Постанова № 9095613, 14.04.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2010
Номер справи
1247/10/2170
Номер документу
9095613
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" квітня 2010 р.

10 год.15 хв.Справа № 2-а-1247/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морська Г.М.,

при секретарі: Симоненко І. А.,

за участю:

представників позивача - ОСОБА_1, Довбенка О.В., Ротонос О.О.,

представників відповідача - Тосік Н.І., Оджиковської Л.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Херсонського міського комунального підприємства "Херсонтеплоенерго"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні

про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,

встановив:

Херсонське міське комунальне підприємство «Херсонтеплоенерго» (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі - відповідач) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 19.12.2009р. №0001641702/0, яким позивачу збільшено податкові зобовязання з податку з доходів фізичних осіб на 24 412,59 грн., у тому числі за основним платежем на 8 137,53 грн.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, суду пояснили, що на підприємстві працює інвалід війни 3 групи ОСОБА_1 На думку позивача, при оподаткуванні доходів інваліда війни 3 групи слід керуватись нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1999р. № 3551-ХІІ (далі Закон № 3551-ХІІ). Стаття 13 даного закону передбачає, що інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються пільги, зокрема, і звільнення від сплати податків, зборів і мита всіх видів та земельного податку. Тому донарахування позивачу суми прибуткового податку, не утриманого ним із ОСОБА_1 та застосування штрафних санкцій є незаконним, податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню. За статтею 2 Закону № 3551-ХІІ права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

Представники відповідача проти позову заперечили, посилаючись на Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003р. № 889-ІУ (далі Закон № 889-ІУ). Суду пояснили, що працівник позивача ОСОБА_1 як інвалід війни 3 групи не звільняється від сплати податку з доходів фізичних осіб а має лише додаткову соціальну пільгу в розмірі 50% суми однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, яка застосовується до доходу нарахованого протягом звітного податкового місяця як заробітна плата, якщо розмір її не перевищує суми, яка дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму. У відповідності з п. 22.2 ст. 22 Закону № 889 у разі якщо норми інших законів чи законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів фізичних осіб, суперечать нормам Закону № 889-ІУ, пріоритет мають норми Закону № 889-ІУ.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Спірне податкове повідомлення рішення від 19.12.2009р. № 0001641702/0, яким позивачу збільшено податкові зобовязання з податку з доходів фізичних осіб на 24 412,59 грн., у тому числі за основним платежем на 8 137,53 грн., складене на підставі акту планової перевірки від 10.11.2009р. № 3364/23-5/31653320.

За актом перевірки головним порушенням, за яким позивачеві донараховано податкові зобовязання з податку з доходів фізичних осіб було те, що в порушення пп. 3.1.1 п. 3.1. ст. 3, пп. 6.5. ст. 6, пп. 7.1. ст. 7, пп. 8.1.1. п. 8.1. ст. 8 Закону № 889-ІУ позивач не утримав та не перерахував до бюджету податок з виплат та винагород працівнику підприємства ОСОБА_1, який є інвалідом війни 3 групи.

Відповідно до норм Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» обєктом оподаткування цим податком є загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року; доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті;

З урахуванням норм пункту 6.5 статті 6 Закону № 889-ІУ платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного з джерел на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у таких розмірах:

6.1.1. у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку;

6.1.3. у розмірі, що дорівнює 200 відсоткам суми пільги, визначеної за правилами підпункту 6.1.1 цього пункту, - для платника податку, який є: б) учасником бойових дій під час Другої світової війни або особою, яка у той час працювала в тилу, на яких поширюється діяЗакону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

За п. 6.5. Закону № 889-ІУ податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суми, яка дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень.

Відповідно до ст. 22 Закону України № 889-ІУ у разі, якщо норми інших законів чи інших законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб, суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону.

Суд погоджується із твердженням відповідача, що Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» є спеціальним законом у сфері оподатквання і його норми мають пріорітетне значення для встановлення правил оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі і щодо надання пільг.

Суд не погоджується із позицією позивача щодо існування у нього права на звільнення від оподаткування інваліда війни 3 групи на підставі норм закону № 3551-ХІІ, у звязку із рішеннями Комсомольського районного суду про стягнення на користь ОСОБА_1 сум утриманого податку, із наступних підстав.

Рішенням Комсомольського районного суду від 28.04.2007 року стягнуто із Херсонського міського комунального підприємства "Херсонтеплоенерго" на користь ОСОБА_1 (юриста підприємства) утриману частину заробітної плати, починаючи із листопада 2001 року. Закон України № 889-ІУ, яким встановлені нові правила оподаткування доходів фізичних осіб, набув чинності 22.05.2003 року, тобто після 2001 року.

Також у обох випадках підприємство не заперечувало проти повернення коштів Семку С.О. та не оскаржувало рішення.

Крім цього позовні вимоги задоволенні лише в частині стягнення утриманої суми за минулі періоди і не стосуються утримання податку у майбутньому: Семку С.О. відмовлено у задоволенні позовних вимог в частині зобовязання Херсонського міського комунального підприємства "Херсонтеплоенерго" не утримувати із ОСОБА_1 податку із доходів фізичних осіб.

Суд не приймає в якості доказу на підтримку позиції позивача постанову Верховної Ради України від 09.10.2009р. № 1642-6 «Про Рекомендації парламентських слухань на тему: «Про соціальне, медичне і пенсійне забезпечення ветеранів війни та відзначення 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років», якою Кабінету Міністрів України доручено ініціювати внесення на розгляд Верховної Ради України законопроектів: щодо приведення Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" у відповідність із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" стосовно пільгового оподаткування доходів ветеранів війни.

Дана постанова підтверджує той факт, що спеціальним законом у сфері оподаткування доходів фізичних осіб не передбачено пільги у вигляді звільнення від оподаткування інвалідів війни.

За таких обставин, суд приходить до висновку про безпідставність та необгрунтованість позовних вимог і відмову у їх задоволенні.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд

постановив:

Відмовити Херсонському міському комунальному підприємству "Херсонтеплоенерго" у задоволенні позовних вимог до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення № 0001641702/0 від 19.11.2009р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 квітня 2010 р..

Суддя Морська Г.М.