
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2020 року м. Київ № 640/8288/19
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про:
- визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в обчисленні пенсії ОСОБА_1 , виходячи зі складу грошового забезпечення визначеного частиною другою статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XIІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та проведення її виплати загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії) протиправними;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити заходи щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення посади, з якої звільнено з військової служби, враховуючи посадовий оклад, оклад військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01.04.2018 року та здійснювати виплату пенсії з урахуванням виплаченого, починаючи з 01.04.2018 загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії).
Ухвалою суду від 20.05.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в порушення вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснило перерахунок пенсії позивача без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Також позивач зазначив, що відтермінування виплати пенсії шляхом поетапного підвищення є дискримінаційними.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого, просить відмовити в задоволенні позову, оскільки перерахунок пенсії здійснено на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років.
Позивачем подано додаткові пояснення без доказів направлення відповідачу. Оскільки в ухвалі суду про відкриття провадження у справі від 20.05.2019 судом відповідно до частини третьої статті 263 КАС України встановлено подання лише відзиву відповідачем, додаткові пояснення подані позивачем судом до уваги не беруться.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
Як убачається з позовної заяви та ОСОБА_1 . є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років.
Позивачем до позовної заяви додано розрахунок пенсії за вислугу років від 07.02.2020 відповідно якого грошове забезпечення позивача включає: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років 40%, робота з таємними виробами, носіями, документами 15% 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%, інвалід війни 2 група при виконанні обов`язків військової служби, інвалід війни 2 гр. при виконанні обов`язків в/с, особливі заслуги 30% підвищення за постановою КМУ №355 35%.
Також позивачем до позовної заяви додано розрахунок пенсії за вислугу років від 12.03.2019 станом на 10.01.2018 відповідно якого грошове забезпечення позивача включає: посадовий оклад - 6340,00 грн., оклад за військове звання - 1410,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3875,00 грн., інвалід війни 2 група при виконанні обов`язків військової служби 580,80 грн., інвалід війни 2 гр. при виконанні обов`язків в/с - 50,00 грн., особливі заслуги 30% - 435,60 грн. основний розмір пенсії 80%. Підсумок пенсії (з надбавками) 126941,40 грн. з урахуванням попередньої суми пенсії 5017,87 грн. та підвищення 3836,77 грн. (50% від 7673,53 грн.). Згідно постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 №103 підвищення складає 7673,53 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 3836,77грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 5755,15 грн.; з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення - 7673,53 грн.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою від 14.03.2019, в якій просив:
- витребувати від Київського міського військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення посади, з якої його звільнено зі служби, враховуючи всі складові грошового забезпечення визначені частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ станом на 01.04.2018;
- провести перерахунок пенсії враховуючи всі складові грошового забезпечення визначені частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ загальною сумою (виключаючи поетапність виплати нарахованої пенсії).
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 05.04.2019 №72874/02 повідомило позивача, що перерахунок пенсії з 01.01.2018 проведено на умовах, у порядку та розмірах передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення та премії при перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку): пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1); Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (абзац другий пункту 2); на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України (абзаци перший, одинадцятий пункту 3); перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абзац перший пункту 5).
Отже, підставою для перерахунку пенсії органом Пенсійного фонду України є довідка відповідного органу, в якій визначені складові для врахування під час перерахунку пенсії (наприклад, постанова Верховного Суду від 17.10.2018 справа №711/10648/16).
Відповідно до відзиву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, перерахунок пенсії з 01.01.2018 здійснено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Київського міського військового комісаріату з урахуванням передбачених видів грошового забезпечення.
Оскільки під час перерахунку пенсії відповідачем враховано всі складові, зазначені у довідці уповноваженого органу, суд дійшов висновку про необґрунтованість вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити заходи щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення посади, з якої звільнено з військової служби, враховуючи посадовий оклад, оклад військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01 квітня 2018 року.
Водночас суд зазначає, що Верховний Суд в постанові від 17.12.2019 в зразковій справі №160/8324/19 зазначив, що оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, яке набрало законної сили 05.03.2019, у військовослужбовця виникає право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки, надісланої компетентним органом до органу Пенсійного фонду України, з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві здійснювати виплату пенсії з урахуванням виплаченого починаючи з 01 квітня 2018 року загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), то суд виходить з наступного.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років від 12.03.2019 на 10.01.2018 ОСОБА_1 пенсія обчислена виходячи з грошового забезпечення: посадовий оклад - 6340,00 грн., оклад за військове звання - 1410,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3875,00 грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 9300,00 грн., з урахуванням доплати: збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2325,00 грн., вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 2 грн. 580,80 грн., інвалід війни 2 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн., особливі заслуги (30%) 435,60 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 126941,40 грн. з урахуванням попередньої суми пенсії 5017,87 грн. та підвищення 3836,77 грн. (50% від 7673,53 грн.).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 встановлювалось, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Судом установлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного суду від 12.11.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.
Отже, в зв`язку зі скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким встановлювалась виплата пенсії у відсотковому відношенні, з 05.03.2019 перерахована пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 % нарахованої пенсії.
З огляду на встановлені обставини, суд доходить висновку, що виплата підвищень пенсії у розмірі 50% здійснювалась на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, тому вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплачувати 100% суми підвищення пенсії підлягає задоволенню в частині зобов`язання виплачувати 100% перерахованої пенсії з 05.03.2019 (наприклад, постанова Верховного Суду від 09.04.2020 справа 640/19928/18).
Позивачем заявлено вимогу про виплату перерахованої пенсії загальною сумою, виключаючи поетапність виплат.
На думку суд вказана вимога задоволенню не підлягає, оскільки є способом виконання рішення суду в частині виплати перерахованої суми, тому контроль за виконання рішення суду в цій частині може бути здійснений державною виконавчою службою після набрання рішенням суду законної сили.
Крім того, "Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2020 в адміністративній справі №640/5248/19 за позовом особи до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, якою затверджено "Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" зупинено рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019, яким визнано протиправним та скасовано "Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Щодо строків звернення до суду, то Верховний Суд в складі колегії Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі 820/6514/17 дійшов висновку, що право на перерахунок пенсії не може бути обмежений будь-яким строком.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як убачається з матеріалів справи, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (посвідчення інваліда війни від 12.04.2012 серії ААБ №004308). Оскільки сторонами не надано доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з урахуванням раніше сплачених сум у розмірі 100 відсотків підвищення перерахованої пенсії, починаючи з 05 березня 2019 року з урахуванням раніше сплачених сум.
У задоволенні решти позову відмовити.
Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" (зі змінами згідно з Законом України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII) Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець