
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2020 року м. Київ № 826/12301/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Октава фінанс» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Октава фінанс» (далі - позивач, ТОВ «ФК «Октава фінанс») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Головного управління ДФС у м. Києві(далі - відповідач), у якій просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.08.2017 №0042911404.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.09.2017 відкрито провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що під час перевірки контролюючому органу надано всі запитувані документи, що підтверджується відсутністю складеного акту про відмову у наданні запитуваних документів. Позивачем надано пояснення про те, що відповідачем здійснено перевірку відокремленого підрозділу ТОВ «ФК «Октава фінанс», яке не є юридичною особою, а тому, контролюючим органом мав бути направлений письмовий запит безпосередньо юридичній особі - ТОВ «ФК «Октава фінанс», оскільки у відділенні можуть знаходитися лише ті документи, які підтверджують факти здійснення останнім господарських операцій протягом одного кварталу.
Відповідачем надано письмові заперечення проти позову, у яких зазначено, що під час перевірки позивачем не надано витребуваних документів, що, відповідно до положень Податкового кодексу України є підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Позивачем подано до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача у порядку письмового провадження.
Суд, керуючись положеннями статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, що діяла на момент постановлення ухвали), дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.03.2020 замінено первинного відповідача - Головне управління ДФС у м. Києві його правонаступником - Головним управлінням ДПС у м. Києва.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
ТОВ «ФК «Октава фінанс» здійснює операції купівлі-продажу іноземної валюти на підставі генеральної ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій №165 від 20.11.2015, якою надано право здійснення операцій, зазначених у пункті 3 (діяльність з обміну валют) частини першої статті 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», якщо вони є валютними операціями.
Посадовими особами Головного управління ДФС в Одеській області 05.08.2017 проведено фактичну перевірку пункту обміну валюти ТОВ «ФК «Октава фінанси», який знаходиться за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, с. Мізікевіча, ЖМ Дружний, пр. Жукова, 101М.
За результатами фактичної перевірки складено акт №566/15/26/РРО/39628794 від 06.08.2017 (далі - акт перевірки).
У даному акті, зокрема, вказано про те, що до закінчення перевірки посадовим особам ГУ ДФС в Одеській області не надано оригінали документів чи/або їх копії пов`язані з питаннями проведення перевірки.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.08.2017 №0042911404, згідно з яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510,00 грн. за ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом.
Не погоджуючись з рішенням відповідача та вважаючи його протиправним, ТОВ «ФК «Октава фінанс» звернулось до суду за захистом своїх прав.
Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружним адміністративним судом міста Києва зроблено висновок, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (пункт 80.1 статті 80 ПК України).
Згідно із пунктом 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
При цьому великий платник податків на запит контролюючого органу зобов`язаний також надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб копії таких документів, що створюються ним в електронній формі з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, не пізніше двох робочих днів, наступних за днем отримання запиту.
Водночас, у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис (п. 85.6 ст. 85 ПК України).
Приписами пункту 85.7 статті 85 ПК України визначено, що отримання копій документів оформляється описом. Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами контролюючого органу, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику. Якщо платник податків або його законний представник відмовляється від засвідчення опису або від підпису про отримання копії опису, то посадові (службові) особи контролюючого органу, які отримують копії, роблять відмітку про відмову від підпису.
Тобто, платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки після початку її проведення, отримання яких оформлюється описом, копія якого вручається платнику податків або його представнику.
У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати.
Позивачем зазначено про те, що податковим органом не складено акт про відмову ТОВ «ФК «Октава фінанси» у наданні копій документів.
Разом з тим, судом встановлено, що у пункті 2.2.14 «додаткова інформація про факти встановлені в ході перевірки» акта перевірки контролюючим органом вказано про відмову у наданні платником податків запитуваних документів, що свідчить про виконання контролюючим органом вимог пункту 85.6 статті 85 ПК України.
Крім того, позивачем не замечувався факт ненадання документів під час перевірки.
Суд вважає не обґрунтованими доводи позивача про необхідність скерування контролюючим органом запиту безпосередньо юридичній особі, з огляду на знаходження у відділенні лише тих документів, які підтверджують здійснення господарських операції протягом одного кварталу, з огляду на наступне.
Податковим органом проведено перевірку з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі, про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та встановлено порушення позивачем пункту 7 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995.
Згідно із пунктом 7 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 уповноважені банки, що здійснюють операції з купівлі - продажу іноземної валюти, а також суб`єкти господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками зобов`язані забезпечувати відповідність готівкових коштів та іноземної валюти на місці проведення операцій з купівлі - продажу іноземної валюти даним фіскального звіту.
Відповідно до статті 2 Закону №265/95-ВР фіскальний звіт це документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що застосовується для реєстрації операцій з купівлі - продажу іноземної валюти, який містить дані про виконані операції з початку робочої зміни касира.
Книга обліку розрахункових операцій це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Згідно із пунктом 4 статті 18 Закону №265/95-ВР у разі порушення встановленого цим Законом порядку операцій з купівлі - продажу іноземної валюти, до уповноважених банків, що здійснюють операції з купівлі - продажу іноземної валюти, а також суб`єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у п`ятикратному розмірі суми, на яку виявлено незбіг - у разі перевищення суми готівкових коштів або іноземної валюти на місці проведення операції над сумою коштів, яка зазначена у фіскальному звіті.
Тобто, документи пов`язані безпосередньо з операціями купівлі - продажу іноземної валюти мають зберігатись на місці проведення операцій, тому посилання позивача на необхідність направлення запиту безпосередньо до юридичної особи є необґрунтованими та не свідчать про протиправність спірного рішення.
Акт перевірки не містить зауважень від особи, що була присутня при її здійснені, що в свою чергу, свідчить про підтвердження посадовою особою фактів викладених в акті перевірки.
Пунктом 121.1 статті 121 ПК України встановлено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про правомірність податкового повідомлення-рішення від 18.08.2017 №0042911404, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510,00 грн. за ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Октава фінанс» відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Октава фінанс» (код ЄДРПОУ 39628794,адреса: 01133, м.Київ, вулиця Євгена Коновальця, будинок 36-В).
Відповідач: Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267, адреса: 04655, м. Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19).
Суддя Н.М. Клименчук