
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3361/20Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
26 червня 2020 року ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України (далі-відповідач, МВС України) про визнання протиправними дій та бездіяльності МВС України в частині відмови скласти та подати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії; зобов`язання МВС України скласти та подати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку на ім`я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019 року для перерахунку пенсії в наступних розмірах: посадовий оклад -2700,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (35 %) - 1645,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (50 %) - 3172,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 405,00 грн; премія (35,51 %) - 3523,48 грн, а всього - 13445,98 грн. /а.с. 33 - 41/
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у березні 2018 року, відповідно до пункту 3 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01.01.2016 відповідно до довідки №4/326 від 20.03.2018, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 за порівняною посадою поліцейського - старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах в апараті ГУНП до посади на день звільнення зі служби - старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу захисту бюджетного управління коштів ДСБЕЗ ГУМВС України в Полтавській області становив: посадовий оклад - 2700,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (35 %) - 1645,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (0 %) - 0,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 405,00 грн; премія (4 %) - 270,00 грн, а всього - 7020,00 грн. 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також, 14.05.2019 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови №103. Позивач акцентує увагу на тому, що отримав від ГУНП у Полтавській області лист від 09.01.2020 №29/5, згідно з яким розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою в апараті ГУНП, станом на 01.09.2019, складається з наступних складових: посадовий оклад -2700,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (35 %) - 1645,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (50 %) - 3172,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 405,00 грн; премія (35,51 %) - 3523,48 грн, а всього - 13445,98 грн. Таким чином, на переконання позивача, грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського збільшилося на 6425,98 грн порівняно з грошовим забезпеченням станом на 01.01.2016. На думку позивача, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України. Таким чином, починаючи з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18 та з 19.11.2019 - дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2263-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати він має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами №988, №260 відповідно до вимог статтей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
06.08.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с.64-72/, у якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що жодних списків від органів Пенсійного фонду України до МВС України щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивача з 01.09.2019 не надходило, а тому у відповідача відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду України. Наголошує на тому, що прийняття актів Кабінету Міністрів України, внесення до них змін, відновлення їх дії відноситься до виключної компетенції Уряду та не може здійснюватися судом. Відповідач вважає, що чинне законодавство України не передбачає жодних випадків поняття "відновлення" в силі нормативних актів Уряду, які у встановленому порядку втратили чинність. Також, відповідач звертав увагу на те, що після визнання нечинними пунктів 1, 2, 3 постанови №103, Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалася перерахунку пенсій, а рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 не зобов`язано Уряд прийняти постанову, якою б визначався новий порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій чи здійснення будь-яких дій стосовно тих пенсій, які вже були перераховані відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення, які були видані відповідно до вимог постанови №103. Також, відповідач наголошував, що постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» втратила чинність, а тому визначені цією постановою види грошового забезпечення не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
06.08.2020 до суду від відповідача надійшло клопотання про залучення у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Міністерства соціальної політики України, Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.08.2020 відмовлено у задоволенні клопотання МВС України про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору .
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши заяви по суті справи та наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 , майор міліції, старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу захисту бюджетних коштів управління ДСБЕЗ ГУМВС звільнений з органів внутрішніх справ за пунктом 64 «а» ( у запас за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України 15.05.2008, що підтверджується архівним витягом №184 від 29.08.2017 з наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області №84о/с від 15.05.2008 (по особовому складу) /а.с.58/.
ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ ( надалі - Закон №2262-ХІІ), що не заперечується сторонами у справі.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі-постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10, пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі-постанова №103), пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Ліквідаційною комісією УМВС України у Полтавській області 20.03.2018 видано довідку №4/326 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) ОСОБА_1 , згідно з якою розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського - старший оперуповноважений в особливо важливих справах в апараті ГУНП до посади на день звільнення зі служби - старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу захисту бюджетного управління коштів ДСБЕЗ ГУ МВС України в Полтавській області становить: посадовий оклад - 2700,00 грн; підвищення посадового окладу (0 %) - 0 грн; оклад за спеціальним званням (підполковник міліції) - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби (35 %) - 1645,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 405,00 грн; надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний» (0 %) - 0 грн; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (0 %) - 0 грн; інші надбавки, визначені постановою КМУ від 11.11.2015 №988 (0 %) - 0 грн; премія (4 %) - 270,00 грн, а всього - 7020,00 грн /а.с.51/.
20.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції у Полтавській області із запитом на отримання публічної інформації, у якому просив надати інформацію наступного змісту: 1) Яка посада поліцейського за класифікаційними характеристиками, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем прирівнюється до посади з якої він був звільнений на пенсію, а саме: старший оперуповноважений в особливо важливих справах? 2) Розмір грошового забезпечення та його складові, яке отримував поліцейський (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, процентна надбавка за вислугою років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення «надбавки, доплати, підвищення», розмір премії) за порівняльною посадою з якої його було звільнено на пенсію із органів внутрішніх справ станом на 01.09.2019? 3) Які види та розміри, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), розмір премії) виплачувалися поліцейському за порівняльною посадою з якої його було звільнено на пенсію із органів внутрішніх справ, починаючи з 01.01.2018. Види та розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), розмір премії) надати помісячно /а.с.53-54/.
09.01.2020 Головне управління Національної поліції в Полтавській області листом №29/5зі повідомило позивача про те, що під час виготовлення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, посада старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах в апараті ГУНП, яку перед звільненням займав майор міліції ОСОБА_1 , була прирівняна до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу захисту бюджетного управління коштів ДСБЕЗ ГУ МВС України в Полтавській області. Розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, починаючи з 01.01.2018 поліцейського, зокрема за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах в апараті ГУНП із спеціальним званням майор поліції та стажем в поліції 18 років, станом на 01.09.2019 становив: посадовий оклад - 2700,00 грн; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби поліції (35 %) - 1645,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 405,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 50 % - 3172,50 грн; премія (35,51 %) - 3523,48 грн, а всього - 13445,98 грн /а.с.55-56/.
За зверненням позивача щодо виготовлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.09.2019 Департаментом персоналу МВС України листом № Д-4656/22 від 13.04.2020 повідомлено про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.09.2019, з огляду на те, що Кабінетом Міністрів України рішення про перерахунок пенсій не приймалося та до Міністерства внутрішніх справ України списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходили. Одночасно звернуто увагу, що порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським, які визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" станом на теперішній час не змінювалися. Будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися. /а.с.48 -49/.
Додатково, листом №Д-7272/22 від 21.05.2020 Департамент персоналу МВС України за результатами розгляду повторного звернення позивача повідомив про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.09.2019, з огляду на те, що після визнання судами положень постанови №103 протиправними та нечинними інших рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, Уряд не прийняв, інформація про підстави для проведення перерахунку пенсій та списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до МВС не надходили. Отже, для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, законодавчих підстав у МВС немає. Обчислення пенсій з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення та сум індексації грошового забезпечення законом не передбачено /а.с.46-47/.
ОСОБА_1 , вважаючи дії та бездіяльність відповідача щодо не виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі-Закон № 2262-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
В силу положень частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано також статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Суд зауважує, що статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено частиною третьою щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (набрав чинності 29.12.2015), яким також доповнено пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, законодавцем з метою забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей поширено на них пільги, компенсації і гарантії, передбачені Законом України "Про Національну поліцію" для колишніх поліцейських, членів їх сімей, а також запроваджено механізм перерахунку пенсій в залежності від грошового забезпечення поліцейських.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (надалі - Порядок № 45).
Згідно із пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Також 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Постановою №103 внесено зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - постанова №45), згідно з якими під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1). Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту."
