
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
13 серпня 2020 року м. Житомир справа № 0640/3914/18
категорія 6809
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черняхович І.Е.,
секретар судового засідання Шевчук Т.А.,
за участю: представників позивача Данилюка Д.В., Величка О.В.,
представника відповідача Захарко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.07.2018 №0016671409,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД з позовом до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.07.2018 №0016671409.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.07.2018 для головуючим суддею для розгляду адміністративної справи №0640/3914/18 було визначено суддю Панкеєву В.А.
Ухвалою від 02.08.2018 суддя Житомирського окружного адміністративного суду Панкеєва В.А. відкрила загальне позовне провадження в адміністративній справі №0640/3914/18.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 21.09.2018 справу №0640/3914/18 зупинено до набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/12906/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправними дій та визнання протиправними і скасування наказів.
Ухвалою від 05.04.2019 поновлено провадження у справі, оскільки обставини, які були підставою для зупинення провадження у справі відпали.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 19.04.2019 по вказаній справі зупинено провадження до набрання чинності рішенням Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/5399/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним і скасування наказу про проведення документальної невиїзної перевірки.
Ухвалою суду від 25.11.2019 поновлено провадження та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
11 березня 2020 року суддею Панкеєвою В.А. заявлено самовідвід шляхом подання письмової заяви.
Ухвалою від 11.03.2020 заяву судді Панкеєвої В.А. про самовідвід було задоволено та відведено суддю Панкеєву В.А. від розгляду справи №0640/3914/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.07.2018 №0016671409.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2020, головуючим суддею для розгляду адміністративної справи №0640/3914/18 було визначено суддю Черняхович Ірину Едуардівну.
Ухвалою судді Черняхович І.Е. від 17 березня 2020 року адміністративну справу №0640/3914/18 прийнято до загального позовного провадження.
10 червня 2020 року до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД надійшло клопотання про заміну відповідача по справі №0640/3914/18 - Головне управління ДФС у Житомирській області на його правонаступника - Подільську митницю Держмитслужби (том 3 а.с.63-65).
В обґрунтування поданого клопотання позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийнято за результатами невиїзної документальної перевірки, яка здійснювалась в ході митного контролю за ст. 351 Митного кодексу України, що на переконання позивача свідчить про те, що під час перевірки відповідач здійснював державну митну справу у формі митного контролю. Станом на час розгляду справи судом, функції та повноваження з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи покладене на Подільську митницю Держмитслужби, оскільки вона відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 №858 "Про утворення територіальних органів Державної митної служби" є правонаступником Вінницької митниці ДФС, яка здійснювала митне оформлення. З огляду на що, позивач вважає, що є підстави для заміни відповідача по справі №0640/3914/18 - Головне управління ДФС у Житомирській області на його правонаступника - Подільську митницю Держмитслужби (том 3 а.с.63-65).
Заслухавши під час судового засідання, яке відбулося 13 липня 2020 року, позицію сторін з приводу зазначеного клопотання, суд встановив, що представники позивача підтримують вказане клопотання, натомість представник відповідача заперечував проти його задоволення, оскільки Подільська митниця Держмитслужби не є правонаступником Головного управління ДФС у Житомирській області.
Розглянувши зазначене клопотання, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідачем є суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
З матеріалів справи вбачається, що предметом спірних правовідносин у даній справі є винесене Головним управління ДФС України в Житомирській області податкове повідомлення-рішення від 12.07.2018 № 0016671409, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД було збільшено податкове зобов`язання з податку на додану вартість з ввезених на територію України товарів на 16090848,00 гривень, а також застосовано до товариства штрафні санкції в розмірі 8045424,00 гривень.
При цьому підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення від 12.07.2018 № 0016671409 стало виявлене під час проведеної Головним управління ДФС України в Житомирській області документальної невиїзної перевірки порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД вимог ч. 1 ст. 160, п.1 ст. 284, ч. 12 ст. 286, п. 2 ч. 1 ст. 289, п. 2, п.3 ч.1 ст. 292, п.3 ч.3 ст.293, п.2 ч.5 ст.297 Митного кодексу України, пп.190.1 ст.190, пп.206.2.3 п.206.2, п.206.12 п.206.16 ст.206 Податкового кодексу України, в результаті чого товариством було занижено податкове зобов`язання по сплаті податку на додану вартість за МД №401090002/2016/003036 від 16.02.2016 на суму 16090848,00 гривень.
Таким чином, суб`єктом владних повноважень, яким прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.07.2018 № 0016671409 є Головне управління ДФС України в Житомирській області - територіальний орган Державної фіскальної служби України, а підставою для його прийняття - заниження Товариством з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД податкового зобов`язання по сплаті податку на додану вартість за МД №401090002/2016/003036 від 16.02.2016 на суму 16090848,00 гривень.
Частиною першою статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Правонаступництво - це перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого.
Відповідно до частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Зі змісту вищезазначеної норми вбачається, що відносини правонаступництва виникають при реорганізації однієї юридичної особи в іншу юридичну особу шляхом злиття, приєднання, поділу або перетворення. В такому випадку права та обов`язки реорганізованої юридичної особи переходять до юридичної особи - правонаступника.
Судом під час розгляди справи встановлено, що 18 грудня 2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України". Пунктом 1 вказаної постанови від 18 грудня 2018 року №1200 було постановлено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 було встановлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Натомість, Державна митна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства.
Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; а також установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.
Серед переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються (додаток 1), визначено Головне управління ДПС у Житомирській області. Згідно із додатком 2 Головне управління ДФС у Житомирській області реорганізовується шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Житомирській області.
Наказом Головного управління ДПС у Житомирській області від 29.08.2019 № 6 розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Житомирській області повноважень Головного управління ДФС у Житомирській області, що припиняється.
Вказане свідчить на користь висновку, що правонаступником Головного управління ДФС у Житомирській області є Головне управління ДПС у Житомирській області, а не Подільська митниця Держмитслужби, як про це помилково зазначає позивач.
Суд враховує те, що стороною у справі є саме Головне управління ДФС у Житомирській області, яким прийняті спірні у цій справі акти індивідуальної дії, правонаступником якого є Головне управління ДПС у Житомирській області, а не Подільська митниця Держмитслужби як помилково вважає позивач.
Відтак, суд приходить до висновку, що клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Янеір" ЛТД" про заміну відповідача у справі з Головного управління ДФС у Житомирській області на Подільську митницю Держмитслужби, задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання представника позивача про заміну відповідача правонаступником - Подільською митницею Держмитслужби.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 17 серпня 2020 року.
Суддя І.Е.Черняхович