОП ОСОБА_1 надала заперечення від 02.09.2019.
Згідно протоколу №137 засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 03 вересня 2019 року, комісією вирішено перенести розгляд справи про порушення законодавства про рекламу на 19.09.2019 року о 10:20, про що направити повторне повідомлення ФОП ОСОБА_1 .
Листом від 06.09.2019 № 01-27/6052 Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області направив позивачу повторно вимогу про надання документів, що підтверджуються чеком поштового відправлення за №3602104181474, №360210418482.
Позивач надала заяву про перенесення розгляду справи від 17 вересня 2019 року та листок непрацездатності.
Згідно протоколу № 153 засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 19 вересня 2019 року, комісією вирішено перенести розгляд справи про порушення законодавства про рекламу на 03 жовтня 2019 року о 10:20.
24 вересня 2019 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області направлено ФОП ОСОБА_1 повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу рекомендованим листом з повідомлення №3602104205950, а також направлено повторно вимогу рекомендованим листом № 3602104205942.
03 жовтня 2019 року уповноваженими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області вирішено прийняти рішення про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_1 за неподання інформації щодо вартості виготовлення та розповсюдження реклами. ФОП ОСОБА_1 повторно направити лист про необхідність надання інформації щодо вартості виготовлення та розповсюдження реклами та запросити на розгляд справи, яку призначити на 22 жовтня 2019 року о 10:20 год, що підтверджується Протоколом № 161 засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу
Рішенням начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І.Пікуль № 88 від 03 жовтня 2019 року накладено на ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 1 700 грн.
Згідно Протоколу № 171 засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 22 жовтня 2019 року, комісією вирішено перенести розгляд справи про порушення законодавства про рекламу на 05 листопада 2019 року о 10:20.
25 жовтня 2019 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області направлено ФОП ОСОБА_1 вимогу про надання інформації та повідомлено, що розгляд справи про порушення вимог законодавства про рекламу відбудеться 05 листопада 2019 року з 10:00 .
Згідно протоколу № 175 від 05 листопада 2019 року уповноваженими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області вирішено прийняти рішення про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_1 за недотримання встановленого законодавством вимог щодо змісту реклами та за розповсюдження реклами, забороненої законом, в розмірі 120 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 2 040 грн та прийняти рішення про зупинення розповсюдження реклами.
Рішенням начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І.Пікуль № 94 від 05 листопада 2019 року накладено на ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 120 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 2040 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення" реклама й стимулювання продажу тютюну - будь-який вид передачі комерційної інформації, рекомендації або дії, метою чи результатом або ймовірним результатом якого є стимулювання продажу тютюнового виробу або вживання тютюну, прямо чи опосередковано.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення" забороняються будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, в тому числі:
проведення заходів з безоплатної роздачі, у тому числі для маркетингових досліджень та дегустації, обміну тютюнових виробів на тютюнові вироби чи будь-які інші товари, роботи, послуги;
використання тютюнових виробів з метою отримання товарів, робіт, послуг; пропонування або надання будь-якого прямого чи непрямого відшкодування на придбання або використання тютюнових виробів;
пропонування або надання бонусів, премій, повернення готівкових коштів, права на участь у будь-якій грі, лотереї, конкурсі, події, прямо або опосередковано пов`язаних з тютюновими виробами, або якщо умовою надання, або участі в яких, є придбання або вживання тютюнових виробів;
продаж тютюнових виробів у наборі з будь-якими іншими товарами або послугами;
розміщення інформації про виробника тютюнових виробів та/або тютюнові вироби у місцях, де ці вироби реалізуються чи надаються споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, за виключенням одного плаката розміром не більше 40х30 см на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація про наявні в продажу тютюнові вироби та ціни на них;
розміщення інформації з метою стимулювання продажу тютюну безпосередньо на тютюнових виробах та/або їх упаковці, у тому числі: малюнків та інших зображень, які не є частиною захищеної торгової марки; адрес веб-сайтів, електронної пошти; вкладень до упаковки тютюнових виробів; текстової або графічної інформації на прозорій обгортці упаковки тютюнових виробів;
розміщення інформації щодо тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, в місцях проведення розважальних заходів, в місцях роздрібної торгівлі, на автотранспортних засобах та обладнанні;
надсилання повідомлень поштою, електронною поштою, повідомлень на мобільні телефони, поширення відеодисків, відеоматеріалів, компакт-дисків, комп`ютерних та інших ігор, розміщення інформації в мережі Інтернет з метою стимулювання продажу тютюнових виробів;
продаж, пропонування для продажу, поставка чи реклама нетютюнових виробів, послуг, реклама або упаковка яких містить напис, малюнок чи будь-яке інше зображення, повідомлення, які повністю або в частині ідентифікуються чи асоціюються з тютюновим виробом, знаком для тютюнових товарів і послуг чи з виробником тютюнових виробів;
інші заходи прямого та непрямого стимулювання продажу тютюнових виробів та вживання тютюну.
Статтею 1 Закону України «Про рекламу» визначено, що реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Відповідно до частини сьомої статті 8 Закону України "Про рекламу" розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.
Судом встановлено, що пачки сигарет великого розміру є не імітацією чи муляжем, а являють собою міні-блоки, кожен з яких вміщує в собі по дві пачки сигарет. При цьому, упаковка міні-блоку оформлена у вигляді пачки сигарет. Спеціально обладнані конструкції (ящики зі скляною прозорою передньою стінкою), всередині яких розміщуються пачки сигарет ТМ «Rothmans», розміщено позивачем у місцях продажу тютюнових виробів.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку щодо відсутності у вказаному розміщенні ознак реклами.
Суд вважає, що обладнання місця продажу тютюнових виробів не є дією, основною метою якої є стимулювання осіб до споживання тютюнових виробів. Розміщення самого виробу у місці його продажу за відсутністю іншої інформації не є стимулюванням до його придбання.
Враховуючи викладене, зважаючи на вказані обставини, суд дійшов висновку щодо протиправності рішень про накладення стягнення, передбаченого статтею 20 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення", від 03.10.2019 № 88 про накладення штрафу в сумі 1700 грн. та від 05.11.2019 № 94 про накладення штрафу в розмірі 2040 грн., як таких, що прийняті відповідачем за відсутності факту порушення позивачем вимог статті 16 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення" в частині заборони реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 03.10.2019 № 88 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 05.11.2019 № 94 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 18 серпня 2020 року.
Головуючий суддя А.Б. Головко