Ухвала суду № 90775025, 05.08.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2020
Номер справи
120/3465/20-а
Номер документу
90775025
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про роз`єднання позовів

05 серпня 2020 р. Справа № 120/3465/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в м. Вінниці у письмовому провадженні питання про роз`єднання позовних вимог в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20.07.2020 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату (відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (відповідач 2), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача 1 щодо відмови позивачу в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.01.2018;

- зобов`язати відповідача 1 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.01.2018 перерахунку основного розміру пенсії позивача;

- визнати протиправними дії відповідача 2 щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 01.01.2018 – 50%, а з 01.01.2019 – 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;

- зобов`язати відповідача 2 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018, виходячи зі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням індексації.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у зв`язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі – Постанова № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, 06.07.2020 позивач звернувся з заявою до відповідача 1, в якій просив видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії. Однак листом від 08.07.2020 за вих. № 12/1738 відповідач 1 повідомив позивача про відсутність підстав для складання нової довідки.

Крім того, на виконання пункту 2 Постанови № 103 з 01.01.2018 відповідач 2 виплачував позивачу лише 50%, а з 01.01.2019 – 75% суми підвищення пенсії.

Позивач з зазначеними діями відповідачів не погоджується та вважає їх протиправними, а тому за захистом своїх прав та інтересів звертається до суду.

Ухвалою від 24.07.2020 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з підстав її невідповідності вимогам частини третьої статті 161 КАС України: судом встановлено, що при зверненні до суду з цим позовом позивач не доплатив судовий збір в сумі 840,80 грн.

30.07.2020 до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви, разом з якою суду надано докази доплати судового збору у вказаному розмірі.

Відтак ухвалою суду від 04.08.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Водночас до початку розгляду справи по суті суд вважає необхідним вирішити питання про роз`єднання заявлених позивачем вимог в окремі самостійні провадження.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно з ч. 1 ст. 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.

При цьому в силу положень ч. 6 ст. 172 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи вправі до початку розгляду справи по суті роз`єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об`єднаних вимог в самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства.

Розгляд позовних вимог, виділених у самостійне провадження, здійснює суддя, який прийняв рішення про роз`єднання позовних вимог.

Отже, нормами процесуального права передбачено можливість роз`єднання позовів в окремі провадження, в тому числі за ініціативою суду, якщо це необхідно для забезпечення всебічного та об`єктивного розгляду справи протягом розумного строку.

Як видно з матеріалів позовної заяви, позивач об`єднав в одному провадженні різні за своєю суттю та підставами виникнення позовні вимоги. Більше того, такі вимоги заявлено до різних відповідачів, а саме Вінницького обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

На переконання суду, це істотно ускладнює розгляд справи, оскільки в межах одного провадження суду фактично необхідно вирішити кілька окремих спорів, кожний з яких відрізняється складом учасників, предметом доказування, а отже і доказами, які підлягають дослідженню з метою прийняття законного та обґрунтованого рішення. Безсумнівно, це не сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства.

З огляду на викладене суд доходить висновку про доцільність роз`єднання заявлених позовних вимог у два самостійних провадження, а саме:

1) про визнання протиправними дій відповідача 1 щодо відмови позивачу в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.01.2018 та зобов`язання підготувати та направити таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області;

2) про визнання протиправними дій відповідача 2 щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 01.01.2018 – 50%, а з 01.01.2019 – 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018, виходячи зі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням індексації.

Відтак матеріали справи необхідно передати відділу документального забезпечення (канцелярії) Вінницького окружного адміністративного суду для виконання вимог пункту 7 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України № 814 від 20.08.2019 року.

Керуючись ст.ст. 172, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Роз`єднати позовні вимоги в адміністративній справі № 120/3465/20-а за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

2. В межах адміністративної справи № 120/3465/20-а розглядати позовні вимоги ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.01.2018 та зобов`язання підготувати та направити таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

3. Виділити в самостійне провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 01.01.2018 – 50%, а з 01.01.2019 – 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018, виходячи зі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням індексації.

4. У зв`язку з виділенням позовних вимог в самостійні провадження згідно з пунктом 3 цієї ухвали, присвоїти новій адміністративній справі єдиний унікальний номер.

5. Копію ухвали надіслати сторонам – для відома.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Ухвала складена та підписана суддею 05.08.2020.

Суддя Сало Павло Ігорович