
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
05 серпня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2967/20
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Сагун А.В., розглянувши матеріали позовної заяви першого заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури (вул. Є. Чикаленка, 11 м. Кропивницький, 25006) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головне управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовною заявою, в якому просить:
- стягнути на користь Державного бюджету України з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг з плати за землю в сумі 275 428 гривень 94 копійки (двісті сімдесят п`ять тисяч чотириста двадцять вісім гривень дев`яносто чотири копійки), шляхом зарахування коштів на розрахунковий рахунок: отримувач - УК у Кіров.р-ні/отг.с.Первозванівка, код отримувача (ЄДРПОУ): 38036997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UA858999980334109812000011483, код класифікації доходів бюджету - 18010600).
Частиною 2 статті 171 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що позовна заява подана та підписана першим заступником керівника Кіровоградської місцевої прокуратури.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 2 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (тут і далі в редакції чинній на момент подання позовної заяви, далі - Закон №1697-VII), на прокуратуру покладається функція щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом та главою 12 розділу III Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до частин першої та другої статті 12 Закону №1697-VII у системі прокуратури України діють окружні прокуратури, перелік та територіальна юрисдикція яких визначається наказом Генерального прокурора. Утворення, реорганізація та ліквідація окружних прокуратур, визначення їхньої компетенції, структури і штатного розпису здійснюються Генеральним прокурором. Окружну прокуратуру очолює керівник окружної прокуратури, який має першого заступника та не більше двох заступників.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 13 Закону №1697-VII керівник окружної прокуратури представляє окружну прокуратуру у зносинах з органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, особами, підприємствами, установами та організаціями;
Частиною третьою статті 13 Закону №1697-VII передбачено, що у разі відсутності керівника окружної прокуратури його повноваження здійснює перший заступник окружної прокуратури, а в разі його відсутності - один із заступників керівника окружної прокуратури.
Абзацом 1 п.3 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" № 113-IX від 19.09.2019, встановлено, що до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури.
Згідно з частинами першою та четвертою статті 23 Закону №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Відповідно до частин першої та третьої статті 55 КАС України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
Як вбачається з матеріалів справи позовну заяву подано до Кіровоградського окружного адміністративного суду 31.07.2020 (згідно штампу пошти) та підписано від імені позивача першим заступником керівника Кіровоградської місцевої прокуратури.
Системний аналіз наведених норм Закону №1697-VII та КАС України, дає підстави для висновку, що перший заступник керівника Кіровоградської місцевої прокуратури був уповноважений підписувати позовну заяву Прокуратури лише у разі відсутності на дату її підписання і подання керівника Кіровоградської місцевої прокуратури.
Проте, доказів відсутності 31.07.2020 керівника Кіровоградської місцевої прокуратури позивачем до матеріалів адміністративного позову не надано.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в порушення зазначених вище положень чинного законодавства України, позовна заява підписано особою, яка не має права її підписувати, а тому, на підставі п.3 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява підлягає поверненню.
При ухваленні рішення суд враховує правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 27 .05.2020 у справі №819/478/17.
Керуючись ст. ст. 169, 171, 248 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву першого заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головне управління ДПС у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - повернути позивачу.
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами - надіслати позивачу.
Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун