
Справа № 645/5060/19
Провадження № 2/645/239/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2020 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - Сілантьєвої Е.Є.
за участю секретаря судових засідань - Ятлової Ю. В.
учасників справи:
позивач- ОСОБА_1 ,
представник відповідача КП «Харківводоканал»- Хрипко Анна Олександрівна, діє на підставі довіреності від 27.12.2019 р. № 01-01-23/7330-19,
розглянувши у відкритому судому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, Комунального підприємства «Харківські теплові мережі», Комунального підприємства «Харківводоканал» про усунення причин, що спричинили порушення конституційних прав на соціальний захист,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду, яким просить усунути причини, що спричинили порушення конституційних прав на соціальний захист. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що послуги з опалення та підігріву води надаються відповідачем «КП «ХТМ» шляхом відкриття на позивача ОСОБА_1 особового рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення надаються КП «Харківводоканал» шляхом відкриття на неї особового рахунку № НОМЕР_2 . Вона є пенсіонером, особою з інвалідністю 3-ї групи та отримує пенсію на рівні із прожитковим мінімумом. З вересня 2016р. позивачем була оформлена житлова субсидія. В період з вересня 2016р. по квітень 2019р. своєчасно сплачувала всі суми обов`язкових платежів, а також різницю між нормою споживання та соціальною нормою, за якою обчислюється субсидія. 16.05.2019р. ОСОБА_1 надала до «УПСЗН Адміністрації Немишлянського району ХМР» заяву та декларацію для призначення субсидії з 01.05.2019р. 30.07.2019р. отримала Повідомлення про призначення субсидії від 10.06.2019р., в якому було зазначено, що житлова субсидія з 01.05.2019р. не призначена у зв`язку із боргом по оплаті комунальних послуг. На скаргу від 05.07.2019р. про затягування прийняття рішення щодо призначення субсидії, УПСЗН Адміністрації Немишлянського району ХМР надало відповідь від 19.07.2019р., в якому значилися суми боргу станом на 01.05.2019 року: перед КП «ХТМ» в сумі 1659,61 грн.; перед КП «Харківводоканал» в сумі 750,64 грн. ОСОБА_1 вказаа, що борг перед КП «ХТМ» за послуги опалення по особовому рахунку № НОМЕР_1 в сумі 380,06 грн, виник в результаті подвійного списання надлишків субсидії. Борг перед КП «ХТМ» за послуги опалення та підігріву води у сумі 1116,70 грн, а також борг перед КП « Харківводоканал» за послуги центрального водопостачання в сумі 602,94 грн. та за послуги з водовідведення 157,90 грн - це суми нарахувань в період 2000р.-2006р., коли чоловік позивачки ОСОБА_2 і син позивачки ОСОБА_3 мешкали разом із позивачкою за адресою: АДРЕСА_1 , проходили службу в органах внутрішніх справ України та користувались 50% знижкою з оплати комунальних послуг, відповідно до абз.4 ст.22 ЗУ «Про міліцію», який втратив чинність 07.11.2015р. Залишок 152,65 грн - це поточні платежі, які є сплаченими позивачем. Позивач ОСОБА_1 , отримувала у 2016-2019рр. житлову субсидію та справно сплачувала всі суми обов`язкового платежу, зокрема з опалення, централізованого водопостачання та водовідведення, відповідно до розрахунків УПСЗН Адміністрації Немишлянського району ХМР.
Крім того позивач зазначила, що в період з квітня 2018р. по листопад 2018р. включно, по особовому рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 відбулось подвійне списання надлишків субсидії за опалення - КП «ХТМ» зробило коригування на суму 380,06 грн., а УПСЗН Адміністрації Немишлянського району ХМР було здійснено свої коригування залишків субсидії (за той самий період) на суму 771,71грн. Згідно даних КП «ХТМ», за послуги опалення по особовому рахунку № НОМЕР_1 були здійснені такі коригування субсидії всього на суму: -380,06 грн.:
За квітень 2018 -148,94 грн
За жовтень 2018 -413,44 грн
За жовтень 2018 +219,06 грн
За листопад 2018 -36,74 грн
В результаті таких дій обох організацій, відбулось зменшення суми наданої субсидії та одночасно збільшилась сума «до сплати» КП «ХТМ», а також виникла заборгованість по особовому рахунку № НОМЕР_1 у сумі 380,06 грн. Позивач з цього приводу направила скаргу від 11.07.2019р. до УПСЗН Адміністрації Немишлянського району ХМР, а також скаргу від 11.07.2019р. до КП «ХТМ». В цих скаргах позивач просила перевірити правильність проведених коригувань та зробити необхідні виправлення, на що отримала відповіді, що коригування відбулись відповідно до діючого законодавства.
