
Код суду 233 № 233/3474/20
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2020 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Орчелота А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Головного управління Держпраці в Донецькій області, відносно:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Павлоград, Дніпропетровської області, громадянин України, обіймає посаду в.о. КДНВП «Кварсит», мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз`яснені права згідно ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, за ч. 2 ст. 41 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
В ході проведення позапланового заходу у формі інспекційного відвідування Головним управлінням Держпраці у Донецькій області, встановлено, що в.о. директора КДНВП «Кварсит» ОСОБА_1 має право прийому та звільнення працівників на підставі вимог ст. 21 КЗпП України та виступає однією із сторін трудового договору і як роботодавець повинен забезпечити реалізацію трудових прав найманих працівників. Однак, виконуючи обов`язки директора КДНВП «Кварсит», ОСОБА_1 порушив вимоги чинного законодавства про працю України, так, в порушення вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 115 КЗпП, ст.24 Закону України «Про оплату праці» щодо виплати заробітної плати не менше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, у строки, встановлені колективним договором, але не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, виплата заробітної плати працівникам Костянтинівського державного науково - виробничого підприємства "Кварсит" здійснювалася несвоєчасно, частинами, з порушенням встановлених строків виплати. За даними бухгалтерського обліку заборгованість із заробітної плати складала: на 01.11.2019- 19681,6 тис. грн., на 01.12.2019 - 20337,2 тис. грн., на 01.01.2020 - 21019,6 тис. грн., на 01.02.2020 - 21268,4 тис. грн., на 01.03.2020 - 21268,4 тис. грн., на 01.04.2020 - 21928,1 тис. грн., на 01.05.2020 - 22489,9 тис. грн., на 01.06.2020 - 22932,5 тис. грн. На 01.06.2020р. заборгованість із заробітної плати складає 18172,48 тис. грн. перед 88 працюючими та 5177,80 тис. грн. перед 99 звільненими працівниками Костянтинівське державне науково - виробниче підприємство "Кварсит". Загальна сума заборгованості із заробітної плати по періодам з жовтня 2019 року по травень 2020 року становить 309300874,24 грн. В порушення вимог ч. та 2 ст.115 КЗпП України, ст.24 Закону України «Про оплату праці» щодо виплата заробітної плати не менше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, у строки, встановлені колективним договором, але не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата заробітної плати працівникам Костянтинівського державно науково-виробничого підприємства «Кварсит» здійснювала« несвоєчасно, частинами, з порушенням встановлених строків виплати. Пунктом 9 розділу V «Оплата паці» Колективного договору передбачений термін виплати заробітної плати два рази на місяць - 22 числа за першу половину місяця в розмірі виплати за фактично відпрацьований час виходячи із тарифної ставки (окладу); 7 числа місяця за другу половину місяця. Таким чином, на Костянтинівському державно науково-виробничому підприємстві «Кварсит» має місце порушення вимог ст.115 КЗпП України, ст.24 Закону України «Про оплату праці» та п.9 розділу V «Оплата паці» Колективного договору щодо регулярної виплати заробітної плати не менше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів у строки, встановлені колективним договором, але не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Виплата заробітної плати працівникам Костянтинівського державного науково- виробничого підприємства «Кварсит» проводиться несвоєчасно, частинами та по теперішній час в повному обсязі не погашена. Таким чином, в порушення вимог ч. 3 ст.115 КЗпП України, ч. 3 ст.24 Закону України «Про оплату праці» розмір заробітної плати за першу половину місяця на Костянтинівському державно науково-виробничому підприємстві «Кварсит» не становить оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника, заробітна плата за першу половину місяця не сплачується у терміни, встановлені законодавством та колективним договором. В порушення ч.4 ст.115 КЗпП України, ст.21 Закону України «Про відпустки» виплата заробітної плати за час щорічної відпустки працівникам Костянтинівського державно науково-виробничого підприємства «Кварсит» проводиться пізніш ніж за три дні до її початку: так, наприклад: відповідно до наказу № 2 ОСОБА_2 надано щорічну відпустку з 03.02.2020 по 26.02.2020 року тривалістю 24 календарних дня. Заробітна плата за час щорічної відпустки, станом на 01.06.2020 року не виплачена, тощо. В порушення ч. 1 ст.116 КЗпП України на підприємстві не в усіх випадках здійснюються розрахунки з робітниками при звільненні в день звільнення: ОСОБА_3 , сторож-двірник, дата звільнення 02.01.2018 року, наказ №1-к, сума до розрахунку 51167.93грн., виплата усіх належних їй коштів на 01.06.2020 року не здійснена; ОСОБА_4 , охоронник, дата звільнення 26.02.2018 року, наказ №5-к, сума до розрахунку 16068.85грн., виплата усіх належних йому коштів на 01.06.2020 року не здійснена; ОСОБА_5 , охоронник-кінолог, дата звільнення 08.06.2018 року, наказ № 18-к, сума до розрахунку 75493.47 грн., виплата усіх належних йому коштів на 01.06.2020 року не здійснена; ОСОБА_6 , сторож-двірник, дата звільнення 08.06.2018 року, наказ №17-к, сума до розрахунку 55407.15 грн., виплата усіх належних йому коштів на 01.06.2020 року не здійснена. В порушення ч. 1 ст. 117 КЗпП у випадках невиплати в день звільнення всіх коштів працівникам не нараховується та не виплачується середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. В порушення вимог ст.97 КЗпП України, ч.3 ст.15 Закону України «Про оплату праці» виплата заробітної плати працівникам Косгянтинівське державне науково - виробниче підприємство "Кварсит" не проводилась в першочерговому порядку. Так, наприклад: у строк з 01.01.2020 по 01.06.2020 року на поточні рахунки Костянтинівського державного науково - виробничого підприємства "Кварсит" надійшли кошти в сумі 2575,9 тис.грн., на виплату заробітної плати витрачено - 1 102,03 тис.грн., на сплату податків та інших обов`язкових платежів витрачено — 270,8 тис. грн., на інші видатки - 1203,07 тис.грн., тоді як заборгованість із заробітної плати станом на 01.01.2020 р. складала 21019,6 тис. грн., на 01.06.2020 р. - 22932,5 тис.грн. Викладене свідчить про те, що на підприємстві при невиконанні зобов`язань щодо оплати праці здійснюються платежі по сплаті податків та інші платежі, тобто своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам підприємства поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості, чим порушено вимоги ч.5 ст.24 Закону України «Про оплату праці».
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 41 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні визнав свою провину у вчиненні правопорушення, щиро каявся, зазначивши, що підприємство знаходиться в скрутному матеріальному становищі та державою не здійснюється своєчасне фінансування для виплат заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Частина 1 статті 41 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Частина 2 статті 41 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, або ті самі діяння, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується, як поясненнями останнього, так і іншими матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № ДЦ13652/2055/АВ/П/3ПТ від 13 липня 2020 року, актом інспекційного відвідування № ДЦ13652/2055/АВ від 13 липня 2020 року.
В той же час, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 28 листопада 2019 року притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 КУпАП та його було звільнено від адміністративної відповідальності в силу малозначності скоєного та застосовано усне зауваження.
В той же час, усне зауваження, яке було винесене ОСОБА_1 постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 28 листопада 2019 року, не відноситься до виду адміністративного стягнення, встановленого ст. 24 КУпАП.
Таким чином, суд вважає за необхідне із кваліфікуючої ознаки, повторність скоєння вказаного адміністративного правопорушення за ч.2 ст. 41 КУпАП виключити та кваліфікувати дії ОСОБА_1 за частиною першою вказаної статті.
Дотримуючись вимог ст. 33 КУпАП, при визначенні ОСОБА_1 адміністративного стягнення, враховуючи особу правопорушника, характер вчиненого ним адміністративного правопорушення, оцінивши докази, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Згідно зі ст. 304 КУпАП питання, пов`язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ч. 2 ст. 301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Статтею 33 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Враховуючи тяжке матеріальне становище ОСОБА_1 , вважаю, що наявні законні підстави для розстрочки виконання постанови про накладання адміністративного стягнення строком на 6 (шість) місяців.
Крім того, враховуючи положення ст. 40-1, ч. 5 ст. 283 КпАП України та п.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на користь держави в сумі 420 грн. 40 коп.
Керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 510 (п`ятсот десять) гривень 00 копійок.
Розстрочити ОСОБА_1 сплату штрафу на 6 (шість) місяців, зобов`язавши його сплачувати по 85 (вісімдесят п`ять) грн. 00 коп., щомісячно до повного погашення всієї суми.
Штраф слід перерахувати на рахунок (IBAN) – UA788999980313060106000005058, отримувач – Костянтин.УК/м. Костянтинівка/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37890775, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), ККДБ – 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок, який слід перерахувати на рахунок (IBAN) – UA898999980313151206000005058; отримувач коштів - Костянтин.УК/м. Костянтинівка/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ)- 37890775; банк отримувача Казначейство України (ел.адм.податків); код банку отримувача (МФО) – 899998; код класифікації доходів бюджету – 22030101; призначення платежу: *;101; ___ (реєстраційний номер облікової картки платника податків-фізичної особи або серія та номер паспорта громадянина України, у разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Постанова може бути оскаржена в Донецький апеляційний суд через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.В.Орчелота