Рішення № 90978660, 14.08.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2020
Номер справи
560/3683/20
Номер документу
90978660
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3683/20

РІШЕННЯ

іменем України

14 серпня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №365 від 05 травня 2020 року про припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника починаючи із 05 травня 2020 року. Крім того, просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, а саме зобов`язати відповідача у двотижневий термін з дня набрання законної сили рішенням суду подати звіт про виконання судового рішення за правилами ст. 382 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що у період з 14 вересня 2005 року по 05 квітня 2010 року перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

Зазначає, що за життя ОСОБА_2 отримував пенсію по інвалідності, яка була призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , досягла пенсійного віку (58 років) 07 вересня 2017 року, що підтверджується копією її паспорта та звернулась до Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника, що підтверджується копією заяви, яка міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 .

Вказує, що із 15 вересня 2017 року ОСОБА_1 призначена пенсія по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копіями пенсійного посвідчення та повідомлення про призначення пенсії, яка міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 .

Однак, виплата пенсії по втраті годувальника була припинена на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 365 від 05 травня 2020 року, що підтверджується копією рішення, яке міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 .

Підставою для припинення виплати слугував лист Волочиського ВП ГУНП в Хмельницькій області від 23.04.2020 року №2617/102-20, у якому зазначено про те, що ОСОБА_1 , незаконно заволоділа державними коштами шляхом внесення до заяви про призначення пенсії неправдивих відомостей, внаслідок чого, останній незаконно призначена пенсія по втраті годувальника, що підтверджується копією листа, який міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1

ОСОБА_1 вважає, що зазначене рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області є незаконним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернулась з даним позовом до суду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.07.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідачем 04.08.2020 подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що підстав для визнання протиправним та скасування рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №365 від 05 травня 2020 року про припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника та зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника починаючи із 05 травня 2020 року, немає.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 у період з 14 вересня 2005 року по 05 квітня 2010 року перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

ОСОБА_2 отримував пенсію по інвалідності, яка була призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , досягла пенсійного віку (58 років) 07 вересня 2017 року, що підтверджується копією її паспорта та звернулась до Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника, що підтверджується копією заяви, яка міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 .

З 15 вересня 2017 року ОСОБА_1 призначена пенсія по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копіями пенсійного посвідчення та повідомлення про призначення пенсії, яка міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 .

Виплата пенсії по втраті годувальника припинена на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №365 від 05 травня 2020 року, що підтверджується копією рішення, яке міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 .

Підставою для припинення виплати слугував лист Волочиського ВП ГУНП в Хмельницькій області від 23.04.2020 №2617/102-20, у якому зазначено про те, що ОСОБА_1 , незаконно заволоділа державними коштами шляхом внесення до заяви про призначення пенсії неправдивих відомостей, внаслідок чого, останній незаконно призначена пенсія по втраті годувальника, що підтверджується копією листа, який міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 .

Позивач вважає, що зазначене рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області є незаконним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина перша статті 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно - правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до частини другої статті 5 Закону № 1058 виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Згідно частини третьої статті 4 Закону № 1058 виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, серед іншого, види пенсійного забезпечення.

В силу частини першої статті 9 Закону № 1058 призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною першою статті 10 Закону № 1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ч. 1 статті 29 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) в редакції, чинній станом на день звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії, пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім`ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Частинами першою, другою статті 30 Закону № 2262 передбачено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (ст. 31). Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема, батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», або є особами з інвалідністю (частина четверта статті 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Згідно зі ст. 31 Закону № 2262, члени сім`ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Повне утримання означає відсутність у члена сім`ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо, крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів для існування.

Згідно частини першої статті 36 Закону № 2262 пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який би був необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера - незалежно від тривалості страхового стажу.

Пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім`ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною 2 статті 36 цього Закону, а членам сім`ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону - довічно.

Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядку № 22-1) до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 розділу II Порядку (свідоцтво про смерть, документи про стаж та заробітну плату померлого годувальника), а також довідка про склад сім`ї померлого годувальника, копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником та документи, підтверджуючі перебування члена сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

Згідно пункту 2.11 Порядку за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Судом оглядом матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що з 15.09.2017 останній призначено пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону №2262-XII, на підставі наданих документів, а саме: - паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Волочиським РВ УМВС України в Хмельницькій області; - трудової книжки ОСОБА_1 від 01.08.1976 року; - довідки, виданої виконавчим комітетом Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області № 1318 від 04.09.2017 року (щодо перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 ).

Згідно листа Волочиського відділення поліції Городоцького відділу поліції головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 23.04.2020 №2617/102-20 проводиться розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР №420202411200000011 від 23.03.2020 за ознаками ч.1 ст. 190 КК України, про те, що ОСОБА_1 з метою заволодіння бюджетними коштами внесла неправдиві відомості до заяви від 07.09.2017 про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в разі втрати годувальника щодо перебування на утриманні ОСОБА_2 , на підставі якої 15.09.2017 ОСОБА_1 незаконно призначено пенсію.

Відповідно до частини 3 статті 44 Закону №1058 та пункту 4.2 розділу IV Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, має право перевіряти обгрунтованість видачі підприємствами, установами та організаціями поданих для призначення пенсії документів та достовірність поданих відомостей про особу.

Відповідно до статті 49 Закону України № 1058-1V від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду України або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 3 статті 49 Закону № 1058-IV, у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього закону без урахування таких даних.

З урахуванням вищевикладеного, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення від 05.05.2020 №365 про призупинення перерахування позивачці пенсії на поточний рахунок, відкритий в AT «Державний ощадний банк України» з 01.05.2020 до з`ясування обставин, про що ОСОБА_1 повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0407-8/22428 від 01.06.2020.

А тому, підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №365 від 05 травня 2020 року про припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника починаючи із 05 травня 2020 року немає.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на встановлені судом фактичні обставини справи та докази, представлені сторонами на підтвердження обставин, якими вони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.М. Ковальчук