Стосовно вимог нарахувань по комунальним послугам в період 2000Р.-2006 р., ОСОБА_1 зазначила, що чоловік позивачки ОСОБА_2 з 12.07.1994р. по 29.08.2005р. проходив службу в органах внутрішніх справ. Син позивачки ОСОБА_3 з 14.08.1999р. по 05.09.2006р. проходив службу в органах внутрішніх справ. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 мешкали за однією адресою: АДРЕСА_1 . З 29 серпня 2005р., у зв`язку з виходом ОСОБА_2 на пенсію, на домогосподарство була надана 50% знижка на комунальні послуги. З січня 2006р. у зв`язку з отриманням ОСОБА_2 статусу інваліда війни 2 групи, за адресою позивача була встановлена пільга 100%. Під час проходження служби в органах внутрішніх справ, ОСОБА_2 разом із своєю дружиною ОСОБА_1 та ОСОБА_3 мали право на 50% знижку з оплата комунальних послуг, відповідно до абз.4 ст. 22 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990р., який втратив чинність 07.11.2015р. Частку 50% від нарахувань за використані комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 2000р. по 2006р. позивачка сплачувала в повному обсязі, що підтверджується відомостями нарахувань та сплата за послуги КП «ХТМ» та КП «Харківводоканал». Згідно Відомості нарахувань та оплат за теплову енергію КП «ХТМ» від 28.08.2006р., по особовому рахунку № НОМЕР_1 , з травня 2006 року щомісячне сальдо за послуги опалення та підігріву води є незмінним і складає 1116,70 грн. Ця сума заборгованості фігурує також в Листі КП «ХТМ» від 12.09.2013р. №1-4230. За даними обліку КП «ХТМ» заборгованість 1116,70 грн обліковується з 2006 року по теперішній час.
Також позивач зазначає, що Рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова у справі №2-2282/07 від 26.06.2007 року за позовом КП «Харківкомуночиствод» до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , було частково задоволено зустрічний позов відповідачів та постановлено: «Визнати порушеним право відповідачів на користування 50% знижкою при оплаті комунальних послуг у період з 01.01.2000р. по 19.04.2006р. за адресою: АДРЕСА_1 . Зобов`язати КП «Харківкомуночиствод» зробити перерахунок вартості наданих послуг водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 у період з 01.01.2000р. по 19.04.2006р., з урахуванням права на 50% знижку та зарахувати суму переплати у розмірі 13,83 грн у рахунок платежів на наступні місяці, починаючи із квітня 2006р. У задоволенні вимог К1І «Харківкомуночиствод» про стягнення заборгованості за період з 01.12.2002р. по 01.11.2005р. відмовити». ОСОБА_1 звертає увагу, що до теперішнього часу Рішення суду не виконане, за період з 01.01.2000р. по 19.04.2006р. не проведено перерахунок, результатом якого мало бути відсутність боргу та наявність переплати 13,83 грн за адресою: АДРЕСА_1 . На даний час КП «Харківводоканал» здійснює облік послуг водовідведення, який раніше здійснювало КП «Харківкомуночиствод». В 2006 році КП «ХТМ» подавало позов до суду проти ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 із вимогою про примусове стягнення заборгованості за період 01.07.2003р. по 01.07.2006р. у розмірі 1054,52 грн. До свого позову КП «ХТМ» надало до суду та сторонам у справі копії Довідки з місця проживання про склад родини та прописку від 30.03.2006р. №473. Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 27.11.2006р. у справі за позовом КП «ХТМ» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за опалення та гарячу воду в сумі 1054,52 грн, відповідачам відмовлено у прийнятті зустрічного позову у зв`язку із залишенням позовної заяви без розгляду на підставі п. 3 ст. 207 ЦПК України. Таким чином позивач з метою відновлення порушеного конституційного права на соціальне забезпечення у вигляді житлової субсидії просить позовні вимоги задовольнити.
04.08.2020 під час ухвалення Фрунзенським районним судом м. Харкова рішення іменем України (вступної та резолютивної частини частина), було встановлено, що Рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова у справі №2-2282/07 від 26.06.2007 року за позовом ДКПКГ «Харківкомуночиствод» до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості та за зустрічним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 до ДКПКГ «Харківкомуночиствод» про поновлення права на пільги стягнення сум та відшкодування моральної шкоди - частково задоволено зустрічний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та вирішено: «Визнати порушеним право ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 на користування 50% знижкою при оплаті комунальних послуг у період з 01.01.2000 р. по 19.04.2006 р. за адресою: АДРЕСА_1 та поновлено його. Зобов`язано ДКПКГ «Харківкомуночиствод» зробити перерахунок вартості наданих послуг водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 у період з 01.01.2000 р. по 19.04.2006 р., з урахуванням права на 50% знижку та зарахувати суму переплати у розмірі 13,83 грн у рахунок платежів на наступні місяці, починаючи із квітня 2006р. У задоволенні вимог ДКПКГ «Харківкомуночиствод» про стягнення заборгованості за період з 01.12.2002р. по 01.11.2005 р. відмовлено». Рішення суду набрало законної сили.
Відповідно до положень ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. Обов`язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи чи інтереси.
Відповідно до рішення Харківської міської ради №132/11від 12.01.2011 року КП Виробничо технологічне підприємство «Вода» реорганізовано шляхом приєднання до Комунального підприємства каналізаційного господарства Харківкомуночиствод.
Згідно до рішення Харківської міської ради №577/11 від 23.12.2011 року Комунальне підприємство каналізаційного господарства «Харківкомуночиствод» перейменовано в КП Харківводоканал.
Під час розгляду судової справи було встановлено, що рішення суду у справі №2-2282/07 від 26.06.2007 року за позовом ДКПКГ «Харківкомуночиствод» до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості та за зустрічним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 до ДКПКГ «Харківкомуночиствод» про поновлення права на пільги стягнення сум та відшкодування моральної шкоди до теперішнього часу не виконано, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника КП «Харківводоканал» у судовому засіданні, що слугувало для звернення ОСОБА_1 повторно звернутися до суду за захистом порушених прав та вимогами, які було вже розглянуто та ухвалено рішення суду.
Ухвалою суду від 6 вересня 2019 року провадження по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, КП «Харківські теплові мережі», КП «Харківводоканал» про усунення причин, що спричинили порушення конституційних прав на соціальний захист відкрито, ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
30.09.2019 р. надійшов відзив на позовну заяву від Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради.
02.10.2019 р. від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради та КП «Харківські теплові мережі».
10.10.2019 р. до суду надійшов відзив на позовну заяву від КП «Харківські теплові мережі».
25.10.2019 р. до суду надійшов відзив на позовну заяву від КП «Харківводоканал».
01.11.2019 р. від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив КП «Харківводоканал».
19.11.2019 р. від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив КП «Харківські теплові мережі».
18.11.2019 р. до суду надійшли заперечення від КП «Харківводоканал».
Ухвалою суду від 12.12.2019 у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харків від 12 грудня 2019 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, пояснила викладені в позовній заяві вимоги та просила задовольнити позов в повному обсязі.
Представник управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до судового засідання не з`явився, про день та час слухання справи повідомлявся своєчасно та належним чином. Через канцелярію суду надали відзив на позову заяву, яким просили проводити судове засідання у їх відсутності та відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечень, відповідачем було зазначене, що субсидію на домогосподарство Позивача було призначено з травня 2018 року до квітня 2019 року включно. Відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329) зі змінами (далі - Положення), після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію.
Для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення подаються відомості, зокрема, про:
доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики;
доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;
забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:
розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов.
Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).
Житлова субсидія у такому випадку призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Відповідно до Положення субсидію у такому випадку може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально- побутових умов домогосподарства.
Згідно з п. 16 Положення у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.
Для вирішення питання щодо призначення субсидії Позивачу на наступний період з травня 2019 року Управлінням були надіслані запити до підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, а саме: ТОВ «Харківгаз збут», КП «ХТМ», КП «Комплекс з вивозу побутових відходів», ПрАТ «ХарківЕнергоЗбут», КП «Жилкомсервіс», КП «Харківводоканал», щодо забезпеченості житлово-комунальними послугами та наявності (відсутності) простроченої понад місяць заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, до Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України щодо доходів. Управлінням отримано відомості про суми простроченої у Позивача понад місяць заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, а саме: КП «Жилкомсервіс» у сумі 106,87 грн, КП «ХТМ» - 1659,61 грн, КП «Харківводоканал» - 750,64 грн. Таким чином, у зв`язку із наявністю простроченої понад один місяць заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 340,00 грн, субсидію з травня 2019 року Позивачу не було призначено.
За даними Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради інформацію про не призначення субсидії на наступний сезон, у разі наявності заборгованості, зазначено у платіжних документах КП «Жилкомсервіс», КП «Комплекс з вивозу побутових відходів», КП «Харківводоканал» за травень-червень 2019 року, які надсилаються громадянам за місцем їх реєстрації. Отже, інформування населення щодо не призначення субсидії на наступний період у разі наявності простроченої заборгованості проведено згідно з вимогами чинного законодавства України, що не порушувало права громадян, у тому числі і заявниці. Факт наявності (відсутності) простроченої понад місяць заборгованості, розрахунок її суми визначається виключно підприємствами- виробниками/виконавцями послуг. Управління не має повноважень щодо визначення наявності та періоду виникнення простроченої понад місяць заборгованості або самостійного розрахунку її суми. До поданої до Управління Позивачем заяви від 09.08.2019 було надано копію першої сторінки позовної заяви до Фрунзенського районного суду м. Харкова про усунення причин, що спричинили порушення конституційних прав на соціальний захист (відмітка суду про отримання від 09.08.2019).Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 13.08.2019 № 645/5060/19 цю позовну заяву було залишено без руху. Але, враховуючи надані заявницею копії квитанцій про сплату за житлово-комунальні послуги, намагання оскаржити суму заборгованості у судовому порядку, на підставі акта обстеження матеріально - побутових умов домогосподарства рішенням комісії з розгляду спірних питань та скарг при призначенні усіх видів соціальної допомоги у Немишлянському районі від призначено субсидію Позивачу на період з травня 2019 року до квітня 2020 року включно. Розмір субсидії за травень 2019 року складає 316,74 грн, за червень 2019 року - 314,97 грн, за липень - 312,34 грн, за період з серпня 2019 року до вересня 2019 року включно - 311,32 грн щомісячно. Положенням передбачено, що житлова субсидія на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, витрат на оплату комунальних послуг та управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання, надається громадянам у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору (далі - рахунок для виплати житлових субсидій). Громадянам, які одержували житлову субсидію у попередньому опалювальному періоді у грошовій безготівковій формі, а також громадянам, які одержували таку субсидію у грошовій готівковій формі і у них (за даними управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг) відсутня заборгованість, що відповідає ознакам, визначеним у підпункті 5 пункту 6 цього Положення (крім одержувачів, які не змогли вчасно отримати житлову субсидію через АТ "Ощадбанк" у готівковій формі у зв`язку з тим, що перебували у складних життєвих обставинах, спричинених інвалідністю, віком, станом здоров`я), житлова субсидія на наступний строк призначається у готівковій формі. АТ "Ощадбанк" здійснює переказ коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку, об`єднань і виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ "Ощадбанк" (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг. У таких договорах визначається порядок інформаційного обміну між управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг та АТ "Ощадбанк". Типову форму договору визначає АТ "Ощадбанк" за погодженням з Мінсоцполітики. Отже, субсидія Позивачу на період з травня 2019 року до квітня 2020 року включно призначена у грошовій безготівковій формі.
Також, представником відповідача зазначено, що Позивач користується субсидією з 2016 року.
