Рішення № 90941282, 10.08.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2020
Номер справи
420/3950/20
Номер документу
90941282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/3950/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

08.05.2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо невиплати ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування вкладу у відповідності до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» в розмірі 198 000 грн.;

- стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 гарантовану суму відшкодування за вкладом у відповідності до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» в розмірі 198 000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач з посиланням на фактичні обставини справи щодо прийняття рішення №420/5392/16 вказує, що 30 вересня 2019 року ОСОБА_1 на адресу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ЮСБ БАНК» направила заяву з проханням виконати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року у справі № 815/5392/16; включити ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ «ЮСБ БАНК», що мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідно до залишку на її поточному рахунку № НОМЕР_1 станом на 03 жовтня 2015 року з одночасним поданням відповідних відомостей до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; невідкладно виплатити ОСОБА_1 , належні їй грошові кошти; про результати розгляду заяви повідомити письмово у строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян». Не отримавши відповіді, 02 грудня 2019 року представник ОСОБА_1 повторно звернувся на адресу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ЮСБ БАНК» з проханням повідомити про результати розгляду вищезазначеної заяви ОСОБА_1 . Однак відповіді на лист ні представник ОСОБА_1 ані ОСОБА_1 також не отримали. У зв`язку з чим, 18 березня 2020 року був направлений адвокатський запит Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. 15 квітня 2020 року була отримана відповідь від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у якій ФГВФО повідомив, що 11 грудня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення ПАТ "ЮСБ БАНК", як юридичної особи, а, отже ліквідація банку вважається завершеною, а сам банк ліквідованим. Таким чином, повноваження Фонду, як ліквідатора ПАТ "ЮСБ БАНК", припинено.

ОСОБА_1 вважає, що бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, щодо невиплати гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом (депозитом) є протиправною.

Нормативно обґрунтовуючи власні доводи приписами п.17 ч.1 ст.2, ст.3, ст.4, ст.26, ст.27, ч.1 ст.28 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», позивач вказує, що не зважаючи на набрання законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року у справі №815/5392/16 (ФГВФО приймав участь у вказаній справі), яким було визнано протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ЮСБ БАНК» Кічука Олега Івановича, щодо застосування наслідків нікчемності правочину у вигляді не включення ОСОБА_1 до Переліку вкладників ПАТ «ЮСЕ БАНК», що мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, не зважаючи на звернення ОСОБА_1 та її представника до Уповноваженої особи ФГВФО та безпосередньо до самого Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, відповідачем по справі не були вжиті жодні заходи спрямовані на відшкодування коштів позивачу з моменту набрання законної сили рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року у справі М 815/5392/16 (набрало законної сили 02 квітня 2019 року). Фондом гарантування вкладів фізичних осіб в порушення вимог вищенаведених норм діючого законодавства допущено протиправну бездіяльність, яка призвела до того, що ОСОБА_1 не була здійснена виплата гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом у ПАТ "ЮСЕ БАНК" у розмірі 198 000 грн.

Позивач зазначає, що з вищенаведених норм діючого законодавства вбачається, що у вказаних правовідносинах Фонд виконує управлінські функції щодо виплати гарантованої державою суми відшкодування за банківським вкладом у межах граничного розміру за рахунок коштів Фонду незалежно від перебігу процедури ліквідації банку, продажу його майна. Юридичний факт неплатоспроможності банку є підставою для виникнення правовідносин щодо відшкодування вкладникам їх вкладів за рахунок коштів Фонду, проте процес ліквідації має окремий перебіг і не впливає на обсяг гарантованого державою відшкодування вкладникам. З огляду на внесення 11 грудня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення ПАТ "ЮСБ БАНК", як юридичної особи, позивач вважає, що належним способом захисту прав ОСОБА_1 , крім визнання протиправною бездіяльності відповідача, є стягнення з відповідача на користь позивача гарантованої суми відшкодування коштів в розмірі 198 000 грн. Так, Фонд або його уповноважена особа зобов`язані дотримуватися положень частини 2 статті 19 Конституції України відповідно до якої, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Також, звертає увагу позивач, право громадянина на власність як важливий атрибут правової держави і демократичного суспільства закріплено в Конституції України.

Ухвалою суду від 12.05.2020 року позов залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позову.

20.05.2020 року (вх.№19496/20) від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позову разом із квитанцією про сплату судового збору №ПН1316 від 20.05.2020 року розмірі 840,80 грн.

Ухвалою суду від 26.05.2020 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії і відкрито провадження в адміністративній справі.

Судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст.262 КАС України.

27.07.2020 року (вх.№29060/20) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб заперечує проти її задоволення з огляду на наступне.

Фонд гарантування є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом. Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об`єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні. Водночас, зазначає відповідач, Фонд гарантування не здійснює самостійно виведення з ринку, а делегує частину своїх повноважень Уповноваженій особі на здійснення тимчасової адміністрації/ліквідації банку.

Нормативно обґрунтовуючи власні доводи приписами ст.ст.26, 27, 28 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», розд.III, IV Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 р. № 14, відповідач вказує, що у Фонду гарантування відсутні будь-які первинні документи по вкладникам і тому при складанні Загального реєстру використовуються виключно інформація, що наявна в переданому уповноваженою особою Переліку вкладників. Законодавство не покладає обов`язок на Фонд враховувати під час складання Загального реєстру інші документи, окрім Переліку рахунків вкладників. Перелік, який складається Уповноваженою особою та Загальний реєстр, який затверджується Фондом гарантування, є різними за суттю, змістом та призначенням документами. Перелік складається уповноваженою особою Фонду, а Загальний реєстр вкладників формується та затверджується Фондом на підставі Переліку. Перелік, який складається уповноваженою особою, по суті має характер попереднього документу.

З наведеного, на думку відповідача, також вбачається, що Загальний реєстр не складається та не затверджується уповноваженою особою Фонду гарантування, як і Перелік вкладників не складається та не затверджується Фондом гарантування

Таким чином, як стверджує відповідач, повноваження щодо формування переліку вкладників» які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування, та визначення сум» що підлягають відшкодуванню покладені на Уповноважену особу Фонду.

З посиланням на фактичні обставини справи, відповідач вказує, що відповідно до статті 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» 11 грудня 2019 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №15561110053048023 про державну реєстрацію припинення ПАТ «ЮСБ БАНК» як юридичної особи, а отже, ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим. Згідно зі статтею 52 Закону вимоги кредиторів до банку, що були незадоволені за недостатністю його майна, вважаються погашеними. Повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб як ліквідатора ПАТ «ЮСБ БАНК» припинено. Враховуючи зазначене, права позивача не могли бути порушені внаслідок законних дій Фонду гарантування, оскільки у Фонду гарантування були відсутні правові підстави для здійснення відшкодування.

Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Станом дату вирішення даної адміністративної справи інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

З урахуванням положень ч.1 ст.120, ч.6 ст.120 КАС України, ст.258 КАС України, зважаючи на період перебування головуючого судді по справі у відпустці, дана адміністративна справа вирішується судом у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 815/5392/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Юніон Стандарт Банк" Кічука Олега Івановича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача,- Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправними дій та зобов`язання включити до переліку вкладників.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 року по справі №815/5392/16, яке набрало законної сили 25.04.2019 року (а.с.4-32), судом:

- задоволено адміністративний позов;

- визнано протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ЮСБ БАНК» Кічука Олега Івановича, щодо застосування наслідків нікчемності правочину у вигляді не включення ОСОБА_1 до Переліку вкладників ПАТ «ЮСБ БАНК», що мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов`язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ЮСБ БАНК» Кічука Олега Івановича включити ОСОБА_1 до Переліку вкладників ПАТ «ЮСБ БАНК» , що мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідно до залишку на її поточному рахунку № НОМЕР_1 станом на 03 жовтня 2015 року з одночасним поданням відповідних відомостей до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Вказаним рішенням, зокрема, встановлено:

«…04.09.2014 р. ОСОБА_1 відкрила поточний рахунок № НОМЕР_1 у ПАТ «ЮСБ БАНК».

25.09.2015 р. позивач на цей рахунок через касу банку внесла готівку - особисті кошти в розмірі 198000,00 грн., що підтверджується квитанцією №985_4 (т.1 а.с.132).

02.10.2015 р. на підставі постанови Правління НБУ №665/БТ віднесено ПАТ «Юніон Стандарт Банк до категорії неплатоспроможних.

02.10.2015 р. виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №182 «Про затвердження тимчасової адміністрації у ПАТ «ЮСБ БАНК» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку…

…на момент введення тимчасової адміністрації в ПАТ «ЮСБ БАНК`позивач не включена до реєстру осіб, визначених як вкладники, що мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та не визначена, як особа, що може отримати кошти зі свого банківського рахунку.

28.01.2016 позивач звернулася до Уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ «ЮСБ БАНК» із заявою щодо включення її до переліку вкладників ПАТ «ЮСБ БАНК», що мають право на отримання гарантованого відшкодування за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із належної її сумою у розмірі 198 000,00 грн. (т.1 а.с.134-136).

Позивач отримала лист від відповідача в якому зазначено, що в результаті проведення перевірки вкладів фізичних осіб в ПАТ «ЮСБ БАНК» було встановлено, що в період до встановлення тимчасової адміністрації за участі позивача в установі ПАТ «ЮСБ БАНК» було проведено операцію по списанню коштів у загальному розмірі 100 000,00 грн., що може свідчити про здійснення спроб за штучно-створених підстав отримати задоволення своїх вимог з коштів Фонду та/або заволодіння майном Банку».

Згідно КП «ДСС» судом встановлено, що в рамках адміністративної справи №815/5392/16 позивач чи її уповноважений представник з заявою про видачу виконавчого листа не звертались та, відповідно, виконавчий лист по даній справі судом не видавався.

Як зазначено позивачем та встановлено судом, 30 вересня 2019 року ОСОБА_1 на адресу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ЮСБ БАНК» направила заяву, в якій на виконання рішення Одеського окрудного адміністративного суду від 10.12.2018 року по справі №815/5392/16, з просила включити ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ «ЮСБ БАНК», що мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідно до залишку на її поточному рахунку № НОМЕР_1 станом на 03 жовтня 2015 року з одночасним поданням відповідних відомостей до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; невідкладно виплатити ОСОБА_1 , належні їй грошові кошти; про результати розгляду заяви повідомити письмово у строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян» (а.с.36-37).

02 грудня 2019 року представник Сукуренко М.П повторно звернувся на адресу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ЮСБ БАНК» з проханням повідомити про результати розгляду вищезазначеної заяви ОСОБА_1 (а.с.39-40).

Як стверджує позивач, відповіді на вказані листи ні представник ОСОБА_1 ані ОСОБА_1 не отримали.

18 березня 2020 року представником позивача на адресу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб був направлений адвокатський запит з проханням:

1) надати інформацію стосовно того, чи було здійснено Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ЮСБ БАНК", відповідно до Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осі коштів за вкладам (затверджене рішення виконавчої дирекції Фонду гаранту ванн ( вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14), формування доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду;

2) чи було виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затверджено зміни та доповнення до загального реєстру вкладників ПАТ "ЮС БАНК", які мають право на відшкодування за рахунок коштів Фонду;

3) чи було включено ОСОБА_1 до Переліку вкладників ПАТ "ЮСЦ БАНК", що мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

4) надати інформацію про можливість отримання ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування;

5) надати належним чином засвідчені копії документів, які були прийняті за наслідками розгляду зазначеної вище заяви ОСОБА_1 від 30 вересня 2019 року.

07 квітня 2020 року на адресу представника позивача Фондом гарантування вкладів фізичних осіб складено лист №27-4879/20 , в якому повідомлено, що 11 грудня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення ПАТ "ЮСБ БАНК", як юридичної особи, а, отже ліквідація банку вважається завершеною, а сам банк ліквідованим. Таким чином, повноваження Фонду, як ліквідатора ПАТ "ЮСБ БАНК", припинено.

Вважаючи бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо невиплати ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування вкладу у відповідності до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» в розмірі 198 000 грн. протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи спір, що виник під сторонами, суд виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.

Управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду (частина перша статті 11 Закону № 4452-VI).

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону № 4452-VI.

Зокрема, відповідно до пунктів 2, 4 частини третьої цієї статті виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Відповідно до статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник - це фізична особа (крім фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката ( п.4 ч.1 ст. 2 Закону № 4452- VI).

Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом (ч.1 ст.26 Закону № 4452- VI).

Відповідно до ч.2 ст.26 Закону № 4452- VI вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначено статтею 27 Закону № 4452-VI.

Так, згідно статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Нарахування відсотків за вкладами припиняється у день початку процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).

Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:

1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;

2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону;

3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, що не виконане;

4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;

5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.

Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.

Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур`єр" або "Голос України".

Інформація про вкладника в переліку рахунків вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Згідно частини 1 ст. 28 Закону № 4452- VI Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановлених Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти, що здійснюють такі виплати в готівковій або безготівковій формі (за вибором вкладника).

Фонд не пізніше наступного дня після закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку розміщує на офіційному веб-сайті Фонду оголошення про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

Відповідно до пунктів 4-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14, перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах суми граничного розміру відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла «Перелік вкладників» (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення №14 Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла «Загальний Реєстр/Реєстр переказів» (додаток 12) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Таким чином, процедурі виплати гарантованої суми вкладу передують наступні етапи:

1) формування Уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;

2) складання Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення.

Водночас, судом встановлено, що 09 червня 2019 року уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства ПАТ «ЮСБ БАНК» було подано документи державному реєстратору юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань для державної реєстрації припинення банку як юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч. 7 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 №4452-VI Фонд гарантування завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до ЄДР запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Відповідно до ст. 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» 11.12.2019 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 15561110053048023 про державну реєстрацію припинення Публічного акціонерного товариства «Комерційний Банк «Український фінансовий світ» як юридичної особи, а отже, ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим, що підтверджується інформацією, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно зі ст. 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 №4452-VI рішення про передачу майна (активів та зобов`язань) неплатоспроможного банку спеціалізованій установі приймається виконавчою дирекцією Фонду не пізніше двох місяців до завершення строку ліквідації банку. Передача майна (активів та зобов`язань) спеціалізованій установі повинна бути завершена не пізніше строку ліквідації банку.

За результатами проведення ліквідації банку Фонд складає ліквідаційний баланс та звіт, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду.

Звіт складається відповідно до нормативно-правових актів Фонду і має містити, зокрема, відомості про реалізацію майна банку та задоволення вимог кредиторів та/або вичерпання можливостей здійснення заходів, спрямованих на задоволення вимог кредиторів.

Ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим з моменту внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

У день внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повноваження Фонду як ліквідатора щодо такого банку припиняються і Фонд надсилає Національному банку України звіт про завершення ліквідації банку.

Не пізніше наступного робочого дня після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про ліквідацію банку Фонд оприлюднює на офіційному веб-сайті Фонду інформацію про завершення процедури ліквідації банку та припинення банку як юридичної особи.

Як зазначає позивач та не спростовано відповідачем Уповноваженою особою Фонду не формувався переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

В той же час, право позивача на включення її до цього переліку встановлено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 року по справі №815/5392/16, яке набрало законної сили 25.04.2019 року.

Позивачем не зазначено та судом не встановлено, що ОСОБА_1 зверталась до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з заявою про включення її до загального Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Враховуючи зазначене, суд погоджується з доводами представника відповідача, що права позивача не могли бути порушені внаслідок законних дій Фонду гарантування, оскільки у Фонду гарантування були відсутні правові підстави для здійснення відшкодування.

Тобто, в даному випадку, відсутня протиправна бездіяльність відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування вкладу у відповідності до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» в розмірі 198 000 грн., оскільки Уповноваженою особою Фонду не формувався переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, а ОСОБА_1 зверталась до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з заявою про включення її до загального Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення.

Таким чином, за наявності вищевказаних обставин у відповідача не виник обов`язок по складанню загального Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із включенням до нього позивача.

Суд зауважує, що у цих правовідносинах Фонд виконує управлінські функції щодо виплати гарантованої державою суми відшкодування за банківським вкладом у межах граничного розміру за рахунок коштів Фонду незалежно від перебігу процедури ліквідації банку, продажу його майна.

Юридичний факт неплатоспроможності банку є підставою для виникнення правовідносин щодо відшкодування вкладникам їх вкладів за рахунок коштів Фонду, проте процес ліквідації має окремий перебіг і не впливає на обсяг гарантованого державою відшкодування вкладникам.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява ОСОБА_1 є такою, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо невиплати ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування вкладу у відповідності до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» в розмірі 198 000 грн., стягнуення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 гарантовану суму відшкодування за вкладом у відповідності до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» в розмірі 198 000 грн. - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (вул.Січових стрільців, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 21708016);

Суддя С.М. Корой

.