
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/336
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 серпня 2020 року № 640/10538/19
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хегельманн Транспорте Юкрейн"
До Головного управління ДФС у м. Києві
Про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.02.2019 року № 0160601207.
Ухвалою суду від 26.06.2019 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
18.07.2019 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Хегельманн Транспорте Юкрейн" (код 41556200), місцезнаходження: 04073, м. Київ, проспект Степана Бандери, буд. 9, офіс 3-503, зареєстроване в якості юридичної особи 31.08.2017 р., перебуває на обліку в якості платника податків у Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ в Оболонському районі (Оболонський район м. Києва).
Головним управлінням ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" з питань своєчасності реєстрації податкових та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2017-2018 роки, за результатами якої складено акт від 05.02.2019 р. №485/26-15-12-07/41556200.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за 2017-2018 року.
На підставі висновків вказаного акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.02.2019р. № 0160601207, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно зі статтею 1201 Податкового кодексу України: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних
на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 52097,73 грн. застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 5209,78 грн.;
від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 0,00 грн. застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 0,00 грн.;
від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 70 283,96 грн. застосовано штраф у розмірі 30% суми 21 085,19 грн.;
від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 531760,86 грн. застосовано штраф в розмірі 40% у розмірі суми 212704,34 грн. Загальна сума штрафу становить 238 999,31 грн.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Хегельманн Транспорте Юкрейн" - вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить суд його скасувати з таких підстав.
Висновки акту перевірки, на підставі яких прийнято спірне податкове-повідомлення рішення, є незаконними та такими, що не відповідають нормам податкового законодавства.
Податкове повідомлення-рішення складено всупереч п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, яка має застереження, що у випадку порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних штраф не застосовується за порушення граничних строків реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) або коригування до такої податкової накладної.
Позивач зазначає, що у верхній лівій частині податкових накладних та розрахунках коригування, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини, а саме: 08 та 13.
Таким чином, з податкових накладних та Додатку до оскаржуваного рішення вбачається, що штраф було застосовано за порушення позивачем граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України, для реєстрації в ЄРПП податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних, щодо податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій:
08-постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;
13 - у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності.
Отже, наявними є підстави для звільнення позивача від відповідальності відповідно до положень абзацу першого п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.
Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримуючи висновки акту перевірки від 05.02.2019 р. №485/26-15-12-07/41556200.
Відповідач зазначив, що для звільнення від відповідальності, передбаченої п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого п. 201.10 ст. 201 ПК України, містять код ставки податку на додану вартість "20", що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до п. 75.1. статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з пп. 75.1.1. п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла в період, який перевірявся) камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Ст. 76 Податкового кодексу України регулюється порядок проведення камеральної перевірки.
Зокрема, така перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Отже, контролюючі органи мають право проводити камеральні перевірки з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, і камеральна перевірку ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" з питань своєчасності реєстрації податкових та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2017-2018 роки, за результатами якої складено акт від 05.02.2019 р. №485/26-15-12-07/41556200, проведена з передбачених законодавством підстав.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
П. 120-1.2 ст. 120.1 Податкового кодексу України визначено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Вказаними нормами права визначено підстави відповідальності платника податку за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
П. 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1307 від 31.12.2015 р., встановлено, що при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" зазначається тип причини: 01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку); 02 - Складена на постачання неплатнику податку; 03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку; 04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку; 06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих; 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; 11 - Складена за щоденними підсумками операцій; 12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку); 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності; 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента; 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.
В даному випадку як вбачається з матеріалів справи:
ПН № 375 від 31.12.2018р. зареєстрована 17.01.2019р. складена за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" на суму 6940,27 грн., у тому числ,і ПДВ 1156,71 грн. При цьому, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини - 13;
ПН № 335 від 08.11.2018р. зареєстрована 11.12.2018р. складена за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ПАТ "Київмедпрепарат" на суму 1000,00 грн., у тому числі, ПДВ 166,67 грн.;
ПН № 152 від 31.08.2018р. зареєстрована 20.11.2018р. складена за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" на суму 962 191,50 грн., у тому числі, ПДВ 160 365,25 грн. При цьому, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини - 08;
ПН № 93 від 31.07.2018р. зареєстрована 26.11.2018р. складена за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" на суму 571 795,26 грн., у тому числі ПДВ 95299,21 грн. При цьому, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини - 08;
ПН № 56 від 30.06.2018р. зареєстрована 30.10.2018р. складена за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" на суму 174 309,54 грн., у тому числі ПДВ 29 051,59 грн. При цьому, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини - 08;
ПН № 377 від 31.12.2018р. зареєстрована 21.01.2019р. складена за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" на суму 234 233,40 грн., у тому числі, ПДВ 39 038,90 грн. При цьому, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини - 08;
ПН № 35 від 06.06.2018 р. зареєстрована 02.07.2018р. складена за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Укртранс Логистик" на суму 1800,00 грн., у тому числі, ПДВ 300,00 грн.;
ПН № 33 від 31.05.2018р. зареєстрована 30.10.2018р. складена за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" на суму 333 730,86 грн., у тому числі, ПДВ 55 621,81 грн. При цьому, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини - 08;
ПН № 14 від 30.04.2018р. зареєстрована 19.10.2018р. складена за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" на суму 765 547,26 грн., у тому числі, ПДВ 127 591,21 грн. При цьому, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини - 08;
Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 2 від 31.10.2018р. до ПН № 305 від 31.10.2018 р., зареєстрованого 20.11.2018р., складеного за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" на суму коригування 11 435,45 грн. При цьому, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини - 08;
Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 30.09.2018р. до ПН № 230 від 28.09.2018 р., зареєстрованого 16.11.2018р., складеного за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" на суму коригування 70 283,96 грн. При цьому, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини - 08;
Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 30.04.2018р. до ПН № 14 від 30.04.2018 р., зареєстрованого 29.10.2018р., складеного за операцією постачання товарів між ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" та ТОВ "Хегельманн Транспорте Юкрейн" на суму коригування 63 831,79 грн. При цьому, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблена помітка "Х" та зазначено тип причини - 08.
При цьому, ст. 195 Податкового кодексу України визначає перелік операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, а ст. 197 Податкового кодексу України - перелік операцій, що звільнені від оподаткування.
Отже, податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, можуть не надаватися покупцю з різних причин. Проте не у кожному випадку платник податку буде звільнений від нарахування штрафу за порушення строку реєстрації такої податкової накладної.
Положення п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України передбачають, що штраф не накладається у разі порушення строку реєстрації податкової накладної, складеної на постачання товарів/послуг, що не надається отримувачу (покупцю), лише за операціями двох видів: звільнених від оподаткування; які оподатковуються за нульовою ставкою.
У разі порушення строку реєстрації податкової накладної, яка не надається отримувачу (покупцю) товарів/послуг з інших причин, ніж її складення за операціями, що звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою, штраф застосовується у загальному порядку, передбаченому п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, що викладений у постанові від 13.08.2019 у справі № 2040/7988/18. Предметом позову у вказаній справі була індивідуальна податкова консультація. Разом з тим при вирішенні цієї справи Верховний Суд аналізував можливість накладення штрафу в разі порушення строків реєстрації податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) з інших підстав, ніж їх складення за операціями, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Також, аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 07.02.2019 у справі № 808/3250/17 та від 10.12.2019 у справі № 540/830/19.
Як вбачається з акту перевірки, позивачем здійснено реєстрацію податкових накладних з пропуском встановленого законом 15-тиденного строку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Доводи позивача про те, що зазначення в податкових накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю)" з причин - 08 та 13, є підставами для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки для звільнення від відповідальності, передбаченої п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Позивачем не надано доказів звільнення від оподаткування, а податкові накладні містять код ставки податку на додану вартість "20" , що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних вимог в даному випадку.
На підставі вищевикладеного, ст. ст. .241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВИРІШИВ :
1. У задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 04.08.2020 р.