
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2020 р. Справа №480/5012/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савицької Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Бєлянської С.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Литвиненка А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №480/5012/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" (далі по тексту - відповідач, ДУ "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області"), і, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повного реальною інформацією за заявою ОСОБА_1 від 09.10.2019;
- зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2008, пенсіонера ОСОБА_1 з повного реальною інформацією, за посадою заступника начальника експертно-криміналістичного відділ Сумського МУ УМВС в Сумській області відповідно до грошового атестату №2 від 10.01.1996 та висновку про призначення пенсії №98/6337 від 15.01.1996, які не враховані у довідці від 14.03.2008 за № 1 1/357-185, з урахуванням грошового забезпечення які враховані в довідці від 17.05.2018 за №11/413 згідно рішення Ковпаківського районного суду від 21.02.2018 по справі №592/10745/17, а також врахувати надбавки, які виплачувались позивачу з моменту призначення та обчислення пенсії до 31.12.2007, а саме:
1) збільшення грошового забезпечення на 100% (від посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання та процентної надбавки за вислугу років).
2) надбавка за особливі умови служби в розмірі 50% (від посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання.
3) надбавка за безперервну службу - 70 % (від всієї суми грошового забезпечення).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно та в порушенням вимог чинного законодавства відмовив у видачі ОСОБА_1 нової довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2008 з урахуванням грошового забезпечення зазначеного у довідці від 17.05.2018 №11/413, виданої за рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми, та враховуючи надбавки, що входили до грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років та у розмірі, що виплачувалась ОСОБА_1 станом на 31.12.2017. Не погоджуючись із вказаними діями відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 09.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
26.12.2019 відповідачем подано клопотання про заміну відповідача у даній справ на належного, а саме на Міністерство внутрішніх справ України.
Ухвалою суду від 13.01.2020 призначено судове засідання у даній справі.
24.01.2020 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.37-40), у якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що щомісячна надбавка в розмірі 100 % та надбавка особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за особливі умови служби - до 50 % окладів грошового забезпечення введена уже після звільнення позивача. Також зазначає, що на підставі прикінцевих положень Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", виходячи з нової редакції статті 43 цього Закону, позивачу здійснений перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2005.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та Наказу МВС України від 31.12.2007 № 499, з 01.01.2008 встановлені нові умови грошового забезпечення працівникам міліції. Суттєво підвищені розміри посадових окладів, скасовані окремі надбавки та доплати і встановлені нові виплати. У зв`язку із змінами грошового забезпечення працівникам міліції всім пенсіонерам МВС з 01.01.2008 проведений перерахунок пенсій з урахуванням нових посадових окладів, інших щомісячних надбавок та премій, які враховуються для перерахунку пенсій в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсій, за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію, у порядку передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З урахуванням викладеного, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій позивача збільшився з 1903 грн 55 коп до 3013 грн 88 коп, відповідно збільшився і розмір його пенсії.
Крім того, відповідач зазначає, що 29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Кабінет Міністрів України Постановою № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями що значно перевищують посадові оклади і оклади за спецзвання колишніх працівників міліції.
Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських передбаченими Постановою КМУ № 988 та враховуючи зазначене вище положення частини другої статті 51 Закону України № 2262-ХІІІ, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року. Виплата надбавок, доплат, що виплачувались працівникам міліції для працівників поліції не здійснювалась, тож і врахувати їх для перерахунку пенсій законодавством не передбачено.
Також у відзиві на позовну заяві, ДУ "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" просить залишити позовну заяву ОСОБА_1 без розгляду, у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.
Ухвалою суду від 28.01.2020 відмовлено у задоволенні заяви Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвалою суду від 28.01.2020 замінено відповідача по справі - Державну установу "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" на належного відповідача - Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, Печерський район, код ЄДРПОУ 00032684).
Крім того, залучено до участі у даній справі в якості співвідповідачів - Ліквідаційну комісію Управління внутрішніх справ Сумської області (вул. Герасима Кондратьєва, 23, м. Суми, код ЄДРПОУ 08592299) та Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, Печерський район, код ЄДРПОУ 00032684).
06.02.2020 на електронну адресу суду від Міністерства внутрішніх справ України надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.
10.02.2020 від Міністерства внутрішніх справ України надійшов відзив на позовну заяву (а.с.74-81), у якому заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначає, що після визнання нечинними пунктів 1,2 постанови №103, Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалася перерахунку пенсії. Рішенням Окружного адміністративного м.Києва від 12.12.2018 не зобов`язано КМУ прийняти іншу постанову відповідно якою б визначався новий порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій чи здійснення будь-яких дій стосовно тих пенсій, які вже були перераховані відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення, які були видані відповідно до вимог постанови № 103. Також даним рішенням не покладено жодного зобов`язання стосовно проведення перерахунку пенсії після набрання законної сили судового рішення.
Зазначає, що оскільки на даний час відсутні підстави для перерахунку пенсії даній категорії осіб, а саме відсутня постанова КМУ, не надходили оновлені списки стосовно осіб, які мають право на перерахунок, то у МВС України відсутні правові підстави для видачі оновлених довідок про грошове забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії.
