
Справа № 296/12136/19
2/296/223/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2020 року м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі: головуючого судді - Шалоти К.В., за участю секретаря судового засідання Сингаївської Т.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
І. СУТЬ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
1.1. 20.12.2019 Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (далі також - позивач) звернулось до Корольовського районного суду м. Житомира із позовом до ОСОБА_1 (далі також - відповідач), в якому просило стягнути з відповідача надміру сплачені кошти державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям на суму 6161 грн. за період з 01.07.2018 по 31.12.2018.
1.2. Позов обґрунтовувався тим, що на підставі заяви відповідача від 16.07.2017 останній призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.07.2018 по 31.12.2018. Посилаючись на те, що в результаті проведення перевірки правильності та повноти інформації заявником для призначення соціальної допомоги було встановлено, що відповідач не задекларувала заробітну плату від ТОВ «Лейборконект», що призвело до надмірної виплати грошових коштів у сумі 6161 грн. 00 коп., а також те, що кошти відповідачем у добровільному порядку не повернуті, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення коштів.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН
2.1. 15.01.2020 ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира відкрито провадження у справі №296/12136/19, призначено розгляд справи в спрощеному позовному провадженні.
2.2. Позивач подав до канцелярії суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав повністю, не заперечував проти заочного розгляду та просив справу розглядати за його відсутності (а.с. 32-33).
2.3. Відповідач у судові засідання не з`явилась, повідомлялась про розгляд справи шляхом направлення судових повісток рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою останнього відомого місця проживання, а також через публікацію оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с. 19-21, 23-24, 27-31, 36, 39-40).
2.4. Враховуючи повторну неявку в судові засідання відповідача, який повідомлявся про розгляд справи в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодекос України, відсутність відзиву на позов, а також наявну згоду позивача щодо ухвалення заочного рішення, суд вирішив проводити заочний розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ
3.1. 16.07.2018 ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального населення із заявою про призначення соціальної допомоги на дитину одиноким матерям (а.с. 3,4).
3.2. Одночасно з заявою ОСОБА_1 подала до органу праці та соціального населення Корольовського району м. Житомира декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. (а.с. 5, 6)
3.3. 18.07.2018 рішенням Корольовського районного управління соціального захисту населення міста Житомира ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 (а.с. 8).
3.4. 13.06.2019 позивач отримав відомості від Товариства з обмеженою відповідальністю «Лейборконект» про те, що ОСОБА_1 працювала на посаді фахівця з навчання за період з жовтня 2017 року по червень 2018 року отримала заробітну плату у розмірі 26868 грн. 55 коп., що стверджується копією довідки № 11 від 06.06.2019 (а.с. 10).
3.5. 14.06.2019 за наслідком проведеної позивачем перевірки правильності та повноти інформації, що надавалась ОСОБА_1 для призначення соціальної допомоги встановлено, що заявник в заяві від 16.08.2018 не задекларувала заробітну плату від ТОВ «Лейборконект», внаслідок чого позивачем надміру виплачені кошти в сумі 6161 грн. за період з липня 2018 по грудень 2018 року, що стверджується копією акту від 14.06.2019 (а.с. 9).
3.6. 21.06.2019 рішенням Корольовського районного управління соціального захисту населення м. Житомира здійснений перерахунок призначеної ОСОБА_1 державної соціальної допомоги за період з липня 2018 по грудень 2018 року у зв`язку із невнесенням в дохід заробітної плати (а.с. 12).
ІV. НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ
4.1. Відповідно до абзацу 1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
4.2. Згідно абзацу 1 статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
4.4. Пунктами Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок) соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
4.6. За змістом пункту 35 Порядку для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подається, зокрема, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітик.
4.7. Правилами пункту 36 Порядку передбачено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється, якщо сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
4.8. За змістом частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
4.9. Пунктом 1 частини першої статті 1215 ЦК України передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
V. ОЦІНКА СУДУ
5.1. Встановлено, що між сторонами виникли спірні правовідносини з приводу стягнення призначеної державної соціальної допомоги, отриманої без достатньої правової підстави.
5.2. З матеріалів справи вбачається, що підставою для призначення ОСОБА_1 соціальної допомоги на дитину одиноким матерям стала заява про призначення відповідної соціальної допомоги від 16.07.2018, а також власноручно заповнена ОСОБА_1 декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням допомоги від 16.07.2018.
5.3. Зі змісту декларація про доходи та майновий стан ОСОБА_1 вбачається, що сім`я складається з 2 осіб: ОСОБА_1 та її сина ОСОБА_2 .
5.4. У Розділі ІІ поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан вказано, що остання отримує заробітну плату з «Монолітбуд», виплати від УПСЗ Корольовського району.
5.5. Зі змісту заяви про призначення державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям від 16.07.2018 вбачається, що ОСОБА_1 своїм підписом підтвердила, що її повідомлено, що в разі обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, заявниця зобов`язується повідомити орган праці та соціального захисту населення, а також попереджено про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.
5.6. Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 в період з жовтня 2017 року по червень 2018 року працювала на посаді фахівця з навчання в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Лейборконект» та отримала заробітну плату у розмірі 26 868 грн. 55 коп., що призвело до надмірної виплати коштів допомоги у розмірі 1 147 грн. 02 коп.
5.7. За таких обставин, враховуючи, що при поданні відомостей про майновий стан для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідачем були приховані (подані неповні) відомості про отримання її чоловіком ОСОБА_3 доходу від роботи оператором котельні у квітні 2017 року, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення безпідставної виплаченої державної соціальної допомоги у сумі 6161 грн. 00 коп.
VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. Згідно вимог пункту 1 частини 2 статті 141 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку з задоволенням позову з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1921 грн. 00 коп., сплачений позивачем за подання позовної заяви до суду.
Керуючись статтями 76-80, 89, 141, 259, 263, 265, 268, 280-283, 288, 289 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В :
1. Позов Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради безпідставно отримані кошти державної соціальної допомоги у розмірі 6161 (шість тисяч сто шістдесят одна) грнивень та судовий збір у розмірі 1921 (тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.
3. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
4. Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
5. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач:
Управління соціального захисту населення
Корольовського району департаменту соціальної політики
Житомирської міської ради
місцезнаходження за адресою:
10009, м. Житомир, пл. Польова, 8,
ЄДРПОУ 42103215
Відповідач:
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
останнє відоме місце проживання за адресою:
АДРЕСА_1
РНОКПП НОМЕР_1
Суддя К. В. Шалота