
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3871/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я. розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи у м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить:
- визнати протиправним Рішення №1991 від 21.12.2019 року із реєстраційним №5995/03.09-10 від 23.12.2019 року про відмову у призначені пенсії за віком з 06.06.2019 року;
- зобов`язати призначити пенсію за віком з 06.06.2019 року, тобто з моменту виникнення права на таку пенсію та здійснити відповідні виплати.
Позовні вимоги аргументовані тим, що орган Пенсійного фонду України вказує на відсутність на момент прийняття оскаржуваного рішення інформації про обсяг страхового стажу, набутого ОСОБА_1 в Королівстві Іспанія . Разом з тим, до уваги необхідно прийняти той факт що органами пенсійного фонду пенсія таки була призначена ОСОБА_1 після офіційного підтвердження наявності закордонного трудового стажу та відповідно нараховується з січня 2020 року. Фактично, на думку позивача, це призвело до того, що починаючи з 06.06.2019 року по 31.12.2019 року включно він не отримав належні йому пенсійні виплати з тих причин, що орган Пенсійного фонду України не дочекався необхідної для прийняття рішення інформації. Відтак, позивач вважає, що право позивача на отримання належних йому пенсійних виплат в цьому випадку не може ставитись у залежність від підтвердження в ході звернень до органів Пенсійного фонду України тих обставин, які існували на час звернення позивача із первинною заявою, та викликали сумнів у пенсійного органу.
Відповідач у відзиві на позов зазначає, що позивачем до заяви від 23.05.2019 року про призначення пенсії за віком, були додані документи, а саме: копії двох трудових книжок; копія диплому про навчання НОМЕР_1; довідка від 18.01.2012 року за № 2/MB про підтвердження проходження військової служби; довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; копія паспорта громадянина України. Вказаний перелік документів був недостатній для призначення пенсії відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивача було проінформовано у розписці - повідомленні до його заяви від 23.05.2019 про необхідність додати до 23.08.2019 року (трьохмісячний строк) наступні документи, а саме: довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 та формуляр UCR/E - 3 щодо зарахування до стажу період роботи з 2007 року по 2019 рік у Королівстві Іспанії. Крім того, Головним управлінням вживались заходи щодо підтвердження стажу роботи в Королівстві Іспанії, про що теж повідомлялось позивача, що підтверджується листом від 06.08.2019 року за № 3808/02.11-10. Оскільки, у термін до 23.08.2019 року - позивачем не було надано додаткових документів, які б підтверджували необхідний стаж роботи визначений ст.26 згаданого Закону, адже за документами наданими позивачем при подання заяви від 23.05.2019 року загальний стаж роботи становив лише 22 роки 2 місяці, тому не видавалось можливим призначити пенсію з дати досягнення пенсійного віку (06.06.2019 року). ?
Ухвалою суду від 15.06.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 23.05.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком на підставі ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято Рішення про відмову у призначенні пенсії №1991 від 12.12.2019 року із реєстраційним №5995/03.09-10 від 23.12.2019 року.
Як убачається зі змісту даного рішення, підставою для відмови у призначенні пенсії стало те, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 22 роки і 16 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком, особі, яка досягла пенсійного віку у 2019 році, відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". До відділу виконання міжнародних договорів Управління застосування пенсійного законодавства скеровано заяву ОСОБА_1 для підтвердження трудового стажу в Королівстві Іспанія за період 2007-2019 роки та формуляр UCR/E-3. На час прийняття рішення документи про підтвердження трудового стажу роботи ОСОБА_1 у королівстві Іспанія не надходили.
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
В подальшому Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішенням від 25.02.2020 року за №134650007881 позивачу призначено пенсію за віком на підставі його заяви від 03.01.2020 року.
Відтак, спірні правовідносини виникли у зв`язку із прийняттям рішення про відмову у призначені пенсії за віком з 06.06.2019 року, а також необхідністю здійснити відповідні виплати за цей період.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Як передбачено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за №1058-IV, з наступними змінами та доповненнями, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з п.1 ч.1 ст.45 даного Закону, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року за № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, установлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до п.4.7 даного Порядку, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Під час судового розгляду установлено, що, під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.05.2019 року про призначення йому пенсії за віком з 06.06.2019 року у зв`язку із досягненням ним 60-річного віку, останньому повідомлено про необхідність подати у строк до 23.08.2019 року (трьохмісячний строк) додаткові документи для призначення пенсії, зокрема документи про зарахування до стажу періоду роботи з 2007 по 2019 ріку у Королівстві Іспанія.
Оскільки, у термін до 23.08.2019 року позивачем не було надано додаткових документів, які б підтверджували необхідний стаж роботи визначений ст.26 Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідачем було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №1991 від 12.12.2019 року.
За таких обставин, суд вважає, що оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії №1991 від 12.12.2019 року прийнято у відповідності до чинного пенсійного законодавства, оскільки на момент його прийняття документально підтверджений загальний стаж роботи ОСОБА_1 становив лише 22 роки 2 місяці, при необхідному 26 років, що, у свою чергу, унеможливлювало призначення йому пенсії з дати досягнення пенсійного віку (06.06.2019 року).
Як наслідок, відсутні правові підстави для призначення позивачу пенсії за віком з 06.06.2019 року та здійснення відповідних виплат з цього дня.
Як передбачено ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відтак, під час розгляду справи по суті судом не встановлено порушень критеріїв правомірності рішення відповідача, а тому правових підстав для задоволення позову в цій частині немає.
Як наслідок, не підлягають задоволенню і вимоги про спонукання до вчинення дій.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі належить присудити з позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
вирішив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. Я.Мартинюк