
Справа № 703/1949/20
2/703/1159/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2020 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Ігнатенко Т.В.
секретар судових засідань Бондаренко А.І.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Смілянської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів
встановив:
18 червня 2020 року Смілянська місцева прокуратура звернулася до суду в інтересах Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради надмірно виплачену субсидію у розмірі 20942 гривень 28 копійок та на користь прокуратури Черкаської області сплачений судовий збір у розмірі 2102 гривні.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 15 жовтня 2015 року до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою №022629 звернулась ОСОБА_1 щодо призначення їй житлової субсидії. Даною заявою ОСОБА_1 зобов`язувалась у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, що зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень), протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Рішенням начальна управління, ОСОБА_1 призначена субсидія за період з жовтня 2015 року по березень 2018 року.
15 березня 2016 року ОСОБА_1 придбала житловий будинок АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці площею 0,10 га.
Отже, ОСОБА_1 повинна була повідомити в місячний термін управління про зміни обставин, які вплинули на отримання житлової субсидії, про придбання майна на суму, що перевищує 50000 гривень, однак зазначених дій не вчинила, що призвело до незаконного отримання житлової субсидії у період з 01 жовтня 2016 року по 31 грудня 2017 року на загальну суму 20942 гривні 28 копійок.
Вищевказаний факту був виявлений 05 березня 2018 року державним соціальним інспектором ОСОБА_2 під час перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлової субсидії та соціальної допомоги.
ОСОБА_1 письмово зобов`язалася повернути переплачені кошти по виплаті субсидії до 05 березня 2018 року, а в подальшому звернулася з заявою, в якій просила надати їй дозвіл на сплату переплаченої житлової субсидії частинами та зобов`язалася повернути всю суму до 01 серпня 2021 року.
На листи управління щодо необхідності сплати переплаченої житлової субсидії ОСОБА_1 жодний дій по поверненню коштів не вчиняє, в зв`язку з чим сума коштів надміру виплаченої субсидії у розмірі 20942 гривні 28 копійок залишається невідшкодованою.
Ухвалою судді від червня 2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Прокурор Смілянської місцевої прокуратури Фуркало В.С. у підготовче судове засідання не з`явилася, звернулася до суду з заявою, в якій просить розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, на їх задоволенні наполягає.
Представник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Корчебна Н.Г. у підготовче судове засідання не з`явилася, звернулася до суду з заявою, в якій просить розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, на їх задоволенні наполягає.
Відповідач ОСОБА_1 у підготовче судове засідання не з`явилася, звернулася до суду з заявою, в якій просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги визнає у повному обсязі.
Враховуючи, що розгляд справи відбувався за відсутності учасників судового процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, врахувавши позицію сторін, яка викладена в їх заявах про розгляд справи без їх участі, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч.1-4 ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.3 ст.56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Судом під час судового розгляду встановлено, що 15 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії, в якій просила призначити субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Житлово-комунальні послуги, якими користуються особи, які зареєстровані у житловому приміщенню: утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; газопостачання; централізоване постачання холодної води; водовідведення; електропостачання; вивезення побутових відходів (а.с.29).
У вищевказаній заяві ОСОБА_1 у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50000 гривень), зобов`язалася протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (а.с.29).
Рішеннями про призначення субсидії ОСОБА_1 було призначено субсидії на період з жовтня 2015 року по березень 2018 року щомісячно у певній сумі, яка коригувалася на протязі даного проміжку часу (а.с.22-28).
Питання надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, якою затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі -Положення).
Відповідно до п.3 Положення (в редакції чинній на час звернення відповідача за призначенням субсидії), призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Згідно пп.5 п.5 Положення, субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до абз.17 п.14 Положення, громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, зокрема про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Згідно договору купівлі - продажу будинку з надвірними спорудами від 15 березня 2016 року, ОСОБА_1 придбала у ОСОБА_3 житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці площею 0,1000 га (а.с.19-20).
