Рішення № 90833590, 08.07.2020, Запорізький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
08.07.2020
Номер справи
317/3959/19
Номер документу
90833590
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження № 2/317/309/2020

Справа № 317/3959/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.07.2020 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Громової І.Б.,

при секретарі Коваль В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та допомоги на дітей одиноким матерям,

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації звернулось з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та допомоги на дітей одиноким матерям.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області перебуває ОСОБА_1 , яка відповідно до Законів України Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», отримувала допомогу сім`ям з дітьми як одинока мати ІНФОРМАЦІЯ_1 по 31.08.2019 роки та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2009 по 31.08.2019 роки.

Влітку 2019 року, в рамках проведення Міністерством соціальної політики України перевірки правильності надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, сектором державних соціальних інспекторів управління було з`ясовано що ОСОБА_1 має земельні ділянки у частках.

На підставі отриманих даних працівниками Управлінням було здійснено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.02.2018 по 28.02.2019 роки, допомоги одиноким матерям за період з 01.01.2016 по 31.08.2019 роки, та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів допомоги.

На підставі перерахунку 02.09.2019 року було винесено розпорядження про переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 за періоди 01.02.2018 - 28.02.2019 та 01.03.2019-31.08.2019 в сумі 10470,68 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям за період 01.01.2016 - 31.08.2019 в сумі 1781,64 грн. Разом сума переплати ОСОБА_1 становить 12252,32 грн. яку позивач просить стягнути з відповідача.

В судове засідання представник позивача не з`явився, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчать матеріали справи, до суду надав заяву в якій просив суд розглядати справу за відсутності представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд позов задовольнити.

Належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи відповідач ОСОБА_1 до суду не з`явилась, заяв чи клопотань до суду не надала, скориставшись своїми процесуальними правами на власний розсуд.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши всі докази у сукупності, суд прийшов до наступних висновків.

Відповідно до ст.ст. 13, 43, 81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом; учасники сторін зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно положень ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Пунктом 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751 (далі - Порядок) передбачається, що відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або запис про батька проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері дитини.

Згідно з п. 38 Порядку покриття витрат на виплату допомоги на дітей одиноким матерям здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» зазначена щомісячна допомога надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Статтею 11 вищевказаного Закону передбачається, що покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів.

05 жовтня 2007 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про призначення їй одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям.

Відповідно до тексту заяви, ОСОБА_1 власним підписом підтвердила: відсутність заборгованості з платежів за житлово-комунальні послуги, змін у складі сім`ї та в характеристиці житла (при повторному зверненні); надала згоду на збір інформації про сім`ю, доходи, власність та майно, що необхідна для отримання всіх видів соціальної допомоги, зазначених нею у заяві; усвідомлення, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України; повідомлення їй, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути або могли вплинути па отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення; про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї її попереджено.

Згідно протоколів № 10512 від 10.10.2007 р.та № 10513 від 10.10.2007 р., ОСОБА_1 було надано одноразову допомогу при народженні дитини з 01.07.2007 року, щомісячну одноразову допомоги при народженні дитини з 01.08.2007 року, а також допомогу на дітей одиноким матерям з 01.10.2007 року.

05 березня 2009 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, в якій додатково просила про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно до тексту заяви, ОСОБА_1 власним підписом підтвердила: відсутність заборгованості з платежів за житлово-комунальні послуги, змін у складі сім`ї та в характеристиці житла (при повторному зверненні); надала згоду на збір інформації про сім`ю, доходи, власність та майно, що необхідна для отримання всіх видів соціальної допомоги, зазначених нею у заяві; що вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України; повідомлення їй, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути або могли вплинути па отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення; про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї її попереджено.

Рішенням від 16.01.2009 р. ОСОБА_1 було призначено вищевказану допомогу з 01.03.2009 року.

У подальшому відповідачка неодноразово зверталась до Управління із заявою та документами для призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, на підставі яких Управління призначало вищезазначену допомогу.

В Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги за 05.03.2009 р., яку ОСОБА_1 подавала одночасно із заявою для призначення допомоги при зверненні до Управління, ОСОБА_1 зазначала, що земельних ділянок, які перебувають у її власності чи володінні вона не має.

25.03.2019 ОСОБА_1 черговий раз звернулась до Управління із заявою про призначення допомоги у зв`язку із вагітністю та пологами, допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

У Декларації про доходи та майновий стан, доданій до заяви, ОСОБА_1 повідомила про відсутність у власності чи користуванні земельних ділянок та про відсутність інших доходів, крім пенсії та соціальної допомоги.

В результаті розгляду Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та доданих до неї документів, відповідачці було призначено з 01.03.2019 року допомогу по вагітності та пологам непрацюючим жінкам, державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї та допомогу одиноким матерям, згідно з рішеннями Управління про призначення допомоги від 27.03.2019 року.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, інформаційна довідка № 178282125 від 21.08.2019 р., ОСОБА_1 на праві приватної власності належать земельні ділянки: 2322183500;14:001:0137, 2322183500:14:0011757; 2322183500:14:001:2803 та 1/ 2 земельної ділянки 2322184900:02:002:0046.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 22.10.2018 р., посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Вовк І.І. реєстровий номер 7773, ОСОБА_1 придбала садовий будинок, літ 2-а, з надвірними будівлями та спорудами, який розташований за адресою : АДРЕСА_4 , що розташований на земельній ділянці кадастровий номер 2322183500:14:001:1757 за 760000,00 грн.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 22.10.2018 р., посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Вовк І.І. реєстровий номер 7774, ОСОБА_1 придбала земельну ділянку, що розташована: АДРЕСА_9, загальною площею 0,0736 га, кадастровий номер 2322183500:14:001:1757 за 47629,00 грн.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 22.10.2018 р., посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Вовк І.І. реєстровий номер 7775, ОСОБА_1 придбала земельну ділянку, що розташована: АДРЕСА_8, загальною площею 0,0490 га, кадастровий номер 2322183500:14:001:2803 за 44010,00 грн.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 22.10.2018 р., посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Вовк І.І. реєстровий номер 7776, ОСОБА_1 придбала земельну ділянку, що розташована: АДРЕСА_7, загальною площею 0,0516 га, кадастровий номер 2322183500:14:001:0137 за 46339,00 грн.

Крім того, рішенням Запорізького районного суду Запорізької області від 15.08.2012 року, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , та за позивачкою визнано право власності на 1/ 2 земельної ділянки площею 7,31 га, кадастровий номер 2322184900:02:002:0046. Рішення набрало законної сили 28.08.2012 р.

Відповідно до копії договору оренди землі від 23.04.2013 р., ОСОБА_2 надала в строкове платне користування 1/ 2 земельної ділянки загальною площею 7,31 га. Строком на 10 років.

Згідно відповіді ТОВ «КВІНТ-ЦЕНТР» вих № 88 від 30.08.2019 р., ОСОБА_1 отримла орендну плату за оренду земельної частки (паю). за період з 2013 по 2018 роки у розмірі 6206,91 грн.

Згідно відповіді за запит від 03.09.2019 р. №122 про відомостями Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб у сформованій відповіді на запит зазначено, що відповідачка не мала доходів у запитуваному періоді.

На підставі отриманих даних працівниками Управлінням було здійснено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.02.2018 по 28.02.2019 роки, допомоги одиноким матерям за період з 01.01.2016 по 31.08.2019 роки, та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів допомоги в сумі 12 252, 32 грн.

На підставі перерахунку 02.09.2019 року було винесено розпорядження про переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 за періоди 01.02.2018 - 28.02,2019 та 01.03.2019-31.08.2019 в сумі 10470,68 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям за період 01.01.2016 - 31.08.2019 в сумі 1781,64 грн.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Як встановлено статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов`язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦКУ заробітна плата і платежі, які прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми надані фізичній особі як засіб до існування підлягають поверненню набувачем, якщо при проведенні виплати мала місце недобросовісність з боку набувача.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до ст.18-3 Закону 2811-ХІІ та п.34 Порядку 1751 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно статті 22 Закону № 2811-ХІІ, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей.

За приписами п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно вирішують питання про їх стягнення у содовому порядку.

За приписами п. 49 Порядку 1751, суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Щодо вжиття заходів досудового врегулювання спору, відповідач листами від 05.04.2019 року за вих. № 08-13/4771 та 18.11.2019 року була повідомлена про переплату яка виникла з одночасним проханням повернути заборгованість, проте станом на дату звернення департаменту до суду сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги так і не була повернута.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлені Управлінням соціального захисту населення ЗРДА Запорізької області позовні вимоги до ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі. При цьому суд виходить з приписів ч.ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України та враховує, що відповідач не надала суду належних доказів повного чи часткового повернення надміру виплачених коштів, на власний розсуд розпорядившись своїми процесуальними правами

Згідно з ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

А тому суд вважає за можливе стягнути з відповідача ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1921,00 гривень.

Керуючись ст.1212 ЦК України, ст.ст. 263-265, 280- 282 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_6 , на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області надміру виплачені кошти: допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 1781,64 грн. (одна тисяча сімсот вісімдесят одна грн. 64 коп.) на р/р НОМЕР_2 в ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 03193241.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_6 , на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 10470,86 грн. (десять тисяч чотириста сімдесят грн. 86 коп.) на р/р НОМЕР_3 в ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 03193241.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_6 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (код ЄДРПОУ 03193241, юридична адреса: Запорізька обл., Запорізький р-н, смт Кушугум, вул. Центральна, 192, поштова адреса: м. Запоріжжя, вул. Розенталь, 3-а, р/р НОМЕР_4 , відкритий в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, отримувач: Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області, код ЄДРПОУ 03193241) кошти, витрачені на сплату судового збору у розмірі 1921,00 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду.

Згідно з ч. 1 ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.

У відповідності до п. п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Згідно положень ст. 273 ЦПК України строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID - 19), відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України.

Суддя І.Б. Громова