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Отже, зміни, внесені постановою 103, до пункту 5 Порядку № 45, що стосувалися обмеження складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії, втратили чинність з 05.03.2019.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктами 1 та 2 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 (далі по тексту - Інструкція №760), ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з абзацом 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1); 6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду; 7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; 8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення; 9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби», «Ветеран служби цивільного захисту» та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства; 10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (додаток 2). У відповідності до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Наказом МВС України від 25.02.2019 №129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» визначено в МВС України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі-Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем`єр-міністра України або Першого віце-прем`єр-міністра України, Віце-прем`єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком №260 установлено такий додатковий вид грошового забезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260).
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку № 260 розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Тобто, Постановою № 988 та Порядком №260 для відповідної категорії осіб передбачено такий щомісячний додатковий вид грошового забезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, а також премії.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Суд звертає увагу, що спір у справі виник з приводу включення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2019 таких складових грошового забезпечення як надбавка за специфічні умови проходження служби (50 %) у розмірі 3172,50 грн, премії (35,51 %) у розмірі 3523,48 грн.
Виходячи із системного аналізу статтей 43, 51 та 63 Закону №2262-ХІІ, суд дійшов висновку, що підставою для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських, або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Суд враховує, що листом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09.01.2020 №229/5зі підтверджено наявність підстав для включення надбавки за специфічні умови проходження служби (50 %) у розмірі 3172,50 грн, премії (35,51 %) у розмірі 3523,48 грн до грошового забезпечення позивача на 01.09.2019, що є основою для перерахунку пенсії. Як встановлено судом, у листі зазначено, що розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, починаючи з 01.01.2018 поліцейського, зокрема за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах в апараті ГУНП із спеціальним званням майор поліції та стажем в поліції 18 років, за період з 01.01.2018 по 01.09.2019, становив: посадовий оклад - 2700,00 грн; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби поліції (35 %) - 1645,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 405,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 50 % - 3172,50 грн; премія (35,51 %) - 3523,48 грн, а всього - 13445,98 грн /а.с.55-56/.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» втратила чинність, а тому визначені цією постановою види грошового забезпечення не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача, оскільки можливість включення надбавки за специфічні умови проходження служби та премії до складу грошового забезпечення поліцейського прямо передбачена Постановою №988 та Порядком №260, а позивач не просить видати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови №1294.
Суд також бере до уваги, що частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103, яким встановлювалися обмеження складових грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії, а в подальшому вказаний пункт виключено на підставі постанови КМУ № 1088 від 24.12.2019.
Також суд зауважує, що врахування під час перерахунку пенсії премії у середньому розмірі стосувалося лише перерахунку із грошового забезпечення станом на січень 2016 року, а подальші перерахунки підлягали проведенню на загальних підставах.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 збільшився за рахунок надбавки за специфічні умови проходження служби ((50 %) у розмірі 3172,50 грн, премії (35,51 %) у розмірі 3523,48 грн, тому це є підставою для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.09.2019 із включенням до неї надбавки за специфічні умови проходження служби (50 %) у розмірі 3172,50 грн, премії (35,51 %) у розмірі 3523,48 грн для подальшого перерахунку пенсії.
При цьому, слід звернути увагу, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ, а тому доводи МВС України щодо відсутності рішення Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення та списків від органів ПФУ суд не бере до уваги.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог та, обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, вважає за необхідне визнати протиправними дії МВС України в частині відмови скласти та подати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та зобов`язати МВС України скласти та подати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку на ім`я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019 року для перерахунку пенсії в наступних розмірах: посадовий оклад -2700,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (35 %) - 1645,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (50 %) - 3172,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 405,00 грн; премія (35,51 %) - 3523,48 грн, а всього - 13445,98 грн.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією від 22.06.2020 № 27119815, і суд дійшов висновку про задоволення позову, вказані судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочнства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця,10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00032684) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України в частині відмови скласти та подати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця,10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00032684) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку на ім`я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019 року для перерахунку пенсії в наступних розмірах: посадовий оклад -2700,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (35 %) - 1645,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (50 %) - 3172,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 405,00 грн; премія (35,51 %) - 3523,48 грн, а всього - 13445,98 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця,10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00032684) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол