
06.08.2020 227/3022/20
У Х В А Л А
06 серпня 2020 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Кошля А.О. розглянувши матеріали позовної заяви публічного акціонерного товариства «ІМ Т.Г. Шевченка», від імені якого діє адвокат Макєєв О.В., до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (відповідач-1), державного кадастрового реєстратора відділу у Добропільському районі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області Сенчук Віра Анатоліївна (відповідач-2), ОСОБА_1 (відповідач-3), ОСОБА_2 (відповідач-4), ОСОБА_3 (відповідач-5), третя особа Добропільська районна державна адміністрація (відділ з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації) про зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
05.08.2020 року до Добропільського міськрайонного суду Донецької області надійшла позовна заява публічного акціонерного товариства «ІМ Т.Г. Шевченка», від імені якого діє адвокат Макєєв О.В., до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (відповідач-1), державного кадастрового реєстратора відділу у Добропільському районі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області Сенчук Віра Анатоліївна (відповідач-2), ОСОБА_1 (відповідач-3), ОСОБА_2 (відповідач-4), ОСОБА_3 (відповідач-5), третя особа Добропільська районна державна адміністрація (відділ з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації), в якій позивач просить:
- визнати незаконним рішення державного кадастрового реєстратора відділу у Добропільському районі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області Сенчук В.А. про поділ земельної ділянки площею 6,8869 га з кадастровим номером 1422088800:01:000:0273 та державну реєстрацію земельної ділянки площею 3,4435 га кадастровий номер 1422088800:01:000:1376, земельної ділянки площею 3,4434 га, кадастровий номер 1422088800:01:000:1377, скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 3,4435 га кадастровий номер 1422088800:01:000:1376, земельної ділянки площею 3,4434 га, кадастровий номер 1422088800:01:000:1377;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області відновити реєстрацію земельної ділянки, площею 6,8869 га з кадастровим номером 1422088800:01:000:0273, яка перебуває у оренді у публічного акціонерного товариства «ІМ Т.Г. Шевченка» на підставі договору оренди земельної ділянки від 02.06.2011 року, що зареєстрований у відділі Держкомзему у Добропільському районі Донецької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04.07.2012 року за № 143308884001471;
- скасувати державну реєстрацію права власності земельних ділянок з кадастровими номерами 1422088800:01:000:1377 площею 3,4434 га за гр. ОСОБА_2 та 1422088800:01:000:1378 площею 3,4435 га за ОСОБА_3 ;
- скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1433088800:01:000:1377 площею 3,4434 га та земельної ділянки з кадастровим номером 1422088800:01:000:1378 площею 3,4435 га між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно та ОСОБА_1 .
Розглянувши надані матеріали, прихожу до висновку, що у відкритті провадження за вказаним позовом слід відмовити, виходячи з наступного.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства
Згідно із частиною першою ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Вирішуючи питання про юрисдикцію спору, необхідно з`ясувати, зокрема, характер спірних правовідносин, а також суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулися особи.
Відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Термін "суб`єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій.
Відповідно до статті 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.
Визначальним критерієм здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі й обов`язок суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, а визначальним принципом цивільного судочинства є змагальність сторін.
Представник позивача у позовній заяві просить визнати незаконним рішення державного реєстратора про поділ земельної ділянки, скасувати державну реєстрацію права власності та оренди земельних ділянок, зобов`язати суб`єкт владних повноважень вчинити певні дії
П.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державним реєстратором є: 1) громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації прав;2) нотаріус;3) державний, приватний виконавець - у разі накладення/зняття таким виконавцем арешту на нерухоме майно під час примусового виконання рішень відповідно до закону.
Таким чином державний реєстратор діяв в даному випадку як суб`єкт владних повноважень, який уповноважений державою на вчинення таких дій.
Статтею 19 КАС України вказано, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
У даному випадку позовні вимоги виникли в результаті виконання державним реєстратором своїх владно-публічних та управлінських функцій.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.06.2018 року у справі №823/378/16 (де оскаржувалося рішення про реєстрацію оренди земельної ділянки за іншою особою) дійшла висновку, що спір не має ознак приватноправового характеру, якщо предметом перевірки в цій справі є виключно дотримання державним реєстратором як суб`єктом владних повноважень публічно-владних управлінських функцій, зокрема, правомірність здійснення повторної реєстрації (в цьому випадку — права користування земельною ділянкою), у разі наявного та зареєстрованого тотожного права на цю земельну ділянку за іншим користувачем.
З огляду на викладене встановлено, що у цій справі відсутній спір про майнове право, оскільки в позові не порушується питання щодо визнання за позивачем права власності на земельні ділянки чи витребування земельних ділянок, тому суд приходить до висновку, що виникнення спірних правовідносин обумовлено протиправними діями/бездіяльністю відповідача при вирішенні питань, які в силу законодавчих приписів належать до його виключної компетенції, тому дослідженню підлягають виключно владні управлінські рішення та дії державного реєстратора, який у межах спірних відносин діє як суб`єкт владних повноважень, а тому спір у цій справі не має ознак приватноправового та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, тому приходжу до висновку про відмову у відкритті провадження у справі, оскільки позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Вказане також вбачається з того, що до фізичних осіб в даній справі не звернено позовні вимоги, так як оскаржуються рішення державного реєстратора.
Враховуючи суб`єктний склад учасників справи, характер правовідносин, що склались між ними, слід дійти висновку, що даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки даний спір є спором, який відноситься до справ адміністративної юрисдикції та повинен вирішуватися шляхом подання відповідного позову у порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.19, 186 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У відкритті провадження по цивільній справі за позовом публічного акціонерного товариства «ІМ Т.Г. Шевченка», від імені якого діє адвокат Макєєв О.В., до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (відповідач-1), державного кадастрового реєстратора відділу у Добропільському районі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області Сенчук Віра Анатоліївна (відповідач-2), ОСОБА_1 (відповідач-3), ОСОБА_2 (відповідач-4), ОСОБА_3 (відповідач-5), третя особа Добропільська районна державна адміністрація (відділ з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації) про зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Копію позовної заяви з додатками надіслати представнику позивача.
Суд роз`яснює, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали.
Суддя А.О.Кошля
06.08.2020