Рішення № 90705801, 31.07.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2020
Номер справи
560/1279/20
Номер документу
90705801
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1279/20

РІШЕННЯ

іменем України

31 липня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ( далі також ППР) форми "С" від 20 січня 2020 року №0001820506 на суму штрафних санкцій 17 000 грн.

Позивач вважає рішення протиправним, оскільки відповідач під час проведеної фактичної перевірки, за результатами якої прийняте рішення, прийшов до помилкових висновків про порушення ОСОБА_1 вимог чинного законодавства.

Так, під час перевірки було встановлено, що позивач зберігав алкогольні напої 20.09.2019 року без наявності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Позивач вказує на те, що станом на 20.09.2019 року у нього була діюча ліцензія ( реєстраційний номер №10130308201904381) від 29 серпня 2019 року строком її дії з 10 вересня 2019 року по 10 вересня 2020 року.

У зв`язку з тим, що у цій ліцензії уповноваженим органом було допущено помилку в частині зазначення адреси місця торгівлі, 25 вересня 2019 року вона була анульована і одержана інша, однак станом на 20.09.2019 року ліцензія № 10130308201904381 була чинною.

У той же час, під час перевірки посадовими особами відповідача була взята до уваги лише нова ліцензія за №10130308201904677, дата реєстрації якої 13 вересня 2019 року, а строк дії - з 21 вересня 2019 року по 21 вересня 2020 року. У зв`язку з цим відповідач дійшов висновку про те, що позивач 20.09.2019 року здійснював зберігання алкогольних напоїв без наявності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та довідки про місце зберігання алкогольних напоїв, виданої органами ДПС, чим порушив вимоги ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, плодового і коньячного, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями)

Зважаючи на це, позивач вважає висновки відповідача протиправними, а рішення таким, що підлягає скасуванню.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Головним управлінням ДПС у Київській області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити.

Зазначає, що посадовими особами ГУ ДПС у Київській області на підставі наказу від 02.12.2019 №776 та відповідних направлень проведено фактичну перевірку торгового об`єкта, який належить ФОП ОСОБА_1 ( кафе - бар "Техас", який розташовується за адресою: АДРЕСА_1 )

За результатами перевірки складений акт від 26.12.2019 року, яким задокументований факт зберігання позивачем станом на 20.09.2019 року алкогольних напоїв за відсутності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та довідки про місце зберігання алкогольних напоїв, виданої органами ДПС, чим порушені вимоги ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, плодового і коньячного, алкогольних напоїв і тютюнових виробів».

Відповідач вважає, що перевірка проведена відповідно до вимог закону, перевіряючих працівників було допущено до її проведення, відтак ними встановлений та належним чином зафіксований, зокрема, факт зберігання алкогольних напоїв за відсутності діючої ліцензії та довідки про місце зберігання алкогольних напоїв.

Позивач подав відповідь на відзив, де зазначає, що він не визнає порушення, оскільки ліцензія №10130308201904381 від 29 серпня 2019 року була анульована лише 25 вересня 2019 року, відтак 20 вересня 2019 року вона була чинною, отже позивач мав підстави для здійснення своєї господарської діяльності.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 з 2003 року є зареєстрованою фізичною особою-підприємцем, основним видом діяльності якого є роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах.

Позивач 29 серпня 2019 року отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями реєстраційний номер №10130308201904381 (від 29.08.2019 року, а.с. 16), адреса місця торгівлі: АДРЕСА_2 Святошинський АДРЕСА_3 , кафе-бар «TEXAS», термін дії з 10.09.2019 року до 10.09.2020 року.

Розпорядженням Головного управління ДПС у Київській області №36 від 25 вересня 2019 року зазначена ліцензія була анульована за заявою суб`єкта господарювання у зв`язку з помилкою у адресі місця торгівлі. Помилка полягала у невірному зазначенні будинку розташування місця торгівлі: замість вірного № 105/5 вказаний № 5.

Позивач отримав іншу (нову) ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями реєстраційний номер №10130308201904677 (а.с. 13) від 13.09.2019 року, адреса місця торгівлі: АДРЕСА_4 приміщення 105, кафе-бар «TEXAS», термін дії з 21.09.2019 року до 21.09.2020 року.

