Рішення № 90752039, 03.08.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2020
Номер справи
600/919/20-а
Номер документу
90752039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/919/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним і скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення №0044955607 від 08.05.2020 р. про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску за період з 20.04.2018 р. по 17.10.2019 р. в сумі 2359,17 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з оскаржуваним рішенням відповідача про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску за період з 20.04.2018 р. по 17.10.2019 р., оскільки з 01.02.2012 р. була офіційно працевлаштована в Національній школі суддів України та не отримувала дохід від здійснення адвокатської діяльності. Позивач вказала, що за 2018-2019 роки роботодавець сплачував за ОСОБА_1 єдиний внесок, що виключає обов`язок сплати позивачем єдиного внеску ще й як особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

У зв`язку із вказаним позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач у відзиві на позов та наданих додаткових поясненнях заперечував проти задоволення позову та зазначив про обов`язок позивача сплачувати єдиний внесок за здійснення незалежної професійної діяльності (адвокатська діяльність) незалежно від отриманого доходу та здійснення господарської діяльності у звітному періоді.

Рух справи у суді

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 06.07.2020 р відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Згідно податкової картки платника податків, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області з 18.06.2010 р. як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю та з 08.07.2010 р. зареєстрована платником єдиного соціального внеску. (а.с. 45-47).

Позивач має право на зайняття адвокатською діяльністю, що підтверджується свідоцтвом №413 від 18.06.2010 року. (а.с. 22).

В матеріалах справи міститься облікова картка позивача - платника податку із відомостями щодо нарахованих сум єдиного соціального внеску за 2018-2019 роки року. (48-55).

Податковим органом 08.05.2020 р. прийнято рішення №0044955607 про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску за період з 20.04.2018 р. по 17.10.2019 р. на загальну суму 2359,17 гривень. (а.с. 12).

Позивачем надано суду копію трудової книжки, з якої вбачається, що позивач, зокрема, в період з 22.05.2012 р. по теперішній час працевлаштована в Чернівецькому регіональному відділені Національної школи суддів України. (а.с. 23-26).

Матеріали справи містять довідки Національної школи суддів України від 04.03.2019 р. та від 25.05.2020 р., довідку реєстру застрахованих осіб про отриману заробітну плату ОСОБА_1 та сплачений роботодавцем єдиний соціальний внесок за позивача в 2018-2019 роках. (а.с. 27-30).

Мотивувальна частина

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. №2464 (далі - Закон №2464) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування

У відповідності до ч. 2 ст. 8 та ст. 12 Закону №2464 визначено, що єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Згідно з п.1 та п.4 ч.2 ст. 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464 для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону №2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону №2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).

Особа, яка провадить господарську діяльність, вважається самозайнятою особою і зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем у розмірі не меншому за мінімальний.

Інше тлумачення норм Закону № 2464-VI, на якому наполягає податковий орган, щодо необхідності сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.

На підставі матеріалів справи, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області з 18.06.2010 р. як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю та з 08.07.2010 р. зареєстрована платником єдиного соціального внеску.

Крім того, судом встановлено, що нараховані в оскаржуваному рішенні штрафні санкції та пеня за несплату єдиного внеску в сумі 2359,17 грн, виникла за період з 20.04.2018 року по 17.10.2019 року. Однак, згідно копії трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що позивач, зокрема, в період з 22.05.2012 р. по теперішній час працевлаштована в Чернівецькому регіональному відділені Національної школи суддів України, як найманий працівник та не здійснювала адвокатської діяльності.

При цьому, матеріали справи містять довідки Національної школи суддів України від 04.03.2019 р. та від 25.05.2020 р., довідку реєстру застрахованих осіб про отриману заробітну плату ОСОБА_1 та сплачений роботодавцем єдиний соціальний внесок за позивача в 2018-2019 роках.

Таким чином, оскільки єдиною метою збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством саме прав фізичних осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, то в розумінні Закону № 2464 позивач є застрахованою особою, і єдиний внесок за неї в період, за який винесене оскаржуване рішення, нараховував та сплачував роботодавець - Національна школа суддів України, що виключає обов`язок по сплаті у цей період єдиного внеску позивачем ще і як фізичною особою, яка займається незалежною професійною діяльністю, проте не отримувала дохід від неї.

Аналогічна правова позиція щодо відсутності обов`язку зі сплати єдиного внеску фізичною особою-підприємцем, яка одночасно є найманим працівником, висловлена Верховним Судом у постанові від 27.11.2019 р. (справа №160/3114/19) та в подальшому підтримана у постанові від 04.12.2019 р. (справа №440/2149/19), постанові від 23.01.2020 р. (справа №480/4656/18).

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено суду правомірність прийняття оскаржуваного рішення. Суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення відповідача є протиправомірним, а тому суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог та скасовує рішення №0044955607 від 08.05.2020 р. про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску за період з 20.04.2018 р. по 17.10.2019 р. в сумі 2359,17 гривень.

Судові витрати

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати рішення №0044955607 від 08.05.2020 р. про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску за період з 20.04.2018 р. по 17.10.2019 р. в сумі 2359,17 гривень.

3. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 840,80 грн, відповідно до квитанції №0.0.1755768884.1 від 02.07.2020 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

відповідач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул.Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, ЄДРПОУ 43143196).

Суддя Т.М. Брезіна