
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 серпня 2020 року м. Рівне №460/3791/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Д.П. Зозулі, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доВійськової частини А 2798 Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Військової частини А 2798 (далі - ВЧ А 2798, відповідач), в якому просив визнати протиправними дії ВЧ А 2798 щодо не правильного нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2014 по 07.02.2018, із встановленням базового місяця - січень 2008 року та зобов`язати ВЧ А 2798 донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 07.02.2018, із встановленням базового місяця - січень 2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом командира ВЧ А 2798 № 26 від 07.02.2018 був виключений зі списків особового складу військової частини, з усіх видів забезпечення. Однак, встановив, що відповідачем не виплачено індексацію грошового забезпечення за період служби. А тому, звернувся до відповідача та просив надати інформацію про виплату індексації грошових доходів населення. Проте, відповідач зазначив, що здійснює виплати в межах наданих асигнувань. З огляду на це, відповідач безпідставно не виплатив індексацію грошового забезпечення з 01.06.2015 по 28.02.2018 та не доплатив індексацію грошового забезпечення з 01.01.2014 по 01.06.2015, у зв`язку із незастосування базового місяця для нарахування індексації - січень 2008 року. З мотивів наведених у позовній заяві, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 01.06.2020 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У встановлений ухвалою суду строк, відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказано, що відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 1078) в 2014 році індексація нараховувалась та виплачувалася наступним чином: з жовтня 2013 року по січень 2014 року індексація грошового забезпечення не проводилась, оскільки величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Лютий - 13,4 гри., березень - 13,4 грн., квітень - 13,4 гри., травень 49,94 грн., червень - 92,57 грн., липень - 142,51 грн. Серпень - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення). Грошове забезпечення в липні 2014 року становило 6181,43 грн. В серпні 2014 року відбулося збільшення грошового забезпечення за рахунок збільшення щомісячної додаткової грошової винагороди, про що відображено в картці особового рахунку ОСОБА_1 . Грошове забезпечення в серпні 2014 року становило 7793,98 грн. Таким чином серпень 2014 року став базовим. Наступне нарахування індексації розпочалося в листопаді 2014 року. Листопад - 35,32 грн., грудень - базовий місяць (присвоєно класність). В 2015 році індексація нараховувалась та виплачувалася наступним чином: Січень - березень індексація грошового забезпечення не проводилась, оскільки величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Квітень - 73,08 грн., травень - 104.75 грн. Разом з тим, відповідач вказує, що відповідно до вимог статті 51 Бюджетного кодексу України щодо здійснення керівниками бюджетних установ фактичних видатків на заробітну плату (грошове забезпечення) лише у межах фонду, затвердженого у кошторисі на відповідний рік, статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" щодо проведення індексації лише у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та враховуючи поточну потребу на виплату грошового забезпечення, рішенням розпорядника бюджетних коштів вищого рівня від 11 червня 2015 року з 1 червня 2015 року призупинено виплату індексації. При цьому, Порядок № 1078 передбачає здійснення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік. З підстав наведених у відзиві, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
На спростування заперечень наведених у відзиві на позовну заяву, позивачем подано відповідь на відзив відповідача.
Ухвалою суду від 03.07.2020 вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні 20.07.2020.
Відповідно до ухвали суду від 20.07.2020 розгляд справи проведено у письмовому провадженні.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 1 витягу із наказу командира ВЧ А 2798 від 07.02.2018 за № 26 підполковника ОСОБА_1 , заступника командира частини з озброєння - начальника з технічної частини, звільненого наказом командира ВЧ А0515 від 22.12.2017 №382дск з військової служби у запас відповідно до частини 6, з урахуванням частини восьмої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", за пунктом «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту), з правом носіння військової форми одягу, вважати таким, що здав справи і посаду. З 07.02.2018 виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення і направлений для зарахування на військовий облік до Рівненського ОМВК м. Рівне (а.с. 15).
30.04.2020 позивач відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" звернувся до відповідача та просив надати наступну інформацію:
1. Який місяць був у нього базовим для нарахування індексації, та яка була цьому підстава починаючи з 01.01.2014 року?
2. З якого часу та до якого часу проводилося нарахування та виплата індексації (зазначити місяць, рік та суму нарахованої, виплаченої індексації)?
3. З якого часу і по який, з яких підстав не проводились нарахування та виплата індексації?
4. Надати завірені копії документів, які стали підставою не проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовців, у тому числі листа (роз`яснення) Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 № 248/3/9/1/2.
5. Надати довідку про розмір не нарахованої (невиплаченої) індексації грошового забезпечення, у який зазначити по місяцям суми індексації грошового забезпечення, з урахуванням того що підвищення посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України відбулося з 01 січня 2008 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
Крім того, просив нарахувати й виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 07.02.2018 з встановленням базового місяця - січень 2008 року (а.с. 16).
Відповіддю від 15.05.2020 № 231 на звернення позивача відповідачем повідомлено, що відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України керівник бюджетних установ здійснюють фактичні видатки на грошове забезпечення лише в межах фонду грошового забезпечення. Відповідно до статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Лист Департаменту фінансів Міністерства оборони від 26.03.2018 №248/1485 до ВЧ А 2798 не надходив (а.с. 17).
Вважаючи протиправними дії щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2015 по 07.02.2018 та недоплати індексації з 01.01.2014 по 31.05.2015, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до преамбули Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон України від 20.12.1991 № 2011-XII) - цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній та політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до положень ч. 1 ст.1-2 вказаного Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
В силу абз. 2 ч. 3 ст.9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII, грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін (ст.18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 № 2017-III).
Статтею 19 цього Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Поняття індексації грошових доходів наведене у Законі України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII) де зазначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг
Так, згідно із ст. 2 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.
Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об`єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ст.9 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII).
У відповідності до ст. 6 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII, у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).
Пунктом 1-1 Порядку № 1078 зазначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Згідно п. 6 Порядку № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:
1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів;
2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;
3) об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;
4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;
5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;
6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;
7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) - є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Водночас, у відзиві на позов зазначено, що відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» нарахування сум індексації здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, тобто у межах коштів, передбачених на ці цілі.
Суд не погоджується з посиланнями відповідача на те, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах наявних фінансових ресурсів бюджетів на відповідний рік, як на підтвердження правомірності своїх дій по невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення, оскільки невиплата індексації є обмеженням його права на оплату праці та не може залежати від наявності або відсутності фінансових ресурсів бюджету.
Зокрема, Європейський Суд з прав людини у справі "Кечко проти України" з цього приводу зазначив, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Таким чином, реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Більше того, посилання відповідача на відсутність коштів для виплати індексації, судом не приймається до уваги, оскільки індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
А тому, суд звертає увагу також правову позицію Європейського Суду з прав людини, викладену у п. 23 справи "Сук проти України" від 10.03.2011 року, заява №10972/05, де зазначено, що держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не нараховувалася та не виплачувалася індексація грошового забезпечення для позивача за період з 01.06.2015 по 07.02.2018.
Відтак, заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення у даній частині шляхом визнання протиправними дій ВЧ А 2798 щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.06.2015 по 07.02.2018 та зобов`язання ВЧ А 2798 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.06.2015 по 07.02.2018.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій ВЧ А 2798 щодо не правильного нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2014 по 07.02.2018, із встановленням базового місяця - січень 2008 року та зобов`язання ВЧ А 2798 донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 07.02.2018, із встановленням базового місяця - січень 2008 року, то суду слід зазначити наступне.
Так, із відзиву на позовну заяву відповідача судом встановлено, що в 2014 році індексація нараховувалась та виплачувалася наступним чином: з жовтня 2013 року по січень 2014 року індексація грошового забезпечення не проводилась, оскільки величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Лютий - 13,4 гри., березень - 13,4 грн., квітень - 13,4 гри., травень 49,94 грн., червень - 92,57 грн., липень - 142,51 грн. Серпень - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення). Грошове забезпечення в липні 2014 року становило 6181,43 грн. В серпні 2014 року відбулося збільшення грошового забезпечення за рахунок збільшення щомісячної додаткової грошової винагороди, про що відображено в картці особового рахунку ОСОБА_1 . Грошове забезпечення в серпні 2014 року становило 7793,98 грн. Таким чином серпень 2014 року став базовим. Наступне нарахування індексації розпочалося в листопаді 2014 року. Листопад - 35,32 грн., грудень - базовий місяць (присвоєно класність). В 2015 році індексація нараховувалась та виплачувалася наступним чином: Січень - березень індексація грошового забезпечення не проводилась, оскільки величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Квітень - 73,08 грн., травень - 104.75 грн. З 1 червня 2015 року призупинено виплату індексації.
Таким чином, з 01.01.2014 по 31.05.2015 розрахунок та виплата індексації грошового забезпечення позивача проводилася із врахуванням зміни базового місяця у зв`язку із збільшенням складових грошового забезпечення, а саме щомісячної додаткової грошової винагороди та надбавки за класність.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
З аналізу вказаної норми права судом встановлено, що підставою для зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, є зростання грошових доходів населення, а у випадку даної адміністративної справи - збільшення грошового забезпечення військовослужбовця.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб № 1294 від 07.11.2007 (чинної на момент виникнення вказаних спірних правовідносин) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Тобто, у разі збільшення одного із складових грошового забезпечення військовослужбовця у нього відбувається зростання грошового доходу, що є підставою для зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 у частині визнання протиправними дій ВЧ А 2798 щодо не правильного нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2014 по 31.11.2015, із встановленням базового місяця - січень 2008 року та зобов`язання ВЧ А 2798 донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 31.11.2015, із встановленням базового місяця - січень 2008 року до задоволення не підлягають.
Разом з тим, з 01.12.2015 Порядок № 1078 застосовується у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 (у редакції від 01.12.2015) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
З системного аналізу вказаної норми права суд дійшов висновку, що 01.12.2015 підставою для зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, є підвищення тарифних ставок (окладів), а у випадку даної адміністративної справи - підвищення посадового окладу військовослужбовця.
Оскільки відповідач у відзиві на адміністративний позов не спростував твердження позивача щодо збільшення посадового окладу лише з 01.03.2018, то позовні вимоги ОСОБА_1 у частині визнання протиправними дій ВЧ А 2798 щодо зобов`язання ВЧ А 2798 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 07.02.2018, із встановленням базового місяця - січень 2008 року, підлягають до задоволення.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач ВЧ А 2798, як суб`єкт владних повноважень частково обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач частково довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє часткове підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити частково.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, то підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України - у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини А 2798 (35325, с. Дуби, Рівненського району, Рівненської області, код ЄДРПОУ 08509140) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дій Військової частини А 2798 щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.06.2015 по 07.02.2018 та зобов`язати Військову частину А 2798 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.06.2015 по 07.02.2018.
Зобов`язати Військову частину А 2798 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 07.02.2018, із встановленням базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін - січень 2008 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 04 серпня 2020 року.
Суддя Д.П. Зозуля