
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/3745/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2020 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди,
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Львівського обласного військового комісаріату, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (вх. № 39655 від 11.08.2020), позивач просить суд:
- визнати протиправну бездіяльність Львівського обласного військового комісаріату щодо невидачі ОСОБА_1 оновленої довідки для перерахунку пенсійного забезпечення;
- зобов`язати Львівський обласний військовий комісаріат видати позивачу довідку як про основні (посадовий оклад - 499 радянських рублів, оклад за військове звання -180 радянських рублів, процентна надбавка за вислугу років 40% - 271,60 радянських рублів), так і додаткові види грошового забезпечення (за умови служби в в/ч 44708 - сума еквівалентка 1820 радянських рублів, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (15% від посадового окладу) - 74,85 радянських рублів), які є документально встановлені як матеріалами особової справи позивача, так і матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні № 420 131 504 1000 0012 від 06.02.2013, зокрема у зверненні слідчого за вихідним № 5037 від 16.03.2020 на ім`я керівника Львівського обласного військового комісаріату.
В обґрунтування позовним вимог позивач покликається на те, що в квітні 2020 року він звернувся до відповідача з заявою щодо видачі йому оновленої довідки для перерахунку раніше призначеного пенсійного забезпечення. У своїй заяві зазначив відповідні складові свого грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням. Крім цього, в даній заяві покликався на відповідні докази органу досудового розслідування в рамках кримінального провадження за № 420 131 504 1000 0012 від 06.02.2013 за фактом скоєння щодо позивача кримінальних правопорушень за ст. ст. 357, 358, 364, 365, 366 Кримінального кодексу України. Однак відповіді на своє звернення позивач не отримав. Позивач вважає не складання відповідачем оновленої довідки з зазначенням відомостей про розміри як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення таким, що суперечить ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідач позов не визнає. У відзиві на позовну заяву (вх. 30783 від 19.06.2020) представник відповідача зазначає, що 30.04.2020 до Львівського обласного військового комісаріату надійшла заява ОСОБА_1 про оформлення йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, які позивач зазначив у своїй заяві. 08.05.2020 за №4424 від 08.05.2020 Львівським обласним військовим комісаріатом оформлена відповідь на заяву позивача. За результатом розгляду ОСОБА_1 повідомлено, що перевірити викладену у заяві позивача інформацію та прийняти відповідні рішення неможливо, оскільки особова справа позивача 29.11.2016 вилучена слідчим військової прокуратури Львівського гарнізону.
Зазначає, що ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 11.11.2016 (справа № 466/9386/16-к) наданий тимчасовий доступ до речей і документів, які зберігаються у Львівському обласному військовому комісаріаті, а саме особової справи ОСОБА_1 , а також інших документів, які мають значення для кримінального провадження за № 42013150410000012 від 06.12.2013, за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 2, ч. 3 ст. 357, ч. 3, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 396 КК України з метою ознайомлення з ними та їх вилучення. Згідно опису речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 29.11.2016 особова справа № ХВ-47393 на полковника ОСОБА_1 вилучена слідчим військової прокуратури Львівського гарнізону Зінчуком Р.В. Досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42013150410000012 від 06.12.2013 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 357, ч. 3 ст. 357, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 1 ст. 364 , ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 3 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України проводиться слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області, де і знаходиться особова справа ОСОБА_1 № ХВ-47393 на даний час. Таким чином, представник відповідача стверджує, що на сьогодні у Львівського обласного військового комісаріату відсутня можливість розглянути питання поставлені позивачем у його заяві від 25.04.2020 з незалежних від відповідача причин.
18.06.2020 позивач подав відповідь на відзив, в якому покликається на безпідставність доводів представника відповідача.
24.06.2020 за вх. № 31658 від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, де покликається зокрема на те, що на даний час Урядом не приймалось жодних нормативних актів про здійснення перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 особам, звільненим з військової служби. Списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для формування нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Львівського обласного військового комісаріату не надходили, у зв`язку з чим у Львівського обласного військового комісаріату відсутні підстави для оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.
Ухвалою від 25.05.2020 суддя відкрила провадження в адміністративній справі за цим позовом та ухвалила розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 26.06.2020 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.
Ухвалою суду від 04.08.2020 провадження у справі поновлено. Ухвалою суду від 04.08.2020 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Львівського обласного військового комісаріату з заявою від 25.04.2020, в якій просив видати йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувались позивачу за останньою штатною посадою до моменту звільнення з лав Збройних Сил України складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 499 радянський рублів; оклад за військове звання - 180 радянських рублів; процентна надбавка за вислугу років (40%) - 271,60 радянських рублів; за умови служби в ВЧ 44708 - сума еквівалентна 1820 радянських рублів; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (15% від посадового окладу) - 74,85 радянських рублів. Також позивач просив у довідці зазначити і пільгову вислугу років - 7 років 3 місяці 12 днів. Окрім цього, просив врахувати встановлені документальні дані в рамках проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні за № 420 131 504 1000 0012 від 06.02.2013.
Листом від 08.05.2020 № 4424 за результатами розгляду заяви позивача від 25.04.2020 Львівським обласним військовим комісаріатом повідомлено, що перевірити викладену у заяві позивача інформацію та прийняти відповідні рішення неможливо, оскільки особова справа позивача 29.11.2016 вилучена слідчим військової прокуратури Львівського гарнізону.
27.05.2020 позивач повторно звернувся до Львівського обласного військового комісаріату з заявою, в якій просив розглянути його заяву від 25.04.2020.
Листом від 09.06.2020 № 5147 Львівський обласний військовий комісаріат надав відповідь, у якій повідомив, що перевірити викладену у заяві позивача інформацію та прийняти відповідні рішення неможливо, оскільки особова справа позивача 28.05.2020 повернута до Слідчого управління Головного управління Національної поліції України у Львівській області слідчому Канюці Н.В.
Позивач вважає невидачу йому оновленої довідки з зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення протиправною бездіяльністю відповідача, у зв`язку з чим звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Так, ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма ст. 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
На звернення позивача від 25.04.2020 про видачу йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення Львівський обласний військовий комісаріат листом від 08.05.2020 № 4424 повідомив, перевірити викладену у заяві позивача інформацію та прийняти відповідні рішення неможливо, оскільки особова справа позивача 29.11.2016 вилучена слідчим військової прокуратури Львівського гарнізону.
Так, матеріалами справи підтверджується, що ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова Ковальчук О.І. від 11.11.2016 у справі № 466/9386/16-к наданий тимчасовий доступ до речей і документів, які зберігаються у Львівському ОВК за адресою: 79005, м. Львів, вул. Франка, 25, а саме: особової справи ОСОБА_1 , а також інших документів, які мають значення для кримінального провадження з метою ознайомлення з ними та їх вилучення.
Згідно з описом речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 29.11.2016 особова справа №ХВ-47393 на полковника ОСОБА_1 була вилучена слідчим військової прокуратури Львівського гарнізону Зінчуком Р.В .
Листом від 12.05.2020 №7932/16/05-2020 слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області з метою проведення перевірки законності нарахування, перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 скеровано на адресу Львівського обласного військового комісаріату пенсійну справу ОСОБА_1 № ХВ-47393, особову справу ОСОБА_1 № ХВ-47393, матеріали позапланової виїзної документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Івано-Франківського обласного військового комісаріату № 19-21/12 від 21.08.2017.
22.05.2020 Львівський обласний військовий комісаріат повернув скеровані йому документи до Слідчого управління Головного управління Національної поліції України у Львівській області слідчому Канюці Н.В .
У контексті зазначених обставин, суд не вбачає протиправності з боку Львівського обласного військового комісаріату щодо не видачі довідки позивачу про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення та з врахуванням документальних даних в рамках проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні за № 420 131 504 1000 0012 від 06.02.2013.
Так, поняття бездіяльності було неодноразово надано Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зокрема, у постановах від 26.06.2019 у справі №807/583/14, від 15.03.2019 у справі №805/1953/18-а та від 23.05.2018 у справі №802/490/16-а, в яких зазначено, що бездіяльність - це пасивна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним тих дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього обов`язків (завдань) згідно із чинним законодавством.
Таким чином, оскільки на час розгляду заяв позивача особова та пенсійна справи ОСОБА_1 знаходились у слідчому управлінні Головного управління Національної поліції у Львівській області, у відповідача була відсутня можливість перевірити інформацію, викладену у заяві позивача від 25.04.2020 з належних від комісаріату причин, що виключає протиправну бездіяльністю з боку відповідача.
При цьому суд наголошує, що особова справа позивача знаходиться у слідчому управлінні Головного управління Національної поліції у Львівській області у зв`язку з проведенням перевірки законності нарахування, перерахунку та виплати пенсії позивачу, яка ініційована саме ним. Таким чином, для позивача має бути важливим зазначення в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення саме остаточно встановлених відомостей за результатами цієї перевірки, однак така перевірка ще триває.
З огляду на висновок суду про відмову з задоволенні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невидачі ОСОБА_1 оновленої довідки для перерахунку пенсійного забезпечення, друга позовна вимога також задоволенню не підлягає, оскільки є похідною від першої.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправної бездіяльності відповідача в контексті спірних правовідносин. Відтак, оскільки доводи позивача не знайшли належного правового обґрунтування, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.
Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення", пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
в и р і ш и в :
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди - відмовити.
Розподіл судового збору не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положення п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Львівський обласний військовий комісаріат (79005, м. Львів, вул. Ф.Франка, 25; код ЄДРПОУ 08412340).
Суддя Сидор Н.Т.