Відповідно до п. 18 Положення, громадяни, яким житлова субсидія надається у грошовій формі (у тому числі готівковій), зобов`язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої їм готівкою. Інші одержувачі житлової субсидії, яким вона надається за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, зобов`язані щомісяця сплачувати обов`язкову частку платежу. У разі коли вартість фактично використаної послуги менша, ніж обов`язкова частка витрат на оплату такої послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість. Сума житлової субсидії, яка не використана домогосподарством внаслідок економії, зараховується управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги на наступні розрахункові періоди протягом сезону, в якому призначено житлову субсидію, як оплата таких послуг та/або витрат на управління багатоквартирним будинком. Управитель, об`єднання, виконавець комунальної послуги зобов`язані щомісяця зазначати у платіжних документах одержувачів житлової субсидії суму переплати. Після закінчення опалювального (неопалювального) сезону невикористана сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум житлової субсидії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положенням (яке діяло протягом опалювальних сезонів 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019 років) передбачено перерахунок житлової субсидії без звернення громадян у разі нарахування плати за послугу з постачання теплової енергії у разі відсутності засобів обліку з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40 - 48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630.
Розмір субсидії Позивача з травня 2017 року до квітня 2018 року включно за послуги теплопостачання складав:
у травні 2017 року - 86,86 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 0 грн, гарячого водопостачання - 86,86 грн;
у червні 2017 року - 86,86 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 0 грн, гарячого водопостачання - 86,86 грн;
у липні 2017 року - 86,86 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 0 грн, гарячого водопостачання - 86,86 грн;
у серпні 2017 року - 86,86 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 0 грн, гарячого водопостачання - 86,86 грн;
у вересні 2017 року - 86,86 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 0 грн, гарячого водопостачання - 86,86 грн;
у жовтні 2017 року - 776,23 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 674,98 грн, гарячого водопостачання - 101,25 грн;
у листопаді 2017 року - 1370,02 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 1265,89 грн, гарячого водопостачання - 104,13 грн;
у грудні 2017 року - 1369,84 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 1265,74 грн, гарячого водопостачання - 104,10 грн;
у січні 2018 року - 1363,74 грн, у тому числі на оплату послуг опалення -
1260,60 грн, гарячого водопостачання - 103,14 грн;
у лютому 2018 року - 1363,74 грн, у тому числі на оплату послуг опалення -
1260,60 грн, гарячого водопостачання - 103,14 грн;
у березні 2018 року - 1363,74 грн, у тому числі на оплату послуг опалення -
1260,60 грн, гарячого водопостачання - 103,14 грн;
у квітні 2018 року - 353,91 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 353,91 грн, гарячого водопостачання - 96,52 грн.
За даними КП "ХТМ" від 16.05.2018, Управлінням проведено перерахунок розміру призначеної субсидії на оплату послуг теплопостачання за період з жовтня 2017 року до квітня 2018 року включно.
За перерахунком з особового рахунку домогосподарства Позивача в КП"ХТМ" у травні 2018 року знято надміру перераховану субсидію за період з жовтня 2017 року до квітня 2018 року включно у сумі 398,30 грн, у тому числі:
за жовтень 2017 року знято 322,72 грн;
за листопад 2017 року знято 223,87 грн;
за грудень 2017 року знято 272,81 грн;
за січень 2018 року дораховано 181,27 грн;
за лютий 2018 року дораховано 271,90 грн;
за березень 2018 року дораховано 160,35 грн;
за квітень 2018 року знято 192,42 грн.
Субсидію на наступний період Позивачу призначено з травня 2018 року до квітня 2019 року включно.
Розмір субсидії за послуги теплопостачання складав: у травні 2018 року - 0 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 0 грн, гарячого водопостачання - 0 грн;
у червні 2018 року - 0 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 0 грн, гарячого водопостачання - 0 грн;
у липні 2018 року - 80,47 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 0 грн, гарячого водопостачання - 80,47 грн;
у серпні 2018 року - 80,47 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 0 грн, гарячого водопостачання - 80,47 грн;
у вересні 2018 року - 80,47 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 0 грн, гарячого водопостачання - 80,47 грн;
у жовтні 2018 року - 766,65 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 667,12 грн, гарячого водопостачання - 99,53 грн;
у листопаді 2018 року - 1402,43 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 1293,84 грн, гарячого водопостачання - 108,59 грн;
у грудні 2018 року - 1441,88 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 1327,98 грн, гарячого водопостачання - 113,90 грн;
у січні 2019 року - 1708,52 грн, у тому числі на оплату послуг опалення - 1576,27 грн, гарячого водопостачання - 132,25 грн.
За даними КП"ХТМ" від 13.05.2019, Управлінням проведено перерахунок розміру призначеної субсидії на оплату послуг теплопостачання за період з жовтня 2018 року до січня 2019 року включно (період надання субсидії у безготівковій формі). За перерахунком з особового рахунку домогосподарства Позивача в КП "ХТМ" у травні 2019 року знято надміру перераховану субсидію за період з жовтня 2018 року до січня 2019 року включно у сумі 62,23 грн, у тому числі:
за жовтень 2018 року знято 472,74 грн;
за листопад 2018 року знято 106,55 грн;
за грудень 2018 року дораховано 161,85 грн;
за січень 2019 року дораховано 355,21 грн.
Згідно з Положенням списки (переліки) осіб, яким призначено житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, із зазначенням форми одержання житлової субсидії щомісяця подаються структурним підрозділом з питань соціального захисту до управителів або об`єднань, а також виконавців комунальних послуг.
Отже, Управлінням щомісяця надаються переліки уповноважених власників/ наймачів, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг (далі - перелік), до підприємств - виробників/виконавців послуг, у тому числі до КП "ХТМ".
Інформацію про суми призначеної субсидії на домогосподарство Позивача на оплату послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання за період з вересня 2016 року до січня 2019 року включно станом на 01.09.2019 надано до КП "ХТМ" у повному обсязі.
Положенням передбачено, що проведення перерахунку розміру призначеної субсидії на оплату послуг з централізованого опалення не впливає на виникнення заборгованості у разі оплати громадянами обов`язкової частки платежу за цю послугу.
Перерахунок розміру призначеної субсидії на оплату послуг з централізованого опалення проведено згідно з вимогами чинного законодавства України.
Перерахунок розміру призначеної субсидії на оплату гарячого водопостачання Управлінням не проводився.
Представник КП «Харківські теплові мережі» у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, та вказав, що відповідно до п. 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад. У Немишлянському районі м. Харкова- це Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району. Згідно з п. 3 Порядку проведення органами Казначейства розрахунків, передбачених пунктами 8, 8-1 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, та взаємодії учасників таких розрахунків, підприємство щомісячно надає реєстр обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг по субсидіях. Відшкодування з бюджету підлягає менша із сум: сума фактичного обсягу спожитих послуг з теплопостачання, яка розраховується КП «Харківські теплові мережі» та сума субсидії, нарахованої за нормами споживання (розраховується Управлінням). КП «Харківські теплові мережі» при розрахунках за послуги з централізованого опалення зі споживачами визначає до відшкодування з державного бюджету суму субсидії з урахуванням п. 3 Порядку. Так, за вказаний позивачем період КП «Харківські теплові мережі» не були прийняті до відшкодування наступні суми з державного бюджету: за квітень 2018 року - 148,94 грн.; за жовтень 2018 року - 413,44 грн.; за листопад 2018 року - 36, 74 грн. Про неприйняті суми субсидій, КП «ХТМ» повідомляє Управління окрім Реєстру обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг по субсидіях, ще й листами із зазначенням призначених та прийнятих до відшкодування сум. На підставі зазначеного, підприємством прийнято суми субсидії по особовому рахунку згідно з діючи законодавством. Крім того, представник відповідача вказав, що в період 2000-2006 року КП «ХТМ» проводила відповідні нарахування на підставі діючого на той час Законодавства України.
Представник КП «Харківводоканал» у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, та вказав, що згідно з п. 22 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 у разі отримання права на пільги споживач подає виконавцю письмову заяву та документи, що його підтверджують. Оплата за послуги з урахуванням пільг нараховується з дати подання документів, що підтверджують право на пільгу. Відповідно до ст. 22 Закону України «Про міліцію» (який втратив чинність 07.11.2015) працівникам міліції та членам їх сімей надавалась 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством. Згідно з ст.. 24 Закону України «Про міліцію» пільги, компенсації та гарантії, встановлені цим Законом, надаються за рахунок і в межах коштів, передбачених на утримання бюджетних установ (підприємств, організацій) у кошторисах або фінансових планах. Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2000 рік» статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2001 рік» зупинено на 2000-2001 роки дію положень законодавчих актів України у частині надання пільг і компенсацій, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів, на звільнення або зменшення оплати за комунальні послуги. Згідно з рішенням Конституційного суду України від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 визнано неконституційною ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2001 рік», а відповідно до ст. 152 Конституції України рішення Конституційного Суду України щодо відповідності Конституції (конституційності) правових актів вони визнаються чинними або не чинними на майбутнє, тобто не мають зворотної сили.