Відповідно до п.2 вказаного договору, продажу, що є дійсним наміром сторін, вчинено за 140000 тисяч гривень (а.с.19-20).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 28 лютого 2018 року за №115667154, приватним нотаріусом Смілянського міського нотаріального округу Таран Г.В. 15 березня 2016 року, на підставі договору купівлі - продажу від 15 березня 2016 року, проведено державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на будинковолодіння АДРЕСА_1 (а.с.21).
Відповідно до акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, складеного державним соціальним інспектором ОСОБА_2 05 березня 2018 року, встановлено, що ОСОБА_1 15 березня 2016 року придбала житловий будинок по АДРЕСА_1 , за 140000 гривень про що не повідомила управління, продовжуючи отримувати субсидію на загальних підставах. Висновок: надміру перерахована сума субсидії протягом періоду з 01 жовтня 2016 року по 31 грудня 2017 року підлягає поверненню (а.с.18).
Згідно розрахунку надлишку нарахованої субсидії №22629, у період з жовтня 2016 року по грудень 2017 року включно надмір перерахованої ОСОБА_1 житлової субсидії становить 20942 гривні 28 копійок (а.с.15).
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 повинна була в місячний термін з 15 березня 2016 року повідомити Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради про зміни обставин, які впливають на отримання житлової субсидії, а саме щодо придбання майна на суму, що перевищує 50000 гривень, однак, як вбачається з матеріалів справи, зазначених дій не вчинила, що призвело до незаконного отримання житлової субсидії у період з 01 жовтня 2016 року по 31 грудня 2017 року на загальну суму 20942 гривні 28 копійок.
Згідно абз.3 п.20 Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до абз.10, 11 п. 20 Положення, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку
Згідно абз 8. п.13 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст.1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку субсидія, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст.1215 ЦК України дає підстави вважати, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплаченої суми субсидії передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Як вбачається з матеріалів справи, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради неодноразово зверталося до ОСОБА_1 з вимогою про повернення надміру виплаченої житлової субсидії, однак станом на день розгляду справи вищевказана сума управлінню не повернута.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ч.1 ст.142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні, в порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову.
Відповідно до платіжного доручення №863 від 09 червня 2020 року, прокуратурою Черкаської області, структурним підрозділом якої є позивач - Смілянська місцева прокуратура, при поданні даної позовної заяви до суду сплачений судовий збір у сумі 2102 гривні.
Враховуючи, що відповідач до початку розгляду справи по суті визнав позовні вимоги, позивачу необхідно повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме: 1051 гривня.
Крім того, приймаючи до уваги, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений при подачі позову судовий збір в сумі 1051 гривня. Така сума є різницею між розміром сплаченого позивачем судового збору та його частиною, яка підлягає поверненню позивачу з державного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись ст.4, 12, 13, 28, 76-82, 200, 247, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов Смілянської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , на користь держави, в особі Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради надмір виплаченої житлової субсидії у розмірі 20942 (двадцять тисяч дев`ятсот сорок дві) гривні 28 (двадцять вісім) копійок, зарахувавши їх на р/р UA538201720343120003000036876, код ЄДРПОУ 03195791, УДК у Черкаській області, МФО 820172.
Повернути прокуратурі Черкаської області, адреса: м. Черкаси, бульвар Шевченка, буд.286, код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України в м. Київ, з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого 09 червня 2020 року за платіжного доручення №863 в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок, тобто в розмірі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) гривня 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , на користь прокуратурі Черкаської області, адреса: м. Черкаси, бульвар Шевченка, буд.286, код ЄДРПОУ 02911119, р/р НОМЕР_2 в Державній казначейській службі України в м. Київ, судові витрати по оплаті судового збору за подачу позову в сумі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) гривня 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Позивач - Смілянська місцева прокуратура, адреса: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Ю.Кондратюка, 25, код ЄДРПОУ 02911119.
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, адреса: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. М. Дорошенка, 4, код ЄДРПОУ 03195791.
Відповідач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Головуючий Т.В. Ігнатенко