Рішення № 90889583, 11.08.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.08.2020
Номер справи
640/17917/19
Номер документу
90889583
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2020 року м. Київ № 640/17917/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд:

1) визнати протиправною відмову відповідача щодо проведення перерахунку, раніше призначеної пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої була призначена пенсія;

2) зобов`язати відповідача з 01.01.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з розрахунку 80% від грошового забезпечення для обчислення пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі довідки від 30.07.2019 № 76-2019/б, виданої Національним центром управління та випробувань космічних засобів національного космічного агентства України.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що є полковником у відставці та з 06.07.2010 перебуває на обліку в ГУ ПФУ, отримує пенсію за вислугу років.

Пояснює, що з 01.01.2019 йому стало відомо, що у Національному центрі управління та випробувань космічних засобів державного космічного агентства України було змінено розмір грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Державного космічного агентства України.

Зазначає також, що довідка від 30.07.2019 № 76-2019/6 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії була надана до ГУ ПФУ 01.08.2019.

Однак, як зазначає позивач, ГУ ПФУ листом від 13.08.2019 № 182104/03 відмовило в реалізації довідки, не находячи підстав для проведення відповідного перерахунку пенсії.

Позивач з таким рішенням не погоджується.

Крім іншого, звертає увагу, що до квітня 2010 року проходив військову службу в ЗСУ. Наказом Міністра оборони України був відряджений для подальшого проходження служби до Державного космічного агентства України із залишенням на військовій службі, де проходив службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення.

Наказом МО України (по особовому складу) від 21.04.2010 № 334, відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», позивач був звільнений з військової служби у відставку за п. «б» (за станом здоров`я).

Наказом Нацагенства від 31.05.2010 № 11-ко позивач був звільнений з посади начальника науково-випробувального центру збору та обробки геофізичної інформації управління планування, застосування та науково-дослідницької, випробувальної роботи Національного центру управління та випробувань космічних засобів.

Вислуга років в календарному обчисленні - 25 років 09 місяців.

Пенсія була призначена у розмірі 80% грошового забезпечення.

Разом з тим, позивач наполягає, що довідка оформлена згідно з додатком № 2, затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 № 45.

З урахуванням викладеного вважає, що оскільки в Державному космічному агентстві відрядженим військовослужбовцям з 01.01.2018 збільшено розмір грошового забезпечення, зокрема, за посадою начальника служби інформаційної безпеки, пенсія відряджених до ДКА, підлягає перерахунку відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає, що у відповідача не було підстав для відмови у врахуванні вищезгаданої довідки.

При цьому, позивач додає, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законами України № 3668-VI та № 1166-VII зміним до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а відтак, за словами позивача, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення до 70%.

Позиція відповідача.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на безпідставність позовних вимог.

Наводячи зміст профільних нормативно-правових актів, звертає увагу, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення. На момент виникнення підстави для проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови КМУ № 704 пп. 1, 2 постанови КМ України № 103 були чинними та обов`язкові для застосування суб`єктами правозастосування.

Надалі відповідач визначає алгоритм підготовки та видачі довідок для цілей перерахунку пенсії. Звертає увагу, що згідно п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку враховується такі види грошового забезпечення - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років. Наводяться положення постанови КМУ № 704, 103.

У відповіді ГУ ПФУ на адресу позивача також зазначається, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених КМ України.

Звертається увага, що повідомлення від ПФУ про підстави перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до постанови КМУ до ГУ ПФУ не надходили.

Також наголошується, що відповідно до п. 1 постанови КМУ № 103 було вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).

Зазначено, що на підставі довідки військкомату про грошове забезпечення проведено перерахунок.

Між тим, враховуючи положення ст. 63 Закону, оскільки внаслідок перерахунку розмір виплати становиться нижчим, позивачу збережено пенсію у попередньому розмірі.

Зазначено, що підстави для перерахунку пенсії на підставі довідки Нацагенства від 30.07.2019 № 76-2019/б відсутні.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою судді від 24.09.2019 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою від 17.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України.

Встановлені судом обставини.

У даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини прохолодження позивачем військової служби в ЗСУ, відрядження на Національного агентства, наступне призначення пенсії.

Так, відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» наказом Міністра оборони України від 21.04.2010 № 334 позивача звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» ч. 6 (за станом здоров`я).

Надалі, наказом Національного космічного агентства України від 31.05.2010 № 11-ко «По особовому складу» позивача, звільнено від займаної посади у запис на підставі наказу Міністра оборони України від 21.04.2010 № 334.

Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку ГУ ПФУ (дата розрахунку 01.08.2019), пенсія призначена з 06.07.2010. У розрахунку враховане грошове забезпечення: посадовий оклад 3440,00 грн., оклад за військове звання 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 2460,00 грн. Всього, у т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії: 7380 грн. Основний розмір пенсії - 70% - 5166,00 грн. Доплата до попереднього розміру пенсії (пост. КМУ 103 від 21.02.2018) у розмірі 4414,88 грн. підсумок пенсії (з надбавками) - 9580,88 грн.