Як вбачається з акту фактичної перевірки №0815/1036/05/2551116256 від 26.12.2019 року та інших наданих відповідачем документів, посадовими особами ГУ ДПС у Київській області на підставі наказу від 02.12.2019 року №776 та направлень від 20.12.2019 року №1571, №1572 проведено фактичну перевірку торгового об`єкту, який належить ФОП ОСОБА_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Актом зафіксований факт зберігання підприємцем 20.09.2019 алкогольних напоїв на загальну вартість 8463,96 грн. (згідно видаткової накладної від 20.09.2019 року за №1909Т0806 постачальник ТОВ «Торі-Сервіс») без наявності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та довідки про місце зберігання алкогольних напоїв, виданої органами ДПС. Зазначається про порушення вимог ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, плодового і коньячного, алкогольних напоїв і тютюнових виробів».

Перевірка проводилась в присутності працівника (бармена) кафе-бару "TEXAS" ОСОБА_2 , яка ознайомлена з направленнями, отримала копію наказу про проведення перевірки, власноруч зробила відмітку в направленнях, підписала акт перевірки і отримала другий його примірник. Сам факт проведення фактичної перевірки судом під сумнів не ставиться.

У подальшому податковим повідомленням рішенням від 20 січня 2020 року форми "С" №0001820506 до ФОП ОСОБА_1 застосовані штрафні санкції в сумі 17000 грн. за зберігання алкогольних напоїв за відсутності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та довідки про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання. Податкове повідомлення-рішення надіслане позивачу 21.01.2020 року.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.95 N481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Згідно із п.3 ч.2 ст.6 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» № 222-VIII від 02.03.2015 року орган ліцензування здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов та за результатами перевірки приймає рішення. Фактична перевірка з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України у сфері виробництва і обігу підакцизної продукції проводиться органами ДПС на підставі відповідного рішення керівника (наказу) з урахуванням податкового та спеціального законодавства. Згідно з пунктом 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Механізм застосування фінансових санкцій визначений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (далі Порядок № 790). Відповідно до п. 5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, відповідний акт перевірки, яким згідно з п. 86.1 ст. 86 ПК України оформлюються результати перевірок.

Що стосується суті встановленого порушення та оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, відповідно до ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб`єктами господарювання за наявності у них ліцензій на право роздрібної торгівлі.

Після анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць зберігання. За порушення норм цього Закону щодо торгівлі алкогольними напоями посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. (ст.17 Закону №481/95)

Судом встановлено, що позивач 29 серпня 2019 року отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, реєстраційний номер №10130308201904381 від 29.08.2019 року, де помилково було зазначено некоректний номер будівлі, у якій здійснюється підприємницька діяльність, а саме: будинок 5 АДРЕСА_5 - АДРЕСА_6 «TEXAS», тоді як правильний номер будівлі - будинок 105/5 приміщення 105.

Розпорядженням Головного управління ДПС у Київській області №36 від 25 вересня 2019 року зазначена ліцензія була анульована за заявою суб`єкта господарювання саме у зв`язку з помилкою у адресі місця торгівлі.

Отже, станом на 20 вересня 2019 року у позивача була наявна діюча ліцензія №10130308201904381 від 29.08.2019 року на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у кафе-барі «TEXAS», яка хоч і містила невірний номер будинку в адресі, однак за своїми підставами та формою відповідала вимогам закону та була чинною.

Відтак висновки контролюючого органу про зберігання позивачем алкогольних напоїв 20.09.2019 року без наявності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями спростовуються наявними у матеріалах справи доказами, які однозначно доводять факт наявності у позивача діючої ліцензії.

Відтак, та обставина, що при перевірці відповідач не взяв вказану ліцензію до уваги та керувався лише новою ліцензією, є необґрунтованим, оскільки ніяким чином не спростовано того, що інформація про дію попередньої ліцензії станом на 20.09.2019 року та її правомірність була у розпорядженні контролюючого органу. У той же час, отримання іншої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, реєстраційний номер №10130308201904677 від 13.09.2019 року було зумовлено саме наявністю помилки в адресі місця торгівлі, допущеної при видачі контролюючим органом ліцензії. При цьому будь-яких доказів зловживання інформацією про дійсну адресу місця торгівлі зі сторони позивача не надано і відповідачем не встановлено.

Стосовно відсутності довідки про реєстрацію місця зберігання алкогольних напоїв, виданої органами ДПС, суд враховує наступне.

Відповідно до частин 35 та 36 статті 15 Закону №481-95/ВР зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб`єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру, а внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб`єкта підприємницької діяльності з обов`язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. До заяви додаються нотаріально засвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, виданої заявнику, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.

Відповідно до абзаців 21, 22 статті 1 Закону №481-95/ВР місце зберігання - це місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - це перелік місць зберігання, який ведеться органами доходів і зборів і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Згідно з абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону у разі зберігання спирту або алкогольних напоїв, тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, до суб`єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 28 травня 2002 року № 251. Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб`єкта господарювання з обов`язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по-батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків. Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб`єкту господарювання, що здійснює господарювання за наявності ліцензії, що є підтвердженням реєстрації місця зберігання підакцизної групи товарів як алкогольних, так і тютюнових виробів.

Суд звертає увагу на те, що метою регулювання відносин із зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів є забезпечення контролю за їх виробництвом і обігом. Нарівні з місцями виробництва, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, які вказуються у ліцензіях на право здійснення відповідних видів діяльності, законодавець запровадив реєстрацію місця зберігання (окремого або відмінного від місця торгівлі) у Єдиному державному реєстрі для забезпечення повного контролю за процесом виробництва і реалізації підакцизної продукції.

Фінансові санкції у вигляді штрафу застосовуються до суб`єктів господарювання, у разі якщо в процесі виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями алкогольні напої зберігаються у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.

Позивачем не заперечується зберігання алкогольних напоїв 20.09.2019 року у місці торгівлі, тобто у приміщенні кафе-бару "TEXAS". Судом встановлено, що у позивача станом на 20.09.2019 року була наявна діюча ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями за адресою місця торгівлі, де він здійснює продаж алкогольних напоїв, що давало йому право зберігати їх з метою реалізації у цьому закладі.

Це означає, що окремій реєстрації підлягають тільки місця, розташовані не за адресою торгівлі. У тих випадках, коли алкогольні напої для продажу знаходяться на торговій точці - у магазині або кафе, вносити інформацію про це як про окреме місце зберігання до Єдиного реєстру не потрібно.

Одночасно, саме відсутність, на думку відповідача, ліцензії на торгівлю алкогольними напоями обумовлює застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій та відсутність місць зберігання, внесених до Єдиного реєстру.

У даному випадку контролюючим органом не було виявлено факту зберігання позивачем алкогольних напоїв у приміщенні, яке саме по собі є місцем зберігання у розумінні наведеної норми Закону, однак протиправно не було внесене ним до Єдиного реєстру. Перевіркою зафіксовано лише наявність товару в місці його реалізації (кафе - бар), однак не доведено, що це місце є місцем зберігання алкогольних напоїв, яке підлягало окремій реєстрації.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 26 лютого 2019 року справі №825/1574/15-а.

У цьому рішенні Верховний Суд прийшов до висновку, що відсутність ліцензії на торгівлю алкогольними напоями обумовлює відсутність місць зберігання, внесених до Єдиного реєстру. В межах спірних відносин контролюючим органом не було виявлено факту зберігання позивачем алкогольних напоїв у приміщенні, яке є місцем зберігання у розумінні наведеної норми Закону. Фактично в акті перевірки податковим органом зафіксовано лише наявність товару в місці його можливої реалізації, що не може вважатися місцем зберігання.

Зважаючи на це, відповідач не довів порушення позивачем вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», відтак протиправно застосував до позивача штрафні (фінансові) санкції відповідно до спірного податкового повідомлення-рішення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. На думку суду, відповідачем не доведено обґрунтованість та правомірність висновків перевірки, які покладені в основу спірного рішення, відтак останнє слід скасувати, а позов задоволити.

Керуючись й, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області про застосування штрафних санкцій форми "С" від 20 січня 2020 року за №0001820506.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 31 липня 2020 року

Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_7 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Київській області (вул. Народного Ополчення, 5А,Київ 151,03151 , код ЄДРПОУ - 43141377)

Головуючий суддя І.С. Козачок