Постанова № 9090618, 08.04.2010, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2010
Номер справи
2-а-721/10/0270
Номер документу
9090618
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2010 р. м. Вінниця                              Справа № 2-а-721/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,

при секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні

за участю представників сторін:

прокуратури: Медяної Вікторії Олегівни

позивача : Швець Оксани Павлівни

відповідача : не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: прокурора Ленінського району м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до: Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства "Обрій"

про: стягнення штрафної санкції

ВСТАНОВИВ :

25 лютого 2010 року прокурор Ленінського району м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся в суд з позовом до Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Обрій» (СВАТ «Обрій») про стягнення штрафної санкції в розмірі 2100 грн.

Зазначив, що згідно з статтею 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пунктом 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів» до регулярної інформації про емітента відноситься річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента. Емітенти цінних паперів зобов’язані розкривати цю інформацію у повному обсязі відповідно до вимог вказаного Положення.

В порушення наведених положень, СВАТ «Обрій» не розкрило регулярну річну інформацію (річний звіт) за 2008 рік, не розмістило її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії і не опублікувало її у офіційному друкованому виданні у зв’язку з чим, уповноваженою особою Комісії складено акт №187-ВІ 06 липня 2009 року.

За результатами розгляду цього акта 16 липня 2009 року начальником позивача винесено постанову №180-ВІ про застосування до СВАТ «Обрій» санкцій у вигляді накладення штрафу у розмірі 2100 грн.

Посилаючись на те, що по даний час штрафна санкція в дохід Державного бюджету України добровільно не сплачена, постанова про її застосування відповідачем в установленому законом порядку не оскаржена, тобто, фактично наявні підстави ухилення від відповідальності та порушення при цьому економічних інтересів держави, - прокурор просив стягнути з СВАТ «Обрій» 2100 грн в судовому порядку.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2010 року відкрито провадження і адміністративна справа призначена до розгляду.

Відповідач в судові засідання, призначені на 17 березня 2010 року, 08 квітня 2010 року жодного разу не з’являвся, хоча про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, про що свідчать реєстр листів поштових відправлень Вінницького окружного адміністративного суду від 01 березня 2010 року та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 24 березня 2010 року №2207604 (а.с. 16, 27).

При цьому, слід зазначити, що поштові відправлення здійснювались на адресу, зазначену прокурором Ленінського району м. Вінниці в позовній заяві та в довідці з Єдиного державної реєстру підприємств та організацій України. Розгляд справи по суті у зв’язку з неявкою відповідача переносився.

За таких обставин, суд вважає, що вжив всіх заходів для повідомлення СВАТ «Обрій» належним чином про час і місце розгляду справи для участі їх повноважного представника та надав можливість для реалізації ними права на судовий захист, але відповідач даним правом не скористався.

При цьому суд враховує і те, що частиною сьомою статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) передбачено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

Тому, відповідно до частини першої статті 58 КАС України керівник СВАТ «Обрій» наділений правом самостійно представляти інтереси підприємства або правом надавати доручення будь-якому працівнику для представлення інтересів відповідача в суді, але даним правом як зазначено вище не скористався.

Більше того, письмових заперечень на позовну заяву, відповідно до ухвали суду від 26 лютого 2010 року, інших доказів по справі, будь-яких заяв чи клопотань відповідач не надсилав, що свідчить взагалі про відсутність у нього інтересу до розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим кодексом.

Отже, виходячи зі змісту статті 128 КАС України неявка уповноваженого представника відповідача без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи протягом розумного строку, у зв’язку з чим судом розглянуто справу за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні представник прокурора Ленінського району м. Вінниці – помічник В.О.Медяна (посвідчення на а.с. 22) та представник Вінницького ТУ ДКЦПФР – головний спеціаліст юрисконсульт відділу правозастосування та контрольно-ревізійної роботи О.П.Швець (доручення на а.с. 28) позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Суд заслухав пояснення учасників процесу, повно, всебічно й об’єктивно дослідив надані у справу докази та надав їм юридичну оцінку.

Зокрема, суд встановив, що згідно з відомостями витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, СВАТ «Обрій» станом на 09 лютого 2010 року зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 03058840, юридична адреса: вул. Жовтнева, 153, с. Козятин, Козятинський район, Вінницька область, 22109 (а.с. 8).

Відповідач є емітентом цінних паперів, який має обов’язки, визначені статтею 40 Закону України «Про цінні папери та фондового ринку» від 23 лютого 2006 року №3480-IV (Закон №3480) та пунктом 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітента цінних паперів» затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за №97/13364 (Положення №1591).

Станом на 06 липня 2009 року в порушення вказаних правових вимог, СВАТ «Обрій» не розкрило регулярну річну інформацію (річний звіт) за 2008 рік шляхом її розміщення до 30 квітня 2009 року в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії і опублікування у офіційному друкованому виданні та до 01 червня 2009 року не подало її до Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

У зв’язку з цим Вінницьким ТУ ДКЦПФР 06 липня 2009 року проведена перевірка.

За результатами перевірки головним спеціалістом відділу корпоративних фінансів та звітності учасників ринку цінних паперів Л.П.Левчук складено акт №187-ВІ, яким встановлено порушення СВАТ «Обрій» Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Положення «Про розкриття інформації емітента цінних паперів» (а.с. 6).

Один примірник акта надісланий відповідачу поштовим відправленням, про що свідчить реєстр рекомендованих листів Вінницького ТУ ДКЦПФР від 06 липня 2009 року та фіскальний чек відділення зв’язку (а.с. 7, 7 на звороті).

16 липня 2010 року начальник Вінницького ТУ ДКЦПФР Л.Р.Іванов розглянув справу про правопорушення на ринку цінних паперів і на підставі акта від 06 липня 2009 року №187-ВІ виніс постанову №180-ВІ про застосування до СВАТ «Обрій» санкцій (а.с. 4), яку 17 липня 2009 року згідно з реєстром рекомендованих листів Вінницького ТУ ДКЦПФР від 17 липня 2009 року та фіскального чеку відділення зв’язку направлено відповідачу (а.с. 5, 5 на звороті).

Оскільки станом на 10 лютого 2010 року сума фінансової санкції СВАТ «Обрій» так і не сплачена, то про примусове її стягнення прокурор Ленінського району м. Вінниці звернувся до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що згідно із абзацом 2 статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно до статті 3 цього ж Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:

- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;

- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;

- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;

- заборона та зупинення на певний термін (до одного року);

- професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;

- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;

- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;

- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;

- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;

- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;

- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;

- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;

- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із статті 5 Закону №448 здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, яка є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону №448).

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із пунктом 14 статті 8 Закону №448, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006 року №3480-ІV (Закон №3480) регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік (ч. 2 ст. 40 Закону №3480).

Частиною четвертою статті 40 цього ж Закону регламентовано, що річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) відповідно до частини шостої статті 40 Закону № 3480 встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу V цього Положення, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Згідно зі статтями 8, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та положень Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати штрафні санкції та інші санкції на юридичних осіб за порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів.

Статтею 12 цього ж Закону визначено порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів. Зокрема встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Якщо під час проведення перевірки уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку проводилось вилучення документів, які підтверджують факт порушення, до акта про правопорушення додаються копії цих документів та копія протоколу про вилучення цих документів.

Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року №2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за №120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Частиною 3 статті 11 Закону №448 також закріплено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.

Враховуючи те, що СВАТ «Обрій» постанову Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 16 липня 2009 року №180-ВІ у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, штраф протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатило, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.

Слід також зазначити, що несплата фінансової санкції тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та ставить під загрозу своєчасне виконання державною економічних, соціальних, політичних й інших функцій та суттєво порушує інтереси держави, що покладає на прокуратуру обов’язок представництва, як це передбачено статтею 121 Конституції України.

Згідно статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Крім того, до позовної заяви прокурором м. Вінниці додано лист Вінницького ТУ ДКЦПФР від 11 лютого 2010 року №222/03 з проханням звернутися в інтересах держави в їх особі до Вінницького окружного адміністративного суду про стягнення з СВАТ «Обрій» суми штрафної санкції, оскільки на даний час на законодавчому рівні не врегульовано порядок стягнення органами ДКЦПФР штрафів в судовому порядку та Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» їх не звільнено від сплати судового збору (а.с. 9). На підтвердження вказаних обставин, надано тимчасовий кошторис на І квартал 2010 року (а.с. 10)

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Враховуючи те, що вимоги прокуратури та Вінницького територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд вважає за доцільне позов задовольнити.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Обрій» (вул. Жовтнева, 153, смт. Козятин, Козятинський район, Вінницька область, 22109, код ЄДРПОУ , р/р 26001000121 у ВФ СКБ «Дністер», МФО 302430) на користь Державного бюджету України (державний бюджет –Козятинський район, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, банк одержувач ГУДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 31111106700187, код ЄДРПОУ 34701036) 2100 грн (дві тисячі сто гривень) штрафної санкції.

Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 09.04.10

Суддя          Чудак Олеся Миколаївна

08.04.2010