
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову в задоволенні клопотання
04 серпня 2020 року ЛуцькСправа № 140/9481/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін у справі за позовом Дочірнього підприємства “Івано-Франківськ-Пропан” до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство “Івано-Франківськ-Пропан” звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14 травня 2020 року №0001383203 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) або пені у сумі 250000,00 грн.
Ухвалою від 06 липня 2020 року було відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
28 липня 2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін. В обгрунтування клопотання відповідач вказав, що складність справи, необхідність з`ясування усіх обставин у справі, кількість доказів, які слугували підставою для винесення спірного податкового повідомлення-рішення, та доказів, які надаються до відзиву та не були надані позивачем, вимагають розгляду справи у судовому засіданні. Також зауважив, що спірним рішенням до позивача застосовано фінансові санкції в сумі 250000,00 грн, що перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а тому така справа не є малозначною. Вважає, що об`єктивно встановити усі обставини у справі можливо лише під час її розгляду в судовому засіданні з повідомленням сторін, в якому учасники справи можуть надати пояснення та додаткові докази (а.с.103).
Відповідно до частини третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Розгляд клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Клопотання відповідача задоволенню не підлягає з таких підстав.
Як передбачено пунктом 20 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) – адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно із частиною другою статті 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частина друга статті 257 КАС України передбачає, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту частини четвертої статті 12 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно із частиною третьою статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
За приписами частини п`ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік справ незначної складності. Відповідно до пункту 10 вказаної норми справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі та призначення її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, суд врахував норми частин другої, шостої статті 12 КАС України, якими визначено, які справи для цілей цього Кодексу є справами незначної складності.
Частиною четвертою статті 257 КАС України встановлено перелік категорій справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. Дана адміністративна справа не підпадає під вказаний перелік.
Таким чином, з огляду на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому, беручи до уваги, що відповідачем було надано суду та позивачу відзив на позов, суд не вбачає підстав для розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, які беруть участь у справі.
При цьому необґрунтованим є посилання відповідача на положення пункту 4 частини першої статті 263 КАС України, оскільки дана справа розглядається відповідно до положень та особливостей, визначених статтею 262 КАС України, про що вказано в ухвалі про відкриття провадження у справі від 06 липня 2020 року.
Водночас, суд звертає увагу, що відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно із частиною дев`ятою статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
З наведеного слідує, що пояснення сторін у судовому засіданні не є доказами в розумінні статті 72 КАС України, в той час як суд приймає рішення на підставі тих доказів, з якими ознайомлені усі учасники справи та щодо яких сторони мають право подати свої заперечення, пояснення, міркування у письмових заявах по суті справи. Крім того, відповідно до частини другої статті 77 КАС України саме на відповідача покладається обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення.
З огляду на викладене клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 12, 248, 256, 262 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у справі за позовом Дочірнього підприємства “Івано-Франківськ-Пропан” до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк