Рішення № 90875992, 29.07.2020, Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
29.07.2020
Номер справи
589/4611/17
Номер документу
90875992
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 589/4611/17

Провадження № 2-а/589/3/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2020 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді - Литвинко Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Афанасенко Т.Л.,

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Шкатули В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Шостка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Сумської області про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

22 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеною з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Прокуратури Сумської області від 08.08.2017 за № 18-653 вих-17 про відмову у наданні ОСОБА_1 нової довідки про перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505» та до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за правилами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 08.07.2011);

- зобов`язати Прокуратуру Сумської області видати ОСОБА_1 , в зв`язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505» та Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», довідку для перерахунку пенсії за вислугою років на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 08.07.2011 року.

В обґрунтування позову посилається на те, що 30.01.2013 року їй призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Розмір призначеної пенсії складає 80 % від суми місячної заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України №1030 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року підвищено на 25 % посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». В зв`язку з чим, позивачка звернулась до Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Судської області для перерахування раніше призначеної пенсії, проте у перерахуванні пенсії їй було відмовлено.

В червні-липня 2017 року ОСОБА_1 дізналась, що довідка видана прокуратурою Сумської області №104-зп-16 від 05.04.2016 року, на підставі якої має бути перерахована пенсія, не відповідає вимогам закону, оскільки в ній не правильно відображені дані про заробітну плату станом на 01.12.2015 року.

При зверненні до прокуратури Сумської області позивачу було відмовлено у видачі уточненої довідки №104-зп-16, за відсутністю підстав для її видачі.

21.02.2020 року судом отримано відзив на позову заяву, в якому відповідач посилається на те, що в зв`язку з прийняттям постанову Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», 05.04.2016 року ОСОБА_1 отримала довідку про заробітну плату, яка видана станом на 01.12.2015 року, тобто коли відбулися відповідні зміни щодо збільшення посадових окладів, для перерахування пенсії. Зазначає, що за вказаною довідкою позивачу вже перераховано пенсію, а її твердження проте, що в довідці містяться недостовірні дані не відповідає дійсності. Поряд з цим, представник відповідача вказує на відсутність нормативно-правового акту Уряду щодо визначення порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру», та, як настілок відсутній механізм визначення складових заробітної плати, необхідних для здійснення цього перерахунку та їх розмірів. В зв`язку з наведеним, просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову, оскільки підстави для надання затребуваної позивачем уточненої довідки для перерахунку пенсії відсутні.

У своєму відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 спростовує доводи викладені у відзиві.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, мотивуючи тими ж самими обставинами.

Відповідач в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову в зв`язку з його необґрунтованістю.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного висновку.

Як стверджує позивач, з 30.01.2013 року вона перебуває на обліку в Шосткинському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України як пенсіонер за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратору» (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) з розміром пенсії 80% від суми місячної заробітної плати.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», в зв`язку з чим, за письмовою заявою позивача 05.04.2016 року прокуратурою Сумської області Титович Н.М. видано довідку №104-зп-16 про те, що вона працювала в прокуратурі Сумської області на посаді старшого прокурора міжрайонної прокуратури, заробітна плата якої з 01.12.2015 року складає: основний оклад - 1804 грн, кл. чин - 125 грн, вислуга років - 578,70 грн, щомісячна премія, на яку нараховану - 3751,52 грн. Допалати, які передбачені законодавством: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливою роботи - 1755,39 грн, матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 355,26 грн, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань (1/12) - 355,26 грн. Всього 8725,13 грн.

25.07.2017 року ОСОБА_1 звернулась до прокурора Сумської області з заявою, в якій просила видати уточнену довідку для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, так як довідка від 05.04.2016 року за № 104-зп-16 видана без урахування заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, а саме невірно вказано розмір посадового окладу, вислуги років, щомісячної премії.

Листом від 08.08.2017 року ОСОБА_1 повідомлено про неможливість надання нової довідки, так як надання уточненої довідки для перерахунку пенсії чинним законодавством не передбачено і форма її не затверджена.

Вказані дії відповідача ОСОБА_1 вважає протиправними та такими, що порушують її право на належний та гарантований державний рівень пенсійного та соціального забезпечення.

Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури був і є Закон України «Про прокуратуру»: до 15 липня 2015 року - Закон №1789-ХІІ від 05.11.1991, з цієї дати - Закон України від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).

У відповідності до ст. 50-1 Закон України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції до 15 липня 2015 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).

Частина вісімнадцята цієї статті у редакції, чинній до 01.01.2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В свою чергу, 03 грудня 2003 року Міністерство праці та соціальної політики України та Головне управління державної служби України прийняли наказ №319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2003 року за №1134/8455), у якому, серед іншого, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 затверджені схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5.

09.12.2015 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013, а постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №763 були внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ від 05.11.1991 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.

15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ від 05.11.1991, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Отже, на час звернення позивача із заявою про надання уточненої (оновленої) довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії (25.07.2017) частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ від 05.11.1991, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.

В свою чергу, за частиною двадцятою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак Урядом відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

На день звернення із заявою про видачу оновленої довідки на законодавчому рівні не існувало методики прирівняння посад працівників прокуратури, які існували до реорганізації міських прокуратур, проведеної на виконання вимог Закону № 1697-VІІ, так само був відсутній на законодавчому рівні і механізм визначення складових заробітної плати, які мають включатися до довідки для перерахунку пенсії.

За таких обставин, оскільки на час звернення позивача до прокуратури області із заявою про надання оновленої довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органів прокуратури, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймав позивач, для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону № 1789-ХІІ та постанови № 1013, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб`єкта її видачі, не було, суд уважає, що вимоги позивача про визнання неправомірними дії прокуратури Сумської області з відмови видати оновлену довідку про заробітну плату зі збільшеними складовими посадового окладу та премії, задоволенню не підлягають.

Вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі №674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20 лютого 2018 року викладено правову позицію про те, що з 01 січня 2015 року - дня набрання чинності Законом №76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ від 05.11.1991 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а в подальшому у зв`язку із набранням чинності 15 липня 2015 року Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ від 05.11.1991, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дій прокуратури Сумської області щодо відмови у наданні уточненої довідки для перерахунку пенсії та зобов`язання видати таку довідку є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 10.08.2020 року.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області Т.В.Литвинко