У 2002 році підприємством при здійсненні нарахування плати за надані послуги водопостачання та водовідведення була врахована пільга за адресою: АДРЕСА_1 , у розмірі наданої з бюджету субвенції. При здійсненні нарахувань з 50-відсотковою знижкою плати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення , починаючи з 2003 року необхідно враховувати п. 2, п. 5 та п. 8 «Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2003 № 426 пільги компенсації і гарантії, на які мають право пільговики (далі-пільги), надаються шляхом відшкодування пільговику передбаченої законодавством частини фактичних витрат за користування житлом (квартирної плати), паливом, телефоном і за комунальними послугами у розмірі грошового еквівалента пільг, визначеного відповідно до цього Порядку. Для відшкодування фактичних витрат пільговик подає в бухгалтерію установи заяву, довідки про розмір грошових доходів членів сім`ї за попередні шість місяців, копії документів, що підтверджують родинні зв`язки, копії квитанцій про оплату за користування житлом (квартирну плату), паливом, телефоном і за комунальні послуги у строк, за який здійснюється відшкодування, а також довідку про склад сім`ї. Відшкодування фактичних витрат здійснюється пільговику установою разом з іншими щомісячними виплатами (заробітна плата, грошове забезпечення, надбавки, премії, матеріальна винагорода тощо). Оскільки підприємство не отримувало відповідної компенсації на пільгу, то нарахування за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення здійснювалися у відповідності до законодавства України, не порушуючи а ні права, а ні законні інтереси заявника та членів її родини.
Нарахування за адресою: АДРЕСА_1 , проводились наступним чином: по 13.03.2000 зареєстровано три особи, надавалася пільга «Службовці МВС та їх сім`ї» - 50% на дві особи; з 14.03.2000 по 31.12.2001 зареєстровано три особи, пільги не надавалися. При цьому необхідно зазначити, що 03.07.2006 проведено перерахунок нарахувань на одну особу ( у зв`язку з проходженням строкової служби) у період з по 31.08.2001; з 01.01.2002 по 31.12.2002 зареєстровано три особи, надавалася пільга «Службовці МВС та їх сім`ї» - 50% на три особи. При цьому нарахування за послуги централізованого водопостачання за січень 2002 року проведені без урахування. Також зазначаємо, що перерахунок по особовому рахунку відповідно до кількості осіб, які мають право на пільги, а саме три особи, проведено 25.06.2007 (син проходив навчання в навчальному закладі); з 01.01.2003 по 28.08.2005 зареєстровано три особи, пільги не надавалися; з 29.08.2005 по 18.01.2006 зареєстровано три особи, надавалася пільга «Пенсіонери МВС» - 50 % на дві особи; з 19.01.2006 по 08.01.2007 зареєстровано три особи, надавалася пільга «Інваліди ВВВ» -100% на дві особи; з 09.01.2007 по 23.09.2016 зареєстровано дві особи, надавалася пільга «Інваліди ВВВ» -100% на дві особи; з 24.09.2016 по теперішній час зареєстрована одна особа, пільги не надаються. Представник відповідача також вказав, що рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова №2- 2282/07 від 26.06.2007 набрало законної сили. Згідно з ст. 22 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 № 606-ХІУ, який втратив чинність 02.06.2016, виконавчі документи можуть бути пред`явлені до виконання в такі строки: посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом. Строки, зазначені у частині першій цієї статті, встановлюються для виконання судових рішень - з наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а в разі якщо судове рішення підлягає негайному виконанню, - з наступного дня після його постановлення; виконання рішень комісій по трудових спорах - з дня видачі посвідчення на примусове виконання рішення.