
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/4360/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2020 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Залузької сільської ради Яворівського району Львівської та зобов`язання вчинити дії
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати незаконним і скасувати п. 2 рішення Залузької сільської ради від 11.09.2019 №911 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як власнику сертифіката на право на земельну ділянку частку (пай) гр. ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Залузьку сільську раду передати у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 1.5529 га з кадастровим номером 4625884500:02:000:0078 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що п. 2 рішення Залузької сільської ради від 11.09.2019 № 911 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як власнику сертифіката на право на земельну ділянку частку (пай) гр. ОСОБА_1 » є протиправним. Вказує, що відповідно до Сертифікату на право приватної власності на землю (середню земельну ділянку) серії ЛВ № 20-061721 позивачу належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективні власності розміром 1.65 в умовних кадастрових гектарах. Зазначає, що розпорядженням Яворівської районної державної адміністрації від 22 жовтня 2018 року № 978/02-06 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зазначається «надати дозвіл позивачу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва громадянам, власникам сертифікатів на право на земельну ділянку (пай) за рахунок пайових земель на території Залузької, Середкевичківської та Нагачівської сільських рад (згідно з додатком)». Згідно з додатком до розпорядження голови Яворівської районної державної адміністрації від 22 жовтня 2018 року № 978/02-06 Яворівська районна державна адміністрація затвердила, що позивачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації в умовних кадастрових гектарах 1,65 га на підставі сертифікату на право приватної власності на землю (середню земельну ділянку). Відповідно до розрахунків технічної документації та самої технічної документації, було закріплено фізичну площу земельної ділянки в 1.5529 га за кадастровим номером 4625884500:02:000: 0078. Також під час виготовлення технічної документації між інженером-землевпорядником ФОП ОСОБА_3 та Залузькою сільською радою здійснено погодження меж земельних ділянок, прийомки-передачі межових знаків на зберігання, перенесення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності позивача, про що засвідчує три акти, які підписанні інженером-землевпорядником ФОП ОСОБА_3 , позивачем та уповноваженими представниками Залузької сільської ради. Вказує, що під час погодження і підписання даних актів з боку Залузької сільської ради ніяких заперечень, нагадувань та зауважень, щодо площі земельної ділянки, яка зазначена в технічній документації не було виявлено ні позивачу, ні інженеру-землевпоряднику ФОП ОСОБА_3 . Таким чином, позивач не погоджується з пунктом 2 Рішення № 911 Залузької сільскої ради, керуючись тим, що в даному рішенні передається інша (менша) площа земельної ділянки ніж та, що зазначена у Технічній документації із землеустрою щодо становлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і яку затвердили пунктом 1 Рішенням №911 Залузької сільської ради та тим, що немає ніякої правової підстави для затвердження такої площі земельної ділянки.
Ухвалою суду від 09 червня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Відповідачу встановлено 15-денний строк для подання відзиву до суду з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався. Ухвалу суду від 09 червня 2020 року отримав 19.06.2020 згідно повідомлення про вручення поштового відправлення. Клопотань до суду від відповідача не надходило.
Відповідно до положень ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
в с т а н о в и в :
Розпорядженням Яворівської районної державної адміністрації від 22 жовтня 2018 року №978/02-06 Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва надано дозвіл зокрема ОСОБА_2 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва громадянам, власникам сертифікатів на право на земельну ділянку (пай) за рахунок пайових земель на території Залузької, Середкевичківської та Нагачівської сільських рад (згідно з додатком) (а.с.8).
Згідно з додатком до розпорядження голови Яворівської районної державної адміністрації від 22 жовтня 2018 року № 978/02-06 (а.с.9) Яворівська районна державна адміністрація затвердила, що ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації в умовних кадастрових гектарах 1,65 га на підставі сертифікату на право приватної власності на землю (середню земельну ділянку) (а.с.7).
Відповідно до Сертифікату на право приватної власності на землю (середню земельну ділянку) серії ЛВ № 20-061721, позивачу належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективні власності розміром 1.65 в умовних кадастрових гектарах.
На підставі Розпорядження Яворівської РДА позивач звернулась із заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядник № 010212 (а.с.36)) для виготовлення Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки внатурі (на місцевості) на території Залузької сільської ради.
Відповідно до розрахунків технічної документації та самої технічної документації, закріплено фізичну площу земельної ділянки в 1.5529 гектарах за кадастровим номером 4625884500:02:000:0078 (а.с.13)
Залузькою сільською радою здійсненно погодження меж земельних ділянок, прийомки-передачі межових знаків на зберігання, перенесення в натуру (на місцевості) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності позивача, згідно актів, які підписанні інженером-землепорядником ФОП ОСОБА_3 , позивачем та уповноваженими представниками Залузької сільської ради (а.с.24,25,26).
ОСОБА_1 звернулась до Залузької сільської ради з заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Рішенням Залузької сільської ради №906 від 11.09.2019 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як власнику сертифіката на право на земельну ділянку частку (пай) гр. ОСОБА_1 .
Відповідно до п 2 рішення, передано у власність ОСОБА_2 ділянку площею 1,3229 га з кадастровим номером 4625884500:02:000:0078, яка розташована на території Залузької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.38).
Вважаючи рішення сільської ради в частині передачі земельної ділянки площею 1,3229 га протиправним, безпідставним і таким, що порушує права та інтереси позивача, останній звернувся до суду за їх захистом.
Розглядаючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі - ЗК України) землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Статтею 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч. 1). Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2). Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян (п. а) ч. 3).
Статтею 121 ЗК України встановлено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
ОСОБА_1 є громадянином України, отже має право на набуття права власності на земельну ділянку для особистого селянського господарства площею не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 ЗК України).
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, відповідно до закону питання регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26).
Відповідно до п. 17 Перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі сертифіката на право приватної власності на землю серії ЛВ №20-061721 від 26.05.1997 ОСОБА_2 отримала у приватну власність для ведення селянського (фермерського) господарства земельну ділянку площею 1,65 га на території с. Новини Залузької сільської ради, без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості (а.с.7).
Судом встановлено, що розпорядженням Яворівської районної державної адміністрації Львівської області від 22.10.2018 №978/02-06 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі на (місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_2 та іншим громадянам, власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай) за рахунок пайових земель на території Середкевичівської, Залузької та Нагачівської сільських рад. Згідно з додатком до розпорядження ОСОБА_2 є власником сертифіката ЛВ №20-061721 на земельну ділянку площею 1,65 га (а.с.38).
На підставі вищезазначеного розпорядження Яворівської районної державної адміністрації Львівської області позивач звернулась із заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Залузької сільської ради (а.с.18).
Як встановлено судом, ФОП ОСОБА_3 розробив для ОСОБА_2 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Залузької сільської ради (а.с. 10-34).
Таким чином ОСОБА_2 подала до сільської ради на затвердження проект землеустрою сформованої земельної ділянки, власником якої вона є на підставі сертифіката з 1997 року, площею 1,5529 га та з присвоєним кадастровим номером.
Сільська рада діяла в межах передбачених законодавством повноважень, затверджуючи проект землеустрою даної земельної ділянки. Однак наступним пунктом рішення самовільно зменшила площу тієї земельної ділянки, проект землеустрою якої щойно затвердила, до 1,3229 га.
Такі дії на переконання суду лежать за межами повноважень сільської ради у сфері земельних відносин, оскільки не передбачені жодним законодавчим актом.
Крім того суд зазначає, що ділянку, площа якої згідно з проектом землеустрою не відповідає рішенню про передачу, неможливо буде зареєструвати у державному земельному кадастрі.
Суд також звертає увагу відповідача, що позивач є власником паю у розмірі 1,65 га, однак за результатами розробки проекту землеустрою площу його земельної ділянки зменшено до 1,5529 га, з чим позивач погодився.
Відтак суд дійшов висновку, що сільська рада протиправно зменшила площу земельної ділянки в пункті 2 рішення №911 від 11.09.2019, водночас із пунктом 1 даного рішення, де затвердила проект землеустрою.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість пункту 2 рішення відповідача про передачу позивачу земельної ділянки площею 1,3229 га.
У другій позовній вимозі позивач просить зобов`язати відповідача передати у власність земельну ділянку площею 1,5529 га, що не підлягає задоволенню, оскільки суд не може підміняти своїми повноваженнями компетенцію інших органів державної влади.
За правилами передбаченими ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті, суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково (ч. 1). У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (п. 10. ч. 2).
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З врахуванням встановлених обставин, повноважень суду при вирішенні справи у співставленні з позовними вимогами, суд вважає ефективним способом захисту прав позивача зобов`язати Залузьку сільську раду вирішити питання щодо передачі у власність земельну ділянку площею 1.5529 га з кадастровим номером 4625884500:02:000:0078 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, оскільки суб`єкт владних повноважень не подав відзиву на позов без поважних причин, суд кваліфікує це як визнання позову.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та протиправність оскаржуваного рішення відповідача, а тому позов слід задовольнити шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача в частині передачі позивачу земельної ділянки площею 1,3229 га та зобов`язати відповідача вирішити питання щодо передачі у власність земельну ділянку площею 1.5529 га з кадастровим номером 4625884500:02:000:0078 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до статті 139 КАС України, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору у сумі 1680,80 грн підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 19, 22, 25,72-77, 90, 132, 134, 139,143, 241-246, 250 КАС України, суд -
ухвалив :
1.Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати п. 2 рішення Залузької сільської ради від 11.09.2019 №911 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як власнику сертифіката на право на земельну ділянку частку (пай) гр. ОСОБА_1 .
3. Зобов`язати Залузьку сільську раду Яворівського району Львівської області (с.Залужжя, Яворівський район, Львівська область, 81023; код ЄДРПОУ 04373241) вирішити питання щодо передачі у власність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) земельної ділянки площею 1,5529 га з кадастровим номером 4625884500:02:000:0078 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
4. В іншій частині позову - відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Залузької сільської ради Яворівського району Львівської області (с.Залужжя, Яворівський район, Львівська область, 81023; код ЄДРПОУ 04373241) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1680,80 грн (одна тисяча шістсот вісімдесят 80 коп).
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 10.08.2020.
Суддя Коморний О.І.