Між тим, 30.07.2018 Національним центром управління та випробувань космічних засобів (код ЄДР 24507442) Державного космічного агентством України позивачу видано довідку № 76-2019/б (з посиланням на постанову КМУ від 30.08.2002 № 1298 та постанову КМУ № 45 від 13.02.2008) про те, що розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 складає: посадовий оклад 6166,00 грн., оклад за військовим званням 1480 грн., надбавка за вислугу років 3058,40 грн., надбавка за складність, напруженість 3083,00 грн. (згідно постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 924,90 грн.; премія 143,44% - 8844,51 грн. Усього 23556,81 грн.

Саме з цією довідкою позивач звернувся для перерахунку пенсії, додавши її до звернення на що було надана вищезгадана відповідь ГУ ПФУ про відсутність підстав для перерахунку на підставі такої довідки з посиланням на те, як вже зазначалося, що на підставі постанови КМУ № 103 проведено перерахунок на підставі довідки Київського міського військового комісаріату про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Щодо проведення перерахунку на підставі довідки від 30.07.2019 № 76-2019/б, виданої Національним центром управління та випробувань космічних засобів національного космічного агентства України, то суд зазначає про наступне.

За змістом положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону).

Відповідно до положень ст. 43 цього Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Таким чином, як сформулював свою правову позицію Верховний Суд України у постанові від 11 березня 2014 року у справі № 21-499а13 (номер рішення в ЄДРСР 38285926), усуваючи розбіжності у застосуванні касаційним судом одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, особливістю пенсійного забезпечення зазначених вище осіб (військовослужбовців, які були відряджені до Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України) є те, що базою для обчислення і перерахунку пенсії має бути грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, оскільки пенсія призначається на єдиних засадах після звільнення з військової (спеціальної) служби.

Аналогічна правова позиція підтримана Вищим адміністративним судом України у постанові від 30.03.2016 у справі К/9991/68961/12, К/9991/69744/12 (номер рішення в ЄДРСР 56972711).

Тобто, іншими словами, «цивільні» оклади, «цивільні» підвищення не застосовуються та не можуть бути підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців з підстав та у порядку, визначених статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, що у даному випадку вимагає позивач.

Між тим, у довідці Національного центру випробувань космічних засобів від 30.07.2019 міститься посилання на те, що підставою для її складання є постанова КМ України від 30.08.2020 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».

Однак, п. 5 вказаної постанови зазначено, що умови оплати праці, посадові оклади (ставки заробітної плати) та ставки погодинної оплати праці, визначені цією постановою, поширюються на відповідні категорії працівників (невійськовослужбовців і тих, що не мають звань рядового і начальницького складу) всіх бюджетних установ, закладів та організацій незалежно від відомчого підпорядкування.

Так, Верховний Суд України у постанові від 05.03.2002 у справі № 21-439а11 (номер рішення в ЄДРСР 23740258) погодився з позицією Вищого адміністративного суду України, висловленій в ухвалі від 31 березня 2009 року у справі № к-3531/08 (номер рішення в ЄДРСР 4323381), та суди зазначили, що порядок обчислення, виплати грошового забезпечення та призначення і перерахунок пенсії військовослужбовців регулюється спеціальним законодавством. Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організації окремих галузей бюджетної сфери" від 30.08.2002 № 1298, згідно з якою було збільшено посадові оклади керівних працівників, фахівців, робітників Національного центру управління та випробування космічних засобів, є безпідставним, оскільки пунктом 5 цієї постанови, передбачено, що її дія на військовослужбовців не поширюється.

Таким чином, вищезгадана довідка від 30.07.2019 складена на підставі НПУ, який не застосовується до спірних відносин, а відтак вказана довідка не має юридичного значення для цілей перерахунку пенсії військовослужбовцю, не створює для ГУ ПФУ обов`язків щодо її застосування для цілей перерахунку пенсії позивачу.

Крім того, як вже зазначалося ст. 63 Закону № 2262 встановлено, що пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В контексті останнього слід додати, що вказана редакція ст. 63 Закону набула чинності у зв`язку з набуттям чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, якою частину четверту статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у новій редакції, наведеній вище, а саме: "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, із набранням чинності 01.01.2017 Законом України № 1774-VIII Кабінету Міністрів України були надані повноваження визначати не лише порядок, а й умови та розмір складових грошового забезпечення для перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції постанови КМ України № 103, яка набрала чинності 24.02.2018 та застосовувалась відносно перерахунку пенсій станом на 01.03.2018) передбачалося, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Вказана постанова (Порядок № 45) містить посилання на те, що вона прийнята відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто стосується перерахунку пенсій.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої було вирішено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції, в якій (довідці) визначається: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років ( ____ відсотків) та не передбачено інших додаткових складових, які, однак, зазначені у наданій зазначених у довідці 30.07.2019 № 76-2019/б Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентством України позивачу видано довідку.

Відтак, вказана довідка, посилаючись як на підстави її складання на постанови КМУ № 1298 та № 45 включає складові, які не передбачені сукупністю правил, встановлених ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 в кореспонденції з правилами, встановленими постановами КМУ № 103 та № 45.

Враховуючи викладене у сукупності, слід дійти висновку, що довідка 30.07.2019 № 76-2019/б Національного центру управління та випробувань космічних засобів, містила складові, не передбачені законодавством, а отже не має правового значення та не створювала правових наслідків для цілей її застосування ГУ ПФУ для цілей перерахунку пенсії позивачу.

Водночас, слід зазначити, що алгоритм дій, який повинно вчинити, зокрема, ГУ ПФУ відповідно до Порядку № 45 (в редакції на час формування вищезгаданої довідки) передбачав, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (п. 3 Порядку № 45).

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У той же час, особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно з абзацами третім, п`ятим, шостим пункту 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 (в редакції, на час звернення позивача до КОВК), на обласні військові комісаріати (Київський міським військовий комісаріат) покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Таким чином, у разі прийняття відповідного рішення КМУ, застосовується вищезгаданий алгоритм взаємодії між державними органами в результаті реалізації якого, враховуючи те, що позивач був відряджений до Національного центру, відповідну довідку до ГУ ПФУ має надіслати саме Київський міським військовий комісаріат.

Між тим, у даному випадку, крім того, що довідка від 30.07.2019 № 76-2019/б Національного центру управління та випробувань космічних засобів не відповідає вимогам щодо складових грошового забезпечення, у даному випадку ще й не дотриманий вищезгаданий алгоритм дій, дотримання якого забезпечує врахування всіх зацікавлених осіб, проведення розрахунків та фінансування - відступне окреме рішення КМУ для кінцевої цілі - формування довідки, відсутня у зв`язку з цим взаємодія відповідно до наведеного вище порядку: повідомлення Мінсоцполітики, повідомлення ПФУ свої ГУ ПФУ про підстави перерахунку та про необхідність підготовки списків, надсилання інформацію, зокрема, Міноборони, надходження повідомлення та складання списків та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Тобто, вказана довідка Національного центру складена ним на власний розсуд, а відтак не створювала правових наслідків для цілей її застосування ГУ ПФУ для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Відтак, у суду відсутні правові підстави для висновку про протиправність відмови ГУ ПФУ щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої була призначена пенсія, а відтак відсутні і підстави для задоволення позову в цій частині, оскільки ГУ ПФУ діяло в рамках чинного на той час правового регулювання, не приймаючи вказану довідку в якості підстави для перерахунку пенсії.

Що стосується зменшення ГУ ПФУ загального розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення, слід зазначити, що цей розмір застосовується до сум грошового забезпечення, визначених у довідці. Тобто, цей розмір застосовується незалежно від того, яка сума грошового забезпечення прийнята до розрахунку пенсії, а відтак вказані обставини пов`язані безпосередньо із взаємовідносинами позивача та УПФУ.

У зв`язку з цим слід зазначити, що відповідно до п/п. 8 п. 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 № 3668-VI у ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» внесені зміни, а саме: у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80». Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.

27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Між тим, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку та, до того ж, не має зворотної дії у часі.

Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.

Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 80 % розміру грошового забезпечення.

Отже, зміна максимального розміру пенсії за ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення відсоткового розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.

За таких обставин у ГУ ПФУ відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому з урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні позивачу перерахунку пенсії, не мав права зменшувати розмір пенсії у відсотках за вислугу років, у зв`язку із чим такі дії УПФУ, є протиправними.

Відтак, позов в цій частині підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо зменшення основного розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення під час перерахунку з 01.01.2019 та шляхом зобов`язання ГУ ПФУ, як і просить позивач у позовній заяві, - здійснити з 01.01.2019 перерахунок пенсії за вислугу років позивачу виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення, зобов`язавши здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат.

Що ж стосується вимоги позивача про «обчислення пенсії без обмеження максимального розміру», то суд зазначає, що вказана вимога задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не доведено, а судом не встановлено, що пенсія позивача обмежується певним максимальним розміром.

Доводи учасників справи та надані ними матеріали, досліджені та оцінені судом, не спростовують наведених висновків суду та не доводять зворотного. Посилання позивача на судову практику є помилковим, оскільки стосується інших обставин та взаємовідносин.

У взаємозв`язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Відтак, суд приходить до висновку про задоволення позову частково -як зазначено вище.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо зменшення з 01.01.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 % до 70% грошового забезпечення.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01.01.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язати здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя О.А. Кармазін