Постанова № 9095641, 15.04.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2010
Номер справи
2а-509/10/2370
Номер документу
9095641
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ                                                                                            № 2а-509/10/2370 15.04.2010 р.                                                                       м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого –судді Лічевецького І.О.,

при секретарі –Левчуку А.С.,

за участю представників: позивача –Пасічник А.А. (за довіреністю), відповідача –Шкурко Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до дочірнього підприємства «Агрофірма «Іскра»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів,

ВСТАНОВИВ:

          Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до ДП «Агрофірма «Іскра» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

          Позивач стверджував, що відповідач, в порушення вимог чинного законодавства, не створював у 2008 р. робочі місця для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу.

          На підставі наведених обставин позивач просив задовольнити його вимоги та стягнути з відповідача 42 854 грн. 64 коп. адміністративно-господарських санкцій та 3 935 грн. 16 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

          Представник позивача, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти позову заперечив та стверджував, що в 2008 р. у нього працювало 7 осіб, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 N 875-XII (надалі за текстом –«Закон N 875-XII»).

          Частиною другою статті 18 Закону N 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону N 875-XII.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону N 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

При цьому, частиною другою статті 19 Закону N 875-XII зобов’язано підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечувати працевлаштування інвалідів.

Згідно даних акту перевірки виконання роботодавцями нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій від 30.11.2009 р. в 2008 р. середньооблікова кількість штатних працівників відповідача складала 172 особи, з яких чотирьом особам відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

Таким чином, враховуючи чисельність штатних працівників ДП «Агрофірма «Іскра», відповідач зобов’язаний був створити в 2008 р. сім робочих місць для працевлаштування інвалідів.

В порушення вимог зазначеної статті Закону №875-XII відповідач, протягом спірного періоду, не забезпечив працевлаштування трьох інвалідів.

Суд враховує, що законодавство України обов'язок з працевлаштування інвалідів покладає на орган державної влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів, але цьому мають передувати певні дії підприємств, установ і організацій зі створення робочих місць для інвалідів та з відповідного інформування зазначених органів з метою працевлаштування інвалідів.

Суд вважає, що відповідачем в 2008 р. не в повній мірі були вчинені зазначені дії.

Такий висновок суду ґрунтується на наступному. Частиною четвертою статті 20 Закону № 803-XII встановлено обов’язок підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності реєструватися у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, та щомісяця подавати цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

В процесі судового розгляду справи встановлено, що відповідач тільки в лютому 2008 р. та березні 2008 р. виконував покладені на нього обов’язки щодо інформування служби зайнятості про наявність вакансій, призначених для працевлаштування інвалідів, та подавав службі зайнятості зазначені дані.

За таких обставин, суд вважає, що тільки за 10 місяців 2008 р. відповідач зобов’язаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (ст. 20 Закону N 875-XII).

Строк сплати адміністративно-господарських санкцій визначений до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. (Пункт другий Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджений Постановою кабінету міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій частиною другою статті 20 Закону N 875-XII передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Згідно даним зазначеного вище акту перевірки виконання роботодавцями нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів, та сплати ними суми адміністративно-господарських санкцій від 30.11.2009 р. середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2008 р. у відповідача складала 14 284 грн. 88 коп. (2457 000 грн.: 172 особи).

Таким чином, з урахуванням викладених вище норм Закону N 875-XII та враховуючи, що відповідачем не подавалися звіти до служби зайнятості про наявність вакансій призначених для працевлаштування інвалідів за 10 місяців 2008 р., відповідач зобов’язаний був до 15 квітня 2009 р. сплатити до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2008 р. в сумі 35 712 грн. 30 коп. (14 284 грн. 88 коп. : 12 х 10 х 3).

Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатив зазначені адміністративно-господарські санкції, розмір пені, нарахованої на суму недоїмки, за період з 16 квітня 2009 р. по 15 лютого 2010 р. (306 днів) складає 3 277 грн. 26 коп., та розраховується, з урахуванням встановленого розміру облікової ставки НБУ на рівні 10,25%, за формулою 10,25 х 120 % : 100 : 365 днів х 35 712 грн. 30 коп. х 306 днів.

На підставі викладеного, суд знаходить вимоги позивача такими що підлягають задоволенню частково.

Доводи відповідача стосовно того, що протягом спірного періоду на підприємстві працювало більше осіб, яким встановлена інвалідність, ніж це зазначено в акті перевірки, суд знаходить необґрунтованими, оскільки вони суперечать доказам, наявним в матеріалах справи, зокрема даним довідки управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області від 07.04.2010 р.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем –суб’єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

          Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити частково.

Стягнути з дочірнього підприємства «Агрофірма «Іскра»(Черкаська область, Золотоніський район, с. Броварки, ідентифікаційний код 31214624) на користь Черкаського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (м. Черкаси, пр-кт. Хіміків, 50, ідентифікаційний код 21368023) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2008 р. в розмірі 35 712 грн. 30 коп. та пеню за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій за період з 16 квітня 2009 р. по 15 лютого 2010 р. в сумі 3 277 грн. 26 коп., а всього 38 989 (тридцять вісім тисяч дев’ятсот вісімдесят дев’ять) грн. 56 коп.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова складена в повному обсязі 20 квітня 2010 р.

Суддя                                                                                                    І.О.Лічевецький