Також звертає увагу, що порядок перерахунку пенсії відповідно до пункту 1,2 постанови № 103 до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 були чинними до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яке набрало законної сили лише 05.03.2019, а відтак всі перерахунки пенсій, відповідної категорії громадян, були проведені відповідно до вимог законодавства та відсутні підстави для їх перегляду.
Крім того, зауважує, що види грошового забезпечення, що були визначені Постановою № 1294 не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
12.02.2020 Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області подано до суду відзив (а.с.97-101), у якому останній не погоджується із позовними вимогами та просить відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що на підставі рішення Ковпаківського районного суду м.Суми від 23.01.2018 по справі №592/14455/17 Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області направлена нова довідка для перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 № 11/413 від 17.05.2018, відтак, відповідач вважає, що вимоги позивача щодо надання нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2008 з урахуванням грошового забезпечення яке враховано в довідці від 17.05.2018 за № 11/413 є безпідставними та суперечать законодавству.
Ухвалою суду від 12.02.2020 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 (провадження Пз/9901/2019).
08.07.2020 через канцелярію суду позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог (а.с.121-126), з урахуванням якої, просить:
- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повного реальною інформацією за заявою ОСОБА_1 від 09.10.2019;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2008, пенсіонера ОСОБА_1 з повного реальною інформацією, за посадою заступника начальника експертно-криміналістичного відділ Сумського МУ УМВС в Сумській області відповідно до грошового атестату №2 від 10.01.1996 та висновку про призначення пенсії №98/6337 від 15.01.1996, які не враховані у довідці від 14.03.2008 за № 1 1/357-185, з урахуванням грошового забезпечення які враховані в довідці від 17.05.2018 за №11/413 згідно рішення Ковпаківського районного суду від 21.02.2018 по справі №592/10745/17, а також врахувати надбавки, які виплачувались позивачу з моменту призначення та обчислення пенсії до 31.12.2007, а саме:
1) збільшення грошового забезпечення на 100% (від посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання та процентної надбавки за вислугу років).
2) надбавка за особливі умови служби в розмірі 50% (від посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання.
3) надбавка за безперервну службу - 70 % (від всієї суми грошового забезпечення).
Ухвалою суду від 10.07.2020 провадження у даній справі поновлено та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази у їх сукупності та встановивши всі фактичні обставини справи, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Під час розгляду справи судом встановлено, що наказом УМВС України в Сумській області від 25.12.1995 №151 О/С ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ за ст. 64 п. «б» (через хворобу) з 01.01.1996 (а.с.10).
Відповідно до грошового атестата позивача №2 від 10.01.1996 та висновку про призначення пенсії №98/6337 від 15.01.1996, розмір довічної пенсії обчислювався з посадового окладу, виплати за звання, надбавки за вислугу років - 30%, збільшення грошового забезпечення на 40% (від посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання та процентної надбавки за вислугу років), надбавки за особливі умови служби -35% (від посадового окладу та окладу
за військове (спеціальне) звання), премії - 35 % та вихідної допомоги (а.с.11,12).
З 01.01.2007 ГУ ПФУ в Сумській області здійснено перерахунок пенсії позивачу, виходячи з розміру грошового забезпечення 1903,55 грн, до складу якого входило:
- посадовий оклад - 137 грн 50 коп;
- оклад за військове звання - 125 грн 00 коп;
- надбавка за вислугу років - 91 грн 88 коп;
- збільшення грошового забезпечення 100% - 354 грн 38 коп;
- надбавка за особливі умови служби 50% - 131 грн 25 коп;
- надбавка за безперервну службу 70% - 588 грн 01 коп;
- премія 33,3% - 475 грн 53 коп.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» УМВС України в Сумській області 14.03.2008 за №11/357-185 до ГУ ПФУ в Сумській області була направлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2008, до якого увійшли:
- посадовий оклад - 1050 грн 00 коп;
- оклад за військове звання - 125 грн 00 коп;
- надбавка за вислугу років 35% - 411 грн 25 коп;
- надбавка за особливо важливі завдання 52% - 824 грн 85 коп;
- премія 25% - 602 грн 78 коп.
Позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області із заявою, у якій просив виготовити і направити до ГУ ПФУ в Сумській області довідку для перерахунку пенсії з 01.01.2008 з урахуванням грошового забезпечення зазначеного у довідці від 17.05.2018 №11/413, виданої за рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 21.02.2018 по справі №592/10745/17, та врахувати надбавки, що входили до грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років та у розмірі, що виплачувалась ОСОБА_1 станом на 31.12.2017 (а.с.17).
11.10.2019 №33/К-21 лк від Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області надійшла відповідь, з якої вбачається, що відповідно до наказу МВС України від 25.09.2018 №787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС України» при територіальних медичних об`єднаннях МВС України в областях створені сектори із соціально-гуманітарних питань, до компетенції яких належить розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС, та членів їх сімей. З урахуванням викладеного, заяву позивача передано за належністю до ДУ "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" (а.с.18).
17.10.2019 №33/39-756 від Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" надійшла відповідь, згідно якої в межах компетенції позивачеві надано розяснення про те, що підстави для виготовлення нової довідки відсутні, а довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2008, оформлена відповідно до постанови від 21.02.2018 Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Виплата інших надбавок, доплат, що виплачувались працівникам міліції для працівників поліції не передбачено, відтак і підстав для врахування їх в перерахунку немає (а.с.19).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Також, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 по справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 вказаної Постанови № 103.
Таким чином, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 та 3 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача із заявами про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктами 1 та 2 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 (далі - Інструкція № 760), ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вказану Інструкцію розроблено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 878 (зі змінами), постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (зі змінами), від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393", від 12.05.1994 № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни" та постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402.
Згідно з абзацом 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції № 760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів:
1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;
2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;
3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;
4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;
5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1);
6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду;
7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону;
8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення;
9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення "Ветеран органів внутрішніх справ", "Ветеран військової служби", "Ветеран служби цивільного захисту" та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства;
10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (додаток 2).
У відповідності до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Пунктом 4 Інструкції № 760 передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:
1) грошовий атестат;
2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).
Тобто, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов`язок забезпечувати оформлення та подання довідок про розміри грошового забезпечення до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги щодо оформлення та подання довідки про розміри грошового забезпечення до органу Пенсійного фонду до інших співвідповідачів не підлягають до задоволення, оскільки чинним законодавством насьогодні цей обов`язок покладається на МВС України.
При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок № 260).
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).
Крім того, пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Таким чином, починаючи з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19.11.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Оскільки пункт 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, - саме з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами № 988, № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від Міністерства внутрішніх справ у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
До того ж, суд звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі № 826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні "Великода проти України" від 03 червня 2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, пункт 120, ECHR 2000, "Онер`їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, пункт 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, пункт 72, від 08 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява №10373/05, пункт 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, пункт 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, пункт 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Верховний Суд України у своєму рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Таким чином, саме з 19.11.2019 виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, тому позовні вимоги щодо визнання протиправними дії відповідача та зобов`язання виготовити оновлену довідку із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2008 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд також зауважує, що вимоги позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2008 є необгрунтованими, оскільки з матеріалів справи вбачається, що з 01.01.2008, у зв`язку із змінами грошового забезпечення працівникам міліції позивачеві був проведений перерахунок пенсій з урахуванням нових посадових окладів, інших щомісячних надбавок та премій, які враховуються для перерахунку пенсій в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсій, за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію, у порядку передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і внаслідок такого перерахунку розмір пенсії останнього збільшився.
Щодо доводів позивача про те, що нова довідка повинна бути видана з урахуванням складових грошового забезпечення згідно довідки від 17.05.2018 за №11/413, то суд зазначає, що вказана довідка була видана на виконання рішення Ковпаківського районного суду від 21.02.2018 по справі №592/10745/17.
Крім того, суд зауважує, що позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2008, пенсіонера ОСОБА_1 з повного реальною інформацією, за посадою заступника начальника експертно-криміналістичного відділ Сумського МУ УМВС в Сумській області відповідно до грошового атестату №2 від 10.01.1996 та висновку про призначення пенсії №98/6337 від 15.01.1996, які не враховані у довідці від 14.03.2008 за № 1 1/357-185, з урахуванням грошового забезпечення які враховані в довідці від 17.05.2018 за №11/413 згідно рішення Ковпаківського районного суду від 21.02.2018 по справі №592/10745/17, а також врахувати надбавки, які виплачувались позивачу з моменту призначення та обчислення пенсії до 31.12.2007, а саме: збільшення грошового забезпечення на 100% (від посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання та процентної надбавки за вислугу років); надбавки за особливі умови служби в розмірі 50% (від посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання; надбавки за безперервну службу - 70 % (від всієї суми грошового забезпечення), є передчасними, оскільки на момент розгляду справи відповідач взагалі заперечує право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, направлення відповідної довідки, а конкретні складові грошового забезпечення позивача мають бути зазначені у відповідній довідці, яка повинна бути направлена до органу Пенсійного фонду.
Не підлягають задоволенню і вимоги позивача про визнання протиправними дій МВС України щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повного реальною інформацією за заявою ОСОБА_1 від 09.10.2019, оскільки із вказаною заявою він не звертався до даного відповідача, а достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача, на переконання суду, є саме зобов`язання відповідача видати нову довідку згідно вимог чинного законодавства.
Суд також зазначає, що Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі «Трофимчук проти України» ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Виходячи з вимог, заявлених позивачем у даній справі, суд, з метою захисту порушеного права позивача вважає за необхідне зобов`язати МВС України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" і такий ним не сплачувався. Відтак, підстави для компенсації витрат за сплату позивачем судового збору у справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено та підписано 06.08.2020.
Суддя Н.В. Савицька