
Справа № 462/2168/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2020 року Залізничний районний суд міста Львова в складі:
головуючого-судді - Гедз Б.М.
за участі секретаря судового засідання - Гули М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 15.04.2020 р. звернувся в суд із адміністративним позовом, у якому просить скасувати постанову серії ЕАК № 2369496 від 10.04.2020 р. по справі про адміністративне правопорушення, провадження у справі закрити за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 122 КУпАП.
В обґрунтування заявленого позову покликається на те, що 10.04.2020 року відносно нього було винесено постанову серії ЕАК № 2369496 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 122 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. Вказаною постановою встановлено, що він 10.04.2020 р. о 17 год. 12 хв., керуючи транспортним засобом марки «Opel Astra», д.н.з. НОМЕР_1 здійснив рух по смузі для маршрутних транспортних засобів, позначеною дорожнім знаком 5.8 (дорога із смугою для руху маршрутних транспортних засобів), чим порушив п. 17.1 ПДР. Вважає дану постанову необґрунтованою, безпідставною та такою, що підлягає скасуванню, з огляду на таке. Всупереч ч. 2 ст. 258 КУпАП, у оскаржуваній постанові зазначається про відсутність фіксації в автоматичному режимі, що унеможливлює її винесення без попереднього складання протоколу про адміністративне правопорушення. Окрім цього, при розгляді справи інспектором не було пред`явлено жодного доказу, який би свідчив про наявність події адміністративного правопорушення та його вини у вчиненні такого, а візуальне спостереження за порушенням не може бути доказом такого порушення. Також зазначає, що він здійснював керування з дотриманням ПДР та вимог усіх наказових знаків, встановлених на ділянці руху слідування автомобілем. Рухаючись в районі вул. Липинського та Вербова, здійснював рух по смузі для марштрутних транспортних засобів, керуючись п.17.2 ПДР України.
Ухвалою від 16.04.2020 року прийнято до розгляду адміністративний позов та відкрито провадження у даній адміністративній справі.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, 11.08.2020 р. звернувся в суд із заявою про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує, просить такий задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, відзив на адміністративний позов не подав.
25.06.2020 р. подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п. 7 ч. 1 ст. 240 КАС України, покликаючиь на те, що позивачем не сплачено судового збору.
09.07.2020 р. позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків, а саме сплати судового збору.
10.07.2020 р. позивач подав заяву про усунення недоліків та квитанцію про сплату судового збору у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 420,40 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.
За умовами ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.
Як вбачається з постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі від 10.04.2020 р. серії ЕАК № 2369496, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. у зв`язку з тим, що він 10.04.2020 р. о 17 год. 12 хв., керуючи транспортним засобом марки «Opel Astra», д.н.з. НОМЕР_1 здійснив рух по смузі для маршрутних транспортних засобів, позначеною дорожнім знаком 5.8 (дорога із смугою для руху маршрутних транспортних засобів), чим порушив п. 17.1 ПДР.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до положень КУпАП правопорушення, виявлені в сфері забезпечення безпеки дорожньогоруху, мають бути зафіксовано за допомогою працюючих в автоматичномурежимі спеціальних технічнихзасобів, що мають функції фото- і кінозйомки,відеозапису.
Згідно із ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Обов`язок доказування правомірності складання постанови про адміністративне правопорушення, наявності в діях особи складу правопорушення покладено законом на відповідача. Відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Позивач ОСОБА_1 , обґрунтовуючи позовні вимоги, заперечив факт порушення ним ПДР.
Представником відповідача Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції не надано належних доказів на підтвердження вчинення позивачем ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 122, а саме щодо порушення останнім п. 17.1 ПДР.
Окрім цього, відповідно до п.17.2 ПДР водій, який повертає праворуч на дорозі із смугою для маршрутних транспортних засобів, що відокремлена переривчастою лінією дорожньої розмітки, може виконувати поворот з цієї смуги. У таких місцях дозволяється також заїжджати на неї під час виїзду на дорогу і для посадки чи висадки пасажирів біля правого краю проїзної частини.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та доказів, зібраних у справі, суд прийшов до висновку, що інспектор патрульної поліції дійшов до передчасного висновку щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 122 КУпАП, повно та всебічно не дослідивши всі обставини справи.
Згідно із ст. 293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає, зокрема, рішення про скасування постанови і закриття справи.
Відповідно до ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З вищенаведеної норми права вбачається вичерпний перелік повноважень суду за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. При цьому вказана процесуальна норма права є спеціальною по відношенню до ст. 245 КАС України.
Враховуючи заявлені позовні вимоги та вищевказані приписи ч.3 ст. 286 КАС України, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід задовольнити, скасувати постанову серії ЕАК № 236496 від 10.04.2020 р. та закрити провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 6, 10, 19, 90, 241-246, 286 КАС України, -
у х в а л и в:
адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК № 2369496 від 10.04.2020 р., винесену відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 122 КУпАП скасувати.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 122 КУпАП закрити.
Стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір 420,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Залізничний районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня проголошення.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Департамент патрульної поліції, місцезнаходження: м. Київ, вул.. Федора Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646.
Повне рішення складено 11.08.2020 р.
Суддя: (підпис) Б.М.Гедз
З оригіналом згідно.
Суддя: Б.М.Гедз