Рішення № 91029267, 18.08.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2020
Номер справи
620/2658/20
Номер документу
91029267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2020 року Чернігів Справа № 620/2658/20

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності згідно ч.20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697 «Про прокуратуру», рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ч.20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697 «Про прокуратуру», рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури виходячи з розрахунку 60% від суми заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та відповідно до довідки прокуратури Чернігівської області про розмір заробітної плати від 10.03.2020 №18-100;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії по інвалідності за 12 календарних місяців з моменту настання обставин для зміни перерахунку згідно ч.20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697 «Про прокуратуру», рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури виходячи з розрахунку 60% від суми заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та відповідно до довідки Прокуратури Чернігівської області про розмір заробітної плати від 10.03.2020 №18-100, починаючи з 13.12.2018.

Позов мотивовано тим, що рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 вирішено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

В межах встановленого судом строку відповідач надав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що після прийняття Конституційним Судом рішення №7-р(ІГ)/2019, тобто, після 13.12.2019, нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, які працюють на відповідній посаді, не приймались. Також зазначає, що довідка про розмір заробітної плати від 10.03.2020 № 18-100, яка була долучена до позовної заяви, до ГУ ПФУ в Чернігівській області не подавалася. Крім того, позивач у порядку, визначеному Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до відповідача не зверталась. Заява, на яку посилається у своєму позові позивач, була складена нею у довільній формі, та не відповідала вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до вказаного Закону, і подана до ГУ ПФУ в Чернігівській області в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян».

Таким чином, правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу згідно поданого нею листа-звернення від 02.01.2020 були відсутні, а дії Головного управління щодо відмови у перерахунку пенсії, є такими, що відповідають вимогам чинного правового регулювання.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 620/2658/20. Ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області з 2017 року та отримує пенсію по 2 групі інвалідності, внаслідок загального захворювання, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Згідно копії Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 12.03.2019 серії АВБ № 071872 ОСОБА_1 має 2 групу інвалідності (а.с.14).

02.01.2020 із заявою позивач звернулася до відповідача, в якій просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівників прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 №657. До заяви було додано рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 (а.с.15-16).

Листом від 24.01.2020 № 499/02/Б-12 у відповідь на вказану заяву відповідачем позивачу була надана проміжна відповідь про те, що звернення потребує додаткового вивчення і відповідь буде надана додатково (а.с.17).

Листом від 28.02.2020 № 2500-0226-8/5530 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило позивача про те, що відсутність визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, призвела до того, що Пенсійний фонд України не має правових підстав та законного способу дії для реалізації своїх повноважень, що виключає можливість перерахунку зазначених пенсій (а.с.19-20).

Із заявою від18.02.2020 позивач звернулася до заступника прокурора Чернігівської області, в якій просила надати довідку про її заробітну плату для здійснень перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 №657 та з урахуванням рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 (а.с.22).

Прокуратурою Чернігівської області ОСОБА_1 видана довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії №18-100 (а.с.23).

При цьому згідно копії постанови Деснянського районного суду міста Чернігова від 04.09.2017 у справі № 751/2403/17 за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов`язання вчинити певні дії: адміністративний позов задоволено; визнано протиправними дії Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII; зобов`язано Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності згідно ч. 2, 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII з моменту встановлення інвалідності, починаючи з 07 березня 2017 року; зобов`язано Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності згідно ч. 2, 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII з моменту встановлення інвалідності, починаючи з 07.03.2017; зобов`язано Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України зарахувати ОСОБА_1 до прокурорського стажу період роботи на посаді старшого помічника прокурора м. Чернігова з 20.05.2012 року по- 05.06.2012 року; зобов`язано Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років половину строку навчання на денній формі навчання в Одеській національній юридичній академії (а.с.53-57).

Згідно копії ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017 у справі №751/2403/17 апеляційну скаргу Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України залишено без задоволення, а постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 04.09.2017 - без змін (а.с.59-62).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає про таке.

Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також: у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також: бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий, від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб`єктами владних повноважень, а тому відповідно до вимог ст.19 Конституції України зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, Рішенням Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 вказаного вище рішення установлено такий порядок виконання цього рішення:

частина двадцята ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697) підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Щодо посилань відповідача на подання позивачем заяви не встановленої форми суд звертає увагу на те, що форма заяви про перерахунок пенсії працівникам органів прокуратури чинним законодавством не передбачена. У свою чергу, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 визначає вимоги до подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тоді як у спірних відносинах позивач звертався до пенсійного органу на підставі вимог Закону України «Про прокуратуру».

Суд зазначає, що аналізуючи надані документи, пенсійний орган, перш за все, має виходити з їх змісту, а не лише суто з форми. У даному випадку, органи Пенсійного фонду, переслідуючи в цілому законну мету попередження зловживання громадянами своїми правами та запобігання необґрунтованому призначенню/перерахунку пенсії, при виконанні своїх повноважень повинні діяти обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та пропорційно, як це передбачено частиною другою статті 2 КАС України, з тим, щоб не створювати штучних і явно необґрунтованих перешкод для реалізації громадянами їх прав.

На цій підставі суд звертає увагу на те, що подана позивачем заява від 02.01.2020 про перерахунок пенсії містила виклад вимог заявника, зміст яких дає можливість однозначно встановити суть поданого звернення, крім того, вказана заява не містить жодних посилань на норми Закону України «Про звернення громадян».

Водночас, судом встановлено, що до заяви від 02.01.2020, в якій позивач просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівників прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 №657, було додано лише рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 (а.с.15-16).

Неподання до ГУ ПФУ в Чернігівській області позивачем довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, підтверджується ще й тим, що відповідь на своє звернення від 02.01.2020 позивач отримала 06.03.2020, що підтверджується датою на штампі установи поштового зв`язку на конверті (а.с.21). А довідка про розмір заробітної плати (грошового) забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на підставі якої позивач у позові просить здійснити перерахунок пенсії датується 10.03.2020 (а.с.23).

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем при звернені до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не було надано повний комплект документів для розгляду питання щодо перерахунку їй пенсії. А отже, дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії є правомірними.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням п.3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

Відповідач: - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940, р/р НОМЕР_1 , МФО 353553, філія ЧОУ АТ «Ощадбанк»);

Повне судове рішення складено 18 серпня 2020 року.

Суддя Л.О. Житняк