Рішення № 90775179, 04.08.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2020
Номер справи
140/8234/20
Номер документу
90775179
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2020 року ЛуцькСправа № 140/8234/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - ГУ НП у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення та зобов`язання видати довідку про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року за посадою "начальник відділу поліції" відповідно до четвертого речення додатка 7 "Схеми посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції" постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" для перерахунку пенсії.

В обґрунтування позову вказав, що після звільнення за віком з посади начальника міжрайонного слідчого відділу при Управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі - УМВС України у Волинській області) по розслідуванню злочинів, вчинених на автомобільних дорогах у Волинській області, йому у 1998 році призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ". На його запит до відповідача про надання інформації листом від 12 березня 2020 року №307/01/29-2020 ГУ НП у Волинській області повідомило, що займана ним посада на момент звільнення з органів внутрішніх справ відповідає посаді начальника відділу поліції згідно з додатком 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", й просило уточнити посаду, за якою необхідно надати інформацію. На повторну заяву відповідач листом від 29 квітня 2020 року №467/05/29-2020 повідомив, що відповідно до штатного розпису в складі ГУ НП у Волинській області передбачена одна посада начальника відділу в складі Луцького відділу поліції, а в інших відділах поліції такої посади немає; граничний розмір грошового забезпечення за посадою "начальник відділу" становить від 16043 до 18300 грн, при цьому довідку про грошове забезпечення йому відповідач не видав.

Позивач вважає бездіяльність ГУ НП у Волинській області протиправною, оскільки без відповідної довідки про грошове забезпечення з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, згідно з частиною третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в органу Пенсійного фонду не виникає обов`язок здійснити йому перерахунок пенсії. Також ОСОБА_1 зауважив, що упродовж 2016 - 2020 років ніяких довідок про розмір грошового забезпечення не отримував, у зв`язку з чим Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області пенсія йому виплачується у неповному обсязі.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.31-32). Відповідач не заперечує права осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на перерахунок пенсій, який відповідно до статті 63 цього Закону здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Розмір грошового забезпечення поліцейських визначено постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988. Водночас, абзацом першим пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 названого Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Оскільки позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді, з якої його звільнено та призначено пенсію, то обов`язок щодо підготовки інформації для перерахунку пенсій та надання її до територіальних органів Пенсійного фонду України покладається на уповноважений структурний підрозділ - сектор із соціально-гуманітарних питань Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерство внутрішніх справ України по Волинській області". А тому в ГУ НП у Волинській області правові підстави для виготовлення та направлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відсутні.

У відповіді на відзив позивач з доводами відзиву не погодився (а.с.40-41).

Відповідач заперечення на відповідь на відзив не подав.

Ухвалою суду від 04 серпня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотань позивача про залучення третьої особи до участі у справі та про заміну відповідача в адміністративній справі.

Відповідно до частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною першою статті 258, частиною другою статті 262 КАС України.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Як свідчить витяг з наказу УМВС України у Волинській області від 06 березня 1998 року №23о/с "По особовому складу", позивача ОСОБА_1 - підполковника міліції, начальника міжрайонного відділу по розслідуванню злочинів, скоєних на автодорогах, що обслуговуються підрозділами дорожньої міліції при УМВС, звільнено із органів Міністерства внутрішніх справ (МВС) у запас Збройних сил за пунктом 64 "а" (за віком) з 09 березня 1998 року (а.с.16).

05 березня 2020 року позивач з посиланням на Закон України "Про доступ до публічної інформації" звернувся до начальника ГУ НП у Волинській області із запитом, в якому просив надати йому довідку про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення відповідного поліцейського для перерахунку пенсій за посадою "начальник слідчого відділу слідчого управління Головного управління поліції у Волинській області", врахувавши надбавку 100% до посадового окладу, окладу за спеціальне звання і надбавку за стаж служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"; надбавку 50% до посадового окладу і спеціальне звання за стаж служби відповідно до вищевказаної постанови; надбавку за ступінь секретності "цілком таємно" 15% до посадового окладу відповідно до наказу МВС України від 06 квітня 2016 року №260; індексацію грошового забезпечення відповідно до Закону України від 02 липня 2015 року №580-8 "Про Національну поліцію" (а.с.7-8).

Листом від 12 березня 2020 року №307/01/29-2020 (а.с.9) відповідач повідомив позивача про те, що займана ним при звільненні з органів внутрішніх справ посада "начальник міжрайонного слідчого відділу по розслідуванню злочинів, скоєних на автомобільних дорогах, що обслуговуються підрозділами дорожньої міліції, при УМВС України у Волинській області" відповідає посаді "начальник відділу" розділу "Управління, відділи (відділення) поліції" (додаток 7 "Схеми посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції" до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"). Тут же зазначено, що позивачу необхідна інформація про грошове забезпечення за посадою "начальник відділу" слідчого управління в складі Апарату ГУ НП, яка відповідно до наказу МВС України від 17 лютого 2017 року №138 "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських" не відповідає посаді, займаній позивачем при звільненні з органів внутрішніх справ. Тому запропоновано уточнити посаду, за якою необхідно надати інформацію про грошове забезпечення, а також вказати період (місяць, рік).

ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУ НП у Волинській області із повторною заявою від 23 березня 2020 року (а.с.12). У заяві позивач вказав, що хоч і вважає, що його колишня посада може прирівнюватися до посади начальника слідчого відділу слідчого управління ГУ НП у Волинській області, проте просив надати довідку про розмір грошового забезпечення за посадою "начальник відділу", вказаною в четвертому реченні додатку 7 "Схеми посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції" до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з січня 2020 року, при цьому врахувати надбавку 100% за специфічні умови проходження служби і надбавку 50% за стаж служби відповідно до вказаної постанови, надбавку 15% за ступінь секретності та індексацію грошового забезпечення.

У відповідь на цю заяву ОСОБА_1 ГУ НП у Волинській області листом від 29 квітня 2020 року №467/05/29-2020 повідомило, що відповідно до штатного розпису в складі ГУ НП у Волинській області передбачена одна посада "начальник відділу" в складі Луцького відділу поліції (в складі інших відділів поліції такої посади немає). Відповідно до додатку 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" посадовий оклад за вказаною посадою становить 3100 грн. Нарахування грошового забезпечення поліцейських ГУ НП у Волинській області здійснюється відповідно до порядку та умов, затверджених наказом МВС України від 06 квітня 2016 року №260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" та визначається в межах рекомендованих граничних розмірів, встановлених Національною поліцією залежно від займаної посади, присвоєного спеціального звання та стажу служби. За посадою "начальник відділу" рекомендований граничний розмір грошового забезпечення у 2020 році залежно від спеціального звання та стажу служби поліцейського становить від 16043 до 18300 грн (до виплати). ГУ НП у Волинській області може формувати та надавати інформацію у тому вигляді, як вона формується автоматизованою системою управління господарськими операціями, тобто відповідно до фактичних нарахувань. У разі якщо окремі надбавки та доплати не встановлювались та не виплачувались, підстав для їх включення до довідок немає. Також повідомлено, що протягом січня-березня 2020 року грошове забезпечення за посадою "начальник відділу" в складі відділу поліції не нараховувалось та не виплачувалось, оскільки поліцейський, який перебував на вказаній посаді, призначений тимчасово виконувати обов`язки за вищою посадою, тому йому нараховувалось та виплачувалось грошове забезпечення за вищою посадою (а.с.13).

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо видачі довідки про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року за посадою "начальник відділу поліції" для перерахунку пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає про таке.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частиною другою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон №900-VIII). Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02 грудня 2015 року (далі - Постанова №988), встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 Постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.

На виконання вимог статті 94 Закону №580-VIII та Постанови №988 МВС України 04 квітня 2016 року МВС України видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Наказ №260).

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України") усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII Кабінет Міністрів України прийняв 21 лютого 2018 року постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Постанова №103). Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно з пунктом 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301) (далі - Порядок №45).

Як встановлено пунктами 1, 3 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС (абзац восьмий пункту 3 Порядку №45).

У пункті 6 Порядку роз`яснюється, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Наказом МВС України від 17 лютого 2017 року №138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських" (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 березня 2017 року за №348/30216; далі - Наказ №138).

З рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у справі №140/125/19 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень, довідок та зобов`язання вчинити дії, судом встановлено, що Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області була сформована та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідка від 23 березня 2018 року №2629 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського "начальник відділу" до посади на день звільнення зі служби "начальник міжрайонного відділу по розслідуванню злочинів при УМВС" за такими складовими: посадовий оклад - 3100 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200 грн, надбавка за стаж служби (50%) - 2650 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465 грн, премія (1,68%) - 141,37 грн, а всього 8556,37 грн (а.с.42-47).

З цього слідує, що посада позивача, зазначена у розділі VIII Наказу №138 "Апарати міських управлінь; міські, районні відділи, лінійні відділи (відділення, пункти), відділи (відділення) спеціальної міліції, відділи (відділення) міліції; підрозділи та установи, що підпорядковані головним управлінням, управлінням МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, місті Севастополі, на транспорті, міськрайлінорганам (відділи, відділення Державтоінспекції з обслуговування адміністративних територій міст, районів, районів у містах, інші підрозділи Державтоінспекції", прирівняна до посади "начальник відділу поліції" розділу "Управління, відділи (відділення) поліції".

Посадові оклади для посад, зазначених у цьому розділі, передбачені додатком 7 "Схеми посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції" до Постанови №988. Відповідно до додатку 7 посадовий оклад за посадою "начальник відділу" встановлений у розмірі 3100 грн.

На підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 23 березня 2018 року №2629, виконуючи вимоги Постанови №103, Головне управління Пенсійного Фонду України у Волинській області у березні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року, що встановлено у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2019 року у справі №140/502/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії (а.с.48-51).

Предметом розгляду даної справи є бездіяльність ГУ НП у Волинській області щодо відмови у видачі позивачу довідки про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року для перерахунку пенсії.

Процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом №2262-ХІІ, визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затверджена наказом МВС України від 17 вересня 2018 року №760 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за №1152/32604; далі - Інструкція №760).

Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 розділу І Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог судом встановлено, що відповідно до наказу МВС України від 25 вересня 2018 року №787 "Про організаційно-штатні зміни у МВС" при територіальних медичних об`єднаннях МВС України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань.

З листа МВС України від 25 лютого 2019 року №2537/05/22-2019 вбачається, що до функцій секторів із соціально-гуманітарних питань при територіальних медичних об`єднаннях МВС України по областях входять, зокрема, прийом від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяви та документів для призначення (перерахунку) пенсії; надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (ОВС), особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо. Вказаним листом зобов`язано Ліквідаційні комісії Управління МВС в областях провести прийом-передачу секторам інформації та справ до 01 квітня 2019 року.

Таким чином, сектори із соціально-гуманітарних питань при територіальних медичних об`єднаннях МВС України по областях уповноважені на зберігання документів щодо пенсійного забезпечення колишніх співробітників органів внутрішніх справ та надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення перерахунку пенсій для оформлення довідок про грошове забезпечення пенсіонерів ОВС.

Наказом МВС України від 25 лютого 2019 року №129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій", в МВС України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (надалі - Департамент) з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

Відповідно до Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, затвердженого наказом МВС України від 24 травня 2018 №440, Департамент є структурним підрозділом апарату МВС України. До основних завдань та функцій Департаменту належить: організація та координація роботи в апараті МВС, територіальний органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлення та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС готує довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .

Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України наказом МВС України від 23 грудня 2019 року №1088 "Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України" реорганізовано у Департамент персоналу.

Виходячи з аналізу наведених положень, слід дійти висновку, що ГУ НП у Волинській області не є уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС. Таким уповноваженим структурним підрозділом є Департамент персоналу МВС України.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Оскільки ОСОБА_1 звернувся з позовом до ГУ НП у Волинській області із взаємопов`язаними вимогами про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення та зобов`язання видати довідку про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року для перерахунку пенсії, а останнє не є тим уповноваженим органом, на якого покладено обов`язок щодо підготовки та видачі відповідних довідок, то у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог шляхом визнання бездіяльності ГУ НП у Волинській області протиправною та як наслідок - зобов`язувати видати позивачу довідку для перерахунку пенсії.

При цьому суд вважає за доцільне роз`яснити позивачу, що він не позбавлений права у встановленому порядку звернутися до уповноваженого структурного підрозділу МВС із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За правилами, визначеними статтею 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат у цій справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 11, ідентифікаційний код юридичної особи 